Neler Yeni

Yavru Kuşun Ayak Parmakları İçe Doğru Ters Basma - Güncel!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Hewal

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
20 Kas 2012
Mesajlar
24
Puanları
0
Yaş
26
Ad Soyad
ferhat demir
Meslek
kuşçu
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
s.a abilerim kardeşlerim bende birtane yavru mıskı var bıyerden geldı kus dogardan folluktan dolayı ayak bıleklerı ıce dogru kalmıs kus yuruyemıyo hep yerde yatık bı vazıyette kalıyo acaba ilerde duzelırmı düzelsede kus uçarmı acil yardım..
 

devir

Yardımcı Admin
Katılım
20 Ağu 2012
Mesajlar
403
Puanları
18
Yaş
44
Konum
Lefkoşa
Ad Soyad
Devir KorkmaZHan
Meslek
Brand Designer & PR Ads Cons.
İkametgah
KKTC
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Posta, Kokotil ve Yabiciklerimiz (Thm. 2000)
merhaba,
imkan varsa kanatlı uzmanı veteriner hekimden yardım alınız. genellikle yanlış tünek/folluk/yuva kullanımından kaynaklanabilmektedir “içine kuru çam sapı, süpürge çöpü veya keçe verilmelidir. sıcaklık, hazım, kabarma, durgunluk, ishal vs. kontrol edip belirtilere göre siteden arama yapabilir veya buradaki dökümandan https://goo.gl/TVOLqb faydalanabilirsiniz. dökümanı güncellenebileceğinden sadece linkiyle paylaşınız ve bilgisayar üzerinden açınız. önlem amaçlı Tip2 ecoli yetişkinlerde ani ölüm ve yavru/genç kuş hastalığı bölümünü de bulup okuyunuz. diğer kuşların onu hırpalamayacağı rahat ve korunaklı bir ortama alınız. ayak parmakları felçli gibi kasılmış (yamuk/çarpık) bir şekilde olanlara; kabaca ayak şekline yakın biçimde bir karton kesiniz. Ayak parmaklarını düzelterek ve parmakları açıp doğru pozisyona getirerek, kesmiş olduğunuz bu karton parçasının üzerine yerleştirip, yara bandıyla veya kağıt band yardımıyla fazla sıkmadan yapıştırınız. Arada kontrol ediniz, oturmalara karşı kan devaranı problemi/morarmalar yaşamasın! Yeme ve suya erişebildiğinden emin olunuz/gerekirse uygun mamayla günde birkaç kez besleyiniz. Çok geç kalınmamışsa birkaç hafta vs. gibi sürede iyleşecektir. Konuyla ilgili bu video da faydalı olacaktır:
(bazılarının bandaj tekerleğine ihtiyacı olmayabilir). calsiyum ağırlıklı multivitamine ek olarak; felç durumlarında yemlerine her gün bir miktar çörek otu katmak faydalıdır. biraz zamana ve iyi bakıma ihtiyacı var. Ayakların açık olması durumu ile Streptococcus hastalığı karıştırılmamalıdır. Dökümanda bahsi geçen (bkz: tip2 bölümü) tehlikeli ishali yoksa; Streptococcus belirtileri ve tedavileri için siteden arama yapabilir veya buradaki dökümandan https://goo.gl/TVOLqb faydalanabilirsiniz. dökümanı güncellenebileceğinden sadece linkiyle paylaşınız ve bilgisayar üzerinden açınız. ctrl+f tuşlarına basıp aranacak kelimeleri yazıp konuları oklar yardımıyla bulabilirsiniz. imkan varsa mutlaka kanatlı uzmanı (ve hayvanların yaşam/refah vs. haklarını ihlal etmeyen) bir veterinerden yardım alınız. geçmiş olsun..
Not: Yavru alacağınız kuşlarınızın yumurtalarını ellemeyiniz! DNA’ya hasar verebilirsiniz, dokunduğunuz yerden; gözler silinebilir, çarpık/çapraz gaga, kanatsız veya bacaksız çıkabilir vs. gibi çeşitli sakat doğumların en önemli sebebi budur! Yine bu bağlamda aşıların günümüzde açığa çıkmış çeşitli zararlarını araştırabilirsiniz. Ayrıca kuşlarınıza hormonlu/GDO'lu ve diğer zararlı katkılar içeren (diazyme ve palet yem vs. gibi) ürünleri kullanmayınız! içerikleri daima okuyup araştırınız. Doğal protein katkısı olarak uygun miktarda kenevir tohumu, keten tohumu vs. omegaları içerir ve yeterlidir. prebiyotik olarak saf köy yoğurdu ve suyu, biramayası, katkısız kefir veya eczaneden prebiyotik şase vs. alıp uygun miktarda kullanabilirsiniz.
 

ankarakuşçusu

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Mar 2013
Mesajlar
97
Puanları
0
Yaş
38
Ad Soyad
Hüseyin
Meslek
memur
İkametgah
Adana
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
geçmiş olsun kardeş...bencede veteriner bulup götürmelisin. gerekeni yapacağı gibi ağrısı vs içinde ağızdan damla ve vitamin verebilir.
 

Hewal

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
20 Kas 2012
Mesajlar
24
Puanları
0
Yaş
26
Ad Soyad
ferhat demir
Meslek
kuşçu
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
cevaplar icin cok tesekkurler.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst