Neler Yeni

SAKARYALI MEHMET AMCA (OYUN KUŞU-YARIŞ KUŞU)

SEREF

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ŞEREF
Meslek
ÖZSOY
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Benim bildiğim kadarı ile zaten kurallar arasında var , pek çok yarışta , ; eke olmayan yaşını doldurmayan yumurta yavru görmeyen kuşlar , kabul edilmiyor .. selamlarŞEREF

gençosman^^

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
genç osman yiğit
Meslek
özel
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
msaitgok' Alıntı:
Mrbalar.
Ortada yanlış anlamalar var gibime geldi. Kimse kupa da birinci olacak kuşun oyununa kötü demiyor. Yarış kuşu tabiri, yavruluğunda yavru hızıyla bir süre iyi oynayan, sonunu da getirmeyen kuşlar için kullanılan tabir. Bazı kuşlar da vardır tabii, kupayı alacak kadar iyi oynayan hem de sürekliliği olan kuşlar. Bu kuşlara yarışa girmesine rağmen yarış kuşu demiyoruz. Tekrar ediyorum yavru hızıyla 30-40 seferler yapan(Hattaa yarışa girmeyen de olabilir), ama geri kalan ömrü yavruluğunda yaptıkları anlatılmakla geçen kuşlar için diyoruz yarış kuşu. Ve -bana göre- bu sorunu ortadan kaldırmak için sadece EKE YARIŞI düzenlenmeli yavrular yarışa alınmamalı, o zaman kuşculuk istediğimiz seviyeye gelir. Asıl kuşlar o zaman çıkar arenaya. Saygılar..
yanlış anlaşılmadan ziyade yanlış yapılan bişeyvar sizinde zikrettiğiniz gibi yavruluğunda 30-40 sefer yapan kuşlara kupa kuşu diyemezsin
çünkü böyle söylenildiğinde kupayı önemsemiyomuş gibi bir imaj ortaya çıkar
ve yahutta o kupayı alan kuşlar kupa kuşudur denilir
çabuk oyun açıpta kupalara cevap veren kuşlar, kupa kuşu deyil sadece çabuk oyun açan kuştur

EKE YARIŞLARI ZATEN Düzenleniyor örneğin cengiz beylerin bu seneki kaos yaşanmış gibi davranılan yarışı
kaosun sebebide 1.olan ve dereceye giren kuşlara verilen ödül meblaları
meblaların ne kadar olduklarını bilmiyorum
ama sorunun nerden kaynaklandığını tahmin edebiliyorum ve egoist olmasak çok kolay herkez tahmin eder
kimse sordumu cengiz beylere
yarışa kaç kişi katıldı
nekadar para toplandı
kaç para masraf oldu
masrafları çıkardınızmı
telefon tutarları
yol masrafları
kağıt masrafları
hakem harcirakları
tabi bunları kimse düşünmüyo
hakem heyeti zaman mekan kış kıyamet tanımayacak her çağrıldığında tam tekmil hazır olacak,gerekirse çocuğuna ayırdığı hafta sonunu kuş puanlamaya gidecek
sonrada hak ettiği gibi yargılanacak
karalanacak
nekadar basit burdan yazması yada yargılanması

gelelim senin sorununa;
sezon kupalarında takriben her sene 200_250 arası kuş yarışmalara kayıt oluyor
sezon sonu kupaya uçan kuş sayısı 20_25 kuş
dereceye giren kuş ( puan alan kuş) sayısı 10_12
bunların sence kaç tanesi eke kaç tanesi yavru??

eğer hersene yavrular katılmasın en az tüyünü düzsün yavru büyütsün dersen sence kaç kuş katılır kaç kuş uçar
sonrada dilin kemiği yok
niye dereceye giren kuşlara ödül az veriliyor

50 kuş katılırsa kaçpara ödül verilir sizce
yada kaç kuş yarışa uçurulur!!

isterseniz biz genede en kolayını yapalım
yarışları karalayalım

hakkınızı helal ediniz
ALLAHAemanet olunuz

msaitgok

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mehmet Sait GÖK
Meslek
İnaşaat Müh.
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Merhabalar. Ben bu savunmayı daha önce Saadet abiden de duydum. Biz karışık kupa düzenliyoruz, uçurulacak yavru çıkmıyo ki, ki eke şartı koyalım diye. Ve gelelim sonuca bir sene önce 27 sefer yapan kuş ertesi sene eke olmuyor mu, ya da ondan sonraki sene, tekrar uçursunlar alsınlar kupayı. Yok ertesi sene kuş oynamıyosa, kusura bakmayın ama yarış kuşu tabirini hakediyodur. Asıl sorun bu bence. Biz bişeyleri yönlendirebiliyosak, düzeltmek için, standart getirmek için uğraşıyosak en iyisi için uğraşalım. Şartlara göre kendimizi düzenlemiyelim. Saygılar..

gençosman^^

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
genç osman yiğit
Meslek
özel
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
msaitgok' Alıntı:
Merhabalar. Ben bu savunmayı daha önce Saadet abiden de duydum. Biz karışık kupa düzenliyoruz, uçurulacak yavru çıkmıyo ki, ki eke şartı koyalım diye. Ve gelelim sonuca bir sene önce 27 sefer yapan kuş ertesi sene eke olmuyor mu, ya da ondan sonraki sene, tekrar uçursunlar alsınlar kupayı. Yok ertesi sene kuş oynamıyosa, kusura bakmayın ama yarış kuşu tabirini hakediyodur. Asıl sorun bu bence. Biz bişeyleri yönlendirebiliyosak, düzeltmek için, standart getirmek için uğraşıyosak en iyisi için uğraşalım. Şartlara göre kendimizi düzenlemiyelim. Saygılar..
arkadaşım güzel söyledin
yarış kuşu tabirini hak eden kuşlara yarış kuşu diyelim
o zaman bir taneside çıksın desinki kuş öyle olmaz böyle olur, tutanmı var!
kupa kuşu deyil büyük kuş desin herkez; görelim kabul edelim, tutanmı var!
büyükkuşların yarışa girmesi yasakmı? böyle bi kuralmı var!?

ozaman bunlar niye uçmuyo kupalara;
ben söyliyeyim; öyle bişey yokta ondan
büyük kuş yok büyük hayal varda ondan
senin dediğin gibi 1sene önce oynayan kuşlar nerde

kupalar 30 senedir düzenleniyor yeni deyil
olsaydı öylebi kuş uçsaydı zaten kupada derece yapar, tarihin altın sayfalarındaki yerini alırdı.
örnek vermek gerekirse rahmetli hacı murat abinin uçurduğu 8 yaşındaki kuş gibi

iyi kuş nerde uçarsa uçsun iyi derece alır, hangikuş daha iyiyse o kuşlar derece yapar
kötü dediğimiz kuş 25 geçerli fişek yapsa, kaliteli kuş 13-14 fişek yapsa, kaliteli kuş daha fazla puan alır(1.sayfada hesabını yaptım)bakabilirsiniz vede bütün kupalara uyarlayabilirsiniz sonuç deyişmez.

yani senin söylediğin ''şartlara göre kendimizi düzenlemeyelim'' demene katılmıyorum
en iyisi için standart larımızı yükseltelim dersen
bu kupa kurallarındaki zorluk seviyesini yükseltelimmi;
yavrukuş uçmasın
tüyünü deyiştirmeden uçmasın
yavru yumurta görmeden uçmasın
taban takla atmayan kuşun fişeği sayılmasın
3 taklanın altındaki fişekler sayılmasın
90dereceden eğik olan fişekler sayılmasın
15 m den kısa fişekler sayılmasın
1saatin altında uçan kuş diskalifiye olsun
taklasız inen kuş diskalifiye olsun
dersek sence senede kaç kişi katılır, kaç kuş uçar
bunları abarttığımı düşünüyorsanız biz bunu denedik; arkadaşlara sorduk nasıl yapalım diye, hemen büyük kuşçular çıktı bunları söyledi daha neler dendi neler
senin dediğinin aksine şartlara göre haraket etmek zorundayız

