Neler Yeni

SAFKAN OYUN KUŞU VARMIDIR?VARSA NERDE YOKSA NİYE?

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Re: Bence safkan oyun kuşu ..... !

ugurk81' Alıntı:
Güzel, inasncıl bir yaklaşım. Taklacı ve diğer kuşlardaki uçuş kriterlerine hiç bir zaman itibar etmedim. Hep safkan besleme sevdalısı oldum, oyunu-uçuşu ve yapısı iyi kuşlar üretmeye çalıştım. Yok şu mesafede şöyle gelmeli, yok şunu yapmalı yok bunu yapmalı gibi canlı bir varlık üzerinde makineymiş gibi bir standart koymak hayalci bir yaklaşımdır. Bilinçli beslersin, temizliklerini aksatmazsın, düzenli aralıklarla uçurursun, kuşlarını iyi gözlemler hastalıklara erken teşhis koyarsın, kümesteki akrabalık seviyesini arttırmadan iyi soy kan tazelemesi yaparsın...vb. buna rağmen her beklentini karşılamayan yavrular çıkabilir. Kanaat etmek lazım,sabretmek lazım; insan bilinçlendikçe kümesi de güzelleşiyor. Herkes istediğine ulaşmak konusunda, ideale kolayca ulaşabilseydi o uğraştan zevk almaz hemen sıkılırdı. Olayı güzelleştiren de bu süreçtir. Bilinçle sevgiyle hayvan besleyen herkese saygı ve sevgilerimle...

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
kuscu_marik' Alıntı:
evet bu aralar pek konusulur oldu düşünceleriniz nelerdir arkadaslar tartısalım bilgilenelim

saygılar

hayalet beyaz

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
selım komur
Meslek
kamu
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Saf kan yada iyi oyunlu diyelim biz ona ekeliginde kendini gosteren kus halen var illaki

kepezli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
furkan yılmaz
Meslek
öğrenci
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
En basit yorumu oyun kuşları 10-20-30-40-50-60-70-80-90 yılları içinde bir anda oluşmuş bir ırk değillerdir.Binlerce yıldır var olan ırklardır.Binlerce yıl içinde milyonlar veya milyarlarca eşleşmelere bu güne kadar geldi.Eski den iyi kuşlar vardı denilerek başlanır konuşmalara, şimdiki kuşlardan sonuç alınamadığında, İyi de arkadaşlar bu kuşlar geçmişten taşındı bu güne kadar yok olup, son 40-50 sene içinde var olmadılar ki, en basit örneği 70-80 yılları arasında binlerce kuş uçurduk çok geniş ve kuş uçurmaya elverişli bir arazide, o binlerce kuştan o yıllarda ayakta kalan kuş bir elin parmak sayısını geçmedi, o yıllarda da kuşların performansı bu günlerdeki gibi idi, Benim inandığım şu ; Şimdiki kuşcularımız daha da bilinçlenmeye başladı o yüzden oyun kuşları daha da çok sorgulanmaya başladı. Saf kuşu asla aramayın bulamazsınız ekeliğinde de oynayan altları sağlam kuşlarınız varsa saf diye onlara hizmet edin. Sağlıklar esenlikler dilerim.

-BEYAZADAM-

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
hasan erde
Meslek
otomotiv
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
safkan oyun kuşu yani adı üstünde performans kuşu kesinlikle yoktur.bu insan oğlu yetinmeyi bilse dursa kanaat etse olurdu.en porofosyeneli bile daha iyi bi performans bulim derdinde olduğundan onu bunla şunla öbürüyle olmadı ahmetin mehmetin iyi kuşuyla falan filan derken sürekli farklı eşleştirmeler deneyerek ister istemez karıştırıp kırıp bulamaç ettiler.şimdide eşyanın antikası gibi tarihi eser eski kuş arıyolar.dedelerimizi mezardan çıkarabilirsek eski kuşların kıymetli olcanı söyleyip yapmayın etmeyin ilerde safkan oyun kuşu kalmıcak diyebilseydik.hadi len ordan deyip gene yaparlardı yani merak arayış deyişim insanın doğasında var.oyun kuşu var ama safkan falan yok.iyi bi kan yakalayan bu camiada o yüzden şöhret oluyo.iyi bi kanı yakalayan dedim farkındaysanız demekki o iyi kanı yakalamak için neler yapılıyoz nasıl bi arayıştayız siz hesap edin.bırakın safkan oyun kuşunu safkan insan bile yokturki kuş nasıl kalsın :) .bi müzeye gidip (mesela topkapı sarayına) eskilerin üstüne giydiği zırha salladığı kılıca taşıdığı kalkana bakınca vallahi biz 1 tanesini yerinden kaldıramayız.yani atalarımız ecdadımız nasılmış biz nasılız.neyse konu dağalmasın bence mantıklı bi şekilde düşünürsek ya daha iyisi vardır yada daha kötüsü vardır ama kesinlikle safkan diye bişeyin kalma ihtimali bile yoktur.benim mantığım bunu böyle yorumluyo..

-BEYAZADAM-

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
hasan erde
Meslek
otomotiv
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Re: Bence safkan oyun kuşu ..... !

safkan oyun kuşu demeyelimde oyun kuşu diyelim..benim kafamdaki oyun kuşu en fazla 2 saat kadar uçmalı yüksek uçup geniş gezen çok yüksekten tek sıkımla yarım metreye kadar çöken taban taklayı koyup sesli sert bi şekillde(kesinlikle bana göre olmazsa olmazdır bu(kanat sesi gümbür gümbür olmalı kuş ben geldim silkelenin bi bakın ben burdayım demeli dili ağzı yok garibin mecbur kanat sesiyle dicek.) mermi gibi en az 8-10 takla arasında en az 20_30 metre giden yukarda tavan taklayı bağlayıp düz uçuşa geçen ve beslendiği noktaya en fazla 5-10 dakikada bir gelip sahibine heyacan keyif verecek.arayı soğutmayan sahibini bezdirip bekletip can sıkıntısı vermeden oyun yapan kuş bana göre şahane bi oyun kuşudur..7-8 saat uçan çok gezen kanat sesi olmayan sahibini esir eden kuşları ben sevmiyorum..

ELKIR

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ilker altunbaş
Meslek
elektrikçi
İkametgah
Kocaeli
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Aksaraylı ramazan arkadaşım paylaşımın yaklaşımın çok güzel tebrikler çok geniş bir bilgiye sahipsiniz dediğiniz gibi oyun kuşlarının genetik yapısı bozuldu nerede o eski uzun sarı göz mat renkli kuşlar elifleri (kemerleri) belirgin kuşlar maalesef kalmadı kınalı göğüslü parlak renkli kuşlarla kırılarak bu günki halini aldı ben gezen ve çok uçan kuşa hasret kaldım ama mezatlarda ve çevremdeki konuşulanları duydukça üzülüyorum kuş en fazla 1 saat uçacakmış göz önünde uçacakmışher 10-15 dk. da taklaya gelecekmiş

tolga40

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
TOLGA ÖZKAN
Meslek
teknik eleman
İkametgah
Kırşehir
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
kıra kıra kuş bırakmadılar bazı kümesler var ne ararsan var şebap,miski,taklacı,dönek,kelebek,posta kuşlar aynı kümeste eşleşiyor oyun kuşu olsun diğer kan kuşlar olsun farklı kuşla kırılmamalı ayrı kümeslerde bakılmalı oyun kuşu öyle özel bir canlı ki farklı kan kuşa vur tutturamama ihtimali çok yüksek tutmuş bi kanda fazla macera aramanın bi anlamı yok tutmuş kuş diyince oyun olarak isteneni vermiş bi kan kuşu kendi içerisinde yakın akraba eşlemesi yapılara devam edilmeli
size bu konuda bildiğim bi olayı anlatayım yıllar önce bi mandırada bi demkeş erkek güvercin vardı sahibi adını coşkun koymuştu bu demkeş güvercin taklacı oyunlu dişileri hep sıradan geçiriyodur öyle tuhaf yavrular çıkıyordu ilk ağız yavrular %50 demkeş di yapıları iriydi daha sonra bu coşkun öldü coşkunun taklacılarla eşleşen yavrularını yavruları fark ediemeyecek derecede taklacılardı ve bu kuşlar zamanla dağıtıldı kim bilir kimin kümesine gitti şimdi bu kuşun 70 damarınıda alsan bu kuşlar her zaman hata yapar boş konma gibi
yine bitanıdığımın bakıcı postasıyla taklacı eşleşmiş öyle boylu boslu yavrular çıkmıştı ki ihaleye çıktı kuşlar satıldı ihalede :hhh: kuştan iyi anlıyollar
oyun kuşunun safı olması için saf kuşların sürekli bir biriyle eşleşerek devam edip gelmesi lazım bundan çıkan yavrularda süper oynarmı orasıda muamma çünkü ya taklaya çok saracak,ya kanat açacak,yada yerine basamayıp heder olacak geçen bi arkadaşla konuştuk bu arkadaşın bi arabıyla yabani eşleşiyor kıyamıyor ayırmıyor altından öyle yavrular oynatmış anlata anlata bitiremedi, çocukken köyden getirdğim yabaniden çıkma arap çorumçıplağı saatlece noktada takla fişek yapardı oyun kuşları kendi aralarında eşleşiyor altından yavru yıllarca uçur oynamıyor bende bi kan var araplar bu kuşları neye vurduysak oynadı kırmaları bile 1 haftada yerine sefere başlıyo yıllarca uçurmana gerek yok kuşlardada bozulma yok bence en saf kuşlar işte bunlar bazısı beğenmez bu böyle yerde yürürken takla çevirir işte en sağlam damızlık kuşlar onlardır damızlıklarınızın taklası bol olsun bol taklalı kuştan yavru çıkar kuşları ras gele kırmayalım ya tutarsa diye kuş eşlemeyelim nasrettin hoca hesabı çok kuş olunca iyi kuşçu olunmuyor iyi 2 tane kuştan çoğaltalım sağlıcakla kalın :slm:

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
kuscu_marik' Alıntı:
evet bu aralar pek konusulur oldu düşünceleriniz nelerdir arkadaslar tartısalım bilgilenelim

saygılar
:evet:

[email protected]

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
TÜRKER ÖDEN
Meslek
GÜVENLİK
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Diğer Irklarım
KARABAŞ BURSA OYNAR AKKANAT AKKUYRUK
KRİTERLERİ YAZILI OLMALIDIR..

KRİTERLERİ YAZIYA DÖKÜLMEZSE * PAÇALI , TAKLA ATAN HER KUŞ * TAKLACI OLARAK ANILIR * KANAATİMCE

İsmail34

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
İsmail Bahar
Meslek
-
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Diğer Irklarım
Bursa
[email protected]' Alıntı:
KRİTERLERİ YAZILI OLMALIDIR..

KRİTERLERİ YAZIYA DÖKÜLMEZSE * PAÇALI , TAKLA ATAN HER KUŞ * TAKLACI OLARAK ANILIR * KANAATİMCE
Bu kriterleri kim neye göre yazacak ? Kafamıza göre kriter yazacak değiliz. Derneklerin belirli bir ırkı tescillemesi gerekiyor fakat sivas kuşu oyun kuşu ilen mardin kuşu oyun kuşu olmayacak mı ? farklı farklı oyun kuşlarının farklı ırkları var ve farklı kriterler gösteriyorlar hepsini aynı çatı altında toplamamız mümkün değil.

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok