Neler Yeni

YAPIŞAN KUŞ MAKBULMU DEĞİLMİ ???

pegasus

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
levent taner
Meslek
serbest
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Tartışma baya uzamış, tamamını okuyamadım ancak anladığım kadarıyla Bozoğlu kardeşimiz meramını anlatamamış.Bozoğlunun yazdıklarını dikkatlice okuyun derim.Oyun kuşunda yapışma/konma hadisesi forumlarda anlatmayla izah edilebilecek bir hadise değil.Bunu ancak kuş uçuran kardeşlerimle kuşun altında görerek tartışmak gerekir.Kuş inişte hata mı yaptı,yaptıysa neden yaptı gibi çok uzun mevzular olur.
Bu oyun kuşunda hatasız kuşu bulmak samanlıkta iğne bulmaktan zordur.Kuş yapmasa seyisi bir yerde hata yapacaktır.Bu kuşun meraklıları hep iyi kuşa bakarlar.Sorsan kimsede kötü kuş bulamazsın .Herkesin kümesinde efsaneler saklıdır da uçurup oynatmaya gelince hep bir mazeret vardır.
Elinizde sizi tatmin edecek kuşlar varsa elalemin lafına bakıp kuşunuzdan soğumayın ta ki daha iyisini buluncaya kadar da elinizden çıkarmayın.

firarim37

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
alişan doğan
Meslek
muhasebe
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
ferro18' Alıntı:
firarim37' Alıntı:
Bunun hiç bir şekilde tartışması olmaz yapışan kuş hiç bir zaman makbul değildir.
selamunaleykum
haklisin yapisankus makuldeyildir ama yapisan kus tanimi deyisik onunu tartisiyoruz
saygilarla ferhat

Sagılar bizden ferhat bey

firarim37

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
alişan doğan
Meslek
muhasebe
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı

firarim37

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
alişan doğan
Meslek
muhasebe
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
ferro18' Alıntı:
firarim37' Alıntı:
Bunun hiç bir şekilde tartışması olmaz yapışan kuş hiç bir zaman makbul değildir.
selamunaleykum
haklisin yapisankus makuldeyildir ama yapisan kus tanimi deyisik onunu tartisiyoruz
saygilarla ferhat
Saygılar bizden Ferhat Bey öncelikle takla olmayabilir hayvan havada asılı perdah verip iniyorsa ona sözüm yok
daha doğrusu ayak açıp iniyorsa ama sagı solu yırtıp 4 4 lük oynayıp yabani gibi iniyorsa besleyenede karışmam
ama kuş dünyasında bu etik değil.))
Saygılarımla

Tahir Kemal Bozoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Tahir Kemal BOZOGLU
Meslek
~ Turist ~
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
pegasus' Alıntı:
Tartışma baya uzamış, tamamını okuyamadım ancak anladığım kadarıyla Bozoğlu kardeşimiz meramını anlatamamış.Bozoğlunun yazdıklarını dikkatlice okuyun derim.Oyun kuşunda yapışma/konma hadisesi forumlarda anlatmayla izah edilebilecek bir hadise değil.Bunu ancak kuş uçuran kardeşlerimle kuşun altında görerek tartışmak gerekir.Kuş inişte hata mı yaptı,yaptıysa neden yaptı gibi çok uzun mevzular olur.
Bu oyun kuşunda hatasız kuşu bulmak samanlıkta iğne bulmaktan zordur.Kuş yapmasa seyisi bir yerde hata yapacaktır.Bu kuşun meraklıları hep iyi kuşa bakarlar.Sorsan kimsede kötü kuş bulamazsın .Herkesin kümesinde efsaneler saklıdır da uçurup oynatmaya gelince hep bir mazeret vardır.
Elinizde sizi tatmin edecek kuşlar varsa elalemin lafına bakıp kuşunuzdan soğumayın ta ki daha iyisini buluncaya kadar da elinizden çıkarmayın.

S.A Levent Bey..

Öncelikle aramiza hos geldiniz,dilerim bizimle beraber bir cok güzel konulara imza atar güzel paylasimlarda bulunursunuz vede bizimle gecirdiginiz vakitten pismanlik duymazsiniz insaallah.

Sizinle ayni dili konusuyor olmak bizi sevindirdi,derdimizi anliyan sayili insanlardanmissiniz tebrik ederim.