şuanki kupa kurallarının ideal olduğunu düşünüyorum
çünki bu fikirler yeni deyil yukardaki şartlar öncedende gündemlere gelmiştir

kupaların düzenlenmeside yeni değildir,her sene denemeler sonunda bu şekli almışlardır

eğer dayanışmalarımız devam ederse, bu şekilde medeni, karşılıklı fikir alışverişlerimiz devam eder ve kuşlarda daha yüksek kalitede nesillere ulaşırsak, otamatik olarak kupa şartlarıda daha yüksek firekanslara ulaşacaktır.

herkeze saygılar sunarım
ALLAH'a emanet olunuz

tengelli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan tengelli
Meslek
işçi
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
ikinizde haklısınız asıl sorun burda kime göre kuş ucucak kime göre kupa düzenlenicek kimler kupa düzenleye bilecek hepsi ? işareti dolu ama yinede daha İYİSİ OLSA İKİNİZDE EVET BU DİYECEKSİNİZ fakat elde olan bu olana karşı değil kimse daha iyi olsun diyor peki daha iyi olması için gerçekten katkıda kaç kişi bulunuyor.eğer tüm kuşçular katkıda net bir şekilde bulunmuş olsa bu gün bunlar konuşulmazdı her şey tam yerine oturmuş olurdu.

gençosman^^

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
genç osman yiğit
Meslek
özel
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
tengelli' Alıntı:
ikinizde haklısınız asıl sorun burda kime göre kuş ucucak kime göre kupa düzenlenicek kimler kupa düzenleye bilecek hepsi ? işareti dolu ama yinede daha İYİSİ OLSA İKİNİZDE EVET BU DİYECEKSİNİZ fakat elde olan bu olana karşı değil kimse daha iyi olsun diyor peki daha iyi olması için gerçekten katkıda kaç kişi bulunuyor.eğer tüm kuşçular katkıda net bir şekilde bulunmuş olsa bu gün bunlar konuşulmazdı her şey tam yerine oturmuş olurdu.
Kenan kardeşim tabiki İYİSİ OLSA İKİMİZDE KABULEDERİZ ikimizde EVET BU İYİSİ DİYECEĞİZ herkez kabül eder, kupalarda kabül eder,insanlarda kabül eder
Elde olan bu kadar ama bunu kabül etmiyoruz elimizdeki imkanlar bunlar, kuşlar bunlar
Kupalara inanmayacağız, uçana inanmayacağız, kameralarla gördüklerimize inanmayacağız;
neye inanalım;
masada atanlaramı? yarışları karalayanlaramı? yoksa hayal tacirliği yapanlaramı?

hal böyle oluncada bir arpa boyu yol ilerliyemeyiz

daha iyisi olsun diyorsanız daha iyi kalitelere kuşlarımızı ve kuşçuluğumuzu ilerletelim diyorsanız mevcut olan imkanlarımızı önce kabül etmemiz lazım,
daha iyi kuş uçurmak için kimsenin önünde engel yok

