Neler Yeni

safkan oyun kuşu nasıl olmalıdır..

turkyilmazerol

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
EROL TURKYILMAZ
Meslek
TEKNISYEN
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Dursun kardesım cok guzel tespıt yapmışsın.Bursada mezat kuşu revaçta malesef. odada sal ,kanatlar tavana degsin yapıştır fiyatı korkma..Malesef durum bundan ibaret.Gerçi oyun kuşunun nasıl olması gerektiğini bilmemelerinin sebebleri çok fazla.Bursada cok fazla değişik ırkta kuş besleniyor.Mahalle mahalle eğilimler farklılık gösteriyor.Oyun kuşunu tanımıyoruz daha sanıyorum.Hatta burda insanların bahsettıgı40-50 metre 15-20 takla bana biraz sallama gibi geliyor :) Çünkü etrafımda 10 takla giden kuş görmedimki nasıl inanayım..Ben burda forumlarda okuya okuya eksiklerimi gömeye başladım ve ufak ufak elemeye başladım.Şu an sadece yavru uçuruyorum ve öyle devam edecek.Gerçi sarmaya girdi yavrular başım biraz dertte :)Ama inşallah gidebildiğim kadar gideceğim bakalım sonuc nasıl olacak..Dursun kardes ınsalllah tanısmak kısmet olur,sana bol şanslar bu sezonda..

mazidenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
dursun BEKAR
Meslek
tekstil
İkametgah
Samsun
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
turkyilmazerol' Alıntı:
Dursun kardesım cok guzel tespıt yapmışsın.Bursada mezat kuşu revaçta malesef. odada sal ,kanatlar tavana degsin yapıştır fiyatı korkma..Malesef durum bundan ibaret.Gerçi oyun kuşunun nasıl olması gerektiğini bilmemelerinin sebebleri çok fazla.Bursada cok fazla değişik ırkta kuş besleniyor.Mahalle mahalle eğilimler farklılık gösteriyor.Oyun kuşunu tanımıyoruz daha sanıyorum.Hatta burda insanların bahsettıgı40-50 metre 15-20 takla bana biraz sallama gibi geliyor :) Çünkü etrafımda 10 takla giden kuş görmedimki nasıl inanayım..Ben burda forumlarda okuya okuya eksiklerimi gömeye başladım ve ufak ufak elemeye başladım.Şu an sadece yavru uçuruyorum ve öyle devam edecek.Gerçi sarmaya girdi yavrular başım biraz dertte :)Ama inşallah gidebildiğim kadar gideceğim bakalım sonuc nasıl olacak..Dursun kardes ınsalllah tanısmak kısmet olur,sana bol şanslar bu sezonda..
erol abi merhaba

bursada ben sadece gördüklerimi anlattım durum bundan ibaretken bile yine güzel kuşlar cıkıyor ben benim gibi genclerden bahsettim temelde yanlış yapılıyor sende biliyorsun
abi ben vatan mh de oturuyorum kuşları arkadaşla ortak bakıyorum kuşlar emek te
abi seninle tanışmayı çok isterim
yavruları inşallah cıkartırsın sarmadan.
bursada cok kuş var bugun eke arap dişi vardı yavruya kusturduktan sonra oyun söktü sıktakladan cıkardık havada seri ve bol kanat sesli fişeklere başladı dama düşmedi ama malesef bugun kuşu kaldırdık 50 kişi kuş kaldırdı postacılar kelebekçiler 50 kuşun arasında kaldı bide rüzgar vardı kuş mahallede yüksek binaya attı orda yattı. heleki sarmadaki kuş cok zor bastırılıyo çok kuşcu var millet avare görmesin inşallah gönlünce oynatırsın abi sanada bol şans çayını içmek isterim
saygılarımla

turkyilmazerol

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
EROL TURKYILMAZ
Meslek
TEKNISYEN
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
İnşallah Dursun kardesım cok memnun olurum tanışırız elbette..Aynı sıkıntıları yaşıyoruz malesef.Kuş görmesinler aman Allah ım..Ben yavrulardan birini kaybettım malesef,diğeri geldi.Zaten giiden kuşla işimiz yok.Rüzgar bugun etkiliydi ben ucurmadım bugun,yarın bakarız havanın durumuna göre.Şimdilik 3 yavruya çalışıyoruz bakalım nasıl olcaklar.Bazen umudumu kesiyorum yol ver gitsin diye.Çok sabır istiyor ya :) ya kaçar ya şahin alır ya sökülmez ugrasırsın..Ama geneli zevkli..Dursun Sinandede tarafını biliyormusun bizim dernek var belki duymuşssundur..

AKSARAYLI_RAMAZAN

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Aksaray
Meslek
Aksaray68
İkametgah
Aksaray
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Selamlar açtığınız konuda tecrübelerinize dayanarak ortaya bir tez çıkarmışsınız ,safkan tanımı bence çok tartşılacak bir kavram çünkü safkan diye bir oyun kuşu tanımlaması yapılamaz yörelerin dahi oyun kuşlarında uçuş ve oyun stili farkı vardır yani Sivas ın ,Mardin in ,Ankara'nın özleri diye ayrı ele alabiliriz fakat oyun kuşunun öz 'ü (safkan) diye bir tanımlama yapılması imkansız dır bu konu daha önce benide çok düşündürmüştü hatta konular açtım fakat bu kavram tamamen dibi gözükmeyen bir kuyu gibi yani Safkan oyun kuşu tanımlaması yapmak sadece istediğin özellikleri yazmaktan öte geçemez .

Birde , şu oyunu gec açan veya taklayı geç dönen kuş olayında tam bir meçhulüyet söz konusu çünkü aylarca uğraştırıp taklayı dahi geç çeviren ve geç oyuna düşen kuş daha öncesinde geç açacak diye umut edip de oyun açtıktan sonra mükemmel oynayıp sonra taklasız boş inen kuşlarda gördüm .

2-3 gün içinde taklayı çeviren sonra sıka girip atlattıktan sonra 10-15 günde sefere başlayıp sonra mükemmel oynayan ve istikrarını koruyan sağlam kuşlarda yetiştirdim bu durumda safkan kuş olarak nitelendirdiğiniz özelliğe sahip(oyunu geç açan) kuş eğer yapışıyorsa bunun safkanlığı tartışılır veya erken açan kuş vede sıka giren kuşlar safkan özelliklerini taşımıyorsa ozaman da safkan aramanın bir değeri yok .

Konuyu toparlarsak oyun kuşu nun safkanı kesinlikle tanımlanamaz fakat ayrı yörelerin kuşları kendi aralarında daha çok çiftleşmeden dolayı belkide bazı özellikleri daha baskın hale getirmiş ve bunun sonucunda oluşan gen havuzunda yöresel olarak oyun stillerinde ufak da olsa farklılık lar meydana getirmiştir tabiki bu çok çok uzun yılların içinde oluşan farklılıklar dır.

sultan sencer

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Yüksel Salduz
Meslek
işçi
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
hepsi doğru tespitlerde safkan kuş sadece oyundanmı ayrılır , kuşun kanadından , gözünden , kuyruğundan , gagasından hiç mi anlaşılmaz her yörenin kuşu farklıdır doğru ama her yörenin kendine has oyun kuşlarında yaptıkları oyun dışında bir kriter yokmu dur , yada kuşun hangi yöreye ait olduğunu belirleyecek fiziki özellik bence artık safkan denilen oyun kuşlarından kalmadığı için herker birbirine soruyor ama eminim ki mutlaka oyun kuşu sevdasına ömrünü veren usatalar mevcuttur ...

ve bence bu aramaların hepsinin malesef sonu yine kuşçuya kalıyor bizler elimizdekinlerin değerini bilmeyip aman paça koyayım , perçem koyayım diye diye kuşları bu hale getirmedikmi ????

sultan sencer

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Yüksel Salduz
Meslek
işçi
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Erol ve Dursun bey malesef tespitlerinizde haklısınız Bursa ' da çeşitlilik çok ve kuşun ipte yada odada oynaması o kaar gereklide değil Bursa ' da kuş pazarında bile kuşu ipre takarak oynatıp satmaya çalışanları boğasım geliyor ( benim bildiğim ipte kukla oynatılır , kuş değil )
ben Bursa / Karacabeydeyim bizim buranında Bursa ' dan pek farkı yok oyun kuşu ile uğraşan kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez olurda bir gün bu tarafa yolunuz düşerse bir çay - kahve içmeye beklerim , olurda benim işim Bursa ' ya düşerse bende bir çayınızı içip sohbet etmek isterim

saygılar..

