Neler Yeni

TEK DAMAR KUŞ BESLEMEK.

A

Anonymous

sayın ferhat potukoğlu dediklerinize katılıyorum.saygı ve sevgiler..

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
FORMULA 1' Alıntı:
sayın ferhat potukoğlu dediklerinize katılıyorum.saygı ve sevgiler..
S A Davut kardeş nasılsın nerelerdeydin BEN OFİCCER ARARKEN DAHA HIZLI FORMULA OLARAK GELDİN NEDEN ALIŞTIGIMIZ RUMUZU DEGİŞTİRDİN GERÇİ FORMULA DAHA HIZLI AMA DAHA GÜZEL KULAGA HOŞ GELİYOR HOŞ GELDİN SAYGILAR

A

Anonymous

abi saygı ve sevgiler.teşekkr ederim iyiyim Allaha şükür.İnşaallah sizlerde iyisinizdir.Eski nikim yasaklandığı için bununla giriş yapıyorum..Sitenin bir arkadasımızın üyeliğinin sonlandırılması talebine verdiği cevabı tenkit ettğim için yasaklandı o rumuz..:) site yöneticilerinin üyelerle ilgilenmek zorunda olduğunu,talep halinde üyelerin üyeliklerinin silinmesi gerektiğini belirttiğim için,üyeliğinin silinmesini isteyen arkadasımızın talebine verilen cevabın emrivakilerle dolu olduğunu yazdığım için ve cümlemin sonunda "o kadar" sözünü kullandığım için o nikimi kullanılamaz hale getirdiler..Olsun sıkıntı yok benim açımdan..Aslında güzel bir beyin fırtınası oluyo..:)hatta hatıra olsun diye tüm yazdıklarımı print ediyorum;saklıyorum..güzel bir anı olur bence..hem söyle bir geriye dönüp bakma sansı da vermiş oluyorum kendime.günce gibi bişey..:) Velhasıl hayat devam ediyor..Kuşlar uçuyor vesselam..Saygı ve sevgiler...

osman usta

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
osman karagöz
Meslek
mobilyacı
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
güzel konular derlediğiniz için tüm güvercin severlere teşekkürler.evet konu başlığına gelince tek damar demek kırılmadık oynanmadık saf kan demek ve neredeyse imkansız birşey demek ve birçoğumuzunda tutmuş olmuş kuşlar mevcut olsa dahi bunların safkan olup olmadığı önem kazanmasa gerek ,burada sadece safkan kelimesi iyi yada kalite anlamına gelmesede bunu sadece soy olarak ibraz etmemiz gerektiğine inanıyorum,tek damar kuşların artıları ve eksileri saf kan ve tek damar olmak üzere ikiye ayırmalıyız,tek damarların elbette eksi ve artıları olabilir ,üstünde durulmasına gerek olmadığını düşünüyorum yoksa bu konu sonsuza dek uzayıp gidecek,,,,.amaç şu olmalı tamam olmuş uyuşmuş dediğimiz kuşlarla soy yaratmak ve ilerletmek en iyi sonuç olsa gerek .geçmişe nazaran performans ve kalite açısından şimdiki taklacı kuşların daha yüksek kalitede olduklarına inanıyorum.saygılar

k.murat

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
murat ÖZYANAR
Meslek
esnaf
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
osman usta' Alıntı:
güzel konular derlediğiniz için tüm güvercin severlere teşekkürler.evet konu başlığına gelince tek damar demek kırılmadık oynanmadık saf kan demek ve neredeyse imkansız birşey demek ve birçoğumuzunda tutmuş olmuş kuşlar mevcut olsa dahi bunların safkan olup olmadığı önem kazanmasa gerek ,burada sadece safkan kelimesi iyi yada kalite anlamına gelmesede bunu sadece soy olarak ibraz etmemiz gerektiğine inanıyorum,tek damar kuşların artıları ve eksileri saf kan ve tek damar olmak üzere ikiye ayırmalıyız,tek damarların elbette eksi ve artıları olabilir ,üstünde durulmasına gerek olmadığını düşünüyorum yoksa bu konu sonsuza dek uzayıp gidecek,,,,.amaç şu olmalı tamam olmuş uyuşmuş dediğimiz kuşlarla soy yaratmak ve ilerletmek en iyi sonuç olsa gerek .geçmişe nazaran performans ve kalite açısından şimdiki taklacı kuşların daha yüksek kalitede olduklarına inanıyorum.saygılar

düşüncenize saygı duyuyorum ama katılmadıgımıda belirtmek isterim.
şundan fazla degil 10 yıl öncesine kadar neredeyse çok kuş görürdüm çatılarda havalarda geceye kalan taklayla mücadele eden perdahından oyunundan indirilemeyen kuşlardı hemen hemen her kapıda azda olsa ama illaki uçan kuş bulunurdu

şimdilerde bakıyorumda neredeyse kuşçu kalmamış diyebilecegim kadar kuş bile göremiyorum havada.
saygılar

A

Anonymous

sayın murat özyanar geceye kalan ve inemeyen ama yinede uçan kuslar vardı demissiniz.doğrudur fakat böyle kusu ne yapalım...fakat haklı olduğunuz konu uçan kus seyretmenin cok zor olduğu..Var aslında ama millet korkusundan gösteremiyorki...Saygı ve sevgiler...

k.murat

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
murat ÖZYANAR
Meslek
esnaf
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
FORMULA 1' Alıntı:
sayın murat özyanar geceye kalan ve inemeyen ama yinede uçan kuslar vardı demissiniz.doğrudur fakat böyle kusu ne yapalım...fakat haklı olduğunuz konu uçan kus seyretmenin cok zor olduğu..Var aslında ama millet korkusundan gösteremiyorki...Saygı ve sevgiler...

ben saydıgım tarz kuşları yazarken eskiye yönelik o zamanları begenmeyen yada eksik gören arkadaşlara örnek göstermek istedim şimdi o saydıgım özellikleri yapan kuşlar bile yok denecek kadar az piyasada bunu anlatmaya çalıştım

bunu sizin gibi bi kuşçunun çözmesi gerekirdi diyede düşünüyorum

evet piyasada kuşun oldugunu biliyorum elimden geldigince takip ederim çok degerli abilerim büyüklerim var eksik olmasınlar bi bardak çayları nasip olur

saygılar

esesli67

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ibrahim yılmaz
Meslek
memur
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
k.murat' Alıntı:
s.a

öz kuş çok narindir kırılgandır her tür hayvanın orjinali kırılgandır kuşla sınırlamamak lazım.

örnegin bir ingiliz atı kısa mesafede çok süratli arap atı ise ingilize göre daha yavaş ama uzun koşuda daha dayanıklı oluyor iki atın eşlenmesinden çıkan tay her ikisinide saf dışı bıraka biliyor ama devamında bu sonuç elde edilemiyor ve kan dagılıyor

oyun kuşuda kırıldıgında ortaya çok daha şatafatlı oynayan kuşlar çıkar ama sadece çıkanla kalır devamında bi altyuvasında problemler getirdigine çok şahit oldum buna dengelenememişde diye biliriz tutturamamışsınıda denile bilir. tutturulanlarda çıka bilir bu çok basit bi olay degildir kuşçunun tarzı ile alakalı bi kavramdır kimi kuşçu begenir çıkanı kime begenmez onun için her kuşçu begendigi tarafa çeker.

önemle şunu aktarmak isterimki eger elinizde bildiginiz iyi kuş varsa ve bu işe başlayacaksanız kendi bildiginiz kuşların içinde oynama yapacaksanız önemle elinizdeki kuşları asla kaybetmemeliyiz çünkü belirli bir zaman sonra gelinen nokta eger yanlış olunursa başladıgınız noktaya dönebilir ve kaldıgınız yerden devam edebiliriz şayet elimizdekinide kaybedersek sonuç daha acı olur diye düşünüyorum.

