Neler Yeni

Re: ÜSTADLAR ANLATIYOR

umut coşkun

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Umut COŞKUN
Meslek
Bankacı
İkametgah
Denizli
Yetiştirdiğim Irk
Seçiniz
Diğer Irklarım
Dönücü ırklar
ÜSTADLAR ANLATIYOR

İSMAİL FIŞGIN
(AGALİ)
1928-2006
DENİZLİ

Ekli dosyalar

umut coşkun

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Umut COŞKUN
Meslek
Bankacı
İkametgah
Denizli
Yetiştirdiğim Irk
Seçiniz
Diğer Irklarım
Dönücü ırklar
İSMAİL FIŞGIN
(AGALİ)
1928-2006
DENİZLİ

Ailem bahçıvanlık yapardı bende bağlarda bahçelerde büyüdüm.Evimizin bahçesindeki büyüklü küçüklü kümeslerimizde denizli horozları yetiştirirdik.Sayıca çok olmasada dolapçı ve denizli yozlarımız vardı.Mahsüllerimizin tohumları yemlemedeki işimizi kolaylaştırırdı.taaki 2.Dünya harbi çıkana kadar.o yıllar çok zordu çook.

Güvercinlerimiz ve kuşçuluğumuz neden gelişmedi,dünya bu konuda nerelere gitti biz neden yerimizde saydık diye soruyorsunuz.Harp ve kıtlık yıllarını yaşasaydınız bu soruları sormazdınız,cevabını bilirdiniz.Oyıllarda ben bir delikanlıydım.Kıtlıktan yokluktan dolayı beslediğim güvercin sayısı 8'i geçmezdi çünkü onlara verecek buğdayımız bile yoktu.Örf-i idare uygulamasında iki çuval buğdayı olanın bir çuvalı mecburi olarak ihtiyata alınırdı.Kuşçularımızın çoğu mecburiyetten kuşçuluğu bıraktı.Benim güvercinlerim bu konuda biraz nasipliydiler.Baçıvanlık yaptığımız için bulur buluşturur onlara verecek tohum ayarlardım.Bu sebepten iki çift dolapçı ve iki çift denizli yozu besleyebiliyordum.Mahallemdeki insanlar bırakın güvercinlere yem vermeyi zamanla yokluktan kuşlarını yemeye başladılar.1940-1944 arası çok darda kaldığımız dönemlerde kuşlarım için kapı kapı akrabalarımı gezer verecekleri bir iki avuç buğdayı cebimde taşırdım.Odönemde fazla buğdayı olanlar saç silolar yapıp toprağa gömerler ve orada saklarlardı.Şikayet edilmedikleri müddetçe biraz rahat ederlerdi.

Size bazı rakamlar vereyimde buğdayın ne kadar değerli olduğunu kendiniz hesaplayın.Bir bahçıvan yevmiyesi 250 kuruştu.3 çeşit sigara vardı 6.5 kuruş,7.5 kuruş ve 8.5 kuruş...Babam amcalarımla ortak olmuş ve 300 liraya 9 dönüm tarla alımışlardı.sülalece çalıştığımız halde yıllar sonra çok zorlanarak ödeyebildik.İşte bu dönemde 1 dolu buğday (yaklaşık 15 kg) 20 lira idi... işte böyle bir dönemdi o yıllar.Değil güvercinlere sahip çıkmak ,insanın kendi çoluk çocuğuna bile sahip çıkması çok zordu. Allah bir daha o günleri bu millete göstermesin.

1950 den sonra rahatlama olmuştu.Güvercinlerimin sayısı artmıştı fakat eski kanları arıyordum.Çünkü kıtlık yıllarında çok sayıda güvercin heba olmuştu.Ben şimdi o eski güvercinleri çok arıyorum.Onlar bir başkaydılar.Dolapçı,azman ve yozlar kendi kuşlarımızdır.Memleketin rahatlamasıyla bir dönem sonra güvercin alış verişleri başladı.Denizli ye bursa ve balıkesir taraflarından kelebek gelirdi Dolapçı giderdi.izmir de kelebeklere saya denirdi ama o taraftan kelebek gelmedi.Bu sebepten Denizli de saya ismi bilinmez.izmir e Dolapçı ve azman giderdi hünkari gelirdi.izmir mısırlılarından sarı-kırmızı gibi renklerini bizim azmanlarla renk yapmak için kırıyorlardı ama göğüsleri güllü olduğu için ve gagaları bizimkilere nazaran uzun olduğu için kırmacılık uzun sürmedi.Burdur,ısparta ve muğla ile Dolapçı alışverişi ben kendimi bildim bileli vardır.Daha ziyade buradan götürülürdü.1970 lerden sonra izmirde selanik seyredip getiren arkadaşlarımız oldu.onları ilk defa 50 li yıllarda yerinde izlemiştim.Bu kuşların ataları oraya yunan adalarından mübadele zamanında geçmiş.izmirde çok varlıklı 8-10 kişi beslermiş.Bu kişiler dışarıya kuş vermezlermiş onlarda bu dünyadan göçüp gidince bu kuşların damarını takip eden kalmamıştır çünkü benim ilk seyrettiğim selaniklerle sonradan seyrettiğim selanikler arasında dağlar kadar farklar vardı.Bizim dolapçılara benzeyen o kuşlardan şimdi hiç haber yok.Dönekler ise nazillili servet başaran bey in Denizli ye taşınmasıyla geldi.Bende bir dönem dönek besledim.Daha önce dönek kuşu Denizlide yoktu.

Şimdi yer darlığından ve yaşlılıktan dolayı güvercin beslemiyorum ama küçük bahçemde hala ata yadigarı Denizli horozu besliyorum.Bir bacağımın engelli hale gelmesi ve güvercinlerin çok ilgi istemesi nedeniyle bundan sonra güvercin besleyemem.Artık güvercin besleyen arkadaşları ziyaret ederek kendimi avutuyorum.

Üstadımızı saygıyla anıyoruz mekanı cennet olsun.

(dolapçı.com)
(Tamamen alıntıdır.)

umut coşkun

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Umut COŞKUN
Meslek
Bankacı
İkametgah
Denizli
Yetiştirdiğim Irk
Seçiniz
Diğer Irklarım
Dönücü ırklar
HÜSEYİN GERELİ
(ENSELİ HÜSEYİN)
DENİZLİ 1920

Ekli dosyalar

poyrazz

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ersun poyrazlı
Meslek
inşaat emlak
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
PAYLAŞIM
İÇİN TEŞEKKÜRLER İYİ OLMUŞ BANA YABANCI GELMEDİ ALINTI DEYİLMİ DOLAPCILARDAN HERALDE OKUMUŞDUM HEPSİNİ PAYLAŞMAN İYİ OLMUŞ KENDİNE İYİ BAK.

umut coşkun

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Umut COŞKUN
Meslek
Bankacı
İkametgah
Denizli
Yetiştirdiğim Irk
Seçiniz
Diğer Irklarım
Dönücü ırklar
HÜSEYİN GERELİ
(ENSELİ HÜSEYİN)
DENİZLİ 1920

02.01.1920 DENİZLİ doğumluyum.Aile lakabımız enselioğludur.Bu sebepten herkes beni enseli hüseyin olarak tanır.17 yaşımdan beri tam 70 yıldır Dolapçı ve azman yetiştiriyorum.Rahmetli babam enselioğlu ahmette 1880 li yıllarda kuyupınar mahallesinde yine aynı güvercinlerden yetiştirmiş çok eski bir yetiştiriciydi.Güvercinlerle olan ilgimiz oldukça çok eskiye dayanır.Yetiştiriciliğimin 60 yılı denizlide 10 yılı ise memuriyetim sebebiyle zonguldakta devam etti.

ilk güvercinlerimi 1937 yılında kiremitçi mahallesinde ikamet eden zamanın namlı kuşçusu üzümcü ali den almıştım.ilk kuşlarım çil dolapçı idi.o zamanlar 17 yaşında genç bir delikanlıydım.Dolapçı ,azman ve yozlar denizli de yerli kuşlardır.Dolapçılarda çil desenli olanların her rengi beyazlar,yamalılar bu gün olduğu gibi o dönemlerdede mevcuttu.Azmanların karakuyruk renkleri ve yozların özellikle kırmızı, gök, gümüşi renkleri aranan kuşlardı.

Güvercinler için bilinen bir kaide vardır,yedi nesil öncesine çeker derler.Benim çil dolapçılarım ve gökkafa-gökkuyruklarla kırmızıkafa-kırmızı kuyruk dolapçılarım vardı.halen kuşlarımdan eski damar kafa-kuyruk gelmekte bundan başka beyazlarım ve yamalılarımda severek uçurduğum kuşlardandır.Dolapçıda oyun zenginliğinin ve düzgünlüğünün çok sağlam kafalı olmalarını ,havacı olmalarını,oturmamalarını ararım.Kuyruküstü bizim yerli kuşlarımızda olmaz.Kuşlarımız yavruyken bile yakalanmaz.Tam 3 yıl sonra geri gelen dolapçımı bilirim.

Dolapçı çok zeki bir kuştur.Ağzı var dili yok herşeyi anlar.Terbiyeye son derece müsaittir.çatıda sadece tek yere konarlar tek yerden havalanırlar.70 yıllık kuşçuluğumda tek bir çatıya küçücük dahi olsa taş attığımı bilmem.çok sistemli ve düzenli yetiştiriciliğim var ,eğitime önem veririm.Dolapçının iyisi grup uçurulan diğer ırklara karışmaz .Herzaman grubun üzerinde bağımsız uçar,kaabiliyetlerini sergiler.Bunu bildiğim için 15-20 azmandan oluşan grubun üzerinde 3-5 dolapçı bırakarak seyir zevkinin tadını çıkarırım.Bu tarzda güvercin uçurmak diğer kuşçulara meydan okumak gibidir.Ayrı bir tadı vardır.

Dolapçıların ve diğer yerli ırklarımızın şehirleri hakkında geçişleri hakkında da bilgi sahibiyim.Bursalılar 1940 lı yıllarda denizliden çok sayıda dolapçı topladılar.izmirliler 1935-1940 lı yıllarda güvercinlerimize taliptiler.son dönemde ağırlık olarak azman ve yoz götürdüler.Komşu illerimize Dolapçı geçişlerinide bilirim.Halen yaşamakta olan gevik hasan isimli arkadaşım benden aldığı Dolapçıları 1970-72 yılları arasında ısparta,aydın ve muğla ya satardı.Denizliden transferler 1958 yılına kadar aralıklarla devam etti.Denizli ye hangi ırklar girdi derseniz 1950 yılında kelebeklerin girdiğini biliyorum.1952 yılında ise ilk döneklerin gelişini biliyorum.Memleketimizin meşhur dönek yetiştiricisi servet başaran aslen nazillilidir.Sümerbank dokuma fabrikasının kurulmasıyla denizliye yerleşmiş ve ilk dönekleri beraberinde getirmiştir.Daha önce şehrimizde dönek kuşu mevcut diildi.Birde 1950-55 yıllarında servet beyin getirdiği selanikleri bilirim.çaybaşındaki yarihi un fabrikasının yanında güvercin besleyen şeref bey kırmızı akkuyruk selanikler getirmişti.Bu kuşlar çok uzun dönerlerdi,sadakat özellikleri yerli kuşlarımızdan zayıftı.Dolapçılara benzerlerdi ama bizim için onları ayırmak kolaydı.Zamanla kaybolup gittiler.

70 yıllık kuşçuluğumda unutamadığım bir anım var.Emektar bir dolapçımı arkadaşıma vermiştim,uzun süre kanatsız kalmış,yavru-yumurta vermiş nihayetinde arkadaşım kuşa güvenmiş ve kanadını salmış ,bir yaz günüydü ,bahçeye bakan odada pencereler açık vaziyette uyuyordum .uyandığımda o kuşum yatağımın üzerinde duruyordu ,gelmiş ve beni yatağımın üzerinde bulmuş,onu birdaha kimseye vermedim.

(dolapçı.com)
(TAMAMEN ALINTIDIR)

Ekli dosyalar

poyrazz

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ersun poyrazlı
Meslek
inşaat emlak
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
sa ben buraya yazmışdım ne oldu nasıl silindi bunlar.paylaşım için saol umut güzel bi paylaşım olmuş ben daha önce okumuşdum bunlar bizim eski üstadlarımızdır ölenlere rahmet sag olanlarada uzun ömürler dilerim bize bu güne kadar koruyup yetişdirdikleri emanetler için hepsine de teşşekür ederim.

umut coşkun

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Umut COŞKUN
Meslek
Bankacı
İkametgah
Denizli
Yetiştirdiğim Irk
Seçiniz
Diğer Irklarım
Dönücü ırklar
poyrazz' Alıntı:
sa ben buraya yazmışdım ne oldu nasıl silindi bunlar.paylaşım için saol umut güzel bi paylaşım olmuş ben daha önce okumuşdum bunlar bizim eski üstadlarımızdır ölenlere rahmet sag olanlarada uzun ömürler dilerim bize bu güne kadar koruyup yetişdirdikleri emanetler için hepsine de teşşekür ederim.

aleyküm selam

Mesajını yanlışlıkla ben sildim kusura bakma düzenleme yaparken oldu.Evet gerçekten saygıdeğer üstadlarımızdır.Enseli hüseyin amcanın dolapçıları gerçekten görülmeye değer dolapçılar tek kelimeyle harika.

kusbaz123

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ekrem.
Meslek
işçi/operatör
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
Diğer Irklarım
yüksek uçucu
hani diyorlarya ne varsa eskilerde var diye. yaşım sizlere nazaran küçüktür. ama ben bile şuan için 5 yıl öncesindeki kuşçuluğu arıyorum.şuan pazar çıkıyorum bakıyorum etrafıma kuşlar hep kırma. 5 yıl kuş besliyen birisi kendin iyılların kuşçusu diye tanıtıyor ballandıra balandıra anlatıyorr kuşları satmaya çalışıyor.yok kuşun iyisi böyle olurmuş falan diye. ama pazarda kuş denilecek kadar güzel güvercinler yok hepsi melez.3-5 tane güzel geliyor ama onlarda zamanıdna sağlam damarlardan alıp ticarete dökmüşler işi. su son 1-2 ayda hevesin kalmadı bırakmayı düşünüyorum taki güzel bir damar güvercin bulursam onu beslerim. yoksa serce besler gibi güvercin beslemek olmuyo.

Dogukan cetin

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Dogukan Çetin
Meslek
Lise Ögrencisi
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
çoluk çocuk karısmıs acaip derecede bu işe..sürekli bir melezlemeler var...oyudan ziyade kostüm için ugrasılıyor dedigi gibi arkadaşın pazarlarda tek tük güzel kuslar geliyor geri kalanları afedersiniz cacık...ben mesela safkan kus bulmakta zorlanıyorum...

iyi günler

58che58

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
mehmet kaya
Meslek
kaynakçı
Yetiştirdiğim Irk
çoluk çocuk karısmıs acaip derecede bu işe..sürekli bir melezlemeler var...oyudan ziyade kostüm için ugrasılıyor dedigi gibi arkadaşın pazarlarda tek tük güzel kuslar geliyor geri kalanları afedersiniz cacık...ben mesela safkan kus bulmakta zorlanıyorum...

iyi günler

sende daha çocuk sayılırsın unutma:)18 yaşını gecince çocukluktan kurtulursun:)

kusbaz123

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ekrem.
Meslek
işçi/operatör
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
Diğer Irklarım
yüksek uçucu
Dogukan cetin' Alıntı:

iyi günler

senin yaşın küçük. kuşdan anlamak için en az bi 20 yıl kuş tüyü ve boku yutman lazım.
bana sen hadi ordan falan diyeceksin ama 2 kuş uçurmakla kuşçuyum deme kendine. hatta kimse demesin.
muharrem dayının videosunda bi üstaddan bahsediyor. videoda söyle konusma geciyor orada. biz ona kargacı derdık diyo. o üstadın ismini tam hatırlamıyorum. ben direk boyunda oynıcak diyordum dıyo ve o kişide muharrem dayıya içinden diyormuş hadi oradan kargacının kargacısı diye ama sonradan muharrem dayıya gelmiş sen haklıymışsın demiş.
bu konusma tam böyle olmıyabılır ama izledigimden bu aklımda kaldı. o laf ısöylıyen kac senedir kus besliyen bir kişi sonradan birisine haklıymıssın sen işi biliyormussun dıyorsa. 3-5 yıl kuş beslemekle ben büyük kuşçuluk olunmazmış.
ben o videodan onu anladım.

eğer bir güvercin ırkına gönül verdiysen canını verene kadar besleki o ırkı öğrenesin. yoksa uçan tavukcusundur...

yanlışım varsa özür dilerim...

kusbaz123

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ekrem.
Meslek
işçi/operatör
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
Diğer Irklarım
yüksek uçucu
ve birde benim yaşımda küçük. ben kendime kuşçu demiyorum. kuşdanda çok güzel anlamam ama anlamam gereken bazi şeyler var onları da anlıyorum. o bana yetiyorr.

umut coşkun

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Umut COŞKUN
Meslek
Bankacı
İkametgah
Denizli
Yetiştirdiğim Irk
Seçiniz
Diğer Irklarım
Dönücü ırklar
22 yıldır güvercin beslemekteyim ve hala daha öğrenecek çok şeyim olduğuna inanıyorum üstad die ben bunlara diyorum işte hüseyin amca 70 yıldır güvercin beslemekte gerçek üstad gerçek usta bunlar işte.Güvercinin gözlerinden ne yapmak istediğini anlıyo ve biliyolar.

umut coşkun

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Umut COŞKUN
Meslek
Bankacı
İkametgah
Denizli
Yetiştirdiğim Irk
Seçiniz
Diğer Irklarım
Dönücü ırklar
Kuşçuların değerli büyüğü hüseyin gereli (enseli hüseyin) üstadımız hakkın rahmetine kavuşmuştur.

Kendisine allahtan rahmet sevenlerine sabır diliyorum,mekanı cennet olsun.

Hüseyin BAŞOĞLAN

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hüseyin BAŞOĞLAN
Meslek
Yazılım-Tasarım
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
Dönek
YAHOO
hbasoglan[email protected]
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
ALLAH RAHMET EYLESİN NUR İÇİNDE YATSIN ALLAH YAKINLARINA SABIRLAR VERSİN

SİVRİHİSARLI

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
OSMAN YALNIZ
Meslek
Kuşcu
İkametgah
Eskişehir
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
ALLAH RAHMET EYLESİN

necdetakosman

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Necdet AKOSMAN
Meslek
Öğretmen
İkametgah
Çankırı
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Umut kardeşime paylaşımı için çok teşekkürler dolapçı com da detayıyla okumuştum ama buraya aktarması da güzel. aslında imkanlar artınca iş ticarete dökülünce kuşlara kolay ulaşılıp alışveriş oluyor ancak kandırmacalarla yada kırma kuş yapmayla da yeni heves edenlerin tadı kaçıyor iş artık böyle güvenilir sitelere düşüyor yamuk yapanı ifşa edelim ki bulaşmasın iyi niyetli yetiştiricilerin içine.

umut coşkun

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Umut COŞKUN
Meslek
Bankacı
İkametgah
Denizli
Yetiştirdiğim Irk
Seçiniz
Diğer Irklarım
Dönücü ırklar
Hakkı Aydınlı
(Berber Hakkı)
Isparta - 1960

Ben Hakkı Aydınlı, 1960 Isparta doğumluyum. Berberlik mesleğini yapmaktayım. Isparta ilimizin Kuleönü beldesinde yaşıyorum. Beldemizde 40'a yakın kişi güvercin beslemektedir. Güvercin yetiştiriciliği oldukça eskidir. Örneğin Babam Mehmet Aydınlı, dayım Ali Günteş, kuzenim Rüştü Çakır ailemdeki güvercin sevdalılarındandır. Burada yöresel ismi Oynak veya Oyunlu olan Dolapçı güvercinleri sayıca çok fazladır. Herkes bu ırkı çok yakından tanır.

Dolapçılar dönücü, akıllı, seri, havayı seven yerli ırklarımızdandır. Ben kendimi bildim bileli ve büyüklerimden duyduğum kadarıyla beldemizde Dolapçılar vardır. Az sayıdaki Dönekler ise yaklaşık 40 yıl önce gelmişler. Döneklerin geliş yerleri çoğunlukla İzmir üzeridir. İzmir'den ayrıca 1975-85 yılları arasında Sarı ve Karakafa Kelebekler gelmiştir. Şimdi nadir görülmektedirler. Isparta'dan beldemize kadar olan bölgede Dolapçı beslemek yaygındır, beldemizden sonra Eğirdir Gölü sınırından itibaren Konya'ya doğru Taklacı güvercinler vardır.

Yöremizde yetiştirilen ağırlıklı renkler Karalar, Çiller ve Kırmızılardır. Geçmişte düz beyaz üzerine yamalı desenli Dolapçılarda vardı ama zamanla koyu renkler hakim duruma gelmişler. Yamalı desenlilerin iki ana oyun tipi vardı. Bir tanesi bildiğimiz hızlı külah tipi oyun diğeri ise Kelebek ırkı tarzında daha açık oyundu. Birde Selanik ismiyle dışarıdan gelen Dönek tarzında olan kuşları hatırlarım. Bu kuşlar bizim kuşlarımızdan daha uzun boylu, telek sayısı çok, geniş kuyruklu, tozluklu kuşlardı. Bu kuşlar uzun dönek dönüşü yaparlardı, bizim kuşlara nazaran yavaş devirliydi. Geniş dönerlerdi. Şimdi o kuşlardan olduğunu zannetmiyorum. Kuşçular yerlilerimizi beslemeye devam ediyorlar. Kırma kuşları ise genellikle çakır renkli göz yapısından veya tüy yapısından tanırız. Bu kuşlar randıman vermez, kesinlikle yerde belli olur. Havada zaten belli olurlar, oyunları ve uçuşları ele verir.

Eskilerden bahsedeceksem 30 yıl kadar öncesini hatırlıyorum. O zamanki damarlardan eski oynak karalar 12 tel ve dar kuyruklu, geniş göğüslü, kuyruküstlü, çok uçan, çok sadık kuşlardı. Oyunlusu hala aranır, meraklısı çoktur. Yine eskiden Ustam Berber Ali ile Burdur ve Denizli'ye gider arkadaşlarımızı ziyaret ederdik. Dolapçıların Burdur, Denizli ve Aydın şehirlerinde de beslendiğini bilirim. Buradan Antalya, İzmir ve İstanbul gibi illerimize kuşlarımızdan götürüldüğünüde biliyorum.

Dolapçıda oyun önemli olduğu kadar uçuculuk ve sağlamlıkta önemlidir. Bu özelliklerin hepsi bir arada olmazsa kuşun değeri olmaz. Zaman zaman kuşlarımızı 15 km. uzaktaki Isparta merkezden sepetleyerek tecrübe ederiz. Bunu bazen yarışma haline getirir eşit sayıda salım yaparız. Dolapçı yetiştiren arkadaşlarla sohbetlerimiz sürekli ve zevklidir. Aramıza kolay kolay dargınlık ve geçimsizlik girmez. Bu dostluk ilişkilerini geliştirmeye çalıştığınız ve güvercinlerimize hizmet ettiğiniz için teşekkür ederim.(Alıntıdır)

umut coşkun
DENİZLİ

Ekli dosyalar

Murat Eralp

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Murat Eralp
Meslek
memur
İkametgah
Isparta
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Ben bu konu hakkında daha önce ne kadar güzel olduğuna dair yorum yazmıştım neden silindi sayın umut bey sorabilirmiyim.Bizim yazdıklarımız gale alınmıyormu acaba??