Neler Yeni

Tam Tutmuş Bir Damızlıkta 4 Altın Kural

hüseyin turan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
23 Ara 2009
Mesajlar
357
Puanları
18
Yaş
51
Konum
İstanbul
Ad Soyad
hüseyin turan
Meslek
kuşçu
İkametgah
Isparta
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
.................arkadaşlar ben biraz farklı düşünüyorum sizden nedenlerimide şöyle sıralayayım.benim için öncelikli kuşta ardığım özellik sefer ve oyun çünkü iyi oynamayan bir kuşun atışı olsa ne gezmesi olsa ne .seferde de kuşun yere fazla sokulmaması gerekir.çok sokulan kuş hataya meyillenir.beni için bi,r kuşun oyuna başlarken taban taklası vurması yada vurmaması çok çnemli değildir.taban takla kuşun oyununa farklı bir zevk veri,r kabul ediyorum ama vurmayan kuş için eksik sayılmaz.benim için oyunda ki en önemli konu kuşun taklayı nasıl çevirdiğidir.taklanın bitiminde kendini savuran kuş her zaman tercihimdir.iyi kuş yüksek uçar ve yüksek uçan kuşta gezer.hem kensini daha rahat dinlendirir.hemde göze hitap eder.ben hayatım boyunca 1 km yada üstünden atan kuş görmedim.atışı çok umursamam.ama 100,200 metreden iyi atışlı kuşlar izledim.atıştan hedefe bilinçli gelen sahibini yanıltmayacak,dik oynayan ve tepe taklasını kesinlikle vuran kuşları tercih ederim.eğer bir kuşu damızlığa çekeceksemde özellikle kuşta hem ayak hemde perdah ararım.bu tarz kuşlar genelde altı boş kuşlar vermezler..
..saygılar...
 

msaitgok

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
14 May 2009
Mesajlar
51
Puanları
0
Yaş
46
Ad Soyad
Mehmet Sait GÖK
Meslek
İnaşaat Müh.
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
1- Kalkış : Kalabalık kuş gurubunun içinden bile kaldırılsa mecburiyetini alıp uçuşa geçmeli,
2- Uçuş : Kuşun uçumu iniş ve fişek eklenmiş yabani gibi olmalı. Hızlı, hareketli, gezgin . Ve dayanıklı olmalı kuş, bana göre yavruluğunda 4-5 saat uçmalı ki ekeliğinde ayakta kalabilsin.
3- İniş : Uçarken sayısız takla atan kuş, inerken de en az 2-3 takla atmalı.
4- Süreklilik : İnsan kuşunu uçurmadan, ya da uzun süre yatmışsa 3 hafta antreman verdiğinde ne yapacağını iyi kötü bilmeli. Oyunu nasıl ise, yavru eke bu çizgiden fazla uzaklaşmamalı.
Oyun şekliyle ilgili daha bir sürü özellik söylenebilir. Ama benim önem verdiğim ilk 4 kuralım bunlar. Atış, uçuş, gezme, taban, bağlama, uzanma, takla sayısı, sefer sayısı, fişek temposu, takla aralıkları vb. tabi ki önemli ama elimizde tüm özelliklere sahip kuşumuz yoksa bu 4 maddeye öncelik verilmeli derim . Saygılar...
 

cevdet özbayer

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Haz 2009
Mesajlar
363
Puanları
16
Yaş
76
Konum
Ankara
Ad Soyad
cevdet özbayer
Meslek
emekli
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
angaralı' Alıntı:
Merhaba;
Herşeyi ile tutmuş olmuş iyi bir kuşta olması gereken 4 altın kural
1-Atma
2-Gezme
3-sefer oyun
4-İniş
Böyle bir damızlığın varsa tamamdır.Bazı yöre taklacıları güzel oyun yapar 2-3 direk 6-7 takla fakat evin etrafında döner sanki kümes kaçıyormuşcasına,bazıları gezmeyi sever öyle gezerki eve gelmeyi unutur havada elenir.Bazıları vardır hedefe 20mt kala sadece kanatlarını kısar oyun yapar bunlarda tercih meselesi tabiki.Bazı kuşlarda vardırki atma tamam hele hedefe yaklaşınca bide dansöz gibi sağa sola kıvırırki pat konar.
Fakat bazı kuşlar varki max.10 dk gezer çok uzaktan atmasada atış vardır çok uzun gitmez ama 6-7 takla doldurur ankarada bu tip kuşları çok seyrettim.Hala da vardır .Birde atma gezme ve oyun itibarı ile uzun giden kuşlar vardır yavru döneminde 2-2,5 direk ekeliğinde daha uzatan kuşlar var konuşları ise dalıp dalıp çıkmasada bol taklalı olmasa bile 2-3 takla ile iner.
sonuç itibarı ile ankara kuşcusu ırkına sahip çıkmış ve yukardaki özellikleri ile oyun kuşunda herzaman favori olmuştur.Bu dört altın kural damızlığın varsa daha maceraya gerek yoktur bence
Tüm güvercin severlere saygılarımla
Siz yukarıda anlattığınız kuşları kaç sene önce seyrettiniz?
Yanlış hatırlamıyorsam sizin tarif ettiğiniz kuşlar bundan 20 sene önce vardı.
Şimdiki kuşlar yavruluğunda 25,30 taklayla 1,5 ila 2 minare arasında oynuyor ve 6 ay sonra birdaha takla atmayacağım diye yemin edip gut oluyorlar.
Şimdi moda bu !
Sizin tarif ettiğiniz kuşlar biraz Saim ustayı hatırlatıyor bana.

Selam ve sevgilerimle,hayırlı ramazanlar.
 

angaralı

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Ağu 2010
Mesajlar
122
Puanları
0
Yaş
54
Konum
Ankara
Ad Soyad
Selçuk Pehlivan
Meslek
müdür
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Sizin tarif ettiğiniz kuşlar biraz Saim ustayı hatırlatıyor bana.
Merhaba;
Saim ustayı kastetmedim aslında,Zaten gerçekten uçurup izleyenlerin anlattığına göre 20-25 yıl evvel saim ustanın aslı 1.5 en kabadayı 2 direk 6 takla bol seferli ama çok istikrarlı oynadığıdır.
Yavruyken 2 direk 10-12 takla ekeliğinde çok uzatan 7-8 takla kuşlar son 2-3 yıl içinde izledim.Sizin demek istediğinizi anladım yavruyken çok uzun oynayıp bol taklalı hele uzaktan atıp gelen hedefe girerkende dansöz gibi kıvıran kuşlar var çok bilinen ama en baba 20 gün bilemedin bir ay.
Adres sorarsanız mamak belediyesinde çalışan adil abi var en son bi gök uçurdu yavruyken kısa ama ekeliğinde çok uzun oynadı çok kişi izledi.İster inanın ister inanmayın kuşu kondurmak için hata bulmak için zulum yaptık nerdeyse.sadece gök değil gene bi kardeşi boz eke uçurduk oda aynı bi kardeşi eke beyaz uçurduk sayısını bilmiyorum ama 10 u aşkın.Fakat o atışla ve çok uzun oynamasına rağmen çok başarılıydı.Zaten bu kuşlar da dediğiniz gibi çok eski azda olsa kırılmış ama daha bi güzelleşmiş.
saygılarımla...
 

angaralı

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Ağu 2010
Mesajlar
122
Puanları
0
Yaş
54
Konum
Ankara
Ad Soyad
Selçuk Pehlivan
Meslek
müdür
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Sizin tarif ettiğiniz kuşlar biraz Saim ustayı hatırlatıyor bana.
Cevdet abi burda yazdığını bilmiyodum yeni gördüm..
Saim ustayı sen daha iyi bilirsin bundan 20-25 sene evvel zabıta kemalden bi dumanlı kirli yakaladılar saimekadında adil abi uçurdu uzun süre 5-6 takla en fazla bi buçuk direk oynadı bol seferli.Ben ordan biliyorum abi
saygılar
 

filo

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
1 Ocak 2009
Mesajlar
1,350
Puanları
36
Yaş
42
Konum
İstanbul
Ad Soyad
filocu
Meslek
.
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Filo
Diğer Irklarım
Yok
İNSAN ELİNDEKİ İLE YETİNMESİNİ BİLMELİ,AÇ GÖZLÜ OLMAMALI.. ŞU AN YAVRU EKESİ TAKKALI KİRLİ BİR DİŞİ UÇURUYORUM.. 1 SAAT UÇUP 1,5 2 DİREK 5 6 TAKLA İLE OYNUYOR.. KİMİLERİNE GÖRE KUŞ BİLE DEĞİL AMA, BANA YETİYOR.. EN AZINDAN BİRİ GELİNCE BİR ÇAY İÇİRİP 2 MUHABBET ETTİRİYOR.. HİÇ UNUTMAYIN ELİN İYİSİ BİTMEZ..
 

osman0606

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
21 Ocak 2009
Mesajlar
362
Puanları
0
Yaş
39
Ad Soyad
osman yılmaz
Meslek
özel
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
KATILIYORUM AHMET KARDESIME
 

oguz06

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
22 Haz 2010
Mesajlar
75
Puanları
8
Yaş
45
Konum
Ankara
Ad Soyad
Oğuzhan OĞUZ
Meslek
İnş.Müh.
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Arkadaşlar müsadenizle bir kaç şeyde ben yazmak istiyorum.
Kimseyi kırmak,incitmek için yazmıyorum...
Yıllardır güvercin sitelerini takip ederim arada yorumlarda yazarım.
Eski ustaları hatırlamak,örnek almak emeklerini konuşmak elbette güzel.Ama şahsım adıma geçmişte o ustalar güzel işler başarmış emekle,şansla ne derseniz deyin.Bizler ne yaptık yada ne yapabiliyoruz bunları konuşalım kaf dağının arkasındaki zümrüd-ü anka hikayelerine döndürdük.Ticari rant uğruna kümesindeki saksağanları zümrüd-ü anka yapan oldu halada yapanlar oluyor,olacakta.
Diyeceğim pişmiş balığı herkes yer,ama kendi tuttuğun mangalda pişirdiğin balığın keyfi balık bir karışta olsa,yalan yanlış pişse de,arada yanıklar çıksada,metrelik özene bezene hazırlanan meşhur tarihi balık lokantasının tadından inanın daha lezzetlidir,değeride daha kıymetlidir.
Madem balıkla girdim olaya onla devam edeyim.Bir balıkçının hayalindeki tutmak istediği balığı yaz deseniz onlarca madde yazar.O hayaldir onu bu tutkuya bağlayan,iğnedeki yeme her vuruştur parmaklardan yüreğe geçip kıpır kıpır eden.
Ama amaca ulaşan iyi bir balıkçı; yaşı 5'de olsa 25'de olsa almışsa bi şekilde aşıyı önce gözlemler,bilen kardeşlerine abilerine takılır oltanın en kötüsü verilir acemi ya..
Saatlerce çabalar,bazen günlerce kısmet olur ilk anlarda çekiverir ustaların şaşkın bakışları arasında ilk heyecanını
ve ustalıkta yolunda ilk adımı atmıştır.
Emek,prensip,kendini geliştirme,araştırma v.s v.s üst üste ekler bazen şansta lazım birde bakmışınız epey yol almış
Kimi 1 yılda kimi 10 yılda,kimiside Kenarda oturup tutanları izler. Akşam olunca paylaşılan balıklardan alır,usta balıkçı edasıyla yürür mahallede,anlata anlata bitiremez yakalama maceralarını işin tekniklerini....
Eğer o umut,hayal olmasa her seferinde en büyük balığı yaklayacam çabaları olmaz,heyecanı kalmaz,
Hele birde grupda eskileri yaşıyormuş gibi anlatan arkadaşta varsa heyecana doping yapmış gibi olur.
Hikaye gibi uzun bir şeyler oldu umarım sıkmamışımdır,anlamları kendiniz yüklersiniz artık..
Gelelim sadete bir elin avucuna sığan,minicik ciğeri olan ve en önemlisi can taşıyan bir kuştan bu kadar çok hayali, hatta hepsini bir arada beklemeye el insaf denmezmi.
Herkes aynı özelliği taşısa yaşamın rengi ,heyecanı kalırmıydı.
Arada efsaneler çıkacak elbette adı efsane olsun.
Her baktığın seçilmiş olsa zirve yapsa efsane olmaz sıradan olur.
Ama her sıradan içinde bir efsane taşıyabilir, önemli olan o efsaneyi bulup çıkarmak.
Her efsanede içinde efsane taşımaz.Öyle beklemek hüsranlara namzet olmak demektir.
Eldeki balon,gökyüzünde uçan kocaman uçan balondan daha güzeldir.Çünkü sana aiittir.İstersen söndürüsün,istersen şişirip büyütürsün ama istemek lazım.
Konu 4 özelikle başladı bende ne yazacağımı hesaplamadan yazdım bunlar geldi içimden.
Son olarak kuşu bir kalıba sokmak doğru değildir.Görünüşü içindeki cevheri yansıtmayabilir.
Hareketleri sonunu göstermez.Önemli olan sabır,emek gerisi kısmet...
Dirsek açan fakat geldimi 100-200 atlayıp oyuna kesinlikle giren ve o kanatlara rağmen her seferinde 7-8 takla makineli gibi ses çıkaranıda gördüm acemiydim o zaman.Aynı kuş yerdende kalkmazdı elimle atardım havaya.
Ama kalktımı hakkını verirdi.Daha iyisini görmedim,görürnmüyümde bilemem yani neden anlattım içindeki(genlerinde) ne varsa onu yapar.Bunu gözle görmek yada bir kalıba sokmak yanıltır diye düşünüyorum.
Herkes elma yer ama kimi kesip yer,kimi soyup yer,kimi ben gibi kütür kütür ısırarak yer.Önemli olan
abartmamak kaydıyla tadını nasıl alıyorsak öyle yemek.
Herkesinde tat anlayışı aynı değildir...
**KADININ BİRİNE DEMİŞLER Kİ KOCANDA PEK ÇİRKİNMİŞ*
kADININ CEVABI MANİDAR:BABAMIN EVİNDE O DA YOKTU
Elindekinin kıymetini bilmeyenin, elleri bir gün boş kalır.(buda benim sözüm :tamam:
Saygılar...
 

osman usta

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
25 Ağu 2010
Mesajlar
109
Puanları
0
Yaş
43
Konum
Kayseri
Ad Soyad
osman karagöz
Meslek
mobilyacı
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
en iyi hayvan sahibini aldatmayan .kuç bahane çay şahane tabiki muhabbetin hoş görünün diyaloğun olduğu alış verişin olduğu yerde iyi kuş olur.kuş sadece araçtır para gibi pul gibi.kuş gelir geçer baki olan sahipleri olsa gerek.saygılar
 

gençosman^^

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Mar 2009
Mesajlar
383
Puanları
0
Yaş
45
Konum
Ankara
Ad Soyad
genç osman yiğit
Meslek
özel
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
1.......kuş konmasını bilecek..mümkünse inmek için ilk geldiğinde inecek..(kontrol edemediğin güce hükmedemezsin.......kuşun komutası kuşta değil seyiste olması gerekir....inemeyen kuşun geleceği tehtit altındadır)
2.......uçuş süresini doldurmadan inmek için hamle yapmayacak
3.......oyuna gelirken tereddüt etmeyecek..(gelmeye niyetlendimmi sefer yapmamazlık yapmayacak)
4.......kuş uçarken de heycan verecek devamlı kanat çekerek kendisini kurulu tutacak...uçuşu lakayıt olmayacak ...bir kanat kullanma ve uçuş tertibine sahip olacak
 

orhan02

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
3 Eki 2009
Mesajlar
296
Puanları
0
Yaş
56
Konum
Adıyaman
Ad Soyad
Orhan BAHAR
Meslek
Kamu
İkametgah
Adıyaman
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
değerli ustam osman yiğit eline diline sağlık
 

xcape

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
15 Ocak 2009
Mesajlar
29
Puanları
0
Yaş
41
Ad Soyad
m. zeyden beyter
Meslek
bilgisayar donanım
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
kurallar guzel ama aralarında bazı ek kural eklenebılır bu dordunude yapıp yapışmak ,kanat açma gıbı ıkı lanet seyı yaptıktan sonra sultanahmet yabanısının daha cok gozumde hürmeti olur
 

Ömer ÖZKURT

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
20 Ocak 2008
Mesajlar
4,408
Puanları
38
Yaş
35
Ad Soyad
Ömer ÖZKURT
Meslek
Kamu Personeli
İkametgah
Diyarbakır
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Sizler de öncelikli kesin olmalı dediginiz 4 kuralınızı bizlerle paylaşırmısınız.
 
Üst