Herseyin gönlünüzce olmasi dileklerimle,saygilar...

tengelli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan tengelli
Meslek
işçi
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
selamlar valla bende yok allah nasip ederse bu sene ucura ucura bi takım iyi erkek iyi dişi ayırıcam damızlık yapıcam :=)

tengelli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan tengelli
Meslek
işçi
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
herkese selamlar arkadaşlar yaşınızı ve bulundugunuz ili yazmaktan mı cekiniyorsunuz cogununuzun kişi bilgilerinde yaşı ve bulundugu il gözükmüyor. neden ?

adrenailin

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
emre sefa
Meslek
teknik asistan
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Arkadaşlar merhaba;

Herkez düşüncelerini özgürce ve saygı çerçevesinde dile getiriyor.Nacizanebir fikrimi paylaşayım...Kuş 50 cm baş yapıyor.15 sefer üstü var ve konarkende kanatlarını esnetip konuyor.50 cm gelmesi bir artımıdır evet konması ise eksi yönüdür kuşun .Diğer kuşta 3 metreden alıyor ve yine 15 sefer üstüyapıyor ;konarkende perdahla yada tek takla ile konuyor.Şimdi burada seçenek bence kuşu ucuran yetiştiricisine kalıyor.kuşun sefere gelirken toz çıkararak geliyor ve yetiştirici bundan zevk alıyorsa bu kuşu terceh eder yok eger benim kuşum illa takla ile konucak derse diğer kuşu.Ozaman 3 metreden inişe geçen kuşun takla atma ihtimali sizce kaç ?50 cm den gelen kuşun inişte takla atma ihtimali kaç ?Bence 50 cm den gelen kuşun inerken takla ihtimali daha az .Peki bu kuşlar damcı kuş değilmi ?(evet )ne kadar alçaga gelirse okadar seyisliği arttırmazmı ? Benim düşüncem 15 üstü sefer yapan ve zamanını dolduran her kuşun görev yaptıgı kanatidir.50 cm den gelen kuş için taklasız konması mazur görülebilir ama 3 metreden taklasız konan kuş için kesinlikle bir kusurdur.

Oyun kuşunda dama gelme mesafenini azaltırsın taklasız konar.Sefer mesafesini uzatırsın sefere gelme sayısı azalır.
Kanat sesi olsun istersin kanadını patlatır.Taban olsun dersin tepe bağlamaz .Bu özelikleri dengeleyerek harmanlayan bence kuşu bulmuştur.

Saygılar.

SEREF

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ŞEREF
Meslek
ÖZSOY
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Büyük bir bölümümüz oyunkuşu izlemiştir, armızda mutlaka oyunkuşu izlememiş olan yada şöyle düzgün sayılabilecek bir kuş izlememiş olanlarda var .
Burada bunu kelimelere dökerek anlatmaya çalışmak çok güç gerçekten.
Benim yapışmak tan anladığım kuşun düz süzülüp yoz gibi yere yapışması , yada kümese tüneğe falan tutun ması ..
Böyle yapışan çok kuşta izledim . Büyük bölümüde oldukça hırslı oyun yapan iştah açarak zevk vererek uçan ve oynayan kuşlardı ..,
Yere yakın gelen, taban taklası vuran , sıkıp gelen , vs acak en son finalinde kumru gibi hop diye yere konan, seyirciye daha ne olduğunu anlama şansı bile tanımayan kuşlar bunlar .
BU bir kuşurmudur evet çoğumuza göre kusurdur .
İlk sayfalarda bir örnek vermişler, bir Bölük Askerden sopayamak gibi diye , böyle bişey gerçekten..
Ancak bu kuşları aklama çabasında olan, işi ticaret olan, bu kuşları cilalayıp hatasını bildiği halde müşteri kızıştırmak için yada bir an önce bu hatalı kuştan hatası öğrenilmeden satıp kurtulmak için çabalayan insanlar var.
Bunlar hep yapışan kuşun hatasından bahseder ken kendi yapışanlarını da iyi para ya okutmak telaşını taşırlar. Alttan kuş parlatıp , kapıya oturup türlü hilelerle kuşu taklalı indirmek yada hatasını perdelemek isterler ..
BeN ŞÖyle düşünüyorum, '' kuşumun hatasını biliyormuyum,'' mal bellimi hatası ile savabı ile daha iyisini bulana dek tutarım ..
Arkadaşların DEDİĞİ GİBİ'' ELİN İYİSİ ÇOK, AMA HAVA DA YOK'' MALESEF .. Yapışmayan taklalı yada harmanlı inen kuşların da çesitli hataları var, hiç bir birinin aynı oyun yapan kuşa ratlamadım ben.
Birinde eksik olan bir diğerinde var o birdiğerinin de başka eksikleri var.
Bu robotta değil hergün de aynı oyunu yapacak kesin, diye bir koşulum yok .
Bir tarzı olur, onu muhafaza eder kuş üç aşağı beş yukarı, arada bir çok güzel süpriz yapar, arada bir de üzer ..
Ortalaması tarzı olsun yeter bana göre .. Evet yapışma bir kusurdur . Ancak hatasını bilerek bakıyorsanız yada elde daha iyisi yoksa katlanılır kanımca .. selamlar .ŞEREF

