Neler Yeni

OYUN KUŞU'NU UÇURMADAN YERDE NE YAPACAĞINI SÖYLEYEN VARMIDIR ?

tengelli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan tengelli
Meslek
işçi
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
bolu beyine giden kır at bolu beyine göre eşektir köroglunun babasına göre cevher cevheri bilmek değil onu işleye bilmek önemlidir hiç bir oyun kuşu görüntüde sümsük diye değerlendirilmez. cevherden anlayan cevheri gerçekten işlemeyi bilendir ve böyle ustalar varmıdır. ben hala savunuyorum vardır. he siz haklımısınız haklısınız herkes kendini usta sanar olmadıgından bu tarz insanları tanıdıgınızdan bunu yapabilecek kişilerin varlığı size ters geliyor doğal olarak.

timko

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
timur tarık
Meslek
tekstil
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
şusuçi' Alıntı:
S.A. Bırakın yerde görüp tahmit etmeyi bençe kuşu havada görsen bile bir seferlik uçumla kuşun ne olduğunu söylemek imkansızdır yavru uçumunda kuşu çok değişik hallerde oyun yaparken görebilirsiniz örnek olarak bir hafta çok açık uçup hedefine çok usaktan kapanıp gelir bol taklalı oynar diğer hafta bakarsın aynı kuş sadece damın etrafında dönüp iki üç turda bir oyuna girer bu dediklerim tecrübeyle sabittir kuş bence yavruya kustuktan sonra kuş olur soyu bilinmiyen kuşun bırakın yerde havada seyredipte sonunun ne olacağını söylemek bence fal bakmak gibidir iki ihtimal var zaten ya oynar yada oynamaz tuturdunmu usta kuşçusun.Saygılar...
merhaba , bende senin düşüncene katılıyorum şekil şemal bu kadar değişik girilmiş kandan sonra insanı çok rahat aldatabilir heleki günümüzde eline bi kuş alıyosun neyle kırıldığı belli bile değil kanında ırak mı var suriye kuşlarımı var
paça şekli için girilmiş kuşmu var ; varda var
önemli olan kuşu yerde tanımaktan ziyade kuşun sonunu görebilecek kadar merakçımıyız
ortamımız zamanımız oyun kuşu beslemek için müsayitmi
uçum yerimiz müsayitmi
arkadaşlarla soy paylaşımı için el birliği ile ortaklaşa çalışma içindemiyiz
bunlar çok ince ama çok önemli unsurlar .
ama ne olursa olsun yeterki iyi kuş çoğalsın gözzümüzün pası silinsin ...
TEK TEMENNİMİZ İYİ KUŞ SEYREDEBİLMEK NERDE KİMDE NE ZAMAN UÇTUĞU ÖNEMLİ DEĞİL ! saygılarımla...

gokay

Kayıtlı Kullanıcı
Bu konu ile düşüncemi paylaşayım;
Mardin kuşunu elinize aldığınızda, kafasını öne doğru, kanca gibi eğiyorsa , o kuş oyunludur.bu benim fikrim.

osman0606

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
osman yılmaz
Meslek
özel
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
ucurulmadan yerde oyun kusunun ne yapdıgı anlasılmaz her ana babası ıyı olan kusun yavrusuda ıyı olacak dıye bır kaıdede yokdur önemlı olan kan meselesıdır kan tuttu demekkde bellı bır surec alır. yoksa herkez nıye damar tutturmak ıcın ugrasıyor alır ıkı guzel kusu bırbırıyle esler alsana damar o mantıkla gıdersek guzel kus sahıbı olamayız... yıllaır buluyor bır damarı tutturmak kolay bır ıs degıl kısaca

pigeon26

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
alper tunga
Meslek
teknik eleman
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Selamun aleyküm
Mutlaka bilen büyüklerimiz yada bu işte ustalaşmış olan arkadaslarımız vardır
Ama ben yerde kuşu görüpte bu kuş bunu yapar şunu yapmaz diyecek birisini görmedim
Tahmini konuşup daha sonra kuşun o hareketleri yaptıgına şahit oldugum kişiler var ama
Şahsen kendi adıma konuşayım ben böyle bişeyin olabilecegine pek ihtimal vermiyorum
Arkadaslarım izledikleri kuslardan yavru aldılar onlarca para verip hiç bişey yapmadılar
Bundan yaklaşık 5 sene önce 1milyona pazardan dumanlı kır almıştım kuşa benzer yanı yoktu ama oda cıldırdı :) en sonunda sinekte kayboldu neyse (bunlar istisna)belkide böyle anlayabilen abiler kardeşlerimiz vardır saygı duyarız selametle kalın ...

