Neler Yeni

YAPIŞAN KUŞ MAKBULMU DEĞİLMİ ???

gençosman^^

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
genç osman yiğit
Meslek
özel
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
muharrem beye katılmakla beraber eklemek istediğim;
kanat eliyen ve yapışan kuş haricindede kötü kuşa hizmet etmemek gerekir bu kuşlar sahibini kandırmakla beraber kuşçuluğun gelişmesinede faydası olmaz

1yapışan kuş
2kümesten içeri giren kuş
3kanat eleyen kuş
4tutunan kuş(kümes saçağına, ev saçagına, teras üstüne küpeşteye VS)
5yer yapan kuş (birkez düştümü orayı yer eder,başka kümese götürsen hata yapana kadar oynayabilir)

yapışan kuş;
bir dönem oynar ama muharrem beyin dediği gibi sen daha arkanı dönmeden selamün aleyküm der konar ve başka yere alışsada oynamaz tekrar bırakır kendisini(bazıları sonradan tekrar şevkli olduğu zamana gelirde gönlü olursa 1-2 fişek yapabilir)

kümesten içeri giren kuş;
bu kuşta bir dönem oynar kapıdan içeri girdiği an işi biter kapıyı kapatsan dahi artık kendini sokacak bir gölge kesin bulur başka mekana götürsende muhakkak kendisine girecek biryer bulur(kendisini sokacak bir yer bulamasada oynamaz devamlı es geçer)

kanat eleyen kuş;
bazı kuşlar vardır ne yaparsan yap dirsek açar bu kuşların sonuda hüsrandır bunların içinde bazıları vardır acıya bir dönem dahafazla dayandığı için oyuna yansıtmaya bilirler ama ya taklayı azaltırlar ya fişeği bırakırlar yarıda bir dönem sonra es geçmeye başlarlar(bazı kuşlar vardır dirsek açtıktan sonra kapatır ve bir daha açmaz bu tarz tekrar açmayacak kuşlara göz yumulabilinir)

tutunan kuş;
bence tutunan kuşun yapışan kuştan pekbi farkı yoktur bu tarz kuşlarda nerden tutunursa birdaha orayı bırakmazlar bu kuşlarıda yer veya mekan değiştirdiğinde tekrar tutunacak yer bulurlar(tutunacak yeri bulamazlarsada es geçerler gene oynamazlar, uzaktaki bir binaya bile alttan gelip tutunurlar)

yer yapan kuş;
bu tarz kuşlara usta uçurucu(seyis) olursa diğerlerinden farklı olarak oyunda tutabilir ama birkez hata yapılırsa ve yer yaparsa kuş artık orayı mesken edinip kendini oraya düşürür yalnız bu kuşların iyi olanlarıda vardır şöyle ayırt etmek gerekir

a)kendisine yer edinip oynayan kuşlar;
bu kuşlar kendilerine yer edinip bir yere düşürseler dahi
bu kuşlar kendisini bitirmeden yer yaptıkları yere asılmazlar
son çare olarak kendi hedefine indiremesse ozaman yer yaptıkları yere kendilerini düşürürler(bu kuşların altından çok iyi yavu gelir ama -b-sınıfından ayırmak gerekir) bunlar iyi ve kaliteli kuşlardır

b)kendisine yer edinip oynamayan kuşlar;
bu kuşlar kötü kuşlardır sadece yaptığınız ufacık hata kuşun yer yapmasına ve ömrü boyunca birdaha oynamamasına sebep olur yerini değiştirsen dahi işin kolayına kaçmak için kendisini illa biryere düşürür veya muhakkak biryere sokar kendisini
hatta bu kuşlarda uçurucunun hata bile yapmasına gerek yoktur bunlar ilk fırsatta kendisini sokacak biryer yaparlar bu tarz kuşlarda -a-sınıfının aksine kötü kuşlardır

