saim ustanın damarları noldu ve şimdi kimlerde var?

LEVENT YILMAZ

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
LEVENT YILMAZ
Meslek
ZABIT KATİBİ
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
gördüğünüz dumanlı kirli zabıta ilhan ın kümesindendir

LEVENT YILMAZ

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
LEVENT YILMAZ
Meslek
ZABIT KATİBİ
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
nevşehir dir

LEVENT YILMAZ

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
LEVENT YILMAZ
Meslek
ZABIT KATİBİ
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
zabıta ilhan iğneci niyazi ile zabıta Kemal in yiğenidir

LEVENT YILMAZ

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
LEVENT YILMAZ
Meslek
ZABIT KATİBİ
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
bu kuşlar öyle büyük oynamadı ama , 10 yaşında aynı oyunu yaptı,

LEVENT YILMAZ

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
LEVENT YILMAZ
Meslek
ZABIT KATİBİ
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Saim usta,şeref ağa. zabıta Kemal ve Adil Kayabaşı Nevşehirlidir

LEVENT YILMAZ

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
LEVENT YILMAZ
Meslek
ZABIT KATİBİ
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
çekimler için özür dilerim imkan dahilinde yaptık marik sen bilirsin ama bunlardan neler seyrettik herkes gördüğünün aşığıdır saygılar Nevşehir den

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
LEVENT YILMAZ' Alıntı:
çekimler için özür dilerim imkan dahilinde yaptık marik sen bilirsin ama bunlardan neler seyrettik herkes gördüğünün aşığıdır saygılar Nevşehir den[/quote

tesekkurler
saygılar :tamam:

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
tabıkı bızlere lazım olan kus ıstıkrarlı devamlılıgı olan dır çok fazla takla ve mesafe hem kusa zarar hem bızlere ters oyun kusu her gun uçup ızlenebılmelı mesafelı bol taklalı kus bır gun ızleyıp 15 20 gun kendıne gelmesını beklemek zaman kaybıdır kusu anlayısımın dısındadır rahmetlı nur ıçınde yatsın zabıta kemal agbıyı tanırdım sohbetlerımde olmusdur hatta çıragı ramazan agabeylede kusları ve saım usta hakkında roportaj yapmısdım ramazan agabey dutlukda gecekonduda otururkende sohbet etmısdık su an saıme kadında parkın karsısında saıme kadınlı rahmetlı saım agabeyın yıkılan evının arsasında kus uçurmakdadır
levent kardesım sızlerı burada eskısındende sık gormek sohbet etmek ısterız es ve dostlarınızada ıletınız hepımızolarak sıtenmızı eskı halınden daha ıyı durama getırebılırız hepımız olarak buradan pek cok es dost tecrubeler kazandık
saygılar

LEVENT YILMAZ

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
LEVENT YILMAZ
Meslek
ZABIT KATİBİ
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
bu kuşların nesli daha doğrusu dumanlı kirlinin diyelim çünkü ilhan ın kümesinde başka nesil kuşlarda var, Zabıta İlhan ın anlatımıdır, kendisi şu an 50 yaşındadır, anlattığı olay ise yaklaşık 40 yıl kadar önceye dayanır bir iki yıl fazlada olabilir, dayısı olan iğneci niyazi ve amcam dediği zabıta Kemal ile birlikte vega münübüse biner ve saim ustaya giderler ve kuşları alırlar resimdeki dumanlı kirli oradan alınan kuşların soyudur. Yani Saim ustadır, ilhan ın kümesinde şu an 200 ü aşkın kuş bulunmaktadır. bu kuşların içinde sıvacı ömer, inekçi muharrem, şeref ağa, feleksizler gibi meşhur kuşlar da vardır,bu kuşların birbirleriyle kırılmış olanlarıda mevcuttur, ama konumuz tabiki saim ustanın damarları noldu ve şimdi kimler var olduğudur, bu soruya cevap olmuştur, başkalarında vardır yoktur onu bilemem benim bilgim bundan ibarettir.
Saim ustalar bilindiği üzere urfadan gelen kara çakmaklı erkek ile altındağlı kağıt kaldıran lakaplı dumanlı dişi ile Konya dan gelen araplardan oluşmaktadır. ( bu araplarda urfa kökenlidir) düz kafalıdır yani takka veya perçem bulunmaz, arap , dumanlı ve bozdumanlının her rengini verir, çok nadir kara çakmaklı, gökbenekli ve beyaz verdiğini biliyorum, genelde arka topukda beyaz tüy olur ancak vucüdunun değişik yerlerinde bi tane veya daha fazla beyaz tüy verenler olmuştur.
Saim ustalar kolay kolay boş inmez ve başka yere inmezler, olaki kayboldu başka kümese teslim olmazlar ve çok istikrarlı kuşlardır , ancak tahmin edildiği gibi onlarca metre veya onlarca takla atmazlar, ancak kırıklarından akıl almaz kuşlar çıkmıştır, özleri bilindiği üzere yaklaşık 8 veya 9 takla adedi ile yarım direkten 4 direk mesafe ye kadar fişek yaparlar açık gezer , uzaktan atarlar bu nedenle bu zamana dahil olmuş kuşlardır.

daha güzel çekimler yapıp sizlerle paylaşmaya çalışacağım Nevşehir den saygı ve sevgilerle

