Neler Yeni

LİBYALILAR

kaner432

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
19 Haz 2012
Mesajlar
23
Puanları
1
Yaş
50
Ad Soyad
Hakan Kaplan
Meslek
Pazarlama
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
MEMLEKETTEN BİR İKİ ÇİFT KUŞ İSTEDİM, ALDIĞIM CEVAP "BURADA KUŞ KALMADI OLAN DA ÇOK PAHALI , LİBYALILAR GELDİ HEPSİNİ TOPLADILAR" OLDU. NETTEN ARAŞTIRDIM , AŞAĞIDAKİ HABERE ULAŞTIM. BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLAR SON DURUM HAKKINDA BİLGİ VERİRSE SEVİNİRİM.


Libyalıların kapı kapı gezip Malatya paçalı cinsi güvercin satın aldıklarını dile getiren güvercin satıcıları, Malatya’da paçalı güvercin kalmayacağından endişeli. Libyalıların niçin bu güvercinleri yüksek fiyata aldıkları ise belirsiz.

Malatya’nın paçalı cinsi güvercinleri bitmek üzere. 3 aydır Malatya paçalı güvercinlerini yüksek fiyata satın alan ve esnaflarda paçalı güvercin kalmayınca son 15 gündür güvercin üreticilerini gezerek Malatya paçalısı satın alan Libyalıların güvercinleri niçin satın aldığı bilinmiyor. Malatya’da güvercin satarak geçimini sağlayan esnaflar ise bu durumdan duydukları rahatsızlığı Malatya Yenigün gazetesine anlattılar.

3 aydır gönderiyorlar

Efe İş Merkezi’nde güvercin satıcılığı yapan Ali Demir, “Libyalılar çok sayıda Malatya paçalısı götürüyor. Sebebini bilmiyorum. Kimi diyor beslemek için götürüyorlar, kimi diyor ciğerlerinden ilaç yapmak için götürüyorlar, kimi diyor Libya’da 3 kişi çekişmeye düşmüş bu yüzden Malatya paçalılarını süs kuşu olarak götürüyorlar. Genellikle tepesiz olan güvercinleri tercih ediyorlardı, şimdi de tepeli güvercinleri götürmeye başladılar. Çünkü tepesiz paçalı güvercin kalmadı. Burada bir kaç tane adamları var, tanesini 40 liradan 70 liraya kadar alıyorlar. Kendilerin ise kaç liraya gönderdiklerini bilmiyorum. 3 aydan beridir güvercin gönderiliyor, sebebini bir türlü çözemedim” dedi.

İyi para veriyorlar

Demir, “Güvercin besleyenler satmamız için güvercin vermiyorlar artık. Libyalılar esnaflarda güvercin kalmadığı için şimdi kapı kapı gezip güvercin besleyenlerden güvercin alıyorlar. Son 15 gündür ev ev geziyorlar. Korkumuzdan şurada güvercin var diyemiyoruz. Bizden önce gidip güvercini satın alıyorlar. Güvercin besleyenler ise iyi para verdikleri için hemen onlara satıyorlar” şeklinde konuştu.

“70-80’e güvercin alsak kaç liraya satacağız?”

Malatya güvercinlerinin fiyatlarını yükselttiklerini söyleyen Demir, “Malatya’da paçalı güvercin kalmadı. Esnaf olarak bizde ister istemez etkileniyoruz. Müşteriler paçalı güvercin istiyorlar bizden ancak tezgahlarda paçalı güvercin yok. Fiyatları da yükselttiler. Biz güvercin üreticisinden şimdi 70-80’e güvercin alsak kaç liraya satacağız? Malatya’nın vatandaşı yüksek fiyat söylersek almazlar, yani kim olsa almaz. Ancak bizim de dışarıda bağlantılarımız olacak ki, biz de yüksek bir meblaya satalım” dedi.