biz bu gereksiz tartışmalardan sıyrılıpta senin zikrettiğin gibi tüm kuşçular katkıda bulunup, kuşçuluğun ilerlemesinde nasıl yardımcı oluruz diyerek hem fikir davransalar, bizim kuşlarımız ve kuşçuluğumuz inanılmaz yerlere gelirdi
örnek vermek gerekirse ufakbi hesap yapayım sizlere;
türkiye genelinde takriben 20binden fazla kuşçu var(sadece bizim sitemizde kayıtlı 17bin e yakın üye var )
türkiye genelinde bir yarış tertip etsek;
mevcut kuşçuların sadece 10da 1i yarışlara katılmış olsa 2000 kişi yapar 50 tl katılım ücreti aldığımızı düşünürsek
100bin tl toplanır. toplanan miktarın
1.kuşa 20bin tl ödül verilse
2 .kuşa 10bin tl ödül verilse
3. kuşa 6bin tl ödül verilse
4. kuşa 3bin tl ödül verilse
5.6.7.8.9.10.olan kuşlarımızada 1000er tl verilerek ilk 10a giren kuşlarımız ödüllenmiş olsa
kalan 55bin tl yide organizasyona kullanırsın ve kuşçuluğun gelişmesi için kullanılsın
bu şekilde olursa dereceye girenler bi nebze olsada tatmin olacakları parayı almış olurlar:)

bu hiç zorbi olay deyildir
zaten türkiyede parça parça 2000den fazla yarışmacı kupalara katılımda bulunuyodur
ve birde bu işin yurtdışı ayağı var
peki bu organizasyonu kim yapacak??
insanlar milyon kişilik devletleri yönetiyorlar
heralde 3bin 5bin kişilik bi organizasyonu yapacak kapasiteye sahip birileri bizim sitede vardır

ama biz bunları konuşmayıpta gereksiz işlerle uğraşmaya devammı edelim !?

herkeze saygılar ve ilgilenenlere teşekkür ederim

M.TURAN

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
M.TURAN
Meslek
KAMU
İkametgah
Sakarya
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Selamlar Genç Osman kardeşim yazılarını baştan sona okudum.Yıllardan beri yapmış olduğumuz yarışlarda yaşamış olduğumuz sıkıntıları dile getirmişsin sana çok teşekkür ediyorum.Ayrıca beş yıl önce kuşçuluk vasıtası ile tanışmıştık.O günden bu yana oyun kuşu konusunda kendini çok geliştirmissin bizler de dahil olmak üzere düzelenen bu oyun kuşu yarışmaları sayesinde kendimizi geliştirdik.Yarışmalar adeta bu işin okulu oldu.
Bu yüzden yapılan olumlu ve olumsuz tüm eleştirileri saygı ile karşılıyoruz.Önemli bulduğumuz eleştirileri bir sonraki yıl düzenlediğimiz yarışlarda uyguluyoruz.Forma katılan tüm arkadaşlara teşekkür ediyor,selam ve saygılarımı sunuyorum.

gençosman^^

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
genç osman yiğit
Meslek
özel
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Yıllardan beri yapmış olduğumuz yarışlarda yaşamış olduğumuz sıkıntıları dile getirmişsin sana çok teşekkür ediyorum
demişsin;
rica ederim mustafa abi
yarışların kuşçuluğun gelişmesindeki önemini her fırsatta dile getirmeye çalışıyorum
düzenlenen bu oyun kuşu yarışmaları sayesinde kendimizi geliştirdik, seninde teyit ettiğin gibi
yarışmalar bu işi ileriye taşımanın ve geliştirmenin önemli faktörlerinden
kurallara uymak, ortak menfaatlerde birleşmek ve kendimizi geliştirmek gerekir

ben şahsen kahve muhabbetlerinde büyük kuş hikayelerinin
kuşçuluğa bi faydası olduğuna inanmıyorum

sizinle,hoca mehmet amcayla ve diğer arkadaşlarla 5sene evvel yarışlar vesilesiyle
tanışmıştık
demekki yarışlar güzel dostluklar kurmayada vesile oluyor