ferro18

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ferhat Potukoglu
Meslek
Isletmeci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
firarim37' Alıntı:
ferro18' Alıntı:
firarim37' Alıntı:
selamunaleykum
saygilarla ferhat
Saygılar bizden Ferhat Bey öncelikle takla olmayabilir hayvan havada asılı perdah verip iniyorsa ona sözüm yok
daha doğrusu ayak açıp iniyorsa ama sagı solu yırtıp 4 4 lük oynayıp yabani gibi iniyorsa besleyenede karışmam
ama kuş dünyasında bu etik değil.))
Saygılarımla
selamunaleykum alisan bey tesekurler :eek:ley: :eek:ley: :eek:ley:

ferro18

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ferhat Potukoglu
Meslek
Isletmeci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
selamunaleykum seref bey
daha kimse yapisan kusu savunmadi simdilik tabi biri cikarda yapisan kus ii dir derse bilmem hic kimsede bende var demedi taklali inis mukenmel ama perdahda yeterlimi kus inisi gosterirse perdah ve kendini cekerk yapismis sayilirmi
saygilarla ferhat

pegasus

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
levent taner
Meslek
serbest
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Tahir Kemal Bozoglu' Alıntı:
S.A Levent Bey..

Öncelikle aramiza hos geldiniz,dilerim bizimle beraber bir cok güzel konulara imza atar güzel paylasimlarda bulunursunuz vede bizimle gecirdiginiz vakitten pismanlik duymazsiniz insaallah.

Sizinle ayni dili konusuyor olmak bizi sevindirdi,derdimizi anliyan sayili insanlardanmissiniz tebrik ederim.

Herseyin gönlünüzce olmasi dileklerimle,saygilar...
Aleyküm selam bozoğlu kardeşim ,ben de aynı dilekleri senin için diliyorum.Benim forumları arada okumaya vaktim oluyor ancak yazmaya pek vakit bulamıyorum.Bu tartışmada fikir beyan etme gerekçem de,kuş uçurmanın oynatmanın ne kadar zor olduğunu bilmeden ,bilgisayar başında ahkam kesmenin ne kadar kolay olduğunu arkadaşlarım bilsinler istedim.
Ben 30 yıl oldu hayatımda bu kuştan başka kuşa hiç merak salmadım.İmkanım oldu kendim baktım, olmadı eşde dostta seyrettim. Kafam havada gezdim nerde uçan bir kuş olsa durdum dikkat kesildim.Daha da hayatımda 10 numara kuş görmedim,göreceğime de pek ihtimal vermiyorum.Ancak hala bu kuşa bakıyorum .Zaten bu kuşun da en keyifli tarafı da budur bence.Hayal peşinde koşmadan,kuş madrabazlarına para kaptırmayı alışkanlık haline getirmeden elindekinin kıymetini bilip,olanı da eşle dostla paylaşınca daha da güzel olur bu kuşçuluk.

