YARATILIŞ DELİLLERİNDEN BİRİ: KUŞ TÜYLERİNDEKİ MUHTEŞEM YAPI

Ömer ÖZKURT

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
20 Ocak 2008
Mesajlar
4,408
Yaş
34
Ad Soyad
Ömer ÖZKURT
Meslek
Kamu Personeli
İkametgah
Diyarbakır
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok

YARATILIŞ DELİLLERİNDEN BİRİ: KUŞ TÜYLERİNDEKİ MUHTEŞEM YAPI

Kuşların tüylerinde olağanüstü bir tasarım olduğunu daha önce fark etmiş miydiniz? Binlerce farklı türü olan kuşların her birinin tüylerinde kolay havalanabilmeleri, yükselip alçalabilmeleri, hızlı veya yavaş uçabilmeleri gibi pek çok amaç için "tasarlanmış" yapılar bulunur.


Eğer bir kuş tüyünü mikroskop altına alır ve incelersek, karşımıza olağanüstü bir tasarım çıkar. Tüylerin ortasında hepimizin bildiği uzun ve sert bir boru vardır. Bu borunun her iki tarafından yüzlerce tüy çıkar. Boyları ve yumuşaklıkları farklı olan bu tüyler kuşa aerodinamik özellik kazandırır. Ancak daha da dikkat çekici olanı, bu tüylerin her birinin üzerinde de, "tüycük" denilen ve gözle görülemeyecek kadar küçük olan çok daha küçük tüylerin bulunmasıdır. Bu tüycüklerin üzerinde ise "çengel" adı verilen minik kancalar vardır. Bu kancalar sayesinde her tüycük birbirine sanki bir fermuar gibi tutunur. Bu muhteşem yaratılışı daha yakından görmek için turna kuşunun tüylerinin yalnızca birini ele alalım. Bu tek tüyün üzerinde, tüy borusunun her iki yanında uzanan 650 tane incecik tüy vardır. Bunların her birinde ise 600 adet karşılıklı tüycük bulunur. Bu tüycüklerin her biri ise, 390 tane çengelle birbirlerine bağlanır. Çengeller bir fermuarın iki tarafı gibi birbirine kenetlenmiştir. Birbirine çengellerle kenetlenen tüycükler, o kadar bitişiktir ki, duman üflendiği takdirde bile aralarından geçemez. Çengeller herhangi bir şekilde birbirinden ayrılırsa, kuşun bir silkinmesi veya daha ağır hallerde gagasıyla tüylerini düzeltmesi tüylerin eski haline dönmesi için yeterlidir.

Kuşlar hayatlarını devam ettirebilmek için tüylerini daima temiz, bakımlı ve her an kullanıma hazır tutmak zorundadır. Tüylerin bakımı için kuyruklarının dibinde bulunan yağ keselerini kullanırlar. Gagalarıyla bu yağdan bir miktar alarak, tüylerini temizler ve parlatırlar. Bu yağ, yüzücü kuşlarda, suyun içinde veya yağmur altındayken suyun deriye ulaşmasına engel olur.

Dahası kuşlar tüylerini kabartarak, soğuk havalarda vücut ısılarının düşmesini engeller. Sıcak havalarda ise tüylerini vücutlarına yapıştırarak, vücutlarının serin kalmasını sağlarlar.

TÜY TİPLERİNDEKİ ÇEŞİTLİLİK

Vücudun çeşitli yerlerinde bulunan tüylerin her birinin görevi farklıdır. Kuşun karnındaki tüyle kanat ve kuyruk tüyleri birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Büyük tüylerden meydana gelen kuyruk tüyleri dümen ve fren görevini yerine getirir. Kanat tüyleri ise, kanat çırpma esnasında açılarak yüzeyi genişletecek ve kaldırma kuvvetini artıracak bir yapıdadır. Kuşun kanadını aşağı doğru çırpması sırasında, tüyler birbirlerine yakın duruma gelerek, aralarından hava sızması engellenir. Kanatların yukarıya doğru kalkışı esnasında ise tüyler iyice açılarak aralarından havanın geçmesine elverişli bir pozisyon alır. Kuşlar, uçabilme yeteneklerini koruyabilmek için belirli dönemlerde tüy dökerler. Yıpranmış ya da yırtılmış büyük tüyler, görevlerini tam olarak yerine getiremedikleri için hızla yenilenir.

Kuş tüylerindeki bu detaylı tasarım, göklerdeki ve yerdeki tüm varlıkları en mükemmel şekilde yaratan Allah'ın üstün sanatının tecellilerinden sadece bir tanesidir. Kainatın her noktasında farklı farklı şekillerde karşımıza çıkan bu eşsiz sanat, Allah'a iman eden insanların şükrünün artmasına vesile olur.


Bu muhteşem yaratılışı daha yakından görmek için turna kuşunun tüylerinin yalnızca birini ele alalım. Bu tek tüyün üzerinde, tüy borusunun her iki yanında uzanan 650 tane incecik tüy vardır. Bunların her birinde ise 600 adet karşılıklı tüycük bulunur. Bu tüycüklerin her biri ise, 390 tane çengelle birbirlerine bağlanır. Çengeller bir fermuarın iki tarafı gibi birbirine kenetlenmiştir. Birbirine çengellerle kenetlenen tüycükler, o kadar bitişiktir ki, duman üflendiği takdirde bile aralarından geçemez. Çengeller herhangi bir şekilde birbirinden ayrılırsa, kuşun bir silkinmesi veya daha ağır hallerde gagasıyla tüylerini düzeltmesi tüylerin eski haline dönmesi için yeterlidir.

Kaynak:http://www.tasarimmucizesi.com/
 

PigeonStar

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
3 Ocak 2010
Mesajlar
170
Yaş
49
Konum
Düzce
Ad Soyad
Davut GÜÇLÜ
Meslek
Polis
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
tesekurrler
 

mamba

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
2 Ara 2010
Mesajlar
29
Yaş
27
Konum
Edirne
Ad Soyad
sinan mustafa
Meslek
ogrenci
Yetiştirdiğim Irk
Posta
Re: YARATILIŞ DELİLLERİNDEN BİRİ: KUŞ TÜYLERİNDEKİ MUHTEŞEM

Buyuk bi zevkle okudum sagolun paylashtiginiz iicin. :)
 
Üst