Hiçbir şehrin damızlık güvercinlerini dışarıya satmadığını ifade eden Demir, şunları söyledi:

“Demek ki, para daha önemli”

“Malatya paçalısı Malatya’ya has bir güvercin cinsi. Malatya paçalısının Malatya dışına çıkmasından kimse korkmuyor. Parayı görünce hemen kutuları doldurup satıyorlar. Demek ki, para daha önemli. Mardin’de kimse oraya has olan güvercini yabancıya vermez. Hiç bir şehir iyi ve damızlık güvercininin dışarıya çıkmasına izin vermez. Başta Malatyalılar kötü olan güvercinlerini yabancılara sattılar, paraya tav olunca bu sefer iyi kuşlarını da vermeye başladılar. Böyle ayaklı ticaret olmaz. Bunu yapan dükkanlar var, dernekler var kapı kapı gezmeninin ne alemi var. Savaştan dolayı Libya’nın güvercin ırkı tamamen bitmiş diyorlar. Malatya paçalısı süs güvercini olarak biliniyor. Ama çok uçup, takla attığını bilmiyorlar. Malatya paçalısının 5-6 saat uçtuğunu, takla attığını ve 40 kilometreden atılıp tekrar evine geldiğini öğrenince Libyalılar bunun için almaya gelmişler.”

“Hırsızlık olayları arttı”

Demir sözlerine şöyle tamamladı: “Ben güvercin üreticilerine şunu söylüyorum: Kimse iyi güvercinini vermesin. Bir daha bulamazlar. Bugün 70 liraya verdikleri güvercini bir yıl sonra 500 liraya alamazlar. Belki ben güvercin alıp sattığım için çok paraya satılması taraftarı gibi olduğum anlaşılabilir. Damızlık güvercinlerini Malatya dışına vermesinler. Bana da satmasınlar. Sadece dışarıya satılması taraftarı değilim ben. Ben burada bazıları erkek güvercine bazıları dişi güvercine ihtiyacı oluyor satıyoruz, takas da ediyoruz. Burada aradıklarını bulmaları için alıyoruz. Ama sonuçta bizler Malatyalılara satıyoruz. O paraya Malatya’da alınıp satılsın. Ama dışarıya gitmesin. Kiminin kümesine hastalık girer, kimisini sansar yer, çalınırlar, hırsızlık olayı da bugünlerde çok olmaya başladı sonradan bulamazlar.”

“Şu anda pişmanım”

“Libyalılara ben de güvercin sattım” diyen Hüseyin Morey, “Malatyalıyım. Güvercin besliyorum. Libyalılara ben de kuş sattım. 19 tane paçalı güvercin verdim onlara. Tanesini 100 liradan verdim. Borcum var ve hastalık geldi dedim ki vereyim gitsin. Ne yapacaklarını söylemediler. Türkçe bilmedikleri için yanlarında tercümanları vardı. Tercüman söyledi. Şu anda pişmanım. Borcum vardı ve başka bir gelirim yok. Tarım emeklisiyim, cüzi miktarda maaş alıyorum. Ben güvercinlerimi seviyordum, şu anda pişmanım” diye konuştu.

“Malatya’da güvercin hırsızlığını arttırdı”

Güvercin olmadığı için satış yapamadığını dile getiren Çetin Ertaş ise, “Malatya’da güvercinleri ihraç ettiler. Libya’ya, İstanbul’a götürdüler. Güvercinlerimiz tükendi. Şu anda yoktur. Ayrıca Libyalıların güvercin satın alması Malatya’da güvercin hırsızlığını arttırdı. Birçok yerde güvercin hırsızlığı yapılmış. Esnaf olarak Malatya paçalılarının dışarıya gitmesine karşıyım. Çünkü bu güvercinleri satanlar sonra kendileri bulamayacaklar. Şu anda vitrinimde güvercinim yok ki satayım” dedi.
 

[email protected]

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Tem 2009
Mesajlar
4,617
Puanları
38
Yaş
53
Konum
BURSA
Ad Soyad
TÜRKER ÖDEN
Meslek
GÜVENLİK
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Diğer Irklarım
KARABAŞ BURSA OYNAR AKKANAT AKKUYRUK
MALATYALILARIN PARAYI SEVDİĞİNİ GÖRMÜŞ OLDUK..