LEVENT YILMAZ

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
LEVENT YILMAZ
Meslek
ZABIT KATİBİ
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Marik Ramazan ağabeyle yapmış olduğun röportajda da, Ramazan ağabey Zabıta Kemal'in kuşlarından Nevşehir de bulunan yiğeninde( Zabıta İlhan ) özleri olduğunu söylemişti, bu güzel çalışmalarınıza dayanarak doğru bilgiler aktarmaya çalışıyorum, elimden geldiği imkan ve zamanım olduğu sürece sizlere katkı sağlayamaya çalışacağım. seninde bu konu hakkında çok fazla faydan oldu, katkı ve çalışmalarının devamını dilerim , Nevşehir e de bekliyoruz

nasıp ınsallah 6 ay öne nevsehırdeydım bılseydım ugrardım kısmet ınsallah gorusuruz levent kardesım

saygılar

istanbullu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
yavuz basdemir
Meslek
eleman
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
buyrun burdan bakın

istanbullu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
yavuz basdemir
Meslek
eleman
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
saim usta kuşlarının özü bunlar her kes özü bene diyor ama hepsi laf kırıkları olabilir. öyle kara kuru kuş çıkmaz bunlardan. bu resimdeki kuşlar amca çocukları öz olanlardan böyle kara çakmaklı gözler böyle olmalı yeşil veya beyaz iyi akamlar.

istanbullu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
yavuz basdemir
Meslek
eleman
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
bu ikisi anne babadan kardeş erkek olan bahsi geçen çakmaklı erkek tarafına çeken dişi olan dumanlı anne tarafına çeken kuşlardır . özünü görmedim diyen varsa ki çok görün

istanbullu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
yavuz basdemir
Meslek
eleman
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
bu kadar kıymetlı kuşlar kolay kolay kaybolmaz her kese saygım sonsuz kırıklarıda olsa onunun kıymetini biliyormu mesele bu. ben şanslıyım o kadar bende belki tüyü olmayacaktı bir kaç resim daha buraya koyduktan sonra burda artık olmayacagım resimlerin boyutları büyük onları küçültüp öyle yüklemem gerek vardı yoktu tartışmasına girmek istemiyorum her kes neye inanmak istiyorsa ona inanıyor sonuçta .

LEVENT YILMAZ

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
LEVENT YILMAZ
Meslek
ZABIT KATİBİ
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Maşallah İstanbullu adaşım resimdeki kuşlar güzel görünüyorlar , bu kuşlar Saim Usta ise ispatla derim

Hasip

Yönetici
Site Genel Yöneticisi
Ad Soyad
Hasip Tosun
Meslek
Bilgisayar
İkametgah
Afyon
Yetiştirdiğim Irk
Adana
Diğer Irklarım
Hünkari
s a arkadaslar bakarsanız bu konu yuz kusur sayfa tartısıldı çogunluk bende var denıldı oz dedı kırma dedı hatta bızler kuscular org olarak bu kusları en ıyı bılenlerle soyleyısı ve roportajlarda yaptık lakın hıc kımse bende yada surada ozu var dıyemedı benımde bıldıgım en son bu kusları sahın atıcı agabey kel turandan ıyı paralara aldıgıdır oda hep elınden çıkarmısdır burada bızler ve uyelerımız ıstıyorlarkı var ıse canlı gorsel olarak ortaya bır sey konulmasıdır oda olamadı yınede bızler kuscular org olarak vardır yokdur ozdur degıldır bır sey dıyemeyız herkesın gorus bılgı ve anlayısına saygı duyuyoruz sadece dılegımız tartısmalarımızın kırıcıklara sebebıyet verılmeden tartısılması dır NOT YINE YENIDEN BU KUSLARI BILEN UÇURAN YAKINDAN TANIYAN ESKI VEDE YENI YUZLERLE GEREKLI ISTISARELER YAPILMISDIR BULDUGUM ONLARINDA MUSAIT OLDUGU ZAMAN ICERISINDE YAPACAGIMIZ ROPORTAJLAR ILE SIZ KIYMETLI UYELERIMIZI BILGILENDIRMEYE ÇALISACAGIZ :tamam:

saygılar

istanbullu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
yavuz basdemir
Meslek
eleman
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
güzel kuş kötü kuş yoktur besleyen için.fakat özleri arap atmaz. levent kardeşim eski bir söz var entarisi degişmiş ama ayşe bizim ayşe derlerdi eski kuşçular bu hayvanların emarelerini taşıyorsa altından vavru geliyorsa tamam mesele kalmıyor. kuşun tek degişmeyen özelligi kanıdır.çakmaklıyı arapa eş ediyorum arap vavru çok rahat alıyorum ve dumanlı bu o degil bendeki kuşlar özü yani. hem ilk oluşumunda olan metalik dumanlı ve çakmaklı erkek ve sonradan girilen araptan oluşan kuşlar bunlar yukarıda gördügün bir taraf öz olan diger dişide hem araplık hem dumanlık birde öz olan çakmaklı erkegin kanını taşıyor erkek olan resimdeki dahada özlerden.

istanbullu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
yavuz basdemir
Meslek
eleman
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
benden bu kadar vardı yoktu siz ne yaparsınız blemem kimseye inandırmak için ugraşamam kafam kaldırmıyor tartışmalara son resimeri ekliyecem her kese kolay gelsin.

istanbullu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
yavuz basdemir
Meslek
eleman
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
yavru olanlar var soldaki çakmaklının kanat yapısı böyle olmalı dişi kuşa göre beli bu şekilde kalın olmalı