Neler Yeni

ŞANLIURFA'DAN VELLO DAYININ KUŞLARI

emreert

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Emre ERTABAK
Meslek
av bayii
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
selami06' Alıntı:
kuşların oyununu soran sevgili kardeşim şeref ağanın arapları akkuyruk takkalı falan degildi oyunlarına geince öyle 2 minare 30takla falanda değildiler ortalama 2 direk8-takla falan oynuyorlardı benim gördüklerim ve bu kuşları şahsen 2 defa seyrettim. şimdi şöyle oynuyor böyle oynuyor dense ne olacak yani kafeste resminemi bakacak millet kuş almak isteyen gidip kuşu seyredip alacak en doğrusuda budur
tesekkuler cevabınız için

emreert

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Emre ERTABAK
Meslek
av bayii
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
turgay abi özürdilerım konuyu uzatmayalım.

emreert

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Emre ERTABAK
Meslek
av bayii
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
ayrıca aras bey suan bu olaylardan haberı yok o yuzden onun hakkında konusmayalım ayıp olmasın..

konu zamanında meshur olmuş vello dayının kuşları,varsa bilgisi olan bu kuslar hakkında özellıkle saygıdeger buyuklerımden ricam onlar anllatsın herseyi.

turgay_usta

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Turgay
Meslek
Ekonomist
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
emre sorun yok...iyi niyetimi başta anlamadın sorun bundan kaynaklandı...ben konuları takip eden biriyim sadece okuduğum kadar biraz fikrim var tabi...saygılar konuyu kirlettiğim içinde özür dilerim...ferhat abiye de teşekkür ederim...

cevdet özbayer

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
cevdet özbayer
Meslek
emekli
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Arkadaşlar kusura bakmayın,Urfa'nın kısas köyünün ve Velo dayının resimleri ile bazı arkadaşların resileri ve kuşlarını aktaracaktım beceremedim,vermiş olduğum link numaralarıda karıştı ve b.sayarım çöktü,yeniden format attırmak zorunda kaldım,inşaallah bu hatayı telafi etmeye çalışacağım.

filo

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
filocu
Meslek
.
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Filo
Diğer Irklarım
Yok
CEVDET AMCA FOTOLARI MUTLAKA BEKLİYORUZ.. HATTA ÜSTATLARIN RESİMLERİNİ YAYINLARKEN BİRDE SAİM USTANIN FOTOĞRAFI VAR İSE YAYINLARSAN ÇOK MÜTEŞEKKİR OLURUZ..

cevdet özbayer

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
cevdet özbayer
Meslek
emekli
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Kusura bakmayın ama fotoğraf atmayı beceremiyorum,bu işi beceren birisini bulabilirsem hemen atacağım.
Eskilerden kalma 13 yaşında bi arap takgalı erkeğim var,artık yürümekte bile zorlanıyor ve tüyleride bozuk,tüye girebilirse bi sene daha yaşıyabilir,onunda resmini çekip atmak istiyorum.
Bizim Burak resim konusunda hiç yardımcı olmuyor,onun gönlünün olmasını bekliyeceğim,başka çare yok.

filo

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
filocu
Meslek
.
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Filo
Diğer Irklarım
Yok
Cevdet amca bu fotoğrafları daha çok beklermiyiz ?.. Torun falan yokmu bi rice ette şu fotoğrafları bi yükleyeversin.. :) iyice meraklandık :)

harun_1983

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
harun karaduman
Meslek
matbaa
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
arkadaslar bir iki kelamda biz edelim mesur araplar için bende bu kuslardan mevcuttu elimde geçen yaza kadar kısmet olursa tekrara almayı düşüüyorum nedense iyi kusa bakmak gerçekten çok zor kazası belsı eksik olmuyor velo dayının arapların sorundan bende bitakım arap bi takım kardes dumanlı bitanede tek dumanlı vardı ilk önce kusların basına gelenleri anlatayım sonra elime nerden nasıl geçtini anlatayım.dumanlılardan tek olan zaten aldıgımda rahatsızdı ama düzelebilcek sekildeydi içkuruma baslangıcı vardı kuyruklarıda makaslıydı bende çatıya gerieei geirmez kaçmıycanı düşündüm baktıgım yer çok yüksek bi binaydı elimden bıaktıgım anda rüzgara kapıldı uçamıycak kus süzüle süzüle gitti ilerde bi çatıya kondu ordan gelemedi geri malesef birinciyi böle kaybettik araplarımıza gelince ikisinide uçurdum böle kirli renkli olanın maşallahı vardı 10 numara 5 yıldız tk kusuru renginin bozuk olmasıydı oda tüy döneminde sapasaglam kus bi gün içinde öldü aklım almadı zil olan arap ise uçmayı oldum olası sevmedi 5 dk bilemedin 10dk keyfi gelicek uçucakta bende görcem misali sekli semali iyiydi ama uçuramadık malesef onu cik cik dumanlılara gelince bunlar kardestiler aynı batım yumurta kardesi bitanesi böle kirli siyahımsı dumanlı gelişme sorunu yasamıs iyi bakılmamıstı küçük kalmıs bizde bi türlü geliştiremedik malesef onuda tüy döneminde kaybettik dier dumanlıya gelince onu anlatmaya kelimeler yetmez mükemmel bi kustu her anlamda uçusu oyunu işte dedim bu tam kıvama geldi istenilen herseyi veriyodu maşallah kus ozaman kanaat getirdim okadar insan bıs konusmuyomus bu kusların soyundan bahsederken kus kendini izlettiriyodu su akıuyo göz bakıyo misali ama onunda sonu vahim oldu sabahın ilk ısıklarında kalktım dha ortalık tam aydınlamamıstı bile nerde geldi anlamadım bitane kerkenez öle bi taktıki darma duman etti ilk defa bukadar takanı gördüm kusları yüksekte kovaladı bitane çakmaklım motor gibi oyunlu kus yaboz gibi dama attı korkudan tekrara yüksege çıktı bu sefer arabımı aynı sekle soktu yakalayamadı ama hayvanlar aştına etti tekrar çıktı yüksege korktugum basıma geldi güzeller güzeli dumanlımı aldı gitti ya 5 tane kustan avuç kaldı avcumuzu yaladıkuzun oldu sanırım altınada kuslar bize nasıl geçti onu anlatayım çünjü çok eskikan kuslar bunlar yukarda bi arkadas inanmadını falan yazmıs ister inanır ister inanmaz biz bildimizi anlatalım

harun_1983

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
harun karaduman
Meslek
matbaa
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
benim kustan anlamaz çok sevdiğim bi abim var çatıya gelip gitmeye basladı akabında kusada merak sardı hosuna gitti önceden saçmalık gördüğü seyi asırı benimsedi resmen kusçu oldu sonra bana bi gün dedi harun dedi benim bi arkadas var çok eski kusçu onunla görüştüm bana kus hediye etcek ne dersin kuslar çok iyiymiş sen bilmezsin ama arkadasın anlıyosa o blir hesabı neyse abiylke görüştük kusları anlattı bana kuslar dedi urfalı velo dayının mesur araplarının soyundandır dedi abimizin adı postacı nihat oyun kusu bakmayı çok öncelerden bırakmıs ama bu kanı bildiği için uçurmuyo mardn kusu sadece bu soydan elinde tutuyo bu soyda ona bundan enaz bi 35 sene öncesi suan adı aklımda deil bi tane kuyumcu kusçu ondan hediye gelmiş o kuyumcu olan sahıs almıs velo dayıdan postacı nihat abiye hediye etmiş nihat abi posta beslemeye baslayınca elinde sadece bu kandan bırakmıs sayesinde bizde faydalandık bukadar güzel kusları görme bakma imkanımız oldu gerçekten okadar eski kuslaı elde tutabilmek zor biz bi yazelimizde tutamadık 5 tane kusu piç ettik üretemedikte adam 35 senedir mardin bakmadıgı halde elinde tutmus arkadaslar suan kus bakcak yerim yok ama kısmet olursa lendime ait bi yer tekrardan bu soydan kus bakmak istiyorum saolsun nihat abi sözünü verdi vercek bana inşallah ister inanın ister inanamayın hanikuslarda görüntülüsü dumanlılardan uçurdugum birde kaçırdıgım araplardanda uçuramadıgım tipliydi ama dierleri pazarda görsen 5 lira vermezssin tipinde ama icraatları gerçekten izlemeye deer kuslar kimse bos konusmamıs bu kuslar için yiğidi ölüdr hakkını yememsali fırtına gibikuslar maşallah inanmayanlar için sölüyorum işte herkes deer bilmiyo ama bazı insanlar okadar yılda geçse elindekinin kıymetini bilip bu zamana ta bize kadar izleme fırsatını sundu emege saygı ALLAH razı olsun inşallah tekrardan vakıf olcaz bu kuslara ama bu sefer ne olursa olsun ilk önce üretcem sonra uçurcam görcemi gördüm ben kuslarda abartıyolardır rivayettir falan filan muhabbetleri aklımdan silindi yazı uzun oldu kusuruma bakmayın

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok

Serhat26

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Serhat serinyel
Meslek
İşçi
İkametgah
Eskişehir
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Taklacı
s.a vello dayının arapları diye bir konu açılmış ve kapatılmış her nedense ve bazı konulara açıklık getirmek istedim dün sabah vello dayının evine kısas köyüne değerli abim ali hoca ile gittik sabah 5 te bize bir gök uçurdu 25 sefer yapan güvercin 15-25 metre arası fıçkırıp 5-11 takla ile seri ve çok hareketli çıktı açıkcası çoktandır böyle güvercin izlememiştim.Ayrıca pikeleri süperdi 1,5 metreden taban taklalıydı ve dik çıkıyordu ve veli amca sağolsun çok iyi niyetli 70 yıldır güvercin uçuran deneyimli bir insan sabah kahvaltımızı edip güvercini zevkle izledik ve güvercin 2 yavru vermiş olup eke bir kuş vello dayı 90 yaşında hemen hemen ve kendisine araplarını sordum bana o araplardan kalmadı nerde dedi özden düştüğünü ve hata yapıp sattığını söyledi ve onlar gibisini bulamadığını söyledi pişman olduğunu söyledi sattığı için haklıydı tabiki bize tecrübelerinden başından geçen olaylarını anlattı.Yani arapları yok bu kesin ama güzel sefer yapan 7-8 tane güvercini var onlarıda kırpık yerde gördük sonbahara doğru kanadını çekip uçurup aynı performanslarının yarısını gösterirlerse besleyeceğini söyledi çünkü bu sıcakta bunlara hergün antreman yaptıramayacağını söyledi herbiri 3 saat uçsa vakit yetmeyeceğini söyledi tabiki haklı bir tane çok beğendiğini sabah 5 te uçuruyor sağolsun bizi kırmadı kabul etti gittik izledik ve bahçesinden elma incir ikram etti sağolsun. İnşallah araplarınada açıklık getirmişizdir. saygılarımla urfadan ferhat.
Kısası Veli dayı sağım