Neler Yeni

Yakaladığnız güvercinleri geri veriyormusunuz?

yakalanan güvercinleri ne yapıyorsunuz?

• yakalanan güvercinimi istemeye gitmem,getirirlersede almam;yakaladığım güvercinide beslemem.

Kullanılan: 66 36.5%
  • yakaladıysam o benimdir,benim nasibimdir vermem;kaçan güvercinide istemeye gitmem bu kuşculuğun adet

Kullanılan: 115 63.5%

• Kullanılan toplam oy
    181

Ömer ÖZKURT

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ömer ÖZKURT
Meslek
Kamu Personeli
İkametgah
Diyarbakır
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
yaladığınız güvercinleri yada yakalanan güvercinlerinizi ne yapıyorsunuz?

kuşçu26

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Samet Dönmez
Meslek
Laborant ama işsiz bi laborant
İkametgah
Eskişehir
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
hiç yakalatma sorunum olmadı ama yakaladığımda geri iade ederim.

ahmetkara

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ahmet KARA
Meslek
MATBAACI
İkametgah
Samsun
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
yabancı kuş koymam kümese ağalayanın malı gülene hayır olmaz demişatalarımız :heyo:

hayal_gemisi

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Emre Tan
Meslek
SeRBesT...
İkametgah
Iğdır
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
AOL
[email protected]
ben hergelen kuşu yakalarım kimin olursa olsun ama kuşum birisine giderse zorla ondan alırım :))

performans58

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
taner bozok
Meslek
İnşaat Müh.
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Selamlar....

Buna benzer bir konuda daha önce yazdığım gibi,

A) Benim kuşum giderse;
1) Kuş beğendiğim bir kuşsa veya yumurtası-yavrusu varsa,
a) Nereye indiğini görmüşsem gidip bana ait olduğunu ispat ederek isterim.
b) Nereye indiğini görmemişsem sağa sola haber bırakırım, kuş satan dükkanlara bakarım bulursam satın alırım tekrar.

2) Beğenmediğim bir kuşsa veya yumurtası-yavrusu yoksa istemem tutana hayırlı olsun.

B) Başkasının kuşu gelirse;
1) Kuşu beğenirsem ve geldiği yerde yumurta veya yavrusu yoksa
a) Sahibi çıkarsa, 1 çift yavrusunu aldıktan sonra vermeyi teklif ederim. Kabul etmezse veririm ama bir yavrusunu da isterim şaka yollu :heyo:
b) Sahibi çıkmazsa beslerim. (Sağlıklı olması şartıyla)

2) Kuşu beğenmezsem,
a) Sahibi çıkarsa hemen veririm
b) Sahibi çıkmazsa isteyene veririm veya salarım gider.

Herkese saygılar...

hünkaribaba

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ömür deniz
Meslek
müdür
Yetiştirdiğim Irk
Hünkari
değerli dostlar kuş beslemek üretmek zor zanaattır.kuş yakalayıp sahibine iade etmemek kişiler arasında kin ve nefret duygularının oluşmasına sebeb olur.içinde hayvan sevgisi olan birinin bu tür duygulara meydan vermemesi en büyük temennim.biz güvercin severler topluma örnek olmak adına birbirimizi sevelim sayalım paylaşalım.teşekkürler.saygılarımla.allaha emanet olun.

e.f.s.i_texas

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Fatih BULUÇ
Meslek
ticaret
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Diğer Irklarım
Yok
performans58' Alıntı:
Selamlar....

Buna benzer bir konuda daha önce yazdığım gibi,

A) Benim kuşum giderse;
1) Kuş beğendiğim bir kuşsa veya yumurtası-yavrusu varsa,
a) Nereye indiğini görmüşsem gidip bana ait olduğunu ispat ederek isterim.
b) Nereye indiğini görmemişsem sağa sola haber bırakırım, kuş satan dükkanlara bakarım bulursam satın alırım tekrar.

2) Beğenmediğim bir kuşsa veya yumurtası-yavrusu yoksa istemem tutana hayırlı olsun.

B) Başkasının kuşu gelirse;
1) Kuşu beğenirsem ve geldiği yerde yumurta veya yavrusu yoksa
a) Sahibi çıkarsa, 1 çift yavrusunu aldıktan sonra vermeyi teklif ederim. Kabul etmezse veririm ama bir yavrusunu da isterim şaka yollu :heyo:
b) Sahibi çıkmazsa beslerim. (Sağlıklı olması şartıyla)

2) Kuşu beğenmezsem,
a) Sahibi çıkarsa hemen veririm
b) Sahibi çıkmazsa isteyene veririm veya salarım gider.

Herkese saygılar...
aşağı yukarı ben de böyle yapıyorum eğer birinin kuşunu yakalarsam ve gelir efendi gibi isterse veririm ama kabadyılık yaparsa kötü söz kullanırsa benden alacağı başka şey vardır kolay kolay hak yemem kimseye de yedirtmem

polllat

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
sinan öztekin
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Hünkari
yakaladığım kuş sevdiğim birininse geri veririm yoksa birascık zor alır
Kuşumda yakımda birine gittiyse ama kesin eminsen gider alırım yoksa o kuş gitmiştir napıyım

hayırlısı...

SEREF

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ŞEREF
Meslek
ÖZSOY
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Bu yetiştirilen güvercin ırkı ve yetiştiricinin bulunduğu yörenin güvercin kultürü ile alakalıdır.
Ben taklacı yetiştiricisi olarak başkasının kuşunu yakaladığımda sahibini biliyor isem mutlaka veririm, bilmiyor isem araştırırım, kuşun sahibinden emin olup öyle teslim ederim .
Kendi kuşumu yakalayandan da isterim zorbalık yapmadam insanca tabi, ha vermezse çokça ısrar etmem ilişkimi tekrar gözden geçiririm . Kuşun kıymeti ne olursa olsun bir emek ve belli bir beklentiyi üzerinde barındırdığı için bu çok önemli .
Öte yandan da sürü uçumuna müsayit filo cinsi beslenen bazı yörelerde bu iş daha farklıdır, zaten amaç çoğu zaman dama başka kuşlar da indirmektir , bu iş karışma kuşunun doğasında olan bir gelenektir akşam olup kahvehaneler de yada güvercin mekanlarında toplanılınca o günki yakalanan yada kaybedilenlerin konu edildiği sohbetler olur. Tutulan kuşun bazan sahibine verildiği ,bazan da belli bir bedel karşılığı geri verildiği kamizamada hiç verilmediği olur bu da kendi kuralları içinde lur .Kuşçular diğer bazı kuşçuları rakip olarak kabul eder rakibin kuşunu ele geçirme yarışına girer .
Benim fikrim imkan var ise sahibine kuşunu iade etmektir, kuş bana göre ''iki kanat birde kuyruk tan ibaret '' kimsenin ahını almaya deymez diye düşünüyorum.. .selamlar.ŞEREF

kuscu522

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
cihan koyuncu
Meslek
ögrenci
Yetiştirdiğim Irk
Saya
bizim burda ise kuş yakalandı mı geri vermezler 10 kiloluk yem parası ısterler büyügü veya küçüğü bizim burdan resmen birbiriniz kuşunu yakalamak ıcın savaş yapıyolar allah'a şukur 1 kere bi kelebegim kactı gıdıp istedim yok bende dedi iyi dedım ısrar etmedım kuş 1bucuk ay sonra geri geldi bana kanadını çekmiş geldıgınde ucurdugunda direk geldi..o gunden sonra hiç kuşum kaçmadı,he ben başkasının kuşunu yakalarsam gelip adam gibi isterse rica ederse ve kuşu tarıf ederse veririm hiçbirşey talep etmeden zaten ben bu yuzden cok kazandım,degerli abilerimiz kendı yavrularından hedıye edıyolar dı bu davranışımdan dolayı..KİMSENİN KUŞU KİMSEDE KALMAZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM

karataş32

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ali osman karataş
Meslek
sigortacı
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
kusun yavrusu varsa zaten bellidir sahibi gelirse veririm yavrusu yoksa vermem yakaldıgım kusuda beslemem

CumaLi

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
CumaLi YÜCE
Meslek
Öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Baska
bizim burada tanıdıklar birbirinin kuşunu yakalarsa veriyor ama digerlernin vermezler bu yuzden birçok kavgaya da tanık oldum çogunda sonunda olan kuşa olup kafasını çekip atıyorlar :hungur:

bana daha yakalamak nasip olmadı ama yakalarsam birisi istese hemen veririm zaten adamın kuşu para vermiş, emek vermiş, zaman ayırmış... en dogrusu vermek

haltbar

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Osman Uğur KORKMAZ
Meslek
Ticaret
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Makaracı
Güvercin bu arkadaşlar uçarda kaçarda gelirde...herzaman giden gitmiştir yani tutamazsınız gitmeyende gitmez! git kilometrelere uzaktan at geri gelir...geceler boyu damda kalır yinede geleceği yer senin yanındır satarsın geri gelir bidaha satarsın 2 ay sonra geri gelir bidaha satarsın bir sene sonra geri gelir....bu bunun gibi bişeydir! Değerli arkadaşımız Sayın H.Hüseyin Aydoğmuş'un bana söylediği gibi ;

Uçan kuş, kayıp kuştur...