tengelli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan tengelli
Meslek
işçi
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
şimdi arkadaşlar iyi kuştan iyi yavru almanında yöntemi vardır ilk agızda vericek diye bir kaide yoktur ayni yuva kardeşleri vurulmaz cıkan yavrularla anne ve baba caprazlanır sonrakilerde bir diğeriyle iyi kuşların altındanda iyi kuş alma yöntemi vardır. nasıl anne babaydan ne alıcanızı bilmeden üretirseniz ve cıkan yavrularıda birbirine vurusanız sertte giren kanı agır basan kuşlar elde edersiniz bunuda kimse istemez herkes kuştan anlamaz anlayandan ben hiç anlamamder. kuş beslemek bir zevktir kuştan anlamak sanat onu işleyebilmek yetenektir bu 3 olmadan ben iyi kuşcuyum demek tek kuşla iyi kuşçuluktur. herkes usta olamaz ve bu işi bilemez ben bilmiyorum ama bilenlere saygım var yok anlayamaz demiyorum.

aruda

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kalender
Meslek
işlatme
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
valla bu sorduğunu bılen varsa ermiş mi denır munecin mı denır bılmem ama enkıralı bıraz halt eder

ERDEKLİ

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
E..Aras
Meslek
Kuşçu
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Re: OYUN KUŞU'NU UÇURMADAN YERDE NE YAPACAĞINI SÖYLEYEN VARMIDIR

..........

zekeriyaatmaca

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
zekeriya atmaca
Meslek
esnaf
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
kardeş nerden aldıysan bu kuşları hayırlı olsun bu kuşlar benim bildiğim kadarı ile urfa tabanlı oyun kuşları yerde ayrı bir tatlı havada başka bir tatlı lur oynar yani sefere biner büyük ihtimal eğer gözleri de güzelse (sigara dumanı diye adlandırılan gözlerden se) seyri daha bir başka emin ol gel gelelim oyununa sanmaki mardin veya ankara kuşları gibi 8 - 10 taklayla 3 direk çıkacağını bunlar en fazla bir direk 3 takla ve yavaş hareketlerle oynar amma emin ol ben dee bir çift olmasını isterdim bunlardan
saygılar

tengelli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan tengelli
Meslek
işçi
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
selamlar ben demedim mi usta olan usta oldugunu söylemez usta olan kuştan anlamaz diye ben ustayım at dammızlıga dediyse sende inandıysan üzgünüm.

tengelli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan tengelli
Meslek
işçi
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
selamlar aras tabiki herkes düşüncesini yazıcak herkese göre her şey ayni olsaydı kimse zaten yazmazdı bir kişi yazar diğerleri okurdu bana özelde olabilir kendi düşüncelerin ortak olmayan görüşlerimiz hep olucak herkesinde olur ama önemli olan bu görüşleri paylaşırken içinden en doğruları bulup onlarda yogunlaşıp bunlardan hepimiz için daha iyi olanı ögrenmesidir.

şusuçi

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
osman yamak
Meslek
serbes
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
sarıkır4141' Alıntı:
ya anlayanlara helal olsun ama kuşun damarında iş olmadıktan sonra nasıl anlıcaksınız onu anlamadım yada nasıl anlıcaklar bir resim ekliyorum hiç uçurmadığım kuşlar duruşuna göre nasıl oynar hadi söleyin yorumlarınızı bekliyorum
ben ana babasını biliyorum kuşun neler yapıcağını öyle tahmin ediyorum siz bilmiyosunuz ana babayı nasıl oynar dye tarif edermisiniz?

saygılar

emre kalender
S.A. Kuşlar sanırım yeniköy kuşu vede çok eski bir soy vede oyun olarak 20 ila 30 metre arası 5 ila 6 takla oyun yaparlar yazdıklarım eke kuş içindir en azda 15 sefer oynarlar.Saygılar...

