Neler Yeni

Yüksek Uçucu Irklardan Bazıları

• Konuyu başlatan Anonymous
  • Başlangıç tarihi
A

Anonymous

Budapeşte Yüksek Ucucusu Budapest Highflier Pigeon

Bulgaristan Yüksek ucucusu Bulgaria High Flyer Pigeons

İran Yüksek Yüksek Ucucusu Persian High Flyer Pigeons

Memel High Flyer Pigeons

Pakistan Yüksek Ucucusu Pakistan High Flyer Pigeons

Sırp Yüksek Ucucusu Serbian High Flyer Pigeons

Stralsunder High Flyer Pigeons

Szentendre High Flyer Pigeons

Tippler High Fliyer Pigeons

Van yüksek Ucusu Turkish Van High Fliyer Pigeons

Uşak Yüksek Ucucusu Turkish Usak High Fliyer Pigeons

Viyana Yüksek Ucucusu Vienna High Fliyer Pigeons

Danzig Yüksek Uçucusu Danzig high Flyer pigeons

ultrabursa

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
mert manav
Meslek
makina cnc
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
sa usta nerde ikamet etmektesiniz acacba???

A

Anonymous

İstanbul'da oturuyorum ama kuşalr benim değil internetten :)

muygun

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mehmet UYGUN
Meslek
Öğretmen
İkametgah
Afyon
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
Ödemiş dolapçısı,Düz dönek
uşak yüksek uçucusu diye bir ırkı ilk kez duydum

A

Anonymous

Ben de ilk kez duydum hocam.Araştırma yaptım pek fazla birşey de bulamadım.Karakan'lara biraz benziyorlar :)

loutremonty

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
eroleskici
Meslek
ressam
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
bence standartları belirlenmeye soy analizi yapılmayan hiç bir kuşun -türün korunma şansı yoktur. bir kenarda kalsa bilse geliştirilmesi zordur. van a gittim bir kaç sefer. van yüksek uçucularından çok daha fazla mardin var burada. bazıları araya kaynamış, almış başını gitmiş. oysaki hem performansları hemde kostüm itibariyle bence çok keyifli kuşlar. bu uşak yüksek uçucusunu nereden duydunuzda koydunuz acaba merak ettim. ben araştırdım sadece bir sitede böyle bir isim buldum. bence böyle bir kuş olsa ''deniz'' çoktan bulmuş olurdu onu. yüksek uçucucular uyuyor bence artık. eski heyecanı yok buranın :)

A

Anonymous

erol abi ırkları bir yerden alıntı yaptım resimleri internetten buldum.Hemen kızmayın :)

polllat

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
sinan öztekin
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Hünkari
Emeğine sağlık güzel bir paylaşım olmuş.. Bu yüksek uçucular maaşallah çok güzel uçuyor.. Herkese tavsiye ederim hem çok akıllı kuşlar hemde güzel yükselip uçuyorlar..

...........SİNAN ÖZTEKİN...........

polllat

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
sinan öztekin
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Hünkari
DERVİŞ' Alıntı:
sen hangi ırk besliyorsun sinan ? Kesin budapeştedir :D
Yok.. :) Ben Allah'lık bir durumdayım.. Eskiden taklacı besliyordum baktım taklacılar inmekte zorluk çekiyor: gönderdim onları köye; damızlık olsun diye.. Sonra alabadem beslemek istedim ama 1 çiftim vardı herkese iniyordu: uçmaya alışkın olmadığından uçunca şaşırdı heralde hayvancağızlar.. Şimdi benim 20 kuştan oluşan bir karga sürüm :ckmk: ve 1 çift te kara ense kelebeğim var.. Nasip olursa kara enseleri üreteceğim.. Zaten karga sürüm benim vazgeçilmezlerim.. ( Kara sürüsü dediğim: ilk kuşlarım: posta, budapeşte, baska, gibi düz uçan ama kaldırdığında dakikalarca havada kalan kuşlar.. Birkaç tanesi kırma ama uçuşları gerçekten iyi sayılır.. Hareket yapmasalar da düz uçuyorlar...)

..........SİNAN ÖZTEKİN...........

