Neler Yeni

Oyun kuşu yetiştiriciliğinde iştişare,eleştiri ve özeleştiri

ilhan Kösedag

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Silinmiştir
Meslek
Silinmiştir
İkametgah
Yurt Dışı
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Re: Oyun kuşu yetiştiriciliğinde iştişare,eleştiri ve özeleş

Okudum tamam. Benim kişisel emeğimin ürünü olması nedeniyle tüm yazılarımı da silin lütfen!

hayalet beyaz

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
selım komur
Meslek
kamu
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı

:tamam: :heyo: :tamam: :heyo: :tamam: :heyo: :tamam: :heyo:

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok

gönderen ilhan Kösedag » 13 Mart 2013 16:29

Yatış sonrası uçum da olsa vidyoda görüldüğü kadarıyla kuşun kanat atışı normal, yani tutuk uçmuyor! O vakit bu kadar yüksekten alıp 3-5 m gitmesi bir iki takla... Bu kuşun geleceği yok bence ilerletse ilerletse bira daha aşağı girip 2 3 takla bir direk kurtarır bu da sizi memnun ederse diyecek bişey yok güle güle besleyin...( Arkadaşların hepsi çok olumlu yorumlar yazmış, ben gördüğümü yazarım, kimseyi yanıltmak istemem. Bizleri geliştirecek olan da budur bence.! )

Selam ve saygılar...

s a sanırım okudugum kadarıyla bu baslık adı altındaki tartısmanın ana sebebi ilhan ın kadirin videosuna yapmıs oldugu bu yorumla alakalı oldugu ve ondan sonrada su anki baslıkla bu yorumun çeliştigi üzere tartısmalar bu denli atesli ve hatta kırıcılıklara kadar gelmis

evet ilhanın bu kusun gelecegi yok deyimi kendi görüs bakıs ve tecrübe alakalı olsa gerek öylede çünkü kusun içini henüz görebilen yok neslinide sahibi ve besleyeni kadar bilemedigimiz için bizlerinde kesin yargılamamamız gerekir

ilhan kardesimizin bu söylemi söylerken yanlıs anlasılmasın art niyetli oldugu düşünülmüş bu benim görüşüm zaten sizlerde gerekli görüşlerinizi yorumlarınızda belirtmissiniz

burada asıl olan konu esasen bana göre sudur

TAM MANASIYLA YETİŞMEMİŞ İNSANLAR BASKALARINI YETİŞTİREMEZLER YETİŞTİRECEK İNSANLARIN YETİŞMELERİ LAZIM

YANİ KENDİLERİNİ YETİŞTİRMEMİŞLERİN YETİŞECEKLERİ YETİŞTİREBİLMELERİ YETERSİZDİR
Z aten kimse burada mükemmeli aramıyor çünkü daha mükemmel mükemmelin, mükemmelde iyinin düşmanıdır

ayrıca mükemmel bizlere göre nedir neye göre kime göre mükemmel farkında olmasakda mükemmellik stresle pürüzlerle karamakarısıkla doludur mükemmelin içinde hata ve hatalar vardır işte bütün bunlar oldugu için o aranan sey mükemmeldir her detayla ugrasmak yogun uzun sabırla emekler sarfetmek ulasılamayacak seylere odaklanmak
ısrarcı olmak bize göre mükemmel gibi mükemmeli aramak gibi görünsede aslında MÜKEMMELİde DAHA UCUZA ALABİLMEK İMKANSIZDIR ÇÜNKÜ BEDELİDE GAYET MÜKEMMELdir

ELİMDEN GELDİGİNCE ÇATIMIZ ALTINDAKİ BÜYÜKLÜ KÜÇÜKLÜ BÜTÜN ARKADASLARA KARSI TARAFSIZ ADİL OLMAYA ÇALISIYORUM KONUMUM GEREGİ VEDE YAPI İTİBARİYLEDE ÖYLEYİM ZATEN AMA BURADA ÇOGUMUZUN YAPILAN ELESTİRİLERE KARSI GENELDE TAHAMMÜLSÜZLÜK GÖSTERDİGİNİ GÖZLEMLİYORUM HALBUKİ ELESTİRİYE TAHAMMÜL ELESTİRİLENİN KAZANCINA YARARINADIR TABİ NEREYE KADAR TAHAMMÜL EDEBİLİR BİLEMEYİZ

YANİ ÇEVREMİZDE YADA BU GİBİ ORTAMLARDA KARSILIKLI OLUP BİTEN SIKINTILI ANLARDA HAKARETLERE KIRICILIKLARA SEBEBİYET VERMEYENLER TAHAMMÜL EDEBİLENLER KAZANANLARDIR

saygılar

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok

konu daha fazla kırıcılıklara sebeb vermemesi için kilitli

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok

ilhan Kösedag' Alıntı:
Oyun kuşu yetiştiriciliği, diğer masa ve filo kuşları yetiştiriciliğine nazaran daha meşekkatlı bir iş olarak genel kabul görüyor. Bunun en önemli nedeni, oyun kuşunun bizzat kendisinin çok teferruatlı bir yapısı/genetiği olmasıdır. Bu konularda sitedeki değerli arkadaşlarımızın çok önemli paylaşımları mevcut olduğundan buranın üzerinde fazla durmadan işlemek istediğim konuya geçiyorum.

İSTİŞARE

İstişare; bildiğiniz üzere kişilerin ortak konu veya konular üzerinde fikir beyan ederek genel-geçer doğruya uğraşma çabasıdır. Aynı konu üzerinde herkesin farklı görüşleri olsa da doğru tektir! Ve doğrular kimsenin tekelinde değildir! Bu nedenle istişare, ortak aklı temsil etme özelliğinden ötürü çok önemlidir.

Hepimizin ortak uğraş alanı olan güvercinler ve özelde de oyun kuşları konusunda bilgilerimizi daha ileri taşıma daha az yanlış yaparak hedefe daha hızlı ulaşmanın en önemli anahtarlarından biri istişareden geçiyor. Hemen her konu da, kimseyi küçümsemeden ve kimseyi gözümüzde büyütmeden fikir alış verişinde bulunmamız şart. Kuşçular.org sitesine üye olmamın, siteye, yöneticilerine ve katılımcılarına değer vermemin esas nedenlerinden birisi de budur. Oyun kuşu konusunda ortak aklın doğrularını bulup ortaya koyma çabasıyla yapılan röportajlar, açılan konular sitenin bu konuda ki çizgisini ortaya koyuyor.Bu vesileyle Bahsi geçen röportajlarda ve akl-ı selim ile açılan başlıklarda, o başlıklara yazılan cevaplarda emeği geçen arkadaşlara ayrıca teşekkür ediyorum.

ELEŞTİRİ

Eleştiri; belli bir konu üzerine bilgi temelinden beslenerek yapılan pozitif veya negatif yorumdur. Esasta iki türlü eleştiri vardır; yapıcı eleştiri ve yıkıcı eleştiri! Yapıcı eleştiri; bahsi mevzuu olan konu, kişi vb üzerine onu ilerice taşıma, ortak aklın doğrularına yakın bir çizgiye yaklaştırma, zaman ve emek kaybını engelleme temelinde yapılan eleştiridir. Yıkıcı eleştiri; hiçbir geçerli bilgiye dayanmaksızın, bahsi mevzuu olan konu vb nezdinde kişi veya kurumu yıpratmak, aşağılamak, zarar vermek amacıyla yapılan yersiz eleştiridir.

Durumun biz oyun kuşu yetiştiricilerine bakan yanı ise, uçurulan bir kuş üzerine yapılan eleştirilerde kendini gösteriyor. Biri bir kuş uçuruyor, eş ve dost bildiği insanları çağırıp onların görüşlerini almak istiyor, kuşunu ortak aklın genel-geçerliğinde sınamak istiyor. Bunun yanı sıra eksiklerini, hatalarını da eleştirilere açmak istiyor. İşte bütün kızılca kıyamet burada kopuyor.

