Neler Yeni

Trakya Yerlisi Küllülerim ve Sarılarım

eren küllü

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Eren İBOLAR
Meslek
Bankacı
Yetiştirdiğim Irk
Makaracı
selamlar nebi abi bu acıklamalar bazen bana az bile geliyor bunlar yanyana gelip konuşmak cok daha güzel olacagından eminim küllülerde birden fazla kan vardı. tabi bu kuşları yapmak cok kolay olmadı sebebi ise bilinçsiz kuş beslemek. kuşlara almanlık, yugoslavlık girmiş bunları ayıklamak cok önemli acıkcası ben düşen yada cok dönen kuştan memnun değilim sebebi ise ucuşlarını etkiliyor dönen kuşum elbette var ama benim dönme şekli kuşta ucup ineceğine yakın 1,2 direk dönüp inmesi ama düşmiycek benim için düşen kuş makbül değil tabiki zevk meselesi saygı duyulmalı kim nasıl istiyorsa öyle beslesin düşüp öldükten sonra kıymeti yok.küllüde ne istediysem oldu benim diye bileceğim kan oluşturdum bende kart kuş yok gecen senenin yavrularından yavru alıyorum onlarda yarışmada 1. ve 2. oldu ama bir görsen abi şimdiki yavrular anasından ve babasından cok daha güzel oldular ben bazen kendim nazar değdircem diye korkuyorum. sarılar 1 çiften rağmetli hüseyin abinin sarılardan onun hatırası hemde babamda 1 çift kırmızı istiyordu bende sarıları almıştım 10 tane oldular ama onlar mükemmel uçup dönüyorlar annesi ve babası denenmiş kuşlar ben yeni uçurmaya başladım yavrular zaten ama ucucaklar tek sorun küllülerim uzun zamandır tek renk olduğu için kuşlar aralarına almakta zorlanıyor.bu arada tellede konuşa biliriz abi arayalım selamlarrrr.

03deniz

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
MUSTAFA SARA
Meslek
Polisomnografi Teknisyeni
İkametgah
Afyon
Yetiştirdiğim Irk
Makaracı
Diğer Irklarım
BURSA OYNAR, MÜLAKAT
Selamlar eren kardeş küllülerin yani afyonda aprak olarak adlandırılan kuşların çok güzeller güle güle besle valla iştahımı kabartın bana ikinci bir kümes yaptıracaksın sırf küllü yani aprak beslemek için neyse paylaşım için tşklr.

eren küllü

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Eren İBOLAR
Meslek
Bankacı
Yetiştirdiğim Irk
Makaracı
sağalasın abi de niye aprak deniyor. anlamı ne küllü kuşu cok güzel bir kuş uçuş anlamında dönüş anlamında kafa olarakta akıllı kuşlardır. yakında yeni yavru resimleri yükliycem onlar daha da güzeller

03deniz

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
MUSTAFA SARA
Meslek
Polisomnografi Teknisyeni
İkametgah
Afyon
Yetiştirdiğim Irk
Makaracı
Diğer Irklarım
BURSA OYNAR, MÜLAKAT
eren küllü' Alıntı:
sağalasın abi de niye aprak deniyor. anlamı ne küllü kuşu cok güzel bir kuş uçuş anlamında dönüş anlamında kafa olarakta akıllı kuşlardır. yakında yeni yavru resimleri yükliycem onlar daha da güzeller
Selamlar Eren anlamını tam olarak bende bilmiyorum Nasıl anlatsam afyonda çoğu renge eskiler bir isim vermiş küllüler renk olarak yabani güvercinlere benzediği için yabanilerede afyonda APRAK deniliyor belki bu yüzden olabilir. Araplara KUNDUZ, sarılara KULA, çakallarA KIRMIZI AKKUYRUK -DAKMA, sarı çakalllar KULA AKKUYRUK -DAKMA bunlara benzer isim yakıştırmışlar. Afyonlu arkadaşlar sık sık edirne ,lüleburgaz ,tekirdağ civarına kuş getirmek için gidiyorlar ne hikmetse kırmız ,kula (sarı) yada cakal cinlerini getiriyorlar aprak yani küllü getiren yok ,bir abimiz getirmişti 8-10 tane onda görmüştüm saatlerce ucuyorlardı ama teker teker atmacaya kaptırdı uzun uçuyorlardı ama makara yoktu kuşlarda bakalım böyle uzun uçanlardan 1-2 çift bakmak istiyorum. neyse konu uzadı saygılar tekrardan güle güle besle paylaşım için tşklr.

kazım çay

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kazım çay
Meslek
güvenlik
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Eren merhaba öncelikle seni böyle güzel bir ırkı bozmadan bugünlere kadar getirdiğin için teşekkürler seninde bildiğin gibi kuşları yakından inceleme uçurma şansımız olmuştu.Başarılarının devamını diliyorum.

A

Anonymous

Merhabalar,

Maşallah, kuşlarınız son zamanlarda görebildiğim en iyi küllülerin arasında.Yukarıda ki yazınızda (daha saf kan üretimler yapmak istediğinizden bahsetmiştiniz) küçükte olsa benim için önemli bir detayları paylaşmak istedim.

Hepimiz için:Daha safkan küllüler üretmek için DAHA AZ KUYRUK TELEK SAYISI OLAN KÜLLÜLER üretmek gerekir 16 telek sayısını 14 ve 12 ye düşürüp bu telek sayılarında sabit tutmak gerektiği inancındayım.

Trakya yerlisi , DOLAPÇI ırkının kuyruk görünüşü gibi ters /V/ gibi gözüken kuyruğa sahip olmamalıdır!!.daha üst üste duran kuyruklar daha az sayıda kuyruk telekleri bizim için daha geçerli olmalıdır.

Ne olursa olsun DOLAPÇI ırkı görünümünde bir trakya yerlisi olmamalıdır(olmazda) .Yerlilerimizin kendine özgü bir fiziği ve duruşu var.Hobat olmayan ince saz gibi durmalıdır.Kanatlarını kuyruğunun üstünde taşımaya üşenmeyen atlet görünüşe sahip olmalıdır(torba kanatlar heybe kanatlarda vardır fakat kuyruğunu açarak tavuz gibi havaya dikmez!).Yerli kuşun ön torpidosu ön paneli kibar arka kısmı yelpaze kuyruklu olmamalıdır ön paneli nasılsa arka:sırt,bel,kuyrukda zarif olmalı.

Genel olarak, makaracıların bol kuyruklu olması KUYRUK DURUŞUNUN NASIL OLMASI GEREKTİĞİNİ unutularak RİSKE ETMEKTEDİR.

Daha saf yerliler üretmek için bunlara dikkat etmemiz gerektiğini ve benim içim çok önemli detaylar olduğu için bu detayları bilgimce paylaşmak istedim.

Kuşlarınıza tekrar maşallah iyi günlerde besleyiniz.

eren küllü

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Eren İBOLAR
Meslek
Bankacı
Yetiştirdiğim Irk
Makaracı
Hüseyin abi yorumların ve fikirlerin için teşekkürler.senin bu düşündüğün kuşlardan bolca ürettim herzaman kapım açık buyrun beklerim küllü kuşun hastasıyım cok kümesler gezip gördüm çok uğraştım ama istediklerimi yaptım bunu sizlerle paylaşmak isterim syg larımla..

eren küllü

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Eren İBOLAR
Meslek
Bankacı
Yetiştirdiğim Irk
Makaracı
kazım arkadaşım bu güzel yorumların için teşekkürler.sizin bu yorumlarınız ve kuş bilginizle bu dayanışmayla kuşçuluk bir yerlere geliyor. ilgin için teşekkürler selamlar.

A

Anonymous

eren küllü' Alıntı:
Hüseyin abi yorumların ve fikirlerin için teşekkürler.senin bu düşündüğün kuşlardan bolca ürettim herzaman kapım açık buyrun beklerim küllü kuşun hastasıyım cok kümesler gezip gördüm çok uğraştım ama istediklerimi yaptım bunu sizlerle paylaşmak isterim syg larımla..

Eren kardeşim Trakya makaracısına gönül verip yetiştirdiğin için ben teşekkür ederim.İnşallah bir gün senide ziyaret edeceğim.Tekrar teşekkürler.

kuşçu_özcan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Özcan PAPATYA
Meslek
İşçi
Yetiştirdiğim Irk
Makaracı
Eren kardeşim çalışmalarını siteden takip ediyorum .koruduğun yerlilere kimsenin laf söyleyemeye hakkı olmadığını görüntülerde var ,ancak kimse ayranın ekşi demez ,o yüzden sen daima taklit edilen ol,Eleştrilere kulak as,fakat aldırış etme .Yetiştirdiklerin ortada kümesinede biraz çeki düzen verirsen yani görüntüye dolaplı , ızgaralı işte o zaman daha az eleştiri alırsın.TAKTİR EDİLEN DEĞİL,TAKLİT EDİLEN OL.
lüleburgaz dan ö papatya

eren küllü

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Eren İBOLAR
Meslek
Bankacı
Yetiştirdiğim Irk
Makaracı
özcan abicim söylediklerinde aklısın fikirlerin içinde çok teşekkürler inşallah birgün tanışır kuşlarımızıda ziyaret ederiz bu arada msn adresimi vereyim [email protected] burdanda konuşabiliriz saygılar

poyr4z

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
çınar delipoyraz
Meslek
bijuteri
Yetiştirdiğim Irk
Baska
eren abi ben izmirden yazıyorum bana telefonunu yazarmısın abi

eren küllü

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad