Neler Yeni

Yavru Kuşların Elde Beslenmesi

m_altinay1964

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
MAHMUT ALTINAY
Meslek
MEMUR
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
BU ŞIRINGA İÇERİSİNE KONAN BİSKÜİ YADA YUMURTA SARISI SULANDIRILIYORMU.

A

Anonymous

bütün abilerin birleştiği konu palet yemlerin içinde kemik unu diye birşey olması.Ben palet vermiyorum.Dahaçok kanaryalar için yavru mamaları var.Onlardan kullanıyorum.Un da kullanılabilir.Fakat ben un lapasının içine "Depomin" damlatıyorum ki protein ve mineralleride alabilsin yavru :)

gokay

Kayıtlı Kullanıcı
Benim bango yavrularında uyguladığım yöntem, kuş yaklaşık 10 günlükken, anne baba mayayı verdikten sonra, civciv yemini , plastik yağdanlığın içine koyuyorum, üstüne fazlaca su ekleyip, onbeş dakika bekletiyorum, iyice calkalıyorum, yemde bulunan cöpler, kalitesiz yemler su ustune cıkıyor, fazlalık kirli ve tozlu suyu döküyorum, bunu 3 kez yapıyorum, geriye sadece mısır ve bugday kırıkları kalıyor, buna ilaveten az bir su ekleme yapıp, yavrulara veriyorum.

EFE_

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hasan Olgun
Meslek
Öğretmen
İkametgah
Aydın
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
iyi de nasıl verıyosun?

Fotolardaki şrınga usuluyle verıyoruz olmuyor. yemıyor kuslar.

Elimizle verıyoruz o da zor.

Basit bı yontemı yok mudur bu işin?

tengelli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan tengelli
Meslek
işçi
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
var efe bey arkadaşım kümesinde bakıcı bulundurucaksın salam hep onlara bbaktırıcan arada bir kendilerine bu bakıcı sayısıda bence en az on cift olmalı.

silik dumanlı

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kubilay aydın
Meslek
öğrenci
İkametgah
Nevşehir
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
şebab
benim bakıcı olrak sıkıntım olmuyor bizim burda yuva yapan 50 den fazla yoz var altına sürüyorum cok iyi bakıyorlar

aliiş

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ali iş
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
arkadaşlar her arkadaş kendi yöntemini yazmış benim yöntemim de oldukça kolay uygulanır ve pratik bu yöntem şiddetle öneririm bu yüzden hiç bir bilgisi olmayan bir arkadaşın da deneyip uygulayabilmesi için ayrıntılı anlatıyorum umarım baş ağırtmış olmam.
lazım olan şeyle
1 tane bağırsaktan beslenen hastalar için ortadan delikli büyük boy şırınga 600ccl lik galiba bu şırıngadan 2 tür satıyor eczaneler ve çoğunlukla yandan delikli olanı satılıyor yandan delikli şırıngaların uç kısmı dar olduğu için istediğiniz randımanı alamazsınız ortadan delikli şırınga daha rahat oluyor ucu kapanmıyor kolay kolay bunun fiyatını yazın 1,75 tl idi şimdi olsun 2tl
yuvarlak silindir şeklinde hazır reçel kapları var reçeli afiyetle yedikten sonra kullanabiliriz yada yarım kilo peynirlerin plastik kutuları da olur yada buna benzer yarım kiloluk paslanmaz bakteri tutmaz plastik bir kap yeterli
250 gram da iri taneli palet yem
arkadaşlar çeyrek litre suya 1,5 - 2 kaşık palet yemi döküyoruz ve palet yem iyice suda çözülene kadar bekliyorum yaklaşık yarım saat sonra zaten kullanmaya hazır oluyor içine ne olur olmaz diye 1 damla elma sirkesi damlatırım her zaman yarım kaşık da besi yemi . şırıngayla birkaç kez çekip tekrar aynı kaba boşaltırım ki iyice çözülsün diye
şimdi final kısmında şırıngayı yavrunun cüssesine göre içindeki palet yem mikterını ayarlayarak bol sulu bir şekilde şırınganın yarısına kadar çekerim. şırınganın içinde kalan hava varsa onu alırım. kuşun gagasını açar şırınganın ucunu dili seviyesinde ağzına sokar diğer elimlede kuşun gagasının iki yanından tutarım hem gagasını kıpırdamasın hem şırınga oynamasın diye ve hızlı bir şıkımla şırınganın içindekileri kuşun midesine gönderirim 3-4 defa şırıngalık denemenizde az miktarda 2-3 denem yapın ki kuş da alışsın siz de
arkadaşlar bir uyarıyı yapmadan geçmeyeceğim ister palet yemi olsun ister besi yemi kuşun kaç günlük olduğuna , kuşun bunu sindirip sindiremeyeceğine dikkat ederek verin çünkü yavrulardan biirne zamanında kıvamı fazla karışım verdiğim için yavruyu kaybetmiştim çünkü bu durum yavrunun kaldııramayacağı seviyedeymiş özellikle civciv besi yemini karışımda fazla kullanırdanız kuş sıvıyı dışarı attıkça kursakta bu civciv yemi kalıp kursağı sertleştiriyor bu da kuşun nefes almasını zorlaştırıp özellikle sıvı takfiyesi yapmadığınızda kuşun ölmesine sebep oluyor
anlatamadığım yer olduysa belirtin arkadaşlar yardımcı olabildiysem sevinirim