M.TURAN

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
M.TURAN
Meslek
KAMU
İkametgah
Sakarya
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Selamün aleyküm Genç Osman kardeşim.Söylediklerine aynen katılıyorum.Yarışlar 15 yaşındaki kuşçudan 70 yaşındaki kuşçuya kadar oyun kuşunun belli bir kurallar çerçevesinde uçulmasına sebeb oluyor.Bu da oyun kuşu bakanların çok kısa sürede bilinçlenmesine sebeb oluyor.Ayrıca değişik illerde kuş bakanların tanışıp kaynaşmasına vesile oluyor.Selamlar ve saygılarımı sunarım.

gençosman^^

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
genç osman yiğit
Meslek
özel
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Aleyküm Selam Mustafa abi
yarışların insanları bilinçlendirdiği bi gerçek
internet sitelerininde insanları bilinçlendirdiği bi gerçek
nedeni ise;
bilgi paylaşımı ve ortak menfaatlerde birleşmek
insanların dialok kurarak aradaki mesafelerin kapanması sağlanıyor

yarışlar ve siteler vesilesiyle kurulan dostluklara hep beraber şahit oluyoruz

siz zaten hersene kupa törenlerinde çeşitli illerden gelen katılımcı kuşçuları ağırlıyorsunuz
internet sitelerindende takip ediyoruz

ALLAHa emanet olunuz herkeze saygılar

çakır60

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Yemen Kurunç
Meslek
oto alım satım
İkametgah
Şırnak
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
HAH SÖYLE HELAL OLSUN DEDEME VALLAHA MÜKEMMEL KONUŞMUŞ HERKES DEDEM KADAR DELİKANLI OLSA MAŞALLAH

baraacuda

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
mehmet akyol
Meslek
memur
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
s lm aleyküm.dede iyi konuşmuş güzel konuşmuş fakat ben katılmıyorum söylediklerine
kupaya uçan kuşlar genellikle yavru kızması oluyor.oda gençliğin verdiği delilikle makina gibi puanı alıyor.1 ay sonra ne oluyo fıs.madem öyle kupa alan kuşları bir sonraki yıl bir daha uçursunlarda görelim.kuş dediğin yavruykene neyse 4 yaşında aynı oyunu yada daha iyi performansa sahipolandır.böyle kuşlara hizmet edeceksinki başka yerlere başka kümeslere kuş seyretmeye gitmiyeceksin.her zaman seni mest edecek.

göksal balcı

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
göksal balcı
Meslek
depo sevkiyat
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Mehmet arkadaşıma katılıyorum ,katılmadığım tek şey nasıl damızlık kuşlarımızın altından çıkanın, birbirinin kopyası oynamadığı gibi herkesin bir besleme uçurma tekniği olduğu, buda kuş izleme için gitmek biraz ondan biraz bizden katarak daha iyisini bulmak değilmidir,dersenki daha iyisi gerek yok bendekiler yeter ozaman muhabbet 1 ay sonra bitiyor, araya emin olki kıskançlık giriyor buda aramızı ister istemez bozuyor ,kuşculuğun özü dostluk ve rekabet abartmadan tabiki. Mehmet amcamın anlatımı birbaşka güzel devamını bekliyoruz. Allah'a emanet olun :slm:

gençosman^^

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
genç osman yiğit
Meslek
özel
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
baraacuda' Alıntı:
s lm aleyküm.dede iyi konuşmuş güzel konuşmuş fakat ben katılmıyorum söylediklerine
kupaya uçan kuşlar genellikle yavru kızması oluyor.oda gençliğin verdiği delilikle makina gibi puanı alıyor.1 ay sonra ne oluyo fıs.madem öyle kupa alan kuşları bir sonraki yıl bir daha uçursunlarda görelim.kuş dediğin yavruykene neyse 4 yaşında aynı oyunu yada daha iyi performansa sahipolandır.böyle kuşlara hizmet edeceksinki başka yerlere başka kümeslere kuş seyretmeye gitmiyeceksin.her zaman seni mest edecek.
aleyküm selam mehmet kardeşim;
kuş dediğin ekeyken yavruluğundan daha iyi oynaması lazım yada en az yavruluğu kadar oynaması lazım
sana katılıyorum
ozaman eke kuşlar yavrulardan daha iyi ve daha oturaklı oynar
ve eke kuşa ne zaman hakem heyetini çağırsan ozaman hazırolur oynar puan alır
neden bu eke kuşlar uçmuyo?
yarışlarda eke kuşlara bir yasak yok
bence olanı bukadar
iyi bi kuş olsa kimse kimsenin gözünün yaşına bakmaz uçurur
bende hazır kuş olsa bende uçururum
bi başkası olsa bi başkası uçurur

ben kendime kuş uçururum başkasına göstermem hikayelerine ben inanmıyorum çünkü;
kuş iki hareket yapsa kimse görmedi diye sitrese giriyoruz hemen ertesi gün arkadaşlara, kuşçulara haber veriyoruz kuş iyiyken kaçkişi izlese o kar,nedenine çok açık kuşumuzun iyi olduğunu kanıtlamak için,kanıtlamanın en iyi yolu kuşu izletebilmek ve şahit tutmak
kupalardan daha iyi şahitlik olurmu??
tabiki olmaz.
ozaman bu çırpınışın nedeni ne? açıklıyayım;
bende iyi kuş yok demektense;
yarışlara taş atmak,yarışlarda derece yapan kuşları eleştirmek,kupaya uçan kuşlar genellikle yavru kızması oluyor oda gençliğin verdiği delilikle makina gibi puanı alıyor demek, yarışlarda hileler oluyor demek,
bende iyikuş yok demektense; bunları söylemek bizim daha çok işimize geliyor

yavru kuş, yada kötü kuş daha çok puan alır diyen varsa inanmayın yalandır
çünki hangikuş daha iyiyse okuş yarışlardan dahaçok puan alır
mehmet hocanındediğine burda katılmıyorum iyikuş heryerde kendini kabül ettirir( yarışlardada)
birinci sayfada hesabını yaptım bakabilirsiniz ve herkez kendi yarışınada uyarlaya bilir durum deyişmez

herkeze saygılarımı sunarım

mümin özbudak

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
MÜMİN ÖZBUDAK
Meslek
BİLİM UZMANI
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
SA
MERHABA ARKADAŞLAR

MEHMET AMCAM ESKİ VE YENİ SİSTEMİ İYİ BİLEN BİRİ. KENDİSİNİ TEBRİK EDİYORUM. ALLAH HAYIRLI ÖMÜR VERSİN. BU ESKİLERİMİZ NE DERSE KABULÜMDÜR.

KUŞU İKİ KATAGORİDE DEĞERLENDİRİYORUZ.
1. YAVRU OLARAK
2. KART EKE YAŞINI VE KANADINI TAMAMLAMIŞ HELEDE YAVRU GÖRMÜŞ AĞZI ISLANMIŞ OLMASI İTİLAFI ORTADAN KALDIRMAYA YETER.

İYİ BİR KUŞ 14-15 AYLIK OLUNCA KENDİNİ ISPATLARSA İYİ KUŞTUR.

ÖLÇÜSÜ NEDİR DERSENİZ. BURDA PUAN DEĞİLDE MEZİYET SÖYLEYELİM.

1. İKİ SAAT UÇUŞ.
2. YİRMİ SEFER SAYISI.
3. YERE MESAFESİ ÜÇ METREYE GİRMELİ.
4. TAKLA SAYISIDA BEŞ OLURSA.
5. 20 SEFERİN 10 TANESİNDEDE TABAN TAKLA YAPIYORSA.

VALLAHİ BYÜK KUŞTUR. VALLAHİ O KUŞU BESLEMİYENDE .... TIR.

HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM.

