Neler Yeni

ŞANLIURFA'DAN VELLO DAYININ KUŞLARI

cenker45

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ferhat şen
Meslek
bilgisayar
İkametgah
Şanlıurfa
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
s.a vello dayının arapları diye bir konu açılmış ve kapatılmış her nedense ve bazı konulara açıklık getirmek istedim dün sabah vello dayının evine kısas köyüne değerli abim ali hoca ile gittik sabah 5 te bize bir gök uçurdu 25 sefer yapan güvercin 15-25 metre arası fıçkırıp 5-11 takla ile seri ve çok hareketli çıktı açıkcası çoktandır böyle güvercin izlememiştim.Ayrıca pikeleri süperdi 1,5 metreden taban taklalıydı ve dik çıkıyordu ve veli amca sağolsun çok iyi niyetli 70 yıldır güvercin uçuran deneyimli bir insan sabah kahvaltımızı edip güvercini zevkle izledik ve güvercin 2 yavru vermiş olup eke bir kuş vello dayı 90 yaşında hemen hemen ve kendisine araplarını sordum bana o araplardan kalmadı nerde dedi özden düştüğünü ve hata yapıp sattığını söyledi ve onlar gibisini bulamadığını söyledi pişman olduğunu söyledi sattığı için haklıydı tabiki bize tecrübelerinden başından geçen olaylarını anlattı.Yani arapları yok bu kesin ama güzel sefer yapan 7-8 tane güvercini var onlarıda kırpık yerde gördük sonbahara doğru kanadını çekip uçurup aynı performanslarının yarısını gösterirlerse besleyeceğini söyledi çünkü bu sıcakta bunlara hergün antreman yaptıramayacağını söyledi herbiri 3 saat uçsa vakit yetmeyeceğini söyledi tabiki haklı bir tane çok beğendiğini sabah 5 te uçuruyor sağolsun bizi kırmadı kabul etti gittik izledik ve bahçesinden elma incir ikram etti sağolsun. İnşallah araplarınada açıklık getirmişizdir. saygılarımla urfadan ferhat.

cevdet özbayer

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
cevdet özbayer
Meslek
emekli
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Ben Velo dayıyı tam kırk,kırkbeş senedir tanırım,Köyünüde bilirim.
Keçiören Kuşcağızda oturan Rahmetli horozcu Arnavut Recep ağanın çok samimi arkadaşıydı,Ankara'nın eski kuşçularından pek çoğu recep ağayı tanırlar,neyse Kısas köyünden velo recep ağaya 40 sene önce 11 fek 16 kuyruk cigalı beyaz lardan göndermişti,rahmetli yattığı sedirin altında bu kuşları beslerdi.
O zamanlar bendede Urfalı kirkir muhammedin cigalı arap kuyraklarından vardı,recep ağaya bunlardan bir çift yavru verdim,bir çift cigalı beyazlardan almıştım,bu kuşları sonraları değişik kuşlarla kırdım ve iyi kötü oynattım, o zamanlar benim kuşlarımı k.ören tepebaşında karslı Alirıza uçururdu,bu kuşlardan o zamanlar kel turanada vermiştik kendisi bu kuşları çok iyi bilir.
Bu kuşların damarından halen oğlumda hem takgalısı,hem perçemlisi hemde düzlerinden hala mevcut,genede iyi kötü
takla atanları arada bi çıkıyor.

Araplara gelince,horozcu recep ağada bent deresinde binalinin uçurduğu arapların soyunda çok arap vardı,recep ağada binali gibi bentderesinin hızlılarındandı ve aynı zamanda binalinin kardeşi deynekci dursunda recep ağanın komşusuydu ve recep ağayla aralarında teklifsiz kuşalışverişi olurdu.
İşte bu arapların eniyi oynayanlarından urfaya gitmişti,tahmin ediyorum velo dayıda görmek istediğiniz araplar bunlardır.
Binalinin oynayan büyük arap erkeğini ve bazı yavrularını,binali çorum sungurluya giderken yanında götürüyor,rahmetli elektirikçi şerefağada sungurluya gidip binalinin hanımına yüklü bi para verip arapları alıp ankaraya getiriyor.
Eskiler bu anlattıklarımı çok iyi bilirler,şimdi şeref ağa hayranları hoplayabilir,tabi benim anlattıklarım kendi
yazdıkları senaryolara ters gelirse.

Ankara'da 20,25 senedir ikamet edenlerin pek çoğu urfalı halloyu tanırlar,kendisi cin gibi bi kuşçuydu,urfadan şebapları getirir,ankaranın oyun kuşlarını toplayıp urfaya götürürdü.
80.li yılların başında Çubuklu deli Avnide çok güzel Araplar oynuyordu,hemen hemen Türkiye'nin her tarafından bu kuşları seyretmek için Avninin yolunu aşındırırlardı, İşte Hallo bu araplardan Avniden alıp urfaya kısas köyüne velo dayıya götürdü.
Halloda ölmedi,Avnide ölmedi ikiside halen sağ,tabi velo dayıda sağ, aklı başındaysa sorabilirsiniz.

Çubuklu Deli Avninin Araplarının kanında Şeref ağanın (Binali)araplarından,Saim ustanın araplarından ve Elmadağ kılıçlar köyünden rahmetli olan İğneci Niyazinin araplarının kanından vardı,Avni ile iğneci niyazi çok samimi idiler.
Deli avniyi pek seven olmaz ve kıskanırlar,elindeki araplarında kendi çalınan kuşlarının kanından olduğunu iddia eden çok arapcı vardır,ama hiç biriside avni gibi uçurup aynatamaz.

Kısaca bi arap nostaljisi yaşadık konuyu açanlara teşekkür ederim.
Selam ve sevgilerimle Allah'a emanet olun.

turgay_usta

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Turgay
Meslek
Ekonomist
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
neden vello dayının kuşları olmuş cevdet amca? Neden Deli Avni Arapları denmemiş? eleştirmek için sormuyorum meraktan...ben kuş konussunda zaten tecrübesizim, kuşta beslemiyorum ama bu anılar çok hoş...saygılar sunarım...

selami06

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
selamiaksu
Meslek
matbaacı
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
cevdet dayının anlattıklarında doğruluk payı yüzde doksan doğru eskilerden zaten çok az kaldı recep ağayı duyan bilen o kuşların şimdi onda biri yok binaliyide bazıları bilirler bilhassa atıfbeyliler oda erol sevilin dayısı olurdu bilmeyenler çoktur. cevdet beyin anlattıkları 1955_1970 yılları arasında gecen tarihlerdir dikkatinizi çekerim.araplar cevdet beyin anlattığıdır.
geçelim şeref ağanın araplarına onlarda sungurluya adı heralde abdullah olacak ankaradan gitti ben erol sevilin babası hamdi ağa ile 40 sene beraberlik yaptım. kuşlarıda şeref ağa sungurludan almış bizim anlattıklarımız masal hikaye ve senaryo değildir bilmediklerimizede iddia etmeyiz.
anlatılanlar kulaktan duyma değildir cevdet bey ve benimkiler görüp bildiklerimizdir.
bence falan kuşlarının geçmişini araştırmaya gerek yok şimdi güzel kuş uçuran arkadaşları tanıyıp öğrenmek daha iyi olur sanırım

filo

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
filocu
Meslek
.
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Filo
Diğer Irklarım
Yok
Ben İstanbul'da olmama rağmen 8 10 sene önceden beri Vello (VELİ) dayının araplarının namını duydum bilirim. bahsi geçen araplardan emek verip uçurup oynatan abilerimiz gardaşlarımız olmuştur emeğe saygı duyarız lakin, kim uçurmuş sa uçursun, oynatsın, bahsi geçen araplar Vello dayıya tescillenmiştir..

selami06

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
selamiaksu
Meslek
matbaacı
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
ahmet kardeşim söylediklerin bir yerde doğru. ama recep ağa denilen kişi taksici binali ise kulupçülük kum ticareti falan yapardı yani bu abiler sadece kuş beslerlerdi kuş alıp satan kişiler değillerdi misal olarak binalinin yeğeni erol sevil 20sene ankarada bentderesi kuş pazarını çalıştırdı onu herkes tanır işi kuşçuluktur yani anlatabildimmi bir işi hobi olarak yapanlar amatör olarak geçer para için yapanlar profosyeneldir öyle değilmi.
eskiden kuşçuluktan beklentileri yoktu insanların onun için şan şöhret peşine düşmemişler dostluklar önde gelirdi o zamanlar şimdiki gibi isimleri kullanarak menfaat peşinde koşmazlardı eskiler. mesela şeref ağa denen zatın kuşları ankaradan denen kişiden gitmedir çoruma şeref ağanında ordan parayla aldığını herkes bilir ama isim şeref ağanın olmuştur anlatabildimmi arkadaşım

filo

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
filocu
Meslek
.
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Filo
Diğer Irklarım
Yok
Selami amca bilgiler Teşekkür ederim.. Benim size konu dışı bir sorum olacak, Kusura bakmayın sadece meraktan soruyorum,Ankara daki matbaacı kardeşlerle bir ilginiz var mı ? Selamlar..

emreert

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Emre ERTABAK
Meslek
av bayii
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
saygıdeğer büyüklerim bi soruda ben soracaktım bu meşhur kuşlar hakkında,bu kuşların renkleri açıkmıydı yoksa koyu renk zil arapmıydı? takka varmıydı? akkuyrukmuydu? hatırlıyorsanız,aydınlatırsanız sevinirim.bide oyunları nasıldı?

turgay_usta

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Turgay
Meslek
Ekonomist
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
aras göstermişti resmini emre, çok açık renkli benekli gibi, takkasız, beyaz kuyruğu yok...biraz irice, tombul...damızlıkmış sanırım belki ondandır...benim bildiğim bu kadar...birde altından gelen yavrular iyi performans gösteriyormuş...

turgay_usta

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Turgay
Meslek
Ekonomist
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
izinsiz ekledim ama bilgilendirmek amaçlı...saygılar...

Ekli dosyalar

emreert

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Emre ERTABAK
Meslek
av bayii
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
gene cıktılar karısmıza :)ben şuan bu vakıtte bu kuşlardan kımsede oldugunu düşünmüyorum yani bu zamana kadar aynı kuşları korumak zor,imkansız gibi birsey.kuşlarını aslını görenler bu fotoları yorumlasın.

benım merak ettıgım 1955-1970 lerde özlerini gören büyüklerimden kuşlarının aslı nasıldı tipi ve oyunları nasıldı eğer hatırlıyorlarsa. ilginize tesekkurler.

turgay_usta

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Turgay
Meslek
Ekonomist
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
insanca soruna cevap veriyorum yine çıktılar karşımıza diyorsun...çok ayıp ediyorsun...bu kuş vello yada değil...öyle cevap verilmez "teşekkürler ama ben bu kuşun vello olduğunu düşünmüyorum çünkü 1970 yılından günümüze gelmesi imkansız" diye bir cümle zor olmasa gerek...

turgay_usta

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Turgay
Meslek
Ekonomist
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Birde uslübun çok kabaca...Bu kuşların asıllarını görenler yorumlasın da ne demek? O kuşların asıllarını gören abiler, amcalar ve o fotoya onay verecek kişiler en az 60 yaşındadır...Fotoğrafı yorumlayabilirmisiniz denir...

emreert

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Emre ERTABAK
Meslek
av bayii
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
SİZE İLGİNİZDEN DOLAYI TESEKUR ETTIM,ÜSLÜBUNDA NE VARMIŞ,NERDE AYIP ETTIM,KİME AYIP ETTIM ANLAMADIM. ,NASIL CÜMLE KURMAM GEREKTIGINI SİZDEN ÖĞRENCEK DEĞİLİM!KONUYU DALLANDIRMAYIN,BENIM DEMEK İSDEDİKLERİMİ ÇARPTIRMAYIN.BUYUKLERIM İNŞALLAH ANLAMISTIR BENİ.DURUP DURUP AYNI KUŞLARI KARŞIMIZA CIKARIP DURMAYIN ALLAH AŞKINA.BU
KONUYUDA UZATMAYIN.

benım merak ettıgım 1955-1970 lerde özlerini gören büyüklerimden kuşlarının aslı nasıldı tipi ve oyunları nasıldı eğer hatırlıyorlarsa. ilginize tesekkurler.

YUKARDAKİ CÜMLEM AYNEN KOPYALADIM...GÜZEL ABİCİM LÜTFEN KONUYU KİRLETMEYELİM.

emreert

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Emre ERTABAK
Meslek
av bayii
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
günümüzden 50.60 yıl önce yaşamış ustaların isimlerinin arkasına sığınarak kuşculuk yapılmaz...

selami06

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
selamiaksu
Meslek
matbaacı
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
ahmet sayın kardeşim
matbaacı arkadaşlar benim 45 yıldır matbaacılıktan arkadaşlarımdır kuşlarından beslemedim birkaç defa izledim o kadar. bentderesi kuş pazarı sahibi erol sevilde bana baba yadigarıdır 50senedir yakınımdır. bu arapların mazisini çok yakınen bilende odur.
birde bu şeref ağanın kuşları hakkında yüzlerce yorum yapan var kısaca bence kuş kuşa benzer kimse şunun kuşu bunun kuşu laflarına kanmasın memlekette binlerce arap var birbirine benzer bunun en güzeli kuşu uçurtup seyretmektir çünkü isim değil kuş oynuyor. bazılarının rant sağladığı herkesce malum isimli kuşlardan o bakımdanda kuş alacak olsam ben şahsen 1 ayda 3 kere seyreder alırım isterse alemi cihan olsa
herkese uçarken heyecan verecek kuş nasip olur inşallah

selami06

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
selamiaksu
Meslek
matbaacı
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
kuşların oyununu soran sevgili kardeşim şeref ağanın arapları akkuyruk takkalı falan degildi oyunlarına geince öyle 2 minare 30takla falanda değildiler ortalama 2 direk8-takla falan oynuyorlardı benim gördüklerim ve bu kuşları şahsen 2 defa seyrettim. şimdi şöyle oynuyor böyle oynuyor dense ne olacak yani kafeste resminemi bakacak millet kuş almak isteyen gidip kuşu seyredip alacak en doğrusuda budur

turgay_usta

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Turgay
Meslek
Ekonomist
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
"gene cıktılar karısmıza :)" bu şık olmamış dedim sadece...birincisi ben kuş beslemiyorum, ikincisi beslemeyide düşünmüyorum artık...üçüncüsü daha önceden konu açılmıştı yukardaki eklediğim kuş resminde karar kılmışlardı...saim abi onay vermişti hatta...fikir olssun diye ekledim...belkide o kuş vello değil ama hem fikir olan çok kişi vardı...cevdet amca daha iyi bilir tabi... bekleyelim görelim...

turgay_usta

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Turgay
Meslek
Ekonomist
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
bende bunu kopyaladım...

"gene cıktılar karısmıza :)ben şuan bu vakıtte bu kuşlardan kımsede oldugunu düşünmüyorum yani bu zamana kadar aynı kuşları korumak zor,imkansız gibi birsey.kuşlarını aslını görenler bu fotoları yorumlasın."

ferro18

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ferhat Potukoglu
Meslek
Isletmeci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
selamunaleykum
yaklasik 1aydir siteye yazi yazmiyorum turkiyede sadece ziyaretci olarak gire bildim bir arkadasimiz bu konuya resim eklemis hic bir art niyeti olmadan ama art niyetli olanlar hemen rahatsiz olmus emre gine soyluyorum burasi bir paylasim sitesi paylasim istek ve saygiyla olur saygi duyki saygi gor
vello dayinin kuslarina gelince daha once vello nun araplari diye bir konu acildi inananin vello nun sarilari diye bir konu acilsa ona dahi atliyan olurdu 50 100 150 tane olanlar cikti bu kuslarin tek renk oldugunu sananlar cikti bir bu kuslar tek renk deyil koyu kuslar kendi sahibinde bile 12 olmamis kuslar zor ureyen kuslar gunumuzde varmidir yok mudur bilmem ozu veya kirigi kimde varsa gule gule beslesin
biz oyunkusu sevenler ne yemliyorsak gecmisini ve bu gununu merak ediyoruz oylede olmali
iznim suresinde cok kumes ziyaretim oldu yillardir ayni kuslara hizmet eden abiler amcalarla tanistim benim bu yasta besledigim kusun iki katini uc katini besliyen amca gordum yeni tuylenmis bir yavruyu gosterip bir aksilik olmazsa bu nu ucuracam demesi bu sevda bitmiyor hepimiz sira disini ariyoruz daha ii sini ariyoruz o da hergun karsilastigimiz kuslar deyil
allah herkezin gonlune gore versin insallah
saygilarimla ferhat