Neler Yeni

YAPIŞAN KUŞ MAKBULMU DEĞİLMİ ???

Hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hayrettin BÜYÜK
Meslek
Öğretmen
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
YAPIŞMA bir kuşun gelip ineceği noktaya takla atmadan, çoğunluklada belli bir standart uçuş süresi olmadan yabani kuş gibi gelip konmasıdır. Bu bir kusurdur ve maalesef taban tokadı ile oyun yapan kuşların çoğunluğunda görülür.

SERBEST İNİŞ ise kuşun uçuş saatini doldurduktan sonra belli bir yükseklikten perdahlı bir şekilde takla atmadan yavaş yavaş iniş yapmasıdır. Eğer kuşun oyunu çok iyi ise belli bir noktaya kadar hoş görülebilir.

Şimdi daha iyisi varken hiç kimse kötüsüne talip olmaz ancak hepimiz olması gerekeni bilmemize rağmen o derece süper kuşlarımız yok. Zaten herkeste olsa bir kıymeti de kalmaz. Kuş beslemekteki amaç da her geçen gün daha iyiye ulaşmaktır. Yoksa son noktayı henüz koyan olmamıştır. Ne zaman bu işi bırakırsınız o zaman son noktayı koymuş olursunuz.

timko

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
timur tarık
Meslek
tekstil
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
ferro18' Alıntı:
selamunaleykum
tahir bey ii kusmus bana gore kus inerken perdahla yani ayak direme hareketini yapiyor ve sallanarak iniyarsa ani inis deyil gostererek okus yapismiyor takla onemli deyil oyleyse yedi sulalesi beslenir
saygilarla ferhat

bu oyun kuşu ırk standartında ister perdahla ister takla ile inerse insin taklasız inen kuş beslenmemeli yada şöyle söyliyeyim çoğaltılmamalı ; eğerki iyi çoğalsın diyorsak tabii... saygılarımla

saimusta

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
m.saim akyol
Meslek
müdür
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
sevgili arkadaşım tabiki kuş görevini yapıp taklayla inerse futbolcunun son dakikada attığı gole benzer ama kuş inmek için ineceği yeri zorlaya zorlaya perdahla ini yosa o kusur değil daha önce uçtuklarında inişinde taklalı inmişse kuş çok yorulmuş veya başka sorun olabilir yabani gibi düz uçupta gelip konuyosa isterse o kuş 50 taklayla 5 mınare de oynasa 150 seferde yapsa mahcup olursun kardeşim mahçup birde tii ye alırlar

Tahir Kemal Bozoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Tahir Kemal BOZOGLU
Meslek
~ Turist ~
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
oyunkuşu' Alıntı:
bu oyun kuşu ırk standartında ister perdahla ister takla ile inerse insin taklasız inen kuş beslenmemeli yada şöyle söyliyeyim çoğaltılmamalı ; eğerki iyi çoğalsın diyorsak tabii... saygılarımla
S.A Timur bey..

Sen benim yazdiklarimi iyi o oku ondan sonra yapisan kus ile yapismayan kusu ayirt et ins. oldumu.Aklinda bir canlandir kusu oldun.Birde laf olsun diyede yazma bence,kimin ne oldugunu bilmiyorsun kafana göre yazi yaziyormussun gibi geldi bana,umarim yaniliyorumdur.Bazi insanlar o bahsettigimiz kusu görse kendi kuslarina bakis acisi degisir,evradiylik misali beslerler diye düsünüyorum.

Kusun iyisi havada,kötüsü forumda anlatilir...diye bir söz vardir,bilmem duydunuzmu.

Biz bazi seyleri bahsetmiyoruz ki anlamayanlarda yorum yapmasin,akli karismasin diye umarim aydinlatici olmusuzdur Timur bey.

Saygilar bizden kurbanim.

ferro18

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ferhat Potukoglu
Meslek
Isletmeci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
selamunaleykum
tabi herkezin kusculugu kusa bakisi deyisik olacak saim abi sondakiyka golu guzelbir benzetme hosuma gitti ama hep sondakiyka golu bana rakiptakima yapilmis bir haksizlik olarak geliyor ben once kim ii oynadi ona bakarim skora fazla bakmam ben oyle inen kuslar gordumki ucus mesafesinden ayak acip 15 20 taklayla inen ama benim gozumde bos kustu cok yuksekden birakiyor vura vura iniyordu ama bagzi kuslarda takla atmadan indi perdahini gosterdi ama oyun kusu gibi indi
timur bey neyi cogaltirsiniz neyi cogaltmazsiniz bilmiyorum ama umarim ii cogaltirsiniz
saygilarimla ferhat

ferro18

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ferhat Potukoglu
Meslek
Isletmeci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
selamunaleykum
kusun yapimasinin zamanla ucum suresiyle hic bir ilgisi yoktur yapisma ani inistir hatta cogu zaman indigini bile goremessin kusun gelir ve konar cok ani yapar 2 3 saat ucan kusta yapisir 20 dk ucan kusta yapisir kusun nasil indigi onemli olan gine diyorum kus sayet inerken kendini ceker ve perdah gosterirse sallana sallana o kus yapismis sayilmaz burada bircok yasi kucuk arkadaslar yeni kuscu gencler var yazdiklarimizi okuyorlar kusun yapismasinin zamanla ilgisi yok .
tabantaklaylada ilgisi yok genelde taban taklayla oynayan kuslar birazdaha alcak kaldiklarindan tabanli kuslar yapisir diye dusunuyorlar oyle biseyde yok yapisan kus tabanli tabansiz oynasin yapisir ve yapisan kusda hicbirzaman istikrar olmaz guvenemessin birgun cok ii olur birgun cok kotu cunku isterse kolayca iner
saygilarla ferhat

Hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hayrettin BÜYÜK
Meslek
Öğretmen
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Ferhat bey bu kavramlar sanırım bölgeden bölgeye biraz değişiyor. Bizde şöyle bir ayırım vardır. Kuşu her uçuruşunuzda en az iki saat uçuyorsa bu kuş gelip serbest iniş yaptığında yapıştı kabul edilmez. Ama makbulde değildir. Yapışan kuş ise güven vermez. Kuşu uçurursun arkanı dönmeye bakarsın kuş kümese girmiş bile. Arada böyle bir fark var.
Taban taklalı kuşlar alçak mesafeye girdikleri için kolayını bulup inme eğilimini daha çok gösterirler. Buldukları ilk fırsatta da kendilerini yere atarlar.
Üçüncü bir konuda taklalı inen kuşlarında zaman zaman serbest iniş yaptıkları görülür. Bunu yaptığında her kuşu silip atamazsınız.

ferro18

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ferhat Potukoglu
Meslek
Isletmeci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
selamunaleykum hocam
tesekurler de kusculuk sadece kupa kuralarina dogru gidiyor ve ondan diyoruzki yapisan kus ani inis yapan kus inisini gosteren kus taklayla perdahla bu kus yapismamistir ucumsuresi kusun nefesi ve antiramani o gunku perfarmansina bagli
saygilarla ferhat

tengelli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan tengelli
Meslek
işçi
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
selamlar valla ben kupa kuşu cok seyrediyorum etrafımdada cok var ama kupa kuşu değil hala kendi istediğim tarzdayım zaten benim istediğim tarz kuşu tam yakaladıgımda kupa kuşlarına onlar kadar uzun asılmasada puanlaaya soksanız en az 2 katı yapar işallah kupalık değilde devamlı istediğim tarzda tam bir kuş yakalarım.

timko

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
timur tarık
Meslek
tekstil
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Tahir Kemal Bozoglu' Alıntı:
oyunkuşu' Alıntı:
S.A Timur bey..

Sen benim yazdiklarimi iyi o oku ondan sonra yapisan kus ile yapismayan kusu ayirt et ins. oldumu.Aklinda bir canlandir kusu oldun.Birde laf olsun diyede yazma bence,kimin ne oldugunu bilmiyorsun kafana göre yazi yaziyormussun gibi geldi bana,umarim yaniliyorumdur.Bazi insanlar o bahsettigimiz kusu görse kendi kuslarina bakis acisi degisir,evradiylik misali beslerler diye düsünüyorum.

Kusun iyisi havada,kötüsü forumda anlatilir...diye bir söz vardir,bilmem duydunuzmu.

Biz bazi seyleri bahsetmiyoruz ki anlamayanlarda yorum yapmasin,akli karismasin diye umarim aydinlatici olmusuzdur Timur bey.

Saygilar bizden kurbanim.
a.s KEMAL BEY.
SERBEST İNİŞ le YAPIŞMA AYNI KAPIYA çıkar . ha kimi besler kimisi beslemez . bu ırkta taklasız iniş kabul diyen de güle güle beslesin ...anlattığınız kuşu kafada canlandırmakla olmaz ; gelip izlemek gerek .
sonuçta bu iş paylaşımdır .
hem kimlede muhattap olduğumuzu bilmekte isteriz ...

Fenerbahcem

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mehmet
Meslek
Guvercinci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Arkadaslarim abilerim verdiginiz ornekler cok guzel ama yinede ben tekrarliyarak tartismaya acik bir durum oldugunu savunuyorum.
Siz son dakka golu derseniz , beni o stresten kurtarip golu erkenden atsin diyorum.Erken atsin derken oyununu dogru duzgun yapsin havada kendini belli etsin tribundeki taraftar yani etraftaki kus izleyenin agzi acik kalsin inerkende basi dik insin nasil olsa golleri atmissin son dakkada golu atmasanda taraftar seni alkislar.
Veya diger ornege cevap olarak 11 adam gecip golu atamamissin , bunun fazla onemi yok sen 11 adam geciyorsan sen zaten dunyadaki en iyi futbolculardan birisisin boyle bir guzellik icin dunyada nekadar insan varsa gormek ister varsin golu atmasin :p(Kenan abi uzerine alinma bende baya bir zaman futbol oynadigimdam gol mol gorunce dayanamdim :haha: ).

Ya aslinda hersey zevk meselesi , zevk ve renk tartisilmaz.Ha kupaya oynayan kuslar icin lafim yok prosedure gore kusu hazirlarsin , takla ile inecek kurali varsa oyle inmesi lazim.Ama kupaya oynayan kuslarada cok tepkiler geliyor misal neden kusun soyle yapmasi lazimken aksini yaptigi zaman daha cok puan aliyor gibisinden.Cunku bu zevk meselesi bazilarina gore sefer sayisi fazla olmasi daha guzel , bazilarina gore cekme sayisi guzel , bazilarina gore cekme mesafesi guzel..kupaya oynaman icin kurallara uyman gerekiyor zevkine gore kusu hazirlamiyorsun , ama zevkine gore kus ucuruyorsan varsin kupada sart olan bir ozelligi olmasin.Bu aciginida baska bir ozelligi ile kaptirsin kendi zevkine gore.Fazla abartmamak gerekiyor bence , sahsen ben daha oncede dedigim gibi sadece takla ile inmedigi icin kusu atmam satmam kesmem.Havada gozumun pasinin alsin guzelcene izlerim.

Saygilarimla.

Tahir Kemal Bozoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Tahir Kemal BOZOGLU
Meslek
~ Turist ~
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
oyunkuşu' Alıntı:
a.s KEMAL BEY.
SERBEST İNİŞ le YAPIŞMA AYNI KAPIYA çıkar . ha kimi besler kimisi beslemez . bu ırkta taklasız iniş kabul diyen de güle güle beslesin ...anlattığınız kuşu kafada canlandırmakla olmaz ; gelip izlemek gerek .

S.A Timur Bey...

Simdi arkadasim, o kus senin aklina gelebilecek bütün kriterli yerine getiriyor ve inmek icin geldiginde yaklasik 10,15 kere yere konma seferi yapiyor kendini bitirmeye calisiyor aliyacagin,o kusun 7 göbegini bilirim ayni oyunu yapan sayet inemezse cekip gidiyor.Hee sen dersenki illaki kus gelcek takla atcak koncak amenna ama benim sana söyledigim kus deminde belirttigim gibi senin kustan istedigin ne varsa alasiyla yapiyor inecegi zamanda bana göre babalar gibi konuyor.