bu kuşların hemen hepsinin ortak özelliği bu kuşlardan bu huylarını söküp alamassınız can çıkar huy çıkmaz olayın en vahim tarafı soylarındada aynı kötü huylar devam eder çok ustasınızdır belki yavrulara huyları geçmez ama illa kardeşlerinde veya torunlarda gene aynı hataları verebilir bi garantisi yoktur (bu tarz kuşları besleyenler ömürboyu acaba bu yavru bu huyu yaparmı korkusuyla yavrularını ve ekelerini uçururlar bu kuşları yok etmedikçe bu endişe devam eder)

benim kısaca özetlemek istediğim oyununu devam ettirmeyen veya bir daha açmamak üzere oyununu bırakan
her nasıl olursa olsun sonu olmayan sonu hüsran olan kuşları
besleyip çoğaltmamak gerekir ve butarz kuşların oynasa dahi gözümüzü boyamaması gerekir yada hatasıyla kuşlarımızı kabüllenmek gerekir

bencede kümes kümes kuş beslemektense 1 takım hatasız kuş beslemek daha iyidir HERKEZE SAYGILAR

kırıkkaleli metin

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
metin yıldız
Meslek
Polis
İkametgah
Trabzon
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Öcelikle herkeze çok selam. bu siteye yeni üye oldum. gezinirken konu dikkatimi çekti bende bişeyler yazayım dedim.

arkadaşlar şimdi ilk olay kuşun yapışması nın kötülügü nedendir neden sevilmez : kuşun uçuş zamanınmdan önce inmesi ve oyun yapmaktan kaçmasıdır buyüzden istenilmeyen bi olaydır herkez biliyor. vede bir kuşçu için en kötü kuştur kimse beslemek istemez.

ikinci si ise kuşun uçuşsüresini tamamlayıp oyununu yapıp yere yere düz inmesi aynı oyuna girmememiş bir yavru gibi, bu tarz kuşlar genelde yere yakın gelen kuşlardır çok sıkıştırılmassa, bir kaç gün ara verilip dinlendirilip uçurulursa herzaman görevini yapar ve düz şekilde iner. ama bu kuşta makbul değildir kuşun kusuru vardır bütün yaptığı güzellikleri sonuç olarak inmesiyle mahveder.

ücüncüsü ise herzaman herşartta uçup oyununu yapıp yere perdahlayarak takla vurmadan inmesi : bu tarz kuşta bi eksiklik yoktur önemli olan uçuş süresini tamamlayıp oyununu yapıp oyunsuz bir kuş gibi inmemesi değilmidir. bu işte siz değerli arkadaşlarım abilerim ustalarım soruyorum kuşun yapışmasına kızdıgımız etken azuçup istediği zzaman inmesi değilmi evet bu peki takla atarak inmiş aztakla atarak inmiş harmanlayarak inmiş perdahlayarak inmiş ne fark eder bence hiçbir şey farketmez. ha sahi kupaya uçuruyosan artistik puanın biraz daha fazla olur perdahlayan puan almaz taklaatan puan alır harmanlayıp takla atan dah fazla puan alır.
peki kuş harmanlaya harmanlaya 8-10 takla vurarak iniyo ama oyun 3 sınıf, biride perdahlayarak iniyo oyun 1 sınıf kupaya uçurdunu diyelim hangisi geçer (buarada bende kupa takıntısıyok çok arkadaşta bu kupatakıntısı var biliyorum artık insanlar zefkine değil kupaya göre kuş besliyolar oda ayrı biz zevk gerçi nediyelim) yani kısacası kuşalrda özellikler var kuşu daha kaliteli yapan kimisi uzun kaçar kimisi kısa kaçar çok sefer yapar kimisi az takla vurur fişekte kimisi çok takla vurur kimisi uzaktan atlar kimisi yakından atlar bunlar çogaltılar hepsini zaten bi kuşta toplamak mümkün değil olmasınında imkanı yok. ha bazılarımız içinden bende var diyebilir ama onagöre kusursuzdur bu işin sonudur o kuş bana göre yolun daha başıdır yani kuşun iyiliği adamına göre görecelidir.

arkadaşlar çok yazdım ama bu konuda çok önemli burada okuduğum kadarıyla güzel sohbetler var güzel konular açıyosun ama bazen çok kırıcı oluyosunuz çünki iggneyi önce kendine batıracaksınki sonra çuvaldızı başkasına batırabimelisin. konu açılıyor güzel genelbi konu okonud herkez fikirlerini kesin ve kati olarak söyleyebilir ama konunun içine bir kuşçu arkadaşımız kuşunu katıyo onlara karşı çok kırıcı ve duyarsız yazıyosunun bu benim fikrim butür kuşun kalitesiyle ilgili konulrda bence kimse kendi kuşunu katmasın sadece bildiklerini ustalıklarını yazsın kimsede kimdeyi kırmaz..

herkeze saygılar hastalıksız kümesler ve iyi kuşlar uçurmak nasipolsun

KIRIKALELİ METİN

make54

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ayhan can
Meslek
santıyecı
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Tahir Kemal Bozoglu' Alıntı:
Merhaba Istanbul`dan Oyun kusu Bey.

Kusura bakmayin isminizi yazmadiginiz icin size böyle hitap etmek zorunda kaldim.

Size yasanmis bir örnek vermek istiyorum,belki bu bahsedecek oldugum örnegi bir cok arkadasimizda yasamistir.

Konu sudur...

Gectigimiz senelerde patenti bize ait olan 2 yasinda bozakkuyruk bir disi ucurduk,kusun oyunu gercektende göz doldurucu ve etkileyiciydi bize göre fakat,kusun inis hareketleri diger kuslara göre cok farkliydi.Normal anne bir baba ayri kardesleri veya baba bir anne ayri kardesleri bu oyunu yapmiyor sadece öz kardesleri bu oyunu yapiyordu.
Kus seferini tamamlayip inmeye geldiginde,yere normalde 2-3 m gelmek kaydiyla oyun yapan kus inme vakti geldiginde 2 ve 2 m nin altina oyuna geliyor sicriyordu tur aliyordu,gene geliyor ayni sekilde yapip tur aliyordu bunu yaklasik 8 ila bazen 15 sefer yapiyordu vede her seferinde bir takla az veya turunu kisa tutuyordu.Kus hedefini dövüyor,dövüyor en son gelmesinde ise 1 m`nin altina girip kendini yukari aliyordu tek takla atmadan 5 m yükseklikten kendini tas gibi birakiyordu.

Simdi sorum sudur oyun kusu bey.. !

Bu kus sizce yapisiyormu,yoksa taklasizmi konuyor vede bu kus beslenirmi...?

En iyi ve en nadide kuslarin,dostlarimda olmasi dileklerimle,saygilar...
bence bakılacak bı guvercın her kım bu tıp durumlarda kus taklasız ındı derse hakaret sayarım 14 -15 tane hamleyı kıme anlatacak bunu dıyenler ıyı gunlerde besleyın herkese boyle guvercınler ucurmak nasıp ettısın Allah saygılar

gençosman^^

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
genç osman yiğit
Meslek
özel
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
KIRIKKALELİ METİN' Alıntı:
Öcelikle herkeze çok selam. bu siteye yeni üye oldum. gezinirken konu dikkatimi çekti bende bişeyler yazayım dedim.

arkadaşlar şimdi ilk olay kuşun yapışması nın kötülügü nedendir neden sevilmez : kuşun uçuş zamanınmdan önce inmesi ve oyun yapmaktan kaçmasıdır buyüzden istenilmeyen bi olaydır herkez biliyor. vede bir kuşçu için en kötü kuştur kimse beslemek istemez.

ikinci si ise kuşun uçuşsüresini tamamlayıp oyununu yapıp yere yere düz inmesi aynı oyuna girmememiş bir yavru gibi, bu tarz kuşlar genelde yere yakın gelen kuşlardır çok sıkıştırılmassa, bir kaç gün ara verilip dinlendirilip uçurulursa herzaman görevini yapar ve düz şekilde iner. ama bu kuşta makbul değildir kuşun kusuru vardır bütün yaptığı güzellikleri sonuç olarak inmesiyle mahveder.

ücüncüsü ise herzaman herşartta uçup oyununu yapıp yere perdahlayarak takla vurmadan inmesi : bu tarz kuşta bi eksiklik yoktur önemli olan uçuş süresini tamamlayıp oyununu yapıp oyunsuz bir kuş gibi inmemesi değilmidir. bu işte siz değerli arkadaşlarım abilerim ustalarım soruyorum kuşun yapışmasına kızdıgımız etken azuçup istediği zzaman inmesi değilmi evet bu peki takla atarak inmiş aztakla atarak inmiş harmanlayarak inmiş perdahlayarak inmiş ne fark eder bence hiçbir şey farketmez. ha sahi kupaya uçuruyosan artistik puanın biraz daha fazla olur perdahlayan puan almaz taklaatan puan alır harmanlayıp takla atan dah fazla puan alır.
peki kuş harmanlaya harmanlaya 8-10 takla vurarak iniyo ama oyun 3 sınıf, biride perdahlayarak iniyo oyun 1 sınıf kupaya uçurdunu diyelim hangisi geçer (buarada bende kupa takıntısıyok çok arkadaşta bu kupatakıntısı var biliyorum artık insanlar zefkine değil kupaya göre kuş besliyolar oda ayrı biz zevk gerçi nediyelim) yani kısacası kuşalrda özellikler var kuşu daha kaliteli yapan kimisi uzun kaçar kimisi kısa kaçar çok sefer yapar kimisi az takla vurur fişekte kimisi çok takla vurur kimisi uzaktan atlar kimisi yakından atlar bunlar çogaltılar hepsini zaten bi kuşta toplamak mümkün değil olmasınında imkanı yok. ha bazılarımız içinden bende var diyebilir ama onagöre kusursuzdur bu işin sonudur o kuş bana göre yolun daha başıdır yani kuşun iyiliği adamına göre görecelidir.

arkadaşlar çok yazdım ama bu konuda çok önemli burada okuduğum kadarıyla güzel sohbetler var güzel konular açıyosun ama bazen çok kırıcı oluyosunuz çünki iggneyi önce kendine batıracaksınki sonra çuvaldızı başkasına batırabimelisin. konu açılıyor güzel genelbi konu okonud herkez fikirlerini kesin ve kati olarak söyleyebilir ama konunun içine bir kuşçu arkadaşımız kuşunu katıyo onlara karşı çok kırıcı ve duyarsız yazıyosunun bu benim fikrim butür kuşun kalitesiyle ilgili konulrda bence kimse kendi kuşunu katmasın sadece bildiklerini ustalıklarını yazsın kimsede kimdeyi kırmaz..

KIRIKALELİ METİN
teşekkürler metinbey sitemize hoşgeldiniz

çuvaldızı başkasına batırmadan iyneyi kendimize dokundursak heralde çuvaldız batırmaktan vazgeçeriz

sizinde tespit ettiğiniz gibi malesef bazı arkadaşlar çok kırıcı oluyorlar

kırıkkaleli metin

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
metin yıldız
Meslek
Polis
İkametgah
Trabzon
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
gençosman^^' Alıntı:
KIRIKKALELİ METİN' Alıntı:

KIRIKALELİ METİN
teşekkürler metinbey sitemize hoşgeldiniz

çuvaldızı başkasına batırmadan iyneyi kendimize dokundursak heralde çuvaldız batırmaktan vazgeçeriz

sizinde tespit ettiğiniz gibi malesef bazı arkadaşlar çok kırıcı oluyorlar
HOŞBULDUK HEMŞERİM. HERKEZE ÇOK SELAMLAR OLSUN