Özellikle son yıllarda moda olan ekipleşme, timleşme, kankalaşma anlayışları temelinde eleştiri anlamını yitirmeye başladı. Şöyle ki bir kuş uçuruluyor, kuşun sahibini yakından seven ve tanıyanlar kuşun hatalarını söylemiyor, bir 'maşallah türküsü'dür tutturuluyor. Ekipten biri kuşu geçerli sayarsa hepsi koro halinde kuşu kabul ediyor. Bu geçici olarak anlık olarak ortak aklın hissi ve menfi etkiler altında çarpıtılarak kuş sahibinin gururunu okşasa da uzun vaadede kaliteli hayvanlar yetiştirmesini engelleyen veya geciktiren, emeğinin büyük oranda zayii olmasına neden olan bir tutumdur.

Diğer bir hususta kuşunu eleştirdiğiniz kişinin üzülmesi, kırılması veya alınması durumu! Bu durumda tamamen kişinin eleştirinin önemini, kendine sağlayaağı faydaları kavramamasından, kuşunun eksikleri ve yanlışlarının beyanını kendisine yapılmış birer hakaret sanmasından kaynaklanıyor. Oysa ki, sözkonusu olan bir hayvan! Yani güvercin! Eksikleri ve hataları da olacak, gelen eleştiriler bilmediğimiz veya görmediğimiz şeylere işaret ediyor olabilir. Bunun için kırılıp dökülmek yerine eleştirilere kulak verip kuşu daha iyi gözlemlemek, zamanın eleştirileri doğrulayıp doğrulamadığına bakmaktır. Baktık ki, zaman gösteriyor ki eleştiriler yerinde, dikkate alıp ona göre bor rota belirlemeliyiz. Ha baktık ki, eleştiri veya eleştirileri zaman içinde aksine tezahür etti, doğru çıkmadı. O da bize başka bir doğruyu işaret eder. Bu durumda çıkıp edindiğimiz tecrübeyi paylaşırız ve aynı yolda daha emin adımlarla ilerleriz.

Özellikle oyun kuşunda eleştiri noktasında ki bir sıkıntıda gördüğünü yorumlamak ile belli bir anda gördüğünle kuşun ilerisini de yorumlamakta oluyor. Biri kuş uçuruyor altında da birm kaç kişi izliyor, eğer izleyenler yukarıda söylediğimiz gibi ekipleşmenin veya hissi ve/veya menfi çıkarların etkisi altındaysa izlenen anda kuşun kabulu için ileride şöyle olacaktan, amcası şöyleydiden, teyzesi uzaya giderdiden, halası tünel kazardıya kadar türlü amiyane tabirlerle gelen/ gelecek olan eleştirilerin önünü kesmeye çalışıyor. Bu tutumn yine kuş sahibinin iyiliğine değildir. Haksız yere geçerli olmayan bir kuşu kabul ettrimeye çalışmak kuş sahibini yanıltmak ve geçerli olmayan kuşları beslemesi ve üretmesi için teşvik etmek anlamına gelir. İzlenen kuş o gün diğer günlerine nazaran daha geri olabilir, hava şartlarından etkilenmil olabilir vs ama ne olursa olsun baktığında görmeyi bilenler için ne olduğu ortadır.İster yavru olsun, ister eke olsun kuş, kuşçuya bugunu ve yarına hakkındaki mesajını verir. Yavru kuş uçurulur, istediği kadar uzun gitsin taklalı gitsin eğer sonunda geçerli kuş vasıflarına sahip olmayacaksa bu da belli olur baktığını görene, ister se de ekeden açılan bir kuş olsun bu da ustalara, üstadlara andaki durumunun ötesinde geleceği ile ilgili mesajını verir. Tabi ki yanılma payı vardır fakat bu pay kişiden kişiye değişir, bilgi ve tecrübeye göre değişir, kiminde yanılma payı %5 kiminde % 20 vs.