Ve bu kusa yapisiyo diyen adam benim gözümde kuscu degildir,coluk cocuk kusu besliyen aceminin tekidir,acik ve net.

Aksini iddia eden varsa ben burda kusun bütün hareketlerini anlatacagim,yere konana kadar.O zamanda kus yapisiyor diyen varsa lütfen taklaci konusunda o kimse bizimle muhattap olmasin,eger taklaci kuslardan anlamiyorsada anliyandan dinlesin sitemizde bu ise gönül vermis ehil insanlar var herbirisi bu isten anliyan kimseler sorsun onlar acik yüreklilikle cevap verirler.

Izleme isine gelince,bana benim tanidigim bir dostumu bulun beni arasin gelin misafirim olun buyurun,basimin üstünde yeriniz var.

Kim oldugumuza gelince ismimiz belli,uluslar arasi bir sirkette finaz danismanligi yapiyorum.Eskisehir`liyiz.Yaklasik 23 senedir bu hobi ile istikaliz,taklaci,kostüm ve posta irki kuslar beslemekteyiz.Bazi insanlar gibi arayiz icinde degiliz sadece elimizdekilerin kiymetini bilmeye calisiyoruz.

Umarim anlattiklarim sizi tatmin etmistir,saygilarimla......

Fenerbahcem

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mehmet
Meslek
Guvercinci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Tahir abinin bahsettiginden bendede var birtane , kus 1,5 saat ucar seferlerini yapar inerkende hemen inmiyor 10-15 dakika sirf inmek icin ugras verir.Belirli bir noktaya inmeye calisir , ne cati ne baska biryere kendini asla birakmaz.
Oyle bir kusku catiya konacagina gider baska birnin bahcesine konar bundan eminim..cunku birkeresinde kus neredeyse 2 saat ucmustu nerdeyse 25 dakika sirf inmek icin kendini yordu , bu 20 dakika icinde surekli 2-3 takla ile cekiyor kus kendini okadar hirpaladi ki ben bu kusun havada bayginlik gecireceginden korktum cunku en sonunda kus cekmiyordu bile okadar yorulmustu.Indiginde ise yarim saat kendine gelememisti , tabi bunu 1 kereye mahsus yapti surekli yapsa zaten ucurmam.Varsin takla atmadan insin , inme cabasi ve surekli 2-3 takla ile cekmesi bana zevk veriyor gerisi benim icin onemli degil.Ayrica inerken , ayaklarini bir kaldiriyo kartal gibi 'ben geliyorum cekilin yoldan' dercesine :haha: tee metreler oncesinden gorunuyor.

ferro18

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ferhat Potukoglu
Meslek
Isletmeci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
selamunaleykum
daha once yazmistim yapisan kus isin hilesine kacar sikilinca iner diye
ali kardesimizin dedigi kus inmek icin ugrasiyormus o kus taklalida taklasizda inse perdahla okus yapismis sayilmaz
herkez yakisani beslesin bunca sene kus besledim ders alacagim kisi sayisi az ama ders verecek kadarda olmadik biz boyle gorduk boyle sevdik herkez sevdigi gibi kusu bulur ve besler umarim
saygilarla ferhat

timko

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
timur tarık
Meslek
tekstil
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Tahir Kemal Bozoglu' Alıntı:
oyunkuşu' Alıntı:
a.s KEMAL BEY.

S.A Timur Bey...

Simdi arkadasim, o kus senin aklina gelebilecek bütün kriterli yerine getiriyor ve inmek icin geldiginde yaklasik 10,15 kere yere konma seferi yapiyor kendini bitirmeye calisiyor aliyacagin,o kusun 7 göbegini bilirim ayni oyunu yapan sayet inemezse cekip gidiyor.Hee sen dersenki illaki kus gelcek takla atcak koncak amenna ama benim sana söyledigim kus deminde belirttigim gibi senin kustan istedigin ne varsa alasiyla yapiyor inecegi zamanda bana göre babalar gibi konuyor.

a.s.
meilde telefon numaramı yazdım ; eskişehir burnumuzun dibi .
hazır kuş varsa seyretmemek acemilik ,
sizi tanıyan kimdir bilmem
kuş hazır var buyrun demen yeter , olmadı bi videosuda olur
dediğin gibi burda kuştan bizden daha iyi anlayan daha çok tecrübe sahibi muhakkak insanlar var
biz yanlışsak onlar aydınlatsın
mademki merakçıyız görelim öğrenelim.