BUNDAN SONRA BURSA OYNAR GÜVERCİNİ BESLESİNLER..AMA ONLAR '' ONLARI DA SATAR..KALSIN ..


EN İYİSİ ONLAR ''GÜVERCİN ''BESLEMESİN..'' KUŞPAZ OLMUŞLAR ,ÇÜNKÜ..


50-100 TL DEN MEMLEKETİNDE SATMAYAN ; MALATYALI LİBYAYA GİDER ALIR BUNDAN SONRA MALATYA KUŞUNU..

LİBYA GÜVERCİNİ OLARAK DA TESCİLLENİRSE BAKARLAR ,KALIRLAR..AVEL AVEL...
 

ince memed

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
19 Ara 2012
Mesajlar
64
Puanları
0
Yaş
57
Ad Soyad
Mehmet Bektaş
Meslek
kamu
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Hakikaten ilginç bir konu.Demek ki Libya da bu kuşlara çok talep var ki adamlar ticaretini yapıyor.Ben sizlere daha ilginç bir konudan bahsedeyim.Avrupanın çeşitli şehirlerinde yaşayan vatandaşlarımız Ülkemizin her şehrinden,nerede iyi oynayan,kaliteli kuş varsa parayı basıp Fransa ya,Almanya ya,ve bir çok Avrupa ülkesine götürdüler.1979 yılında kümesimin en mükemmel kuşunu Danimarka da yaşayan bir gurbetçiye dünyanın parasına satmak zorunda kalmıştım.Satmak zorunda kaldım diyorum çünkü öyle bir para teklif etti ki reddetmem mümkün değildi.
 

koray_a

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 May 2013
Mesajlar
139
Puanları
0
Yaş
33
Ad Soyad
koray akpınar
Meslek
pc donanım
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Kelebek,trakya yerlisi
Yurt dışına gönderen tanıdığım bir abi var belli sezonlar dışında gönderim yapmıyor. Bilinçli bir şekilde ihracata karşı değilim memleketimizin bu güzelliklerini herkez tatmalı herkez tanımalı lakin bu haberdeki libyalılara olayın vahimiyetini görerek satış yapmak akıl karı değil. Malesef toplumca değerlerimize sahip çıkamadık bu sadece kuşlarda değil birçok konuda bu şekilde . Dinine örfüne adetine sahip çıkamayan bir toplumdan güvercinlere sahip çıkmasını beklemiyorum zaten. Abim ne güzel demiş gün gelir gelecek nesil sahip olabilmek için çok daha fazlasını ödemek zorunda kalır. Kim bilir belki o kadar para ödeyerek aldığı hayvanın zamanında yerlimiz olan malatya taklacısı olduğundan bile bir haber olur.
 

ozgur06

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
20 Kas 2011
Mesajlar
250
Puanları
16
Yaş
39
Ad Soyad
özgürr
Meslek
kahveci
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
ben malatyalıyım ve bol paça besliyorum bu konuya benimde kulak aşınalıgım var daha oncesinden duymustum ve yanılmıyorsam sadece libya degil baska yerlerden gelip aldıkları .
ben ankarada oturuyorum . malatyadan alamadım kuşları bir bağlantı sonucu malatya dan bursa ya oradanda ankara bu şekilde aldım 3 ay uğraşlar sonuçu. kuş orada kendi yerinde para etmiyor ama dışarı cıkacak oluncada 100-150 diye tekine ücret isteniyor. ama artık yeterince ve istediğim tarzda malatyalarım var .o ugrasmalarımın sonucunu alabiliyorum. hem maddi hem manevi ( ole uçuk paralarada da değil )
 

Kamil Cetin

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
28 Mar 2013
Mesajlar
22
Puanları
0
Yaş
42
Ad Soyad
Kamil Cetin
Meslek
Restorant müdürü
İkametgah
Yurt Dışı
Yetiştirdiğim Irk
Posta
Diğer Irklarım
Mekke Kumrusu
Arkadaslar, bu hadise Almanya'da da var. Ben burada bircok kus pazarina giderim, kendim de internet üzerinden kus da satarim. Meslegim degil tabii ki, fazla kusu ne yapayim satiyorum. Benim dikkatimi verdigim ilanlari görüp arayan araplar cekmisti yaklasik 1 yil önce cünkü, adamlar kirik almancalariyla kuslar pacalimi, en fazla kactane verebilirsin diye soruyorlardi. Yani kus saglikli mi, asili mi, oynuyor mu falan yok. Direkt miktar( 100-200 kus istiyorlardi) ciddiye almadim. Birkac ay önce bizim yakinlardaki aylik pazarimizda(türkler, ruslar, arnavutlar, vs. gelir sadece) bu Libyalilari gördüm, herkesin dikkatini cekti cünkü biz en fazla 5-10 kus aliriz. Bunlar o gün ne kadar pacali (genellikle rus, özbek ve tacik taklacilariyla bizim taklacilar) varsa topladilar. yaklasik 500 kus aldilar, bütün pazar sasirdi. Pacali olsun, süslü olsun yeter mantigiyla topladilar. Kesin büyük bir kar var bu iste ama ben de cözemedim. Almanya'da Köln yakinlarindayim ve buradaki piyasayi da iyi bilirim, ulasamiyacagim kus cinsi yoktur ama bunlar baska birseyler ceviriyorlar.
Paylasmak istedim, sevgiler, saygilar...
 

[email protected]

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Tem 2009
Mesajlar
4,617
Puanları
38
Yaş
53
Konum
BURSA
Ad Soyad
TÜRKER ÖDEN
Meslek
GÜVENLİK
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Diğer Irklarım
KARABAŞ BURSA OYNAR AKKANAT AKKUYRUK
İLGİNÇ , LİBYADA GÜVERCİN BİTMİŞ ..HİÇ MANTIKLI GELMİYOR..!!


HADİ HAYIRLISI..BU İŞTE KAR VAR ,ALAN -SATAN MEMNUN...BİRŞEYLER DÖNÜYOR..
 

FeLix_

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
24 Eyl 2012
Mesajlar
1,149
Puanları
0
Yaş
39
Ad Soyad
Mesut DİNÇER
Meslek
Medikal Kimya
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
Diğer Irklarım
Hünkari, Taklacı, Bango, Form, Saya
oo yakında kelebek (saya) cinsine geçerlerse diledikleri kadar veririz, sadece bizim mahalleden rahat 1000 - 2000 çıkar, amma velakin kelebek damızlıkları (özellikle karakuyruk) 2-3 bin liradan aşağı hiç kimse vermez :)
 

Kamil Cetin

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
28 Mar 2013
Mesajlar
22
Puanları
0
Yaş
42
Ad Soyad
Kamil Cetin
Meslek
Restorant müdürü
İkametgah
Yurt Dışı
Yetiştirdiğim Irk
Posta
Diğer Irklarım
Mekke Kumrusu
Bu adamlar Almanya'da süs kuslarinin ve pacali cinslerin, bir de postalarin bazi renklerini topluyorlar.
Daha dün aylik olan kus pazarindaydim, bu konu da hala aklimdaydi. Tesadüfen bir urfali arkadasla tanistim, elinde liste kus topluyordu. Tanisip muhabbete girdim. Adam sadece iki müsteriye calisiyor, biri arap ülkelerinden birinden( kendi de bilmedigini söyledi), digeri Cinli. Bunlarin adamlari belli cins ve renkleri siparis ediyor, bunlar da arayip buluyor. Kuslarin ucusu, kalitesi önemli degil. Sadece renk, cins, görünüs.
Adamlar lüks ciplerle kuslari teslim aliyorlarmis. Bu urfali da Macaristan'dan, Fransa'ya bircok ülkeden kus topluyo ve onun da temin edici adamlari var.
Ben sasirarak dinlerken, o bana transport isi yaparken bu ise basladigini ve artik bu isten gecindigini söyledi!
Bu deneyimimi de paylasmak istedim, herkese saygilar, sevgiler...
 
Üst