Burda esas olan şudur, uçan bir kuş hakkında yapılan olumlu olumsuz tüm eleştirleri heybemizde toplamak ve zaman içinde kuşu gözlemlşeyip hangi tespit ve eleştirilerin yerinde olduğunu bulmaktır. Bunu bulduktan sonra kimin/kimlerin ana ve geleceğe dair eleştiri, tesbitleri doğru ise onun bilgi ve tecrübelerinden daha çok yararlanmaya çalışmak alkışçı sahte dostlardan kurtulmaktır.

Yavru veya ekeden yeni başlayan bir kuş izlendiğinde bu olur veya olmaz denebilir mi? Bu eleştiri veya tespit midir yoksa abesle iştigal midir?

Bu konuda eminim bir kesim elbette kuş kendini belli eder diye düşünürken bir kesimde hayır efendim hiç belli olmaz kötü başlar sonunda iyi olur iyi başlar sonunda kötü olur diyecektir. Lakin benim görüşüm birincisiden yana. Bir kuş oyuna başlamadan taklayı döndüğünde bile baktığını derinlemesine görene (yanılma payı az da olsa olmakla birlikte) geleceğine dair bir fikir verir. Burda yine bilgi ve tecrübe olmazsa olmazdır. Tabi kuşun soyu hakkında bilgi sahibi olmak bu yanılma payını en aza indirir.

Ben her yeni kuş açmaya başladığımda bilgi ve tecrübesine güvendiğim bir kaç arkadaşı çağırır seyrettirir eleştirilerini alırım. Hem de eski ustalarımız bilirler 'okur mu bu sizce?' diye sorarım. Her türlü eleştiri ve tesbiti dikkatle dinler, hafızama işlerim. 'Okur' diyene de 'okumaz' diyene de aynı derece de saygı duyar, okursa niye okurunui okumazsa niye okumazını sorar, hangi emarelere dayanarak fikir yürüttüklerini anlamaya çalışırım. Hiçbir zaman hiçbir eşeltiri ve tespitten ötürü kırılmam, alınmam, dostlarımdan soğumam! Kuş artık oyuna oturduktan sonra tekrar aynı dostları çağırırım yeniden izleriz. Ben yanılmanın hemen hemen hiç olmadığını bu gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim.

İkinci tür görüşü savunan yani kuşun ne olacağı belli olmaz diyen arkadaşların görüşlerine de saygım tamdır. Lakin ben 'iyi açılır sonunda kötülür, kötü açılır sonunda iyi olur' şeklindeki bu yaklaşımın bakmakla görmek arasındaki ince çizgiyi geçtiğine inanmıyorum. Ama tabi ki öyle yada böyle kabul edelim kuş ortadadır ve sonuna erildiğinde kimin doğru tesbit yaptığı belli olur.

Özetlemek gerekirse halkımızın bir deyimizle 'adam olacak keçi b..kundan belli olur'! Bu nedenle izlenen bir kuşun geleceğine dair bilgi, tecrübe dayalı yapılan, zaman ve emek kaybımızı en aza indirmek için yapılan yorumlar, eleştiri ve tespitler faydalıdır! Eleştiri, eksik ve hatalara işaret etmesi bakımdan, kaletli ve yetiştirilmesi gereken ile kalitesiz ve zaman harcamaması gereken arasındaki farka işaret etmesi bakımdan çok değerlidir, olmazsa olmazdır. Bin tane alkışcı, şakşakcı arkadaşım olacağına gördüğünü söyleyip eleştiren bir tane arkadaşım olsun daha iyi!

ÖZELEŞTİRİ

Özeleştiri; bildiğiniz üzere kişinin kendine yönelik yürüttüğü eleştiridir. Bizim konumuza bakan yönü de, oyun kuşu hakkında ki fikirlerimize karşı, yanılgılarıma karşı, dostlarıma karşı takındığımız tutumlara yönelik kendimizi sorgulamamızdır. Dürüst, samimi ve içten bir insan olmanın en önemli yolu özeleştiridir. Hepimiz insanız ve hepimizin hataları mutlaka var. Önemli olan hata yapmamak değil, hatalarımıza karşı samimiyetle yaklaşıp hatalarımızı kabul etmektir. Yanlışklarda ayak diremek, ahmakların işidir! Yanlışları kabul edip onlardan kurtulmak erdemli insanların işidir.