Herkese selamlar saygılar

Tahir Kemal Bozoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Tahir Kemal BOZOGLU
Meslek
~ Turist ~
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
pegasus' Alıntı:
Aleyküm selam bozoğlu kardeşim ,ben de aynı dilekleri senin için diliyorum.Benim forumları arada okumaya vaktim oluyor ancak yazmaya pek vakit bulamıyorum.Bu tartışmada fikir beyan etme gerekçem de,kuş uçurmanın oynatmanın ne kadar zor olduğunu bilmeden ,bilgisayar başında ahkam kesmenin ne kadar kolay olduğunu arkadaşlarım bilsinler istedim.
Ben 30 yıl oldu hayatımda bu kuştan başka kuşa hiç merak salmadım.İmkanım oldu kendim baktım, olmadı eşde dostta seyrettim. Kafam havada gezdim nerde uçan bir kuş olsa durdum dikkat kesildim.Daha da hayatımda 10 numara kuş görmedim,göreceğime de pek ihtimal vermiyorum.Ancak hala bu kuşa bakıyorum .Zaten bu kuşun da en keyifli tarafı da budur bence.Hayal peşinde koşmadan,kuş madrabazlarına para kaptırmayı alışkanlık haline getirmeden elindekinin kıymetini bilip,olanı da eşle dostla paylaşınca daha da güzel olur bu kuşçuluk.

Herkese selamlar saygılar

Eyvallah abi eksik olma sagoalsin konustuklarina katiliyorum,bu isi anlamak ve yasatmak gercekten zor zanaat.Dilerim herkez istedigi güzellikleri yasar hayatinda ve kus konusunda.

En nadide ve en güzel kuslarin dost ve ahbablarimda olmasi dileklerimle...

SEREF

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ŞEREF
Meslek
ÖZSOY
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Selamlar Ferhat bey ; ben de kendi adıma yapışan kuşu kesinkilke makbul görmüyorum .
Bunu biryerekoyalım.
Yapışan kuşun gözümde değeride yok tur . Buda bir gerrçek ha yok luktan bazen , bazen de yapışmasının dışında daha öncede anlattığım gibi oyunu doyurucu ise . Eldede iyi kuş uçan yok sa tutarım ,'' deli gönüle züğürt tesellisi '' gibi birşey bu.. Dediğim gibi yokluk belasına tutarım .
Yapışmayan ancak , çoğu zaman TAKLASIZ İNEN perdah sallayyan harmanlayan kuşta çok içime sinmez .
Öyle bak ben inmeye başladım, işte iniyorum u verip ineceğini belli edip inen kuş ta hiç mi hiç içime sinmez..
İillaki ben taklalı perdahlı ağır ağır vura vura inmesini isterim çok yorulsa dahi yere azmesafesini bile tartarak koruyup illa taklalarla doldurrak inmesinini arzu ederim .
Hatta bir güzel inişi olsun ama sefer düzeni orta ayar olsun o kuşu severim ben benim için iniş çok önemli eğer iyi inmiyorsa .
Çok güzel oyun yapsa bile o kötü inişten sonra'' baklavayeyip te bağazına parmak sokup tüm yediğini kuşmak gibidir'' benim için .. İnişi olmayan kuş değertaşımaz benim kalbim de zerrekadar üzülmem atmaca falan kapsa .. Selamlar ..ŞEREF

tengelli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan tengelli
Meslek
işçi
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
selamlar arkadaşlar tabi herkes ayni fikirde yoklukta da benim dediğim gibi bir cok arkadaş ayni fikiri savunuyor elinde iyisi olmadan kötüsünü atamazsın çünki o elindeki en iyidir. ben de inişte taklası bol olsun istiyorum ama şunu daha cok istiyorum inme seferine geldiğinde seyrederken indi derken inmeden birden şahlanıp basıp gitmesine sonra kısa zamanda gelip ha şimdi indi derken hadilen sanamı sorucam dercesine bir daha şahlanmasına bayılıyorum.

SEREF

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ŞEREF
Meslek
ÖZSOY
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
AAh hh abim ; neler neler daha , işte yok artık öylesi malesef artık o kuşlar anılarda kaldı . Görmedim ben belki dört beş yıldır öyle doyurucu sunu .. selamlae.ŞEREF

saimusta

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
m.saim akyol
Meslek
müdür
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
merhaba akadaşlar *cumanız mubarek olsun kardeşim en iyi kuş kumesinizdeki kuş elin iyisi bitmez tahir kardeşime katılıyorum kuşçuluk zor zanaat geçen kuş seyretmeye gittim kuşu uçurdular terasta üç yada dört tur yaptı kuş atladı geldi fişek yaptı 35 yada 40 metre baktık güzel 5 sefer yaptı güzel fakat 6 cı seferde terasın demir parmaklıklarında yabanıler tunemişti onların yanına selamun aleykum dedi kondu bahane hazır kus bugün üç sefer uçmuş ta hic böyle yapmazmışta kardeşim madem 3sefer uçtu nıye bizi çağırıpta kuşu rezil ediyosun padon kardeşim kendini diyecektim elin iyisi bitmez kardeşim böyle kuşçular olursa rant da bitmez kuşda saygılar

ahmetkara

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ahmet KARA
Meslek
MATBAACI
İkametgah
Samsun
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
oyunkuşu' Alıntı:
merhaba merakçı arkadaşlar size mardinde dernekte kısa bir süre önce yapılan bi sohbeti anlatmak isterim !

bahsi geçen abimiz mardin ve bölgesinde çok tanınmış değerli bir oyun kuşu sevdalısı ve mardin bölge yarışlarında oyun kuşu hakemlerinden birisidir ; dernekte yapışan kuş sohbeti açıldı ve herkez bişeyler anlatırken üstat lafa girdi ve dediki !
YAHU HERŞEY İYİ GÜZEL de KUŞ OYNADIĞI ZAMAN SEYREDERKEN ALDIĞIMIZ HAZ BAMBAŞKA AMMA KUŞ O KADAR OYUNDAN SONRA GELİP TAKLASIZ İNDİMİİİ İŞTE O ZAMAN BİR BÖLÜK ASKERDEN DAYAK YEMİŞ GİBİ HİSSEDİYO İNSAN KENDİNİ , AMMAA KUŞ OYUNUNU YAPTIKTAN SONRA TAKLA VURARAK İNDİĞİ ZAMANDA VALLAHİ ALAY KOMUTANI OLMUŞ KADAR GURURLANIYOSUN !!!

(biz büyüklerimizden oyun kuşu ırkında en büyük ayıp kuşun taklasız inmesidir diye öğrendik)

TÜM MERAKÇILARA SAYGILARIMLA...

hehe :ckmk: :ckmk: :ckmk: :ckmk: valla bu lafa şapka çıkarırım ben haklı yani :heyo:

saimusta

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
m.saim akyol
Meslek
müdür
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
merhabalar ahmet kardeşim doğru söze nedenir bizde ustalarımızdan öyle öğrendik yaşım 50 *10 yaşım dan beri kuşlarla haşır neşirim ustalarım ancak 15 yaşımda kuş verdiler çok kumes temızledim rahmetli dikmede dolmuşçu sefa abimiz vardı tatlıcı necmi abinin kuşlarından dahadoğrusu saim usta kuşlarından beslerdi bir çift takkalı kirli vermışti 35 senedir aynı kuslarla devem ettik halada devamediyorum ama daha hiçç biri selamun aleykum diye gelip yapşmadı lkardeşim kuş yukarıyı yaptığı gibi altınıdasağlam yapacak fazla uzun gitmesin ama gelipte yapışmasın *sevgiler saygılar

cevdet özbayer

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
cevdet özbayer
Meslek
emekli
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
saimusta' Alıntı:
merhabalar ahmet kardeşim doğru söze nedenir bizde ustalarımızdan öyle öğrendik yaşım 50 *10 yaşım dan beri kuşlarla haşır neşirim ustalarım ancak 15 yaşımda kuş verdiler çok kumes temızledim rahmetli dikmede dolmuşçu sefa abimiz vardı tatlıcı necmi abinin kuşlarından dahadoğrusu saim usta kuşlarından beslerdi bir çift takkalı kirli vermışti 35 senedir aynı kuslarla devem ettik halada devamediyorum ama daha hiçç biri selamun aleykum diye gelip yapşmadı lkardeşim kuş yukarıyı yaptığı gibi altınıdasağlam yapacak fazla uzun gitmesin ama gelipte yapışmasın *sevgiler saygılar
Saim bey kardeşim,seninle zevklerimiz ve kuş anlayışımız hemen hemen uyuşuyor. Açıklamaların ve yorumun için teşekkürler. Benimde ençok beyendiğim ve sevdiğim kuşlar takgalı kirliler,tabi düzleride var. Kuşlarını güle güle besle
tüyleri adedince hayrını gör.

Cevdet Özbayer Ankara