pointer av hayvanlarınında kırma olduguna düşünmüyorum ingiliz ve irlandanın çok eski av hayvanlarıdırlar 100 yıllara dayanan geçmişleri vardır yanlız almanların kırdıgı bir ırk vardır bunun adınında halk dilinde kurza pionter oldugunu ve aşırı sogukta avlanmadıkları bilinir orjinalleride aşırı sogukta avlanmazlar nedeni kısa tüykü olmalarından kaynaklanıyor sanırım seter cinside bunun ta tersini yapar onlarda uzun tüylü olduklarından aşırı sıcakta bunaldıklarından dolayı avı bırakıyorlar.

kuşlardaki kan grubunu bi kardeşinden duymuştun kuşlarda kan grubunun olmadıgını birisinin uzun zaman araştırdıgını şahit oldugunu anlatmıştı tam bilgim yok bu konuda.

saygılar
öncelikle selam eder sitenize yeni katıldım adım ibrahim .murat bey tek damar kuş hakkında dedikleriniz gayet hoşuma gitti güzel örnekler verip açıklamışsınız saf kan kuşun altından dediğiniz gibi daha iyi yavrularda alabilirsiniz ama devamlılığı olmaz gayet güzel demişsiniz baştaki kırılgan kısmına pek katılmıyorum yöresine göre değişir o kırılganlık mesela urfa kuşu nazlı ve narindir ama sivas kuşu ise tam tersi her türlü zorluğa dayanabilir .kuşlarda kan grubu yoktur.saf kan bulmaya çalışacaksak bu zor iştir . kan işi çok hassas bir konu olduğundan 1-2 seneyle sonuç alınmaz belki seneler sürer bu kuşu tanıyıp içindeki kanları bilmekle olur.iyi analiz ve güzel eşlemeyle ,bu eşleşmelerle(kendi aralarında eşleşmelerle) senelerce başka kuş katmadan gidilebilir ama iş dediğim gibi eş etmekte bitiyor .. saygılar sunarım aeo

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
osman usta' Alıntı:
S A Osman kardeşimizi tekrar aramızda görmekten son derece mutlu oldum kendisini ve yorumlarını her zaman görmek istiyoruz saygılar

oguz06

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Oğuzhan OĞUZ
Meslek
İnş.Müh.
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Öncelikle hayvanlarda da insanlarda olduğu gibi kan grupları bulunmaktadır.Güvercinler hakkında yazılı bir kaynağa rastlamadım.Köpeklerde 12,kedilerde 3, tavuklarda da 12 çeşit kan grubu bilgisi var.
Bizim içinde çokta önemli bir bilgi değil en azından şimdilik.
Saf yetiştiricilik yada tek damar olayında öncelikle erkek ve dişi olarak öyle bir damar tutturulmalıki istenilen bütün özellikler ebeveynlerinin özelliğini yada bizim kriterlerimizi taşısın.
Bu tür damarları olan sayılı yetiştiricileri duyuyoruz yada biliyoruz.
Genetik olarak oyun kuşunda aranan kriterler oldukça fazla.Bu özelliklerin her biri farklı genlerle yavrulara akatarılacağı gibi,bağlı genler dediğimiz;doğru orantılı yada ters orantılı hareket eden genlerde bulunabilmektedir.
Güvercinlerde gen araştırması yok ama tavuk v.b canlılarda bu tür çalışmalar bulunmakta detaylı olmamakla birlikte.
Yani bizim istediğimiz örnek mahiyetinde uçuculuk ve dayanıklılık bağlı ve ters orantılı gen lokusunda bulunabilmekte.Birini geliştirmek isterken diğerini zayıflatabilmekteyiz.
Seleksiyon yöntemleri yazılarda mevcut incelenebilir.
Saf yetiştirmede en çok uygulanan metot akraba yetiştiriciliği.Yakın akraba dediğimiz anne-oğul,baba-kız yada uzak akraba dede torun,amca-yeğen vs. örnekleyebiliriz.
Bu şekilde soyunu 30-40 yıl koruyan yetiştiriciler mevcut.
Duyduğum,bildiğim ve bilimsel açıklaması bulunan bu şekilde soy üretmeninde uzun yıllar sonunda olumsuz sonuçları ortaya çıkmakta(yumurtlama sorunu,fiziki dayanıksızlık,sakat yavrular,mevcut oyun özelliklerinde istenmeyen yönde gerileme yada bozulmalar v.s).
Buradaki tek avantaj istenilen özellikleri bulduğumuz anda bu genlerin bir nevi sabitlenerek dışarıdan farklı genlerin girmesini önlenerek daha iyisini bulana kadar kanı korumak.
Tabiki saf kan denince aynı ebeveynlerden 7-8 kuşak sonraki jenerasyonlarında aynı özellikleri taşıması gerekir.
Bunu sağlayan kaç yetiştirici var orası da malüm.
Kan katmayla olumsuzlukları yok edebiliriyoruz ama genetiğini koruyamıyoruz buda başka bir yönü.
Farklı bir yöntem özellikler posta güvercinlerinde uygulanan melez azmanlığı dediğimiz.
aynı tür,yada benzer ırkların çaprazlanması ile anne ve babanın özelliklerinden daha üstün yavrular elde edilmekte.
Bununda sakıncası yavruların altından çıkanlarda aynı özelliğin bulunmaması genlerin uzaklaşması.
Bütün bunlara ilaveten kendi fikrimi özetlemek istiyorum.
Hepimizin hayalindeki özellik ve kriterler çok fazla,hepsinin de bir kuşta toplanması oldukça nadir bir durum.
Zor olana gitmektense kendimizce sıralama yaparak istediğimiz özellikleri en aza indirgeyip,sonuç alınması halinde yeni özellikler katmaya çalışmak en mantıklısı.Bu bile o kadar kolay değil takdir edersiniz.
Öncelikle kendi beğenilerimizi sağlamalıyız yoksa ne yorumlar nede hayaller biter.
Hayallerin peşinde koşmak mı? hedefler belirleyip sırasıyla ulaşmak mı? takdir ve yorumları sizlere bırakıyorum.
Yaban hayvanlarında bu dengenin nasıl korunduğu değişik yorumlarda mevcut yada araştırılıp görülebilir.
Acizene düşüncelerim...
Saygılar..

k.murat

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
murat ÖZYANAR
Meslek
esnaf
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
s.a

ben anlamakta zorluk çekiyorum açıkcası yorumlarınızı tekrar gözden gecirdim ve bir çogu yorumu embesilik olarak görüyorum kim kaç yıldır tek damar kuş besliyor ondan bundan duyduguyla bu işi yürütmeye experlik yapmaya çalışıyor arkadaşlar bu iş böyle olmaz başkasınınm teçrübesiyle anlatımıyla kuşçu olunmaz bir başkası bir yanlışlık yapmasıyla degerlendirilemez.

OGUZHAN BEY takdire şayen yorumlarınız.

YANLIZ TEORİ BAKADIR PRATİK BAŞKADIR

SAYGILAR

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
k.murat' Alıntı:
s.a

ben anlamakta zorluk çekiyorum açıkcası yorumlarınızı tekrar gözden gecirdim ve bir çogu yorumu embesilik olarak görüyorum kim kaç yıldır tek damar kuş besliyor ondan bundan duyduguyla bu işi yürütmeye experlik yapmaya çalışıyor arkadaşlar bu iş böyle olmaz başkasınınm teçrübesiyle anlatımıyla kuşçu olunmaz bir başkası bir yanlışlık yapmasıyla degerlendirilemez.

OGUZHAN BEY takdire şayen yorumlarınız.

YANLIZ TEORİ BAKADIR PRATİK BAŞKADIR

SAYGILAR
S A SANA KATILDIGIM NOKTA ÇOK TEŞEKKÜRLER MURAT KARDEŞ

A

Anonymous

tecrube sahıbı usta arkadaslar ve abılere hurmetler..bu baslık baglamında arkadasların degerlı yorumlarını dıkkatle ızlıyorum.Bir istirhamım olacak sızlerden..baslıgın karakterıne uydugunu dusundugum ıcın bu konuda kendımı mazur goruyor ve soruyorum..ıyı kusta aradıgınız fızıksel ozellıkler nelerdır..elınıze kusu aldıgınızda nelere dıkkat edersınız;edılmelıdır..aslında ustalar bu konuda pek konusmak ıstemezler alenı bır sekılde ancak yınede ben sansımı denemek ve kendı goruslerımıde paylasmak ıstıyorum..msela usta kusu elıne alır almaz yada bakar bakmaz at gıtsın yada dene bır bakalım der..nelere gore der sızce..bırde oyuna hazırladıgımız kusumuz havada nasıl ucmalıdır.ucus seklı nasıl olmalıdır;kanatlarını kuyrugunu bacaklarını nasıl kullanmalıdırki hah tamam ıyıye gıdıyoruz dıyebılmelıyız.saygı ve sevgıler herkese...

ERDEKLİ

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
E..Aras
Meslek
Kuşçu
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
S.Aleyküm cümleten siteyi devamlı takip ediyorum ama eskisi kadar yazı olarak aktif degilim çünkü sonu olmayan tartışmalardan gerçekten yoruldum herkez ispat peşinde bu işin sonu yok onun için sadece zevk amaçlı besledigim kuşlarla ilgileniyorum artık tartışmalara dahil olmaktan uzak duruyorum çünkü dedigim gibi sadece zevk amaçlı kuş besliyorum bu işin ne simsarı nede satıcısıyım onun içinde tanımadıgım insanlarla polemige girmeme gerek olmadıgını anladım fakat merak ediyorum fiziksel özellik oyun özelligi iyi kuşu anlamak iyi kuşu tanımak gibi bir çok ustalıktan bahsediliyor eski veya yeni soylar eski kuşçular veya yeni kuşçular kaç tanesi gönlüne göre bir soy uçuruyor tek kuş iyi oynar kabulum ama hangi kümeste 10 kardeşten 7 tanesi iyi denecek şekilde oynuyor bunu merak ediyorum yıl 2010 iyi kuş parmakla gösterlicek kadar az acı fakat gerçek iyi kuş demek enaz 1 yaşında 1,5 2 saat havada kalıp en geç 5 dakidada bir oyuna girip taban taklalı enaz 30 mt 6_8 takla oynayıp yerine taklalı inen kuştur bunun altında olanlar sıra kuşudur bu dedigim özellikte kuşu kaç kişi uçurmaktadır türkiyede veya uçuruyorsa aynı özellikte yavrusu oynayan kaç kümes vardır bu soruyu insanlar kendilerini kandırmayı ve gururlanmayı kar amacı güdmeyi bırakıp cevaplarsa aranan bütün cevaplar bulunacaktır zaten Erdekten bizi dost gören tüm dostlara sela olsun

oguz06

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Oğuzhan OĞUZ
Meslek
İnş.Müh.
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Elbette pratikle teori başkadır.Ama unutulmamalıdır ki bu işin teorisini mümkün mertrebe öğrenmeden pratiğinde yol almak uzun zaman,emek,şans ister.
Bilinen,duyulan şeyleri hep yazılıyor ben istiyorum ki olaya biraz farklı bakalım.Elbette fikirlerime katılanda olur karşı çıkanda saygı duyarım.
İşin pratik kısmı benim açımdan yer meselesi yüzünden askıya alınmış durumda.Ama onlarca arkadaşım var etrafımda onları takip ediyorum,elimden geldiğince araştırıyorum,mukayese yapıyorum.Pratik bilgileri,teoriyle karşılaştırıyorum sonu ne olur onu bilemem.
Ben kendime her geçen gün artılar kattığını düşünüyorum.
Beslediğim damızlıklarımıda emin ol yazdığım pratik bilgilere göre seçiyorum.Gözlemler yapıyorum.Sonuç almak kolay değil,uzun yıllar,yer,emek v.s
Hepimiz hayat mücadelesindeyiz bunların hepsine sahip olan kaç şanslı yetiştirici var.
Yarış atları,kangal köpekleri v.s örneklerine bak saf ırk yada istenilen özellkleri bulmak için neler yapılıyor,araştırılıyor.Neden güvercinlerde de olmasın?
En basiti perçem olayı:İşin teorisini bilinmese uğraş dur ama bilimsel olarak araştırılmış tez olarak sunulmuş.Ne istediğimizi ve nasıl yapacağımız basitleşmiş.
Elbette isteyen uygular, isteyen bildiğini yapar kimsede kimseye karışamaz.
Saygılar..

A

Anonymous

oguz bey percem ıle ılgılı teorı ve tez hakkında bılgı verırısenız sevınırım saygılar..

Ömer ÖZKURT

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ömer ÖZKURT
Meslek
Kamu Personeli
İkametgah
Diyarbakır
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
FORMULA 1' Alıntı:
tecrube sahıbı usta arkadaslar ve abılere hurmetler..bu baslık baglamında arkadasların degerlı yorumlarını dıkkatle ızlıyorum.Bir istirhamım olacak sızlerden..baslıgın karakterıne uydugunu dusundugum ıcın bu konuda kendımı mazur goruyor ve soruyorum..ıyı kusta aradıgınız fızıksel ozellıkler nelerdır..elınıze kusu aldıgınızda nelere dıkkat edersınız;edılmelıdır..aslında ustalar bu konuda pek konusmak ıstemezler alenı bır sekılde ancak yınede ben sansımı denemek ve kendı goruslerımıde paylasmak ıstıyorum..msela usta kusu elıne alır almaz yada bakar bakmaz at gıtsın yada dene bır bakalım der..nelere gore der sızce..bırde oyuna hazırladıgımız kusumuz havada nasıl ucmalıdır.ucus seklı nasıl olmalıdır;kanatlarını kuyrugunu bacaklarını nasıl kullanmalıdırki hah tamam ıyıye gıdıyoruz dıyebılmelıyız.saygı ve sevgıler herkese...
Tek damar kuş ile bu konunun bir alakasını göremiyorum lütfen konuyu bölüp,başka yerlere dagıtmayalım.
İyi kuş nasıl olmalıdır,yerde kuş nasıl anlaşılır bu gıbı konuları mevcut olan konulardan devam ediniz.
Alttaki linkte sadece bu konuların birkaçı mevcut bu mevcut olan konuya gırıyor sorularınız buraları okur buralardan bu konuya devam edersenız daldan dala atlamamış ve konuyu dagıtmamış oluruz.

Altta linkler mevcut

taklaci-guvercinler-taklaci-oyun-kuslari/kus-alirken-nelere-dikkat-etmeliyiz-t10210-10.html

taklaci-guvercinler-taklaci-oyun-kuslari/iyi-kus-nedir-yerde-nasil-anlasilir-t8338.html

taklaci-guvercinler-taklaci-oyun-kuslari/oyun-kusu-nu-ucurmadan-yerde-ne-yapacagini-soyleyen-varmidir-t6006.html

taklaci-guvercinler-taklaci-oyun-kuslari/kus-alirken-nelere-dikkat-etmeliyiz-t10210.html

site-ici-etkinlikler/bir-oyun-kusunu-yerde-veya-havada-nersine-bakipta-anlsliyo-t8764.html

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
ERDEKLİ' Alıntı:
S.Aleyküm cümleten siteyi devamlı takip ediyorum ama eskisi kadar yazı olarak aktif degilim çünkü sonu olmayan tartışmalardan gerçekten yoruldum herkez ispat peşinde bu işin sonu yok onun için sadece zevk amaçlı besledigim kuşlarla ilgileniyorum artık tartışmalara dahil olmaktan uzak duruyorum çünkü dedigim gibi sadece zevk amaçlı kuş besliyorum bu işin ne simsarı nede satıcısıyım onun içinde tanımadıgım insanlarla polemige girmeme gerek olmadıgını anladım fakat merak ediyorum fiziksel özellik oyun özelligi iyi kuşu anlamak iyi kuşu tanımak gibi bir çok ustalıktan bahsediliyor eski veya yeni soylar eski kuşçular veya yeni kuşçular kaç tanesi gönlüne göre bir soy uçuruyor tek kuş iyi oynar kabulum ama hangi kümeste 10 kardeşten 7 tanesi iyi denecek şekilde oynuyor bunu merak ediyorum yıl 2010 iyi kuş parmakla gösterlicek kadar az acı fakat gerçek iyi kuş demek enaz 1 yaşında 1,5 2 saat havada kalıp en geç 5 dakidada bir oyuna girip taban taklalı enaz 30 mt 6_8 takla oynayıp yerine taklalı inen kuştur bunun altında olanlar sıra kuşudur bu dedigim özellikte kuşu kaç kişi uçurmaktadır türkiyede veya uçuruyorsa aynı özellikte yavrusu oynayan kaç kümes vardır bu soruyu insanlar kendilerini kandırmayı ve gururlanmayı kar amacı güdmeyi bırakıp cevaplarsa aranan bütün cevaplar bulunacaktır zaten Erdekten bizi dost gören tüm dostlara sela olsun
S A ARAS Kardeş haklısın söylenen dogrular başkaları yarafından yanlış anlasıla bilir tartışmaların olmasıda gayet dogal ama tartışdıgımız kuş oldugu için kuşları degilde sahiplerini tartışıyoruz sanılmamalı iyidir iyi degildir benim kötüm başkasına iyi görünür senin iyin bir başkasına daha iyi görünür yani tartışdıgımız ailece kuşlar olmalı hepimiz böyle düşünmeliyiz bazen insanların söylemek istemedigi kelimeler agızdan ansızın çıkabiliyor işte tartışmaları körükleyen geri dönülmez hale getiren düşünmeden söylediklerimiz oluyor zaten herkes konuştuklarını düşünerek acele etmeden söyleyebilme çabası içinde olsa kimse kırılmaz kimse gücenmez neyi paylaşamıyoruzki 2KANAT 1 KUYRUK gaye arkadaşlık dostluk paylaşım dost her yerde bulunur DOST BULAMIYORSAK BİZLER BİR DOST OLMALIYIZ Ben kuşcu marik olarak bu güzel site çatısı altındaki her kese aynı degerleri vererek kucaklayıcı paylaşımcı bir dost um hayatta en kötü yalnızlık arkadaşsız ve dost suz kalmaktır kuşcular ailesinin bir ferdi olarak kimseyi ayırt etmeksizin her kese aynı mesatedeyim ben şahsım olarak yorumlarım kişilere degil kuşlaradır ama pek çok kişi bunu karıştırabiliyor pek çok anlaşmazlıgın sebebi birazda bu yüzden SAYGILAR ARAS KARDEŞ

A

Anonymous

ERDEKLİ' Alıntı:
Aras bey sevgı ve saygılar..Ticari amac gutmedıgınızı ve zevk amaclı kus besledıgınızı belırtmıssınız.tebrık ederım.Benımde bunı şiar edındıgımı bılmenızı ısterım.hakıkaten kısır tartısmalar bu hobının tadını kacırabılıyor ancak sanırım sız bırazda sanssızlıgınızdan yakınıyorsunuz;arzu ettıgınız lımıtlerde kus besleyen kısılerle tanısamama sanssızlıgı... Kusun fızıksel ozellıklerı ıle ılgılı olarak herkes aslında beyanda bulunamaz ama yınede anlamayanlarda bu konuda fıkır teatısıne gırıyorlar.bunu hos karsılamak gerekır dıye dusunuyorum.fızık dısında bır kusun ucurulmaya basladıgı yavruluk devresınde nasıl bır tarz sergılemesı gerektıgını de bılmek onemlıdır.belırlı bır sure bu hayvancıklarla adeta yatıp kalkan bır kısı bunları ınanın cozumleyebılır.en azından bır kusun kanadına bakma geregını de hıssettıgımız zaman o kanatta nelere bakacagını bılmek herkese mahsus bırsey deıldır aslında.yada bır kusun belının nasıl olması gerektıgını bılmek..ucarken kanatlarını nasıl kullanması gerektıgını bılmek...10 yavru derken sanıırım aynı anne babanın verdıgı yavruları kastetmıssınız..neden olmasın..hepsı neden ıstedıgımızı vermesın..zaten verdıgınız rakkamı tutturamamak demek damızlıklarda bana gore sorun var demektır.tek damar konusu da bu yuzden acılmıstı sanırım. selam ve saygıyla kalınız