ERDEKLİ

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
E..Aras
Meslek
Kuşçu
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı

..........

ferro18

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ferhat Potukoglu
Meslek
Isletmeci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
selamunaleykum
aras kardes yazdiklarin her kelimesine katiliyorum uzun yilar once ii birkuscu usta bana bir yovru verdi kovalamam icin kus 15 gunde tekerlek oldu bunu ben sahibine soyledim kusu verdim usta konuyu kapatti oyle birsey olmamis gibi ustaligina devam etti bence kendisi ucurmadi cunku muakkak gorulecek duyulacakti oynasaydi kus onundu oynamadi bana kaldi bu olayi ilkdafa burda dile getiriyorum ben utancimdan kimseye soyleyemedim olanlari.
usta olunur ama kusu kendi karekterinin onunde tutarsan ii usta olamazsin kus kuscunun onunde olmamali once kuscu
saygilarla ferhat

ERDEKLİ

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
E..Aras
Meslek
Kuşçu
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı

..........

Fenerbahcem

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mehmet
Meslek
Guvercinci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Ustami ? bu lafi duydugumda migdem bulaniyor..

Daha cocuguz , bundan 10 yil once..bir kuscuya gideriz kus verir , bir baska kuscuya gideriz kus verir , bir "ustaya" gideriz 'talebelere herzaman yardimci olurum , kuslarim iyi oldugundan en azindan yem parasi isterim' sozleriyle yem parasi verir oyle alirdik bu "ustadan".Tabi ozamanlar oyun nedir felan bilmiyoruz alip ucurur 5-10 dakka uctugunda bizden keyiflisi olmazdi.Aradan 10 yil gecer ben tekrar kusculuga baslarim.Ilk yaptigim bu "ustanin" kapisini calmak oldu.

Ben: Merhaba abi ...eskiden de sizden kus almistim...bana yardimci olurmusunuz..oyunlu kus olsun..

"usta": memnuniyetle..38 yildir kuscuyum..tek damar..super oyunlu..X fiyat..samimiyetime inan..paranin bir miktari Turkiyeye yardim olarak gidecek..isin ticaretinde degilim..su kus bu kus soyledir boyledir..

Ben: Abi 38 yildir kuscusun...samimiyetine inaniyorum..ozaman dedigin kuslari alayim..fiyat tamamdir..hoscakal

Kisa kisa gectim , yani ben bu "ustadan" yani 38 yildir bu isi yapan "ustadan" hayatimin kazigini yemek uzeriydim".
Aldim kuslari bir sevinc bir gurur , kuslarima kavustum istedigim oyunlu kuslarida aldim(tabi yersen :p ).
Birden birkactane kuscu ile tanistim..bana kuslari nerden aldigimi sordular.Anlattim , ama anlattiktan sonra bu kisiler banada kendi hikayelerini anlattilar bu kisi hakkinda.Bizde gectik o yollardan bizde "usta" dedik bizde yedik o senin yediginden ama birdaha yapma cunku bu sahis tam bir "usta" kuculugu haric.
Tabi ben daha ucurmadim kuslari fazlada inanmak istemedim , kuslari bir mudded sonra ucurdum ki hayal kirikligina ugradim vay be "usta" dedim , cocuklugumda ne sevincle he hayallerle kapisina dayandigimiz "usta" bana hayatimin kazigini atmis dedim.
Basimdan soguk sular akti , daha yeni hevesle kusculuga baslama hevesimi yitirmistim kusculuktan daha ilk aydan sogumustum.Sonra hangi kuscu ile konussam ve bu sahisin ismi sohbet sirasinda gecerse hafiften bir gulumse olusur millette 'vay be adam bana yedirdi ona yedirdi sandada yedirdi' dusunceyi animsatan bir gulumse.

Ustami ? Yersen...

ferro18

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ferhat Potukoglu
Meslek
Isletmeci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
selamunaleykum
aras kardes azda olsa yanlis anlasilma hissediyorum ben ustanin bagzen yeni kusculari veya inanlari kullanmasindan bahsetmistim muakkak kendisi biliyordur veya denedigi birkusda baskasini kulaniyordur ondan dedimkus kuscunun unune gecmemeli kuscu daha onemli olmali oynarsa kendinin oynamasa ucurana kalmamali yada bastan hersey anlatilmali .
ben yazilarimi son yaziya yorum olarak yaziyorum yoksa kusu yerde bilecek anliyacak kuscularin oldugunu halen dusunuyorum cogunun havada gordugununde faslasini. her ustada durust veya ermis deyil sadece kus uzerinde bilgisi fazla.
saygilarla ferhat

tengelli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan tengelli
Meslek
işçi
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
SELAMLAR şimdi aras bey arkadaşımda fenarbehçe kardeşimde dogru söylüyor bu kişini karaktersizliğiyle söyledikleri yalanla olan ustalık. ben zaten bu yalan yüzünden etrafımdaki çok kuşçuyla muaattab olmuyorum gecen bana misafir geldi bir arkadaşımla miski, mavi,şekeri posta yavru hediye ettim geçen dedim bayada oldu. adam bu kırmamı diye 10 kez sordu değil diyorum az zaman geçiyor bu biraz tuhaf yalan söylüyorsun iması yapıyor ve yedi senede 1 tane düşmüş ben onu hediye ediyorum. yani bu kişinin kuşçuluğuyla değil karakteriyle ilgili ve o kümeste postadan başka bir kuş yok. tabi şimdi ucuruyormuş ondan parayla alamazsınız diyormuş ( bunu deme sebebi ben samandıraya taşınalı 4. senem olucak daha 1 tane satmadım parayla ) saolsun ben zaten kuş satmıyorum elimden cıkıcak hariç bu işi ticarete dökenler cok yalan atar en iyi usta onlar olur. önce kuşçunun kalitesine size verdiği kuşu satmak için mi yoksa sizde seyretmek yada bir çiftte sizde bulunsun diye veya gerçekten cok zorda kaldıgından mı satar yada verir. şimdi bir tanede sarı yavru düştü buda ilk kez güzel renk bakmaya kıyılmıyacak kadar bunu ben hediye etsem birine bana oda on kez sorucak kırmamı yada ima ediçek. fakat benle samimi olan birisine verirsem tereddüt bile etmez. bunun sebebi kuşçuluğum değil karakterimdir.ne kadar iyi kuşları olursa olsun karaktersiz bir kuşçu ne kadarda kuştan anlarsa anlasın usta olamaz çünki ustalıgını gösteremez attıgı yalanlardan kimse ustalıgına dikkat etmez. benden tavsiye usta olmak isteyen yada usta diye anılmak istenen insanlardan olmak istiyen arkadaşlar varsa kendini iyi karakterli saglam kişilikli biri olarak yetiştirsin önceki sonra namı ve ustalıgı yürüsün öbür türlü kötü ünü yürür arkasındanda herkes kötü konuşur. hiç bir şey kendini aşalatmaya ve arkasından agır laf söyletmye değmez insanın. onun için sadece bilgisi kadar konuşmalı bilmediklerini dinleyip öğrenmeli yoksa ustada kalmaz kuşta kalmaz kuşçuda kuşçu aslında kalırda bir arada sohbet olmadımı seyrettirip zevkine varmadımı ne besliçem ki nerde zevki.

Tahir Kemal Bozoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Tahir Kemal BOZOGLU
Meslek
~ Turist ~
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Öncelikle S.A..

Var arkadaslar var merak etmeyin,belki sizin orda o tarz kimselerin nesli tükenmistir ama kiyi kösede halen daha yasayan,o nadide insanlar var...

Saygilarimla..

ferro18

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ferhat Potukoglu
Meslek
Isletmeci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Tahir Kemal Bozoglu' Alıntı:
Öncelikle S.A..

Var arkadaslar var merak etmeyin,belki sizin orda o tarz kimselerin nesli tükenmistir ama kiyi kösede halen daha yasayan,o nadide insanlar var...

Saygilarimla..
selamunaleykum
evet nesli tukenmedide biz azligindan sikayetciyiz
saygilarla ferhat