Ben kuşum kaçarsa derimki demek ne onun bana ne benim ona bir hayırımız yokmuş gitti derim ve ardından umarım gideceği yerdede benim gibi özenerek ve severek bakan birini bulur derim ve veda ederim...arkasından üzülmem bakmam ve beklemem (1 ayda kuş kaçırma rekoru kırınca insan alışıyor :) )

Başkasının kuşu gelirse ki henüz gelmedi? Kuşun üzerinde adı yazmıyor nede olsa, ve benim yerim birinin kuşunun indiğini göreceği bir yerde değil yada benim kimin kuşunun geldiğini anlayacağım gibi bir yer değil ayrıca bu kuşun tercihi kuşu zorla indirmiyorum yani akıl var mantık var! gelen gelir kaçan nasıl kaçıyorsa...

saygılar

omenn

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ömer oyar
Meslek
ögrenci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
YAHOO
[email protected]
ben yakaladıgımm kşu kişiye göre weriririm kuşun sahibi gıcık zorla almaya çalışırsa wermem alırsa bile kafasını çekip weririm ama tanıdıgım iyi birisi olursa o istemeden götürür werirrim

3402

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Giray Keski
Meslek
Üni.ögrenci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
omennn' Alıntı:
ben yakaladıgımm kşu kişiye göre weriririm kuşun sahibi gıcık zorla almaya çalışırsa wermem alırsa bile kafasını çekip weririm ama tanıdıgım iyi birisi olursa o istemeden götürür werirrim
arkadaşım sen kuşları sevdiğine eminmisin kafasını çekip veririm diyorsun? ne kadar karşıdaki ile kanlı kinli olsanda o hayvanların ne suçu var? yazık günah böyle düşünmen gerçekden çok günah

hakan_41

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
hakan yılmazoğlu
Meslek
kuşçu
Yetiştirdiğim Irk
Filo
kuşun güzelliğine bakarım kuş yakalarsam adamına göre veriririm vermem o bnm kararım eğer kuşum kaçarsa yumrtada yatıyorsa , pahalı kuşlarımdansa almaya giderim peşine düşerim

göksal balcı

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
göksal balcı
Meslek
depo sevkiyat
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Kuşculuk rekabetide beraberinde getirir,BEN SPORCUNUN AHLAKLISINI SEVERİM dememişmi ATATÜRK en iyi kuş yuvandaki kuştur,bir kuş için kavga etmek bence bir HAYVANSEVER se eğer yanlış ?karşılıklı saygı yoksa kuşu atmak daha doğrudur.her yerde hırsız diyorum çünkü bile bile vermiyor :asla: ,onların kuşunu indirmek ayrı bir zevk :ckmk:

göksal balcı

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
göksal balcı
Meslek
depo sevkiyat
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Aslında bölgesel derneklerde bu konular üstünde fazlaca durulsa azalma olur gib geliyor. kanlı gibi kuşcular var,tanışma ve ziyaretler aslında kuşculuğun özündede var ama para unsuru öne çıktığından beri bunlar unutuldu.Rekabetin dozu bile kaçtı(hırsızlık,kavga)saygı,sevgi,dostluk öncelik olmalı bence :heyo:

McCarthy

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mustafa Sağlam
Meslek
Yazılım
İkametgah
Düzce
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Oldugum bölge itibarıya çok şanslı bir kümesim var. En yüksek kümes benim diyebilirim. etrafımda bir çok kuşcu var. Hepside yine etrafındakilerin kuşlarını yakalamaya calısıyorlar. Kuş beslemeye baslamadan önce bir dernekte muhabbetleri dinledim. geçen konuşmalar beni üzdü acıkcası. sattıgı kuşu tekrar yakalayıp aynı kişiye vermek yerine tekrar satan kişiyi duydum.
Bana gelelim, bir kuşu kafesime indireyim diye bir düşüncem yok. bir kac kez denedim, beceremedim de. ama 3 tane kümesime kendisi girdi. kümesime giren kuşuda kovalamam. sahibi varsa gelip benden isteyebilir. şimdiye kadar çıkmadı. kuşlarıda etraftaki kuşçu arkadaşlara veriyorum. 1 tane kuşumu kacırdım. gidipte istemedim. bu saatten sonra da isteyecegimi sanmıyorum.
Bir kümese alışıpta o kümesten cıkan kuşun hayrı dokunacagını düşünmüyorum. Bence kanı bozuk diye düşünüyorum.