Neler Yeni

ördekleri hiç bukadar ayrıntılı bilmediğinize eminim

Hüseyin BAŞOĞLAN

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
6 Ocak 2008
Mesajlar
4,882
Puanları
38
Yaş
33
Konum
Muğla
Ad Soyad
Hüseyin BAŞOĞLAN
Meslek
Yazılım-Tasarım
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
Dönek
YAHOO
[email protected]
ÖRDEKLER HAKKINDA

1- ÖRDEKLER VE SU HAYVANLARI OLMASINA KARŞIN HAVUZU OLMAYAN KÜMES ,BAHÇE,KAFESLERDE BESLENEBİLİR BU TÜR KAFESLERE LEĞEN VEYA BENZERİ BİR ALETLE ÖRDEKLERİN BANYO İHTİYACI KARŞILANABİLİR AMA EĞER YERİNİZ YETERLİ İSE ÖRDEKLERİNİZE YETECEK KADAR HAVUZ YAPILMASI DAHA İYİ OLACAKTIR.2- ÖRDEK KÜMESLERİNİ VE BAHÇELERİNİ YAPARKEN BESLEYECEĞİNİZ ÖRDEK TÜRLERİNİ SEÇMELİSİNİZ PONPON TEPELİ ,RUNNER,PEKİN GİBİ ÖRDEKLER UÇAMAZLAR BUNUN İÇİN BAHÇELERİN ÜZERLERİNİ TEL İLE ÖRTMENİZE GEREK YOKTUR.

AMA MANDARİN,CAROLİN,ANGIT,SUNA, GİBİ ÖRDEKLER UÇUCU OLDUĞUNDAN KÜMES VE BAHÇELERİNİZİN ÜZERLERİNİ ÖRTMENİZ GEREKİR.3- MANDARİN VE CAROLİN GİBİ ÖRDEKLER UÇUP KAÇMASINLAR DİYE ÖZELLİKLE YURTDIŞINDAN GELENLERİN KANATLARI MÜHÜRLENMİŞTİR BU ÖRDEKLER. BUNLARI ÜSTÜ AÇIK BAHÇENİZE VEYA KÜMESİNİZE SALARSANIZ UÇMAZLAR AMA YAPTIĞINIZ YUVA BUNLARIN ÇIKABİLECEĞİ ŞEKİLDE OLMALIDIR ÇÜNKÜ UÇAMADIKLARI İÇİN YÜKSEK DE YAPILMIŞ BİR YUVAYA ÇIKAMAZ.

TÜRKİYE'DE YETİŞTİRİLEN ÖRDEKLERİN KANATLARI AMELİYATSIZ OLDUĞU İÇİN KOLAYCA UÇARLAR EĞER ÖRDEKLERİNİZİ BAHÇEDE BESLEYİP UÇMAMASINI İSTİYORSANIZ KANADIN BİRİNİN UCUNU KESEBİLİRSİNİZ BÖYLECE DENGEYİ SAĞLAYAMAYACAĞI İÇİN UÇAMAZ AMA BUNU İLK DEFA YAPACAKSANIZ TECRÜBELİ BİRİNDEN YARDIM ALMANIZ İYİ OLUR4- ÖRDEKLERİ GURUP HALİNDE VEYA CİNSLERİ AYIRARAK BESLEYEBİLİRSİNİZ. TOPLU HALDE BESLEYECEĞİNİZ ÖRDEKLERİN SALMA VEYA KAFESLERİ SAYILARINA GÖRE GENİŞLİKTE VE ORTASINDA BİR HAVUZUN OLMASI TERCİH EDİLİR.

5- HAVUZLARIN YAPISI VE KENARLARI ÖRDEKLERİN VE KAZLARIN KOLAYCA GİRİP ÇIKACAĞI ŞEKİLDE OLMALIDIR HAVUZDAKİ SU SEVİYESİ KONTROL EDİLİP ÖRDEKLERİN RAHAT ÇIKABİLECEĞİ SEVİYEDE OLMALIDIR. AKSİ TAKDİRDE KANATLARI KESİK VEYA MÜHÜRLÜ ÖRDEKLER SUDAN ÇIKAMAYACAĞI İÇİN ÖZELLİKLE KIŞ AYLARINDA ÖLÜMLERE SEBEP OLUR6- ÖRDEK VE KAZLARIMIZI BESLERKEN BUĞDAY,MISIR,PİRİNÇ GİBİ TANE YEMLERİN YANINDA YONCA.MARUL VE ÇEŞİTLİ YAPRAKLARDAN VERMENİZ HAYVANLARIMIZI DAHA SIHHATLİ TUTAR AYRICA YUMURTA DÖNEMİNDE YUMURTA YEMİ DE VERİLEBİLİR.

7- ÖRDEKLER VE KAZLAR GENELLİKLE SAĞLAM YAPILI HAYVANLARDIR İKLİM ŞARTLARINA KOLAY ADAPTE OLURLAR

BESLEYECEĞİMİZ CİNSLERİN TEK EŞLİ VEYA BİRDEN FAZLA EŞLİMİ OLDUĞUNU ÖĞRENİP BUNA GÖRE BESLEMEMİZ GEREKİR.8 - ÜLKEMİZDE VEYA DÜNYADA DOĞADAN TUTULAN ÖRDEK VEYA KAZLARIN EVCİL ORTAMA ALIŞIP ÜREMELERİ BAZEN UZUN ZAMAN ALABİLİR (ANGIT-SUNA-SİBİRYA KAZI VB. BUNUN İÇİN EĞER ÜRETİM AMAÇLI ÖRDEK VEYA KAZ BESLEYECEKSENİZ ÇİFTLİKLERDE ÜRETİLEN ÖRDEK VEYA KAZ ALMAK DAHA İYİDİR.

ÇÜNKÜ BU ÖRDEKLER ÇİFTLİKLERDE ÜRETİLMİŞ VE EVCİL ORTAMA RAHAT UYUM SAĞLAMIŞ ÖRDEĞİN YAVRULARI OLACAKTIR
 
Üst