ince memed

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mehmet Bektaş
Meslek
kamu
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Okuduğum kadarıyla 15-20 takla,olmadı 15-16 takla ile sefer yapan güvercinlerden bahsediliyor.Mutlaka böyle kuşlar vardır.
Ankara'da 78-79 yıllarında bizim uçurduğumuz kuşların özellikleri,yere bir adam boyu kalan,en fazla 4-5 taklayla seferi bitiren ve ortalama 30-35 sefer yapan kuşlardı.Sefer sayıları fazla olanlarda vardı.Bu kuşlar belkide aşırı takla ile sefer yapmadıkları için fazla yorulmuyorlar,sefer sayıları da ona göre fazla oluyordu.
Seyranbağlarında bir arkadaşım gök erkek uçuruyordu.Kuş taban takla vurmadan fışkırmaya başlıyor,2-3 direk gittikten sonra tek bir taklayla seferi bitiriyordu.Bu kuşun 70 küsur sefer yaptığına ben şahit oldum.Bu kuş bize çok keyif veriyordu.
Şimdi bazı arkadaşlar bu ne biçim kuş,tek taklayla sefer mi olur diyebilir.Ama şöyle bir hayal edin,kuş 70 sefer yapıyor.2-3 direk gidiyor.Şahsen bana böyle bir kuş çok zevk verir.Sonuçta oyunlu kuşta aradığımız çok takla atması değil,sefer yapması değil mi.

mazidenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
dursun BEKAR
Meslek
tekstil
İkametgah
Samsun
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
sultan sencer' Alıntı:
Erol ve Dursun bey malesef tespitlerinizde haklısınız Bursa ' da çeşitlilik çok ve kuşun ipte yada odada oynaması o kaar gereklide değil Bursa ' da kuş pazarında bile kuşu ipre takarak oynatıp satmaya çalışanları boğasım geliyor ( benim bildiğim ipte kukla oynatılır , kuş değil )
ben Bursa / Karacabeydeyim bizim buranında Bursa ' dan pek farkı yok oyun kuşu ile uğraşan kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez olurda bir gün bu tarafa yolunuz düşerse bir çay - kahve içmeye beklerim , olurda benim işim Bursa ' ya düşerse bende bir çayınızı içip sohbet etmek isterim

saygılar..
abi inşallah bi gün geliriz sende butarafa gelirsen gel çayımızı iç cok teşekkürler davetin için
saygılar

mazidenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
dursun BEKAR
Meslek
tekstil
İkametgah
Samsun
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
turkyilmazerol' Alıntı:
İnşallah Dursun kardesım cok memnun olurum tanışırız elbette..Aynı sıkıntıları yaşıyoruz malesef.Kuş görmesinler aman Allah ım..Ben yavrulardan birini kaybettım malesef,diğeri geldi.Zaten giiden kuşla işimiz yok.Rüzgar bugun etkiliydi ben ucurmadım bugun,yarın bakarız havanın durumuna göre.Şimdilik 3 yavruya çalışıyoruz bakalım nasıl olcaklar.Bazen umudumu kesiyorum yol ver gitsin diye.Çok sabır istiyor ya :) ya kaçar ya şahin alır ya sökülmez ugrasırsın..Ama geneli zevkli..Dursun Sinandede tarafını biliyormusun bizim dernek var belki duymuşssundur..
abi sinandede tarafını biliyorumda dernegi bilmiyorum zaten derneklerede takılmıyorum abi ama bi çayını içmeye gelirim tabi ..bizim arap sabah gelmişi abi çok şükür
saygılarımla

latifkocak

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Latif K
Meslek
ogrencı
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Kuş havada belli olur dogrudur ama ele aldığınızdada oyun kusunda dıkkat emenız gereken bazı ozellıkler vardır bunuda ınkar edemeyız. Mesela kanadı açıp elımızı kanat ustu tuylere surttugumuzde tüyler yumusak olursa bu kusun daha rahat havada suzulmesıne bi avantajdır. Aynı şekilde kanatlar esnek ve yumuşak vede benım için en önemlisi kanadı kuyruga dogru açarak baktığımızda telek araları ne kadar sık olursa kuş kanadının altında havayı o kadar çok tutar muhafaza eder ve buda az efor sarfederek daha fazla uçmasına bı avantajdır. Hani kuş havada belli olur demekle senelerce kuş uçurup sokmekle bunları keşfedemeyız.Yani bence kuşculuk uçur, ızle yemle, yavru al sadece bunlar değildir. Senelerce kuş besleyen bir insan kuşun hal hareket tavırlarınan bıle birşeyler cıkarmalıdır nasıl uzun sure uçabılıyor nasıl bu kadar rahat dalışlar yapabılıyor gıbı soruları kendımız araştırıp keşfedebilmeliyiz diye düşünüyorum. Yaradılış gereği bu ozellıkler farklı ırklara farklı şekillerde verılmıştır. Oyun kuşundada bır cok ozellık var bu ozellıkleri göz ardı edemeyız sadece havada belli olur diye bır cümle bana mantıklı gelmiyor. Bunlar benim görüşüm teşekkür ederım. SAYGILAR

turkyilmazerol

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
EROL TURKYILMAZ
Meslek
TEKNISYEN
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Dursun kardesım eskiden beri var olan kuş sevenler derneği.Kime sorsan gösterirler.Çok memnun olurum inşallah görüşmek kısmet olur.
Bu arada arap gelmiş gözün aydın diyeyim.Zaten mardin kuşu bir aksilik olmazsa gelir.

turkyilmazerol

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
EROL TURKYILMAZ
Meslek
TEKNISYEN
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
sultan sencer' Alıntı:

saygılar..
İnşallah kardeş yolumuz düşerse haberdar eder misafirin oluruz.. Sizin o tarafta genelde kelebek bakılıyor sanırım. Kemalpaşa da falan cok kuşçu var bildiğim kadarıyla.
İpe takma meselesine gelince,bir çok kişiye demişimdir pazarda bırak takma hayvana ip bu kuş her türlü oynar yazık günah anlamayan almasın diye.. ama para -baldan tatlı geliyor malesef..

sultan sencer

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Yüksel Salduz
Meslek
işçi
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
aynen doğrudur kemalpaşa kelebekçi oyun kuşu bakan belli başlı arkadaş ve abilerimiz var oradada , karacabeyinde oradan farkı yok sadece bizim burda çeşit çok kelebeği var süsü var kaplaması , kremi , alası var oyun kuşu az ama bakanlar çoğalıyor yeni nesil oyun kuşuna daha meraklı herkes iyisi olsun ama 10 lira olsun mantığında

Düzlerli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Melih AYAK
Meslek
KUŞÇU
İkametgah
Balıkesir
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
ağzına sağlık yılmaz abi muhabbet kusu degil bu kanattan kuyruktan belli olsun -..

eskiji38

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
oktay küçük
Meslek
serbest
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
evet arkadaşlar kimse bana kuşun kanadı kuyrugu paçasına fizigine bakarakkuştan anladıgını anlatmasın kimse yerdeki kuştan ne cıkacagını bilemez sadece tahmin eder ama tutar ama tutmaz 10 sene önce elime bir gö gecti hemde pazardan aldım kuş pazarında kimse yüzüne bakmıyordu gaga kara kanat kuyruk kısa bu kuş ister inanın ister inanmayın 35-40 metre arası her sefer 7-10 takla 2-saaat bilemedin 2 bucuk saaat kanat sallayım tam 17 sefer giriyordu en düşük metre 30 metre en az takla 6 takla ve bu kuşa pazarda kimse yüzüne bakmıyordu yani diyecegim kuş havada belli olur arkadaşlar bu benim fikrim kimse yanlış anlamasın

turkyilmazerol

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
EROL TURKYILMAZ
Meslek
TEKNISYEN
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Arkadaslar mutlaka kuş havada belli olur.Buna kımse ıtıraz edemez. Fakat eskilerin tecrubeleri bir araya gelmiş ve bakmışlarki iyi kuşlarda genel özellikler bu şekilde oluyor.İstisnai durumlarda çıkar mutlaka fakat bu ekseriyeti etkilemez diye düşünüyorum.