Neler Yeni

TİRE VE ÖDEMİŞ YERLİLERİNİ NE KADAR BİLİYORUZ...

poyrazz

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ersun poyrazlı
Meslek
inşaat emlak
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
s.a hayırlı akşamlar kuşlrınız çok güzeller maşallah ödemiş dolapcısı demişsiniz dolapcı gibi oyun yapıyorlarmı gelicilik yani 15 20 km geliyor iyi yavru bakarlarmı yerden başka salmadan verilen parıltıya duyarlımı yani başka salmaya inermi çok merak ettigim bir cins türü fiyatları nerelerde takımını kaça ala biliriz ayrıca ödemişden başka yerlerde de bulunurmu ben balıkesirdeyim burda derneklerde pazarda hiç rastlamadım ama internetden takip ettigim kadarıyla iyi bir ırk ve dolapcıyada benzetiyorum açıkcası kimbilir belki kanlarıdan akrabalıkda olabilir allah kuşlarınızı nazardan saklasın tüyleri kadar ömür ve yavruları olur inşallah balıkesirden saygılar...

muygun

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mehmet UYGUN
Meslek
Öğretmen
İkametgah
Afyon
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
Ödemiş dolapçısı,Düz dönek
evet dolapçılar.denizli dolapçılardan farkı kuyruk sayısı bunlarda 12 yağ bezeli ve dönek tarzı sarılmamaları.başka fark yok karşıya doğru oynarlar,aşağı doğru oynarlar,45 derecelik açıyla çapraza oynarlar.oynamaları için aşağıdan pırıltı yapmana gerek yok oynayarak alçalır anında yükselirler.kolay kolay yakalanmazlar kafası sağlamdır yani. Gece yattığı yerden yakalamazlarsa ertesi gün evi bulurlar.Tabi her cinste olduğu gibi damarı gevşekler arada çıkıyo ama eşlenene kadar devamlı uçurduğun yavrunun eş ve yavru gördükten sonra yakalanması zor.İstanbullular,bursalılar,muğlalılar,aydınlılar 3-5 senedir arada gelip toplu alım yapıyolar.kimisi bulduğunu alıyo kimisi havada görüp alıyo.Fiyat kostüm güzelliği renk tonu ve oynaklığına göre değişiklik gösteriyor.Tek olarak 20 lirayada satılan var 150 lirayada satılan var fiyatlar değişken yani.yavruya iyi bakarlar.bizzat bildiğim 40 km den gelen var.eskilerin anlattığına göre izmirden gelenlerde varmış.ben en uzak 13 km den 12 lik gurup saldım hepsi eksiksiz geldi.benden önce gelenler dahi oldu.

aykutk

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Aykut KARABULUT
Meslek
Emekli
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Baska
Re: 1 ÇİFT TİRE SAYASI

Selamlar Mehmet bey,

Açıklamalarınız için teşekkür ederim. Konunun tam olarak netleşmesi ve kulakdan dolma bilgilerle kavram karmaşasına sebebiyet vermemesi esasına göre bu konuda resimli bir çalışma yapılmasının uygun olabileceğini düşündüm. Konu ile ilgilenen arkadaşlarımıza ışık tutabilecek açıklamalarıına göre "Mehmet beyin tezi tire kelebeği diye bir şey olmadığı yolunda, Ödemiş dolapcı olduğunu belirtmektedir"

Saygılarımla,

Aykut Karabulut

muygun

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mehmet UYGUN
Meslek
Öğretmen
İkametgah
Afyon
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
Aleyküm selam Aykut bey,

Afyonda beslediğim 7-8 çift ödemiş dolapçım var onların fotoğrafını en kısa zamanda ekleyeceğim gönül isterdiki her rengi çift olarak çekip koyalım ama inşallah onlarıda memlekete gidince ordaki kuşlarımı çekip koyarak telafi ederiz.
Saygılarımla

sinoplu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
aykut karadaş
Meslek
ofis görevlisi
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Diğer Irklarım
Yok
hepinize sağolun.. benimde istediğim zaten buydu,yeni nesiller mahrum kalmasın herşeyi netleştirelim ki,kafasında soru işareti olan olmasın... resimlerle paylaşırsak daha güzel olacağına inanıyorum.. ancak tire kelebeği olmadığını tire dolapçısı olduğunu sölemişler benim bildiğim ve yıllar önce bir ağabey vasıtasıyla beslediğim tire kelebeği denerek bana hediye edilmişti ben şuan bu ırkı aramaktayım.. çok sağlam kanları vardı yuvayı kolay kolay bırakmazlardı ve oyunları da göz doldurucuydu.. bu neden le hala bu ırkı aramakta ve beslemek niyetındeyim.. bana yardımcı olursanız sevinirim..

SAYGILAR...

sinoplu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
aykut karadaş
Meslek
ofis görevlisi
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Diğer Irklarım
Yok
MEHMET BEY EVET FOTOĞRAFLAR VE AÇIKLAMALI YAI SİZİN BİLİYORUM..ZATEN SİZİN SAYFANIZDAN ALDIM BENI YANLIŞ ANLADINIZ AMACIM EMEK HIRSIZLIĞI YAPMAK DEĞİL SADECE UNUTULAN BU IRKI GERİ DÖNDÜRMEK.. HERKESIN BILGILENMESINE YARDIMCI OLMAK.. BANA YILLAR ÖNCE TİRE KELEBEĞİ DENDİ O NEDENLE BU IRKIN GERÇEK ADINI KOSTÜMLERİNİ ANLATMAK HERKESE... HEE BU ARADA FOTOGRAFLARIN ALTINDAKI İSİMLERİ BEN YAZDIM..YANLIŞTIR DOGRUDUR,ANCAK BEN FOTOLARI ALIRKEN HIZLI ALDIGIN İÇİN KENDİ BILGISAYARIMDA KOLAY ANLAŞILIR BİÇİMDE BULMAK İÇİN O İSİMLERİ KULLANDIM BENIO YANLIŞ ANLADINIZ.. LÜTFEN..!!!
BEN BURDA KIMSENIN KALBINI KIRMAK ISTEMIYORUM AMACIM SADECE BU IRKI TEKRAR GÜNDEMDE TUTMAK VE VARSA IMKENI OLAN KİŞİLER BANA BU IRK KUŞLARI TEMIN ETMELERIDIR..
UÇUŞLARINI VE KENDILERINI UNUTAMADIGIM BİR KUŞTUR BU IRK.. TEK AMACIM BU KUŞLARDAN BULABILMEK,ANCAK KONU FAZLASIYLA REKABETE DÖNÜŞTÜ.. KELEBEK DEĞİL DOLAPÇI FALAN DENİYO.. TAMAM BİZDE ZATEN BU IRKIN GERÇEKTEKİ İSMİ NEDİR?BU SİTE SAYESİNDE TÜM İLLERDE AYNI İSİM KULLANMASINI SAĞLAMAK..
BENİ YANLIŞ ANLAMANIZI ISTEMEM...,

SAYGILAR..

aykutk

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Aykut KARABULUT
Meslek
Emekli
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Baska
Selamlar Aykut bey,

Sizin için konuları birleştirdim, konu hakkında fikirleri bir araya getirdim. Bu yapılan çalışmadan şu ana kadar çıkan sonuç tire kelebeğinin olmadı yada şu anda ödemiş dolapçısı olarak anıldığı sizin tire kelebeği konusunda umarım sitemizden size ışık tutabilecek birleri çıkar ve yıllar önce beslediğiniz tire kelebeğini yurdumuzun bir köşesinde bulur, yeniden besleme ve üretme şansını yakalarsınız.

Saygılarımla,

Aykut Karabulut

sinoplu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
aykut karadaş
Meslek
ofis görevlisi
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Diğer Irklarım
Yok
TEŞEKKÜR EDERİM AYKUT BEY EMEĞİNİZE SAĞLIK...
EVET BU KONUYU İYİ Kİ AÇMIŞIM DİYORUM ARTIK,ÇÜNKÜ TİRE KELEBEĞİ DİYE BİRŞEY YOKMUŞ YADA VARDIRDA BU FOTOLARDA KI IRK DEĞİLMİŞ... YANLIŞ BİR BİLGİM VARMIŞ SİTE SAYESİNDE DÜZELTİLDİ, HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM...

SAYGILAR...

muygun

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mehmet UYGUN
Meslek
Öğretmen
İkametgah
Afyon
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
Aykut Karadaş kardeşim; kızma, kırılma asla söz konusu değil seni emek hırsızlığıyla itham etmedim yanlış anlamışsın beni ifadelerim sert olduysa kusura bakma ama yerel ırkımız olan Ödemiş dolapçısı/ kelebeği konusunda hassasiyetimi anlayışla karşılayacağını umarım.tirenin kendine has bir ırkı yok tire bize 20 km.oynak ve uçkun damarlı bir ırkı olsaydı emin ol bilirdim ve bende de olurdu.ödemiş dolapçısını zaman zaman tire kuşu diyerek sağa sola götürüyolar.bizim kızdığımız bu tamam götür de ırk adınıda doğru öğret götürdüğün yerde haksız mıyım aykut kardeşim sağlıcakla kal

poyrazz

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ersun poyrazlı
Meslek
inşaat emlak
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
s.a önce hocam size daha sonrada konuya ilgi gösteren diger arkadaşlarada çok teşekkür edrim size hak veriyorum bir ırkı korudugunuz tanıtdıgınız vede besleyip yok olmamasına katkıda oldugunuz için çok teşekkür ederim bende bu ırk güvercinlerden edinmek çok istiyorum vede havadaki performanslarını çok merak ediyorum açıklamalarınız çok yerinde ve anlaşılır olmuş ama hocam ben yinede kendi gözümle havada görmeyi çok isterdim bu sitedede yeniyim hocam nasıl temin edebiliriz diye bi soru sorsam yanlış anlamazsınız umarım bu ekonomik anlamda deyilde hediye babında kesinlikle yanlış anlaşılmasın bende bana temin edebilicek arkadaşa kendi denizli kanı dolapcılarımdan hediye edebilirim.herkeze balıkesirden saygılar umarım hayatda herşey gönlünüzce olur.

sinoplu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
aykut karadaş
Meslek
ofis görevlisi
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Diğer Irklarım
Yok
selamunaleyküm..
mehmet bey benım tek amacım sizinde dediğiniz gibi bu ırkı kesin bir isimle adlandırmak,benım önemsediğim zaten bu.herkes kafasına göre bir isim veriyo,mesela bana yıllar önce tire kelebeği dediler benım hafızama da öyle işlendi.. o nedenle herkese bu site aracılığıyla seslenmek istiyorum ben bu ırkı ilk beslediğimde aşık oldum ve hala da öyle.. temin edecek kimseyi bulamadım,uçuş ve akıl olarak on numara kuşlar kelebek ırkından başka bir ırk besleyemıyorum zaten beni kımse yanlış anlamasın ben keyıf almadığım kuşu beslemem.. bazıları gibi alım satımlada uğraşmam sadece beslemek için beslerim... verdiğiniz bilgiler sayesinde herkesin kafasında bişeyler oluşmaya başladı.. eğer bir kusurum olduysa affola...

SAYGILAR...