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
aslını böylemek gerekirse ben kuşçuyum yetiştiriciyim diyen kuşcuların en büyük sorunu bu olmalıdır zevkler ve renkler tartışılmaz herkes istedigi kuşu besler ama ben kendi şahsıma konuşuyorum ve kuşculuga yeni başlayanlara da bir yetiştirici olarak önemle şunu söylemek istiyorum 1 kesinlikle yapışan 2 kanat elleyen 3yer yapan kuşa aya bile gitse hizmet etmemeli 40 tane kötü olacagına 2 tane iyi kuş beslemeli hiç duydunuzmu kurt tan kuzu çıktıgını kurt tan kurt çıkar kuzudan kuzu lafın gelişi söylüyorum ASLI KURT TUR KURT YAVRUSU KURT OLUR canım sıkıldıkca yeni başlayanlara anlamayanlara yardımcı olabilmek bilgilendirmek amacı ile bilgilendiirmeye çalışıyorum amaç kuşculugu daha bilinçli bir şekilde daha ileriye götürebilmek gerçek bir kuşcunun 5 10 metre oynayan 30 40 kuşa degil 30 40 metre giden 4 yada 5 kuşa ihtiyacı olmalıdır ben burada kesinlikle reklam amaclı bir şey yazmıyorum çok kişi beni tanır bir çok kişide tanımaz kuşçuluk disiplin gerektirir ben disiplini şöyle saglıyorum 1 bilmedigim kuşa hizmet etmem 2yapışan kanat elleyen yer yapan kuşlara hizmet etmem bırakın dostlarımı tanımadıgım bir insana dahi besle diye vemem kimsenin kuşuna tenezzül etmem kimsenin kapısına davetsiz ve destursuz gitmem kaybolup 3 5 gün sonra gelen kuşu beslemem kimseye vermem keserim sarhoş bile olsa insan bir başkasının evini burayı bizim ev sandım diyebilirmi gelecekti niye gidiyor ancak atmaca kovalar gelirse veya geceye kalır kaybolursa kümesime girebilir kuş peşine gitmem bazıları gibi kapı kapı kuş aramam bir bırakıp bir başlayıp mevsim lik kuş beslemem görüyoruz bazıları bunlar başınızı agrıttıgım için özür diliyorum0 40 yaşında kendilerini kuşçu sanan kişiler kışın kuşun bakıma ihtiyacı varken götürür satarlar yaz gelincede yü zsüz yüzsüs kuş toplamaya çıkarlar sattıkları kuşların çoguda emanettir bunları yaşıyoruz arkadaşlar belki başınızı agrıtıyorum ama kuşculuktan nefret ettir diler ha diyecek sinizki yanlış bir adammısın onuda söyleyeyim kime evimi bahçemi ekmegimi aşımı açtıysam hep sırtımdan vurdular yani iyi niyetli olmam kuşa önem vermemem kimseden esirgememem benim suçum hem bedava kuş verdim hem hesap verdim hemde kötü oldum gerisine siz karar verin adamlar benim verdigim kuşla benim kuşuma pırıltı veriyor böyle bir yüzsüzlükler yaşadım bundan sonra para ile de olsa adama kuş veriyorum inanın diye söylüyorum 30 35 tane keyfi kestim neyapayım kafam bari dinç saygılarımla

cevdet özbayer

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
cevdet özbayer
Meslek
emekli
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Kusura bakmayın ama ben sizlerin bazı görüşlerinize katılamayacağım, eskilerin bir lafı vardır her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır diye, belki duyanınız vardır ?

Ankara'lı eski kuşçuların bir çoğu kendisini tanırlar Urfalı Yusuf çavuş derlerdi rahmetliye 1982 yılında vefat etti,dörtyoldaki eski kuşçular kahvesinin orada dükkanı vardı,urfadan kuş getirip satar geçimini öyle sağlardı.
Urfa'da meşhur çavuş beyazları uçurup oynatan eski kuşçulardan, Urfalı gadonun ,sobacı şükrünün ve inci babanın babası rahmetli mikri babanın arkadaşı olurdu kendisi.
Vefaat etmeden önce urfanın en meşhur kuşlarını bana ve ankarada birkaçkişiye verirdi,enson gadonun çakmaklılarını sobacı şükrü vefat edince hanımından alıp getirmişti,kuşçulukla ilgili bilgilerimin büyük bi çoğunluğunu ondan ve mikri babadan öğrendim.
Ben onlardan öğrendiğim bir çok şeyi kuşçuluk hayatım boyunca tatbik ettim ve hiçde yanılmadım,tabi şimdiki yeni nesil genç kuşçulara bunlar masal gibi gelir ve hiç kaale almazlar.
Onun için ben peşinen söyliyeyimde sonradan polemik konusu olmasın,ben şimdiki gençler gibi kuşçuluktan fazla anlamam,onlar daha iyi bilirler.
Rahmetli Yusuf Çavuştan öğrendiğim en önemli şeylerden bir taneside; kuşun iyisi ya kanat açar,yada sersem olur lafıdır.
Onun için yukarıdaki 3 numaralı şıkka katılmıyorum.

filo

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
filocu
Meslek
.
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Filo
Diğer Irklarım
Yok
SEVGİLİ CEVDET AMCA..

SİZ BÜYÜKLER BUNU DAHA İYİ BİLİRSİNİZ KANAT AÇAN KUŞ CANI YANDIĞI İÇİN SEFERE GELMEZ BU YÜZDEN OYUNDAN KAÇAR.. KANAT AÇIP KAPATAN VE BİRDAHA AÇMAYAN DERSEN TMM O DURUMDAKİLERİ BENDE SAKLARIM BESLERİM.. AMA BİR AÇIP BİR KAPATAN BENCE YARAMAZ (BİR GÜN UÇAN 5 GÜN YATAN).. SAYGILAR BİZDEN..

cevdet özbayer

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
cevdet özbayer
Meslek
emekli
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Bu iş deneme yanılma işidir,ben yazımdada belirttim,denemeden ahkam kesmek,bir nevi yalancılıktır, kuş dirsekli olursa kolay kolay açtığı kanadı kapamaz,üstten ellersede kolay kolay kapamaz,ama yavruluk döneminde,havayi başta bol takladan ve sertlikten dolayı kanat açar veya eller,bu kuşlar sonradan sersemlikten çıkınca kanadını kapatır.
Hem kanat açan bi kuşun illa yavrusuda kanat açacak diye bi kaidede yok.
Kuşun sahibi kanat açan kuşunun genetik yapısını ve genetik özelliklerini biliyorsa kanat açan kuşunu uçurmadan yatırıp damızlıkda yapabilir.
Bütün bunlar aynı kuşları çok uzun bi süre besleyip (30,40 yıl gibi) kuşlar hakkında kayıt tutmakla meselenin aslını bilmekle ve hangi kuşu hangi kuşla eşleştirmeyi bilmekle çözülebilir.

Kolay gelsin.

filo

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
filocu
Meslek
.
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Filo
Diğer Irklarım
Yok
SİZ DAHA USTASINIZ..

selami06

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
selamiaksu
Meslek
matbaacı
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
yapşan kuş beslenmez. nedenine gelince birilerine uçurursunuz ha kondu ha konacak diye allah etmesin
kalp krizinden gidersiniz

cevdet özbayer

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
cevdet özbayer
Meslek
emekli
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
1970. yıllarda ulucanlar ceza evinin tam karşısında tek gözlü bi kulübede topal Kazım diye bi arkadaşımız yaşardı,eskilerin (hayatta kalanlar) hemen hemen çoğu Kazımı bilir ve tanırlar.
Bu arkadaşın ayağının biri yoktu, bir gün rahmetli dedenin (eski kuşçular kahvesi) kahvesinde toplanıp şimdi rahmetli olan bi kardeşimizin evine kuş seyretmeye gittik, tabi bizim topal kazımıda yanımıza aldık,oturduk,yedik içtik kuş seyredip sohbet ediyoruz,kuş üç veya dört sefer yaptı,ama haddinden fazla uzun ve bol taklalı oynuyor,kuş karşı tepeden (kale) bi kapattı binaların arasından kümesin üzerine geldi,hepimiz tabanı vurup gene uzun gitmesini beklerken kuş gelip taklasız kümesin üzerine indi.
Hayatım boyunca hiç unutamam,bizim topal kazım koltuk deynekleriyle yerinden kalkarak başladı oynamaya,hem oynuyor hemde GEL TEMUR AĞADA GEL TEMUR AĞA,SELAMUN ALEYKÜM TEMUR AĞA diyerek bir nakarat tutturup dönüp duruyordu.
İşte oyunsuz , taklasız ve perdahsız inen kuşlara selamun aleyküm lafını ilk olarak söyleyen ve yurt sathına yayılmasına sebep olan kişi rahmetli Topal Kazım'dır. Allah (cc) imanı kadar rahmet eylesin,bende bu yazıyı okuyunca kendisini hatırladım,demekki rahmet istemiş.