Bu doğrultu da meseleye bakıldığında, söz konusu bir kuş üzerinde yorum, eleştiri veya tespit yaptıktan sonra zaman içinde bunun hüküm kazanmadığını/doğru çıkmadığını gördüğümüzde açık yüreklilikle çıkıp ' evet ben bu konuda yanılmışım' diyebilmeliyiz. Bunu diyebilirsek yanıldığımız noktaları da değerlendirip bizi yanılgıya götüren yanlış anlayışlarımızdan kurtulup yerine doğruları geçirebiliriz. Aksi taktir de hatalı, yanlış fikirlerimiz ve şakşakçı arkadaşlarımızla birbirimizi kandırır yetiştirmek istediğimiz kuşları yetiştirenlerin resim ve vidyolarıyla avunur dururuz!

Son olarakta dostlarımıza ve arkadaşlarımıza karşı takındığımız tutum üzerine birkaç noktaya değimek istiyorum. Kuşçular arasında genellikle uzlaşmazlıklar, anlaşmazlıklar ya kuşlara yapılan eleştiri ve tespitlerden, ya da ekipleşmeden kaynaklanıyor. Bence her insanın bağımsız kişilik sahibi olması gerekir. Bildiği ve inandığı doğruları söylemek için bir gruba, ekibe veya bir ustanın icazetine ihtiyaç duymamalı. Çıkıp açık yüreklilikle o kırılır mı bu alınır mı demeden bildiği, gördüğü doğruyu söylemeli, eleştiri yürütmelidir. Bagımsız kişiliğe sahip insanlar zaten bir grubuni ekibin şakşakçısı olmaz aksine inandığı doğruların temsilcisi olur. İleriye taşıyacağını inandığı doğrularını arkadaşlarına söyler.

Biri çıkıp açık yüreklilikle bilgi ve tecrübesine dayanarak eleştiri yapar, tespit yapar, diğeri de 'Aman efendim benim kuşuma olmaz/okumaz dedi o nerden biliyor kuşun soyu şöyle fırtına olacak ilerde' diye sızlanmaya başlarsa burda hangisine hak vereceğiz?

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki, kişilerin fikir beyanı hiçbir şekilde yasaklanamaz veya bir alınkanlık, küslük kaynağı yapılamaz! Böylesi bir durumda yapılacak en iyi şey yukarıda belirttiğim gibi sızlanmadan beklemek, tespit ve eleştiri için teşekkür edip kuşu gözlemlemek, zaman içinde eğer eleştiri/tespit haklı çıkarsa bunu çıkıp samimiyetle söylemek ve hangi emarelere dayanarak tespit yaptıgını öğrenip o kişinin bilgisinden daha çok yararlanmaktır. Ya da aksi çıkar, eleştiri zaman içinde doğrulanmazsa yine kuşu uçurup bak, dediğin gibi olmadı yanıldığın bir nokta var mutlaka nerden hareketle bunu söylediysen orasında bir sorun var deyip yine eleştiri/tespit sahibini de yanlıştan kurtarmak en doğrusudur. Bu dogru tavırlar yerine çocuklar gibi mızmızlanmak, alınmak, kırılmak veya şakşakçılarımıza kendimizi alkışlatmak en çok bize zarar verir. Çünkü eğer eleştiri haklıysa o kalitesiz hayvana hizmet eden biz, eleştiriyi de ciddiye almayarak kalitesiz hayvanlara hizmet etmeye devam edeceğiz. Böylesi bir tutum takınanlara da yine meşhur bir halk sözünü söylemek lazım; ' Allah çarşınıza göze pazar versin'.

Özcesi; İstişare, eleştiri, özeleştiri bizim sürekli ve daha az zamanda daha çok yol kat etmemizin anahtarılarıdır. Eksik ve yanlışlarımızı okuyan dostların düzeltmesi, tamamlaması dileğiyle...

İlhan Kösedağ

Sevgi ve sagyılar...
**