aliiş

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ali iş
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
arkadaşlar birde yavruları bazı arkadaşlar kendi ağzıyla besliyebilir aman dikkat bu durum hem sizin hem de hayvanın sağlığını kötü etkileyebilir böyle besleyen çevrenizde kişiler varsa sağlık açısından bu arkadaşlarımızı da kardeşlerimizi de uyaralım

eser_733

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Eser Özdemir
Meslek
Kuşcu
Yetiştirdiğim Irk
Adana
hasanugurlu' Alıntı:
arkadaşlar birde yavruları bazı arkadaşlar kendi ağzıyla besliyebilir aman dikkat bu durum hem sizin hem de hayvanın sağlığını kötü etkileyebilir böyle besleyen çevrenizde kişiler varsa sağlık açısından bu arkadaşlarımızı da kardeşlerimizi de uyaralım
Biz 50 senedir benim ceddim kuşu ağzıyla besleriz ne kuşta ne bizde en ufak bir sağlık problemi görülmemiştir, kuş temizse hastalığı yoksa ağızdan beslenmesinin hiçbir sakıncası yok

aliiş

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ali iş
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
eser usta ağızla besleyen kişinin ağzının temiz olabileceği konuşu da kuşun ağzının temiz olacağı konusu biraz göreceli şöyleki en azından yavru kuşun ağızdan beslendiği dönemde kişinin rahatsız olması ve bundan da kuşun etkileneceği doğru mudur ve daha da önemlisi özellikle yavru yeme düşene yakın çevresindeki herşeye gaga atıyor merakından yani bunun içinde kendi veya başka kuşlarında pisliği olabiliyor bu durumda besleyen kişinin sağlığı tehlikeye giremez mi ben son uyarıyı yaparken özellikle bu yöntemi 16-17 yaşındaki veya ondan küçük yaşta güvercin besleyen arkadaşların yaptığını bildiğim için uyarmıştım sonuçta kuşu beslemek için bile yukarıda birçok arkadaş kendi yöntemlerini yazmış bu teknikler sağlık açısından daha uygun değil mi ?

SEREF

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ŞEREF
Meslek
ÖZSOY
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Güzel ayrıntılı bilgiler için çok teşekkürler , bende zaman zaman yavruyu kendim beslemek durumunda kalıyorum ..
Sizin yöntemi normal büyük boy şırınga ile , yada lağman setinde olan ucu uzun ve yumuşak olan lağman tüpü ile yapıyorum ( tabi tüpteki ilacı başaltıp iyice temizledikten sonra) bu sizin bahsettiğiniz şırınga modeli daha güzel anladığım kadarı ile, denemeğe değer diye düşünüyorum .. selamlarŞEREF

aliiş

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ali iş
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
şeref usta bu yöntem hem pratik hem daha hijyenik 1 dakikada elin alıştımı 3 çift yavruyu rahat doyuıruyorsun bi de kursağın ne kadar şişeceği ve yemin kıvamı senin elinde ben eğer yavruya anaçlar iyi bakamadığı zamanda bu yöntemle takviye yapıyorum pratik olduğu için anaçları rahatsız etmeden yuva içinde bile kaş ile göz arasında anaçlar görmeden yapıyorum birde bu şırınga ortalama her eczanede var yani arama sıkıntısı yok

murat 22

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
murat kaymak
Meslek
özel güvenlik
Yetiştirdiğim Irk
benım kullandıgım pasta sırıngaları varya 1mılyoncularda dolu onların agzına yavru kuşun agızına geçecek gibi bır hortum bulup o pasta şırıngasına takıyorum sonra yemcılerde satılan toz buyutme yemlerınden lıp suda ıslatıyorum kıvamını8 buldurduktan sonra kuşuç agzına sokup yemı boşaltıyorum vallahi anası besleyemez benım gıbı pardon her yavru kuşu beslemıyorum sadece yanık ve az gelişmiş kuşları beslıyorumyarın detaylı fotolu besleme şeklını foto ıle gösterıcem saygılar selamlar.

murat 22

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
murat kaymak
Meslek
özel güvenlik
Yetiştirdiğim Irk
ve benım kullandıgım yontemı sızlerle paylaşmak ısterım

Ekli dosyalar

murat 22

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
murat kaymak
Meslek
özel güvenlik
Yetiştirdiğim Irk
yerleri karışık oldu ama sıralamayı beceremedım kusura bakmayın ama resımlerden anlaşılır heralde

birolbir10

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
birol tahiroğlu
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
çok iyi yöntemler var banada yakında bir posta yavrusu gelecek onuda şırınga yöntemi ile beslemeyi düşünüyorum fikirler için çok sağolun...

poyrazz

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ersun poyrazlı
Meslek
inşaat emlak
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
s.a arkadaşlar bende bir şeyler yazmak istedim bende yagdanlık şeklindeki biberonla bir gün besi bir gün bebe büskivisi veriyorum arada da bir gün önceden ıslatdıgın bezelye ve mısırlarıda elimle takviye yapıyorum ayrıca hafdada iki günde balık yagı veriyorum çok faydası oluyor biraz palazlandımıda yavruları ayrı bir yerde karışık ufak taneli karışık yemle besliyorum ama balıkyagını büyük küçük bütün kuşlarda tavsiye ederimm.balıkesirden saygılar.

quscu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ahmet kaya
Meslek
ciftci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
peki yumurtanın sarısını werirsek hic kızartmadan felanmı werelim arkım wardı hatırladgıma gore kızartıp weriyorum demisti

halocan61

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
halil gencal
Meslek
asdas
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
BU MAMALIKTAN NASIL BULABILIRIZ