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
selami agbi ellerinden öperim selamını mamakta ömer agbiye ilettim ömer agbi hemen hatırladı kuşlarını çalanlardan almıştık dedi ömer agbi de selam etti elleinden öperim dedi

selami06

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
selamiaksu
Meslek
matbaacı
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
marik kardeşim bizim dostlarımız güzel insanlardır teşekkür ettim saol. biz mütevazi kendi halinde insanlarızdır

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
kıymetli cevdet agbicigim say gılar sunar ellerinden öpüyorum görüşlerine saygı duyuyorum tabiki kanat elleyen kuşdan ellemeyende çıkar o ellemeyendende elleyen çıkacaktır ha kuşcu besler veya beslemezkuşun neslinde elleyen kuşun altından çıkan ellemeyenden elleyen elleyenden ellemeyen çıkıyorsa bu kuşları beslemenin bir faydası yok yeni yetişşen arkadaşlara gençlere elleyen kuşlara hizmet etmemelerini anlatmaya çalışarak kuşçulugu ileriye daha ileriye bu genç arkadaşlar bilinçli olarak daha iyiyapmaları açısından daha iyi olacagına inananlar danım rahmetli kör satılmış yani satılmış agbi 1975 1978 seneleriydi hatırımda kaldı kadarıyla keçı kıran şimdiki adıyla mamak altı agaç mahallesine kayın babasının evinde bir müddet kuş besledi ben13 14 yaşlarındaydım kayınlarıda çocukluk arkadaşım evleri bizim evin hemen karşısındaydı bir kuşu inmişti bizimö bahceye perçemli kara gök iki taraf tan da ellemişti götürüp verdim ve dedimki satılmış agbi bu kuş kanat patlatmış seside sesli degil dedim BANA DEDİGİ ŞU KÖKÜ BATSIN OGLUM KÖKÜ BOZUK DEDİ BİRDE ELİME HASTA BİR ARAP TAKKALI VERDİ ODA GLİRKEN YOLDA ELİMDE ÖLDÜ BU VESİLE İLE NUR İÇİNDE YATSIN RAHMETLİYİ ANMIŞ OLDUK saygılar sunar ellerinden öpüyorum

selami06

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
selamiaksu
Meslek
matbaacı
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
kafasına göre iyi kuşçuyum diyen bir arkadaşa gittik 2 gün önce bize çok meşhur kuşlardan bir tane attı anlatıyor üçbuçuk saat inmez falan diye aradan 15 dakka geçti kuş bir sefer oynadı arkadaş çay alıyordu çocuğunun elinden kuş geldi koşa koşa indi. zor iniyor falan hala anlatıyor baktı kuş yerde bende buda onun kardeşimi dedim yok dedi kendisi demek rahatsız hayvan dedim evet dedi abi dün çok uçtu. bazı çok iyi oynayan kuşlar var böyle yapıyor nedense

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
kuş neden yapışır birazda bunu konuşsak vallahi ben yıllarca düşündüm çözemedim tek aklımayatan kuşun içerden elliyor olabilecegi yoksa hırs var atış var takla var gezme var taban var perdah oda var öyleyse lap diye konması neden en önemli konulardan birisi bence bu

tengelli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan tengelli
Meslek
işçi
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
kuş neden yapışır birazda bunu konuşsak vallahi ben yıllarca düşündüm çözemedim tek aklımayatan kuşun içerden elliyor olabilecegi yoksa hırs var atış var takla var gezme var taban var perdah oda var öyleyse lap diye konması neden en önemli konulardan birisi bence bu

evet neden yapışıyor..... farklı bakış acısı ama güzel bir düşünce kuş içten kanat ellermi ?