A

Anonymous

Aynı benim kafadasın sinan.Yerim müsait olduğu için yeni ve büyükçe bir kümes yaptım.Taklacıları aynı kümeste bırakıp kanatlarını makasladım damızlığa ayırdım.Yeni kümesi budapeşte ile doldurdum.4 çift kelebek bir çift posta 3 çift bango bir çift de çakal var.10 çift kadar budapeşte var.Önemli olan toplu uçmaları.Bizimkiler de bir anlamda bölük sayılır.Uçurduğum zaman güneşi kapatıyorlar ayrı bir zevk :D :)

BudapestHighFlyer

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Budapest HighFlyer
Meslek
Web Tasarım
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
:) Uşak Yüksek Uçucusu Ne ya Bu Yazıyı Facebook'ta da Gördüm Böyle Birşey Yok Arkadaşlar :)

A

Anonymous

Belki vardır abi.Bir vakit öncesine kadar ırk sayılmayan kuşlar artık ayrı birer ırk oldu.Örneğin sebablar.Ya da bir çok filo özellikli kuşlar.Misal

Amberi

Nakışlı

İki kuşun birbirinden hiçbir farkı yok.Sadece renk olarak farklılar.Ama ikisi de ayrı bir ırk olarak kabul ediliyor.Siz Van yüksek uçucularını da ırk olarak kabul etmiyordunuz galiba.Bunun nedeni bence hakkında yeteri kadar araştırma yapılmaması."Uşak Yüksek Uçucusu" olarak tanımlanan kuşlar hakkında biraz araştırma ve çalışma yapsak belki de beslediğimiz budapeşteleri bırakıp ya da bakıcı yapıp onları besleyeceğiz.Şahsen ben yerli ırkları beslemeyi daha uygun buluyorum.Bizim sahip çıkmadığımız her kuşa birileri sahip çıkıyor ve onların ırkı oluyor.Örneğin Bağdat'ların Carrier Hünkari'lerin Blondinette ya da Satinette olması.Ya da Mersin dalıcılarının hala Adana ırkının içinde bulunmaları ki uçuş ve dalış özellikleri tamamen birbirinden farklıdır.

Saygı ve Selamlarımla

BudapestHighFlyer

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Budapest HighFlyer
Meslek
Web Tasarım
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
tabiki teşekkürler bilgiler için ama Uşaklı oldugumu belirtmem sanırım yeterince iyi bir açıklama olur :haha:

loutremonty

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
eroleskici
Meslek
ressam
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
ben o yüzden bu kuş varsa ki olmadığını söylemiyorum kesinlikle- uşaktan bir kere geçmişliğim vardır- deniz biliyordur dedim. ama söz her van kuşundan açıldığında üzülüyorum. bu kuşlar benim mazimde önemlidir. dedem ve amcamda kuş beslerlerdi. bir evi iran yüksek uçucularına ayırmışlardı. dedem oradan ayakkabı getirirdi. tabi her seferindede kuşlarla gelirdi. içeri girdiğinizde sesten başınız ağrırdı. ama bence vanlar yok oluyor. küçükken kuzenimle para biriktirip vana kuş almaya giderdik. ama ne kuşlar. onlar kara kuyruk, güllü, çilli, papaklı falan diye adlandırırlardı kuşları. hatta bir kuşçudan onların zeynel diye adlandırdığı bir kuş almıştık. bu şarabi rengi bir kaplandı. hala ondan daha müthiş bir kuş görmüş değilim. taklalarla deli olurdu. dolunay varsa akşama kadar uçardı. tabi o zamanlar bilmiyoruz bunları. amcam pek sevmezdi vanları. çok takla atan kuştan hoşlanmazdı iranlar daha seyrek takla atsada o elerdi hepsini. yıllar sonra gittiğimde kuş falan kalmamıştı vanda. olanlarda taklacıydı yada yüksek uçuculukları seyrelmişti kuşların. bu şebaplar miskiler orayıda darmadağın etmişti yani.bir tane arkadaş var nihat diye bu sitede bence onun bu kuşları yetiştiren yetiştiricileri bulması ve paylaşması gerekiyor. mersinde vanda olduğundan daha fazla van kuşu var örneğin. gerçi orda her türden kuş var o ayrı mesele. biraz eğilmek lazım oralara. uşak yüksek uçucusu denilen kuş her nerde kimdeyse bence deniz sen onu bul ve araştır.

loutremonty

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
eroleskici
Meslek
ressam
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
ben yine destan yazmışım bu arada kusura bakılmasın yazı olunca çenem konuşmadığım kadar çok açılıyor. :)