Sipikopat

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Halil Öner
Meslek
Öğrenci Muhasebeci Adayı :)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Helal Olsun Mehmet Amcaya Allah Uzun Ömürler Versin Ezel Dizisindende Ufak Bir Alıntı Yapmış Guzel Olmus Sevdim Mehmet Amcayı :) Bizde Seni Alkışlıyoruz Halal Olsun...

mavigalaca76

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hasan D.
Meslek
Elektrik
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Dönek
mümin özbudak' Alıntı:
SA
MERHABA ARKADAŞLAR

MEHMET AMCAM ESKİ VE YENİ SİSTEMİ İYİ BİLEN BİRİ. KENDİSİNİ TEBRİK EDİYORUM. ALLAH HAYIRLI ÖMÜR VERSİN. BU ESKİLERİMİZ NE DERSE KABULÜMDÜR.

1. YAVRU OLARAK
2. KART EKE YAŞINI VE KANADINI TAMAMLAMIŞ HELEDE YAVRU GÖRMÜŞ AĞZI ISLANMIŞ OLMASI İTİLAFI ORTADAN KALDIRMAYA YETER.

SELAM MÜMİN HOCAM ARAMIZA HOŞ GELDİN. :heyo: SAKARYA KATILIMLARIYLA RENKLENDİRMEYE BAŞLADI SİTEYİ.ALLAH GÖNLÜNE GÖRE VERSİN.SENDEN ARTIK BİR DERECE GELMESİ LAZIM BU SEZON.

1. İKİ SAAT UÇUŞ.
2. YİRMİ SEFER SAYISI.

HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM.

tengelli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan tengelli
Meslek
işçi
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
mümin özbudak' Alıntı:
SA
MERHABA ARKADAŞLAR

1. YAVRU OLARAK

SELAM MÜMİN HOCAM ARAMIZA HOŞ GELDİN. :heyo: SAKARYA KATILIMLARIYLA RENKLENDİRMEYE BAŞLADI SİTEYİ.ALLAH GÖNLÜNE GÖRE VERSİN.SENDEN ARTIK BİR DERECE GELMESİ LAZIM BU SEZON.

1. İKİ SAAT UÇUŞ.
2. YİRMİ SEFER SAYISI.

HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM.

puamlamada kaç cıkarır bu kuş 20 * 5 =100 takla 10 tanesi taban 2 saat ucum genel oranı tabanlıysa boşta inmez boşta kalkamaz ve bu sefer sayısına göre genelde 5 dakikada bir gelmiş demek hedefe kanat seside var diyelim birde geziyor. puan cetveline ne yazdırır. ????

gençosman^^

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
genç osman yiğit
Meslek
özel
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
tengelli kardeş hesaplıyorum
her fişekte ortalama 20 metrelik fişek çıkartsa
mesafe 2 puan
4 taklanın altına düşürmesse
takla oranı 1.5 puan
tempolu sesli fışkırırsa
fışkırma tertibi 1.5 puan
tabantakla her iki fişekte 1 taban vursa
taban takla 0.5 puan

2 + 1.5 + 1.5 + 0.5 = 5.5 puan x 20 sayı = 110 puan oyun puanı
13 puanda artistik desek

110 + 13 = 123 puan yapar

tengelli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan tengelli
Meslek
işçi
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
tengelli kardeş hesaplıyorum
her fişekte ortalama 20 metrelik fişek çıkartsa
mesafe 2 puan
4 taklanın altına düşürmesse
takla oranı 1.5 puan
tempolu sesli fışkırırsa
fışkırma tertibi 1.5 puan
tabantakla her iki fişekte 1 taban vursa
taban takla 0.5 puan

2 + 1.5 + 1.5 + 0.5 = 5.5 puan x 20 sayı = 110 puan oyun puanı
13 puanda artistik desek

110 + 13 = 123 puan yapar

bu kuşu beslemem diyenin ya aklı yok yada düz kuş sevdası işlemiş yüreğine farkında değil demek yani. bu seneki tüm yarışların sonuçlarına bakın bu kadar iyi kuş belki ucurulamayacak bile. bu tür kuşu olup beğenmeyen varmı ???