Ve bu kusa yapisiyo diyen adam benim gözümde kuscu degildir,coluk cocuk kusu besliyen aceminin tekidir,acik ve net.

Aksini iddia eden varsa ben burda kusun bütün hareketlerini anlatacagim,yere konana kadar.O zamanda kus yapisiyor diyen varsa lütfen taklaci konusunda o kimse bizimle muhattap olmasin,eger taklaci kuslardan anlamiyorsada anliyandan dinlesin sitemizde bu ise gönül vermis ehil insanlar var herbirisi bu isten anliyan kimseler sorsun onlar acik yüreklilikle cevap verirler.

Izleme isine gelince,bana benim tanidigim bir dostumu bulun beni arasin gelin misafirim olun buyurun,basimin üstünde yeriniz var.

Kim oldugumuza gelince ismimiz belli,uluslar arasi bir sirkette finaz danismanligi yapiyorum.Eskisehir`liyiz.Yaklasik 23 senedir bu hobi ile istikaliz,taklaci,kostüm ve posta irki kuslar beslemekteyiz.Bazi insanlar gibi arayiz icinde degiliz sadece elimizdekilerin kiymetini bilmeye calisiyoruz.Tipimizide görmek istiyorsaniz fotomu yolluyorum bakarsiniz insaallah.

Umarim anlattiklarim sizi tatmin etmistir,saygilarimla......

timko

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
timur tarık
Meslek
tekstil
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
tengelli' Alıntı:
selamlar valla ben kupa kuşu cok seyrediyorum etrafımdada cok var ama kupa kuşu değil hala kendi istediğim tarzdayım zaten benim istediğim tarz kuşu tam yakaladıgımda kupa kuşlarına onlar kadar uzun asılmasada puanlaaya soksanız en az 2 katı yapar işallah kupalık değilde devamlı istediğim tarzda tam bir kuş yakalarım.[/q

tebrikler ...

göksal balcı

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
göksal balcı
Meslek
depo sevkiyat
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
merhaba konu iyi başladı ama sonu kötü oldu kanısındayım timur arkadaşım elinde böyle bir kuş olmadan hepimizin hayalindeki kuş içinmi bunca yazı, ben beslemem diyince elinde var zannettim,neyse sende aramaya devam et bizim gibi ALLAH gönlüne göre kuş verir inşallah nasıl her futbolcu bir değilse her kuşta bir değildir taklacısı oyunlusu hepsi bir değilmi ,iyisini ararken kırarsak kuşları yarısı yapışan yarısı fışkırıp taklalı inen bir soyumuz olmazmı elimizde kötüleri satarsan yine ortalık yapışan kuş olmazmı değilmi,elimizdekinin kıymetini bilmezsek elimizdekinden de oluruz, herşey birden olmaz yavaş yavaş pişmek lazım,yada çok paran vardır izleyip basarsın parayı alırsın en iyilerini :slm:

firarim37

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
alişan doğan
Meslek
muhasebe
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Bunun hiç bir şekilde tartışması olmaz yapışan kuş hiç bir zaman makbul değildir.

ferro18

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ferhat Potukoglu
Meslek
Isletmeci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
firarim37' Alıntı:
Bunun hiç bir şekilde tartışması olmaz yapışan kuş hiç bir zaman makbul değildir.
selamunaleykum
haklisin yapisankus makuldeyildir ama yapisan kus tanimi deyisik onunu tartisiyoruz
saygilarla ferhat

timko

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
timur tarık
Meslek
tekstil
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
S.A arkadaşlar sohbet güzel ortamda güzel ortada bi ırk var ama herkezin evinde pişen yemeğin lezzeti ayrı .
sezon başladı inş herkezin gönlündeki havada olur ...
SAYGILAR