Ömer ÖZKURT

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ömer ÖZKURT
Meslek
Kamu Personeli
İkametgah
Diyarbakır
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Evet kuş neden yapışır güzel bir konuya deginmişsin muharrem abi.
Ve bazı yerlede kus butun görevini yapıyorsa gelsin bos taklasız ınsın diyorlar buna ne dıyorsunuz.

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
S A BUNCA GEÇEN KUŞÇULUK YAŞANTIMDA AKLIM ERDİ ERELİ KUŞLARLA İÇ İÇEYİM KANAT ELLEYEN YER YAPAN KUŞU ANLADIM LAKİN YAPIŞAN KUŞU PÜR DİKKAT GÖZLEMLEMEME RAGMEN ÇÖZEBİLMİŞ DEGİLİM SADECE AKLIMA YATAN DOGRULUK DERECESİNİDE BİLEMEDİGİM MANTIK YÜRÜTTÜGÜM SADECE ŞUDUR

İNSAN GÜCÜNÜN GEREKTİRDİGİ MÜSABAKALAR OLSUN SPOR VS BİLHASSA FUTBOLDA OLA GELEN AŞIRI ZORLANMALARDA MEYDANA GELEN İŞTE TENDON BAGLARI KOPTU LİFİ ATTI GİBİ KENDİNE BAKAMAYAN SPORCULAIN FUTBOLCULARIN YAŞADIGI SORUNLAR GİBİ DÜŞÜNÜYORUM YANİ KUŞ BİLİNÇSİZ BİR ŞEKİLDE İÇİNDEKİ BÜTÜN PERFORMANSIN TAMAMINI YANSITMASINDAN DOLAYI AŞIRI ZORLAMA İLE KANAT KASLARININ İÇERDEN YIRTILMASI KOPMASI SONUCUNDA CANI YANDIGI ANDA GELİP YAPIŞMASI OLARAK DÜŞÜNÜYORUM TABİKİ İDDİA ETMİYORUM BENİMKİSİ SADECE BİR TAHMİN DAHA BAŞKA BİR ŞEY BİLEMİYORUM BU KONUDA DAHA BAŞKA YORUM YAPACAK ARKADAŞLARA DA SAYGI DUYUYORUM

İŞİNİ YAPSINDA GELSİN KONSUN DÜŞÜNCESİNE SAYGI DUYUYORUM AMA KENDİM OLARAK KATILMIYORUM NEDENİ GELİP KONACAK KUŞ ZATEN İŞİNİ YAPAMAZ OYUNUNU TATMİN EDECEK ŞEKİLDE YAPIP BİR İKİ YADA ÜÇ SAAT UÇUP GELİP LAP DİYE KONAN KUŞ HİÇ GÖRMEDİM HA İŞİNİ YAPAR İZLEYENİ DOYURUR TATMİN EDER PİLİ BİTMİŞ BİR ŞEKİLDE OYUNA GELİP TAKLALI UZMASINI YAPAR İNMEYE GELİR BİTMİŞ BİRŞEKİLDE ESNEYEREK İNEN KUŞA BİR ŞEY DİYEMEM AMA SÖYLENİLDİGİ GİBİ İŞİNİ YAPSINDA GELSİN KONSUN DENİLEN KUŞU GÖRMEDİM GELİP KONAN YAPIŞAN KUŞTUR YAPIŞAN KUŞTA İKİ ÜÇ SAAT ÇALIŞMAZ İŞİNİ YAPIP KONAN KUŞ OKADAR SAAT HAVADA KALAMZ DİYOR SAYGILAR SUNUYORUM