BudapestHighFlyer

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Budapest HighFlyer
Meslek
Web Tasarım
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Uşakta ki yerel kuşların neredeyse tamamı dolapçı ya da mülakat melezi sadece kelebekler dönekeler dolapçılar taklalar var onun dışında yetiştirilen yani o örnekte resimlenen kuşların melez oldugunu hepimiz gayet iyi biliyoruz ayrıca

Bir kuşun yüksek uçucu olarak nitelendirilmesi onun 1000 metre üzerine çıkması anlamına gelmiyor bu mesafeden çok uçuş süresi önemli 4 5 saat gibi sürelerden bahsediyoruz e bildiginiz üzere budapeşteler sırplar tippler ların süreleri bu saat diliminden çok çok fazla birde belirli özellikleri var...

O resimdeki kırmızı akkuyruk şeklindeki kuşun bir dolapçı melezi oldugu apaçık...

diğer bir yandan bir kuşu sadece rengi ile yada performansı ile hemen degerlendiremeyiz burada bir çok yetiştirici Yerel Dille ( Morakkuyruk) mavi akkuyruk kuşları özenle besliyor.. Bu durumda fikir şu olabilirdi akkuyruk bir yüksek uçucudur ? çünkü 3 4 saat uçanları var ?

Olay böylemi irdelenmeli HAYIR

Çünkü bu kuşların hepsi birbirinden farklı kimisinin kuyruk sayısı kimisinin rengi kimisinin kafa yapısı gaga ya da ayak... en önemlisi ise kimi takla atıyor kimi yarım daire şeklinde dönüyor kimi takla atmayı deniyor vs vs ..

sonuç olarak yüksek uçucuların bir standartı var standartın temelllerinden biri Telek Sayısı 12 telek yabani kuşlardaki gibi e sebebide ortada sürtünmeyi azaltarak daha çok havada kalmak ayrıca güçlü kanat kasları uzun olmayan bir vucut geniş bir gögüs yüksek bir metobolizma direnci ve kuvvetli bir ciğer...
Bütün bunları göz önünde bulundurmamız şart çok isterdim burada bir ırkın yüksek uçucu olarak litaritüre girmesini AMA MAALESEF BU BİR HURAFE böyle bi durum söz konusu değil

A

Anonymous

Daha önce de belirttiğim gibi ırkların isimlerini alıntı yaptım.Ama Anadolu'nuın her köşesinde bulunmayı bekleyen birçok ırk olduğu kanaatindeyim.Uşaklı olmanız sebebiyle sizden istirhamım en azından çevrenizdeki kişilere,kuşçu arkadaşlarınıza bu kuşları sorun.Belki de vardır.Aslında hepimiz bulunduğumuz yer ve köyümüzde beslenen kuşları incelersek Türk Güvercinciliği'ne büyük katkı yapmış oluruz.Zira federasyon kuruldu ama daha herhangi bir icraatını göremedim.Bence en önemli görevleri Anadolu'yu gezip ırk araştırmak ve standart koymak olmalı.

Selametle :)

muygun

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mehmet UYGUN
Meslek
Öğretmen
İkametgah
Afyon
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
Ödemiş dolapçısı,Düz dönek
DERVİŞ' Alıntı:
Daha önce de belirttiğim gibi ırkların isimlerini alıntı yaptım.Ama Anadolu'nuın her köşesinde bulunmayı bekleyen birçok ırk olduğu kanaatindeyim.Uşaklı olmanız sebebiyle sizden istirhamım en azından çevrenizdeki kişilere,kuşçu arkadaşlarınıza bu kuşları sorun.Belki de vardır.Aslında hepimiz bulunduğumuz yer ve köyümüzde beslenen kuşları incelersek Türk Güvercinciliği'ne büyük katkı yapmış oluruz.Zira federasyon kuruldu ama daha herhangi bir icraatını göremedim.Bence en önemli görevleri Anadolu'yu gezip ırk araştırmak ve standart koymak olmalı.

Selametle :)
bu konuda hakkınız var.anadoluda dar bölgeye sıkışıp kalmış dışarıya açılamamış birçok yerel ırkımız olduğunu düşünüyorum.araştırma yapılıp kuş dünyasına bu ırkların kazandırılması lazım

şeme

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
şeme öztürk
Meslek
yok
İkametgah
Bitlis
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Bana Satılık kuş Lazım Bi Kümes satan warsa sölesinn alacamm 20 30 tane