Neler Yeni

KUŞ UCURMA TEKNİKLERİ

nadyas

Kayıtlı Kullanıcı
İkametgah
--İl Seçiniz--
Yetiştirdiğim Irk
Seçiniz
Diğer Irklarım
Yok
Hoca' Alıntı:
Tek kuş uçmaz diyen tüm arkadaşların dikkatine. Siz ya hayatınızda hiç takla beslemediniz ya da hiç doğru dürüst bir kuşa rastlamadınız. İkinci olasılık zayıf olduğundan birincisine ihtimal veriyorum. Buyrun gelin Kayseri'ye yavrular hariç hangi kuşu derseniz kaldıralım uçuralım. Eğer iki saatten aşağı uçan olursa veriyim elinize bıçağı kellelerini siz kesin. O kadar şaşırdımki bu yorumunuza ne diyeceğimi şaşırdım. Ha bu özellik Kayseri'de sırf benim kuşlarıma ait bir özellik değil. En kötü KUŞÇUNUN bile kuşları bir saatten az uçmaz ve iyi kuş TEK uçar. Üstad71 in deyimiyle kargacıları bilemem. Detaylı bilgi için bakınız: Kayseri'de Kuşçuluk
Abi cok iyi soyledın ama soyle birseyde soyemek gerek her yerde dogru kuscu olcak diye bırsey yok.Özellikle son yıllarda guvercın beslemek hobby olarak degil para kazanmak icin yapılıyor.Adamlar ufak bir odaya dolduruyor kusları pazara getirip sayıyorda sayıyor.Yeni birisi gelip aldıgı zaman eger bilgisi yoksa " bu cınsin tamamı öyledir heralde " diyor.Böyle guvercin sever sitelere katılmak gerek bence

Ömer ÖZKURT

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ömer ÖZKURT
Meslek
Kamu Personeli
İkametgah
Diyarbakır
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Abi cok iyi soyledın ama soyle birseyde soyemek gerek her yerde dogru kuscu olcak diye bırsey yok.Özellikle son yıllarda guvercın beslemek hobby olarak degil para kazanmak icin yapılıyor.Adamlar ufak bir odaya dolduruyor kusları pazara getirip sayıyorda sayıyor.Yeni birisi gelip aldıgı zaman eger bilgisi yoksa " bu cınsin tamamı öyledir heralde " diyor.Böyle guvercin sever sitelere katılmak gerek bence[/quote]

çok doğru düşünüyorsunuz.onlarda kuşcuyum diye geçiniyor.o yüzden bizim gibilerin ismi değişti GERÇEK KUŞCULAR.
:heyo:

ustad71

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
oğuz
Meslek
tekniker
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
:haha: heeeyyy biz boşunu demiyormuyuz kargacı cok kuşcu az diye :ckmk: agzı olan konuşuyo.tek kuş uçmaz diyen ya bangocudur yada lök lök cü( kargacı). :ckmk:

nadyas

Kayıtlı Kullanıcı
İkametgah
--İl Seçiniz--
Yetiştirdiğim Irk
Seçiniz
Diğer Irklarım
Yok
:ckmk: :eek:ley: :ckmk: :eek:ley: :dans: :dans: :dans: :dans:

Hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hayrettin BÜYÜK
Meslek
Öğretmen
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Destek veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Şimdi sizde haklısınız. Adam takla ırkı güvercini tanımıyorsa birisinden bende de bulunsun hesabı bir çift kuş istiyor. Ee o da tutup en iyi kuşunu verecek değil. Adilerinden tutup bir çift veriyor. Diğer arkadaş kovalıyor kovalıyor kuş uçmayınca haaaaaa diyor taklacı böyle bir şey demekki.

Size bir şey söyleyim. Hani bazı kuşçular uzunca bir değneğin ucuna bir bez veya poşet bağlayıp uçmayan kuşları kovalıyorya, benim öyle bir şeyim yok mesela. Kuş kalkar uçmak isterse uçar(ki hasta veya yumurtlamak üzere değilse mutlaka ister), istemezse de kendi bilir. Bizde teklif var ısrar yok..
Saygılar..

ahmetkara

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ahmet KARA
Meslek
MATBAACI
İkametgah
Samsun
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Hoca' Alıntı:
Destek veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Şimdi sizde haklısınız. Adam takla ırkı güvercini tanımıyorsa birisinden bende de bulunsun hesabı bir çift kuş istiyor. Ee o da tutup en iyi kuşunu verecek değil. Adilerinden tutup bir çift veriyor. Diğer arkadaş kovalıyor kovalıyor kuş uçmayınca haaaaaa diyor taklacı böyle bir şey demekki.

Size bir şey söyleyim. Hani bazı kuşçular uzunca bir değneğin ucuna bir bez veya poşet bağlayıp uçmayan kuşları kovalıyorya, benim öyle bir şeyim yok mesela. Kuş kalkar uçmak isterse uçar(ki hasta veya yumurtlamak üzere değilse mutlaka ister), istemezse de kendi bilir. Bizde teklif var ısrar yok..
Saygılar..

evet dedğinize katılıyorum canı gönülden kuş yerini sevecek sağlıklı olcak ve uçma zamanını besleyici her gün aynı saatte antarmanını yaptırcak kuşa fazla sıkmaycak bunaltmayacak kuşun damarında varsa sağlamlık kuşu deynekle poşetle kovalmaya gerek yok yanında uçan gezen kuş oldukça yavruyu takar peşine ve nefesini açar 1 hafta sonra yavruyu tekte atsan uçar ve gezer ama dediğimiz gibi kuşun damarı sağlam olması lazım bu çok önemli

benim görüşüm bu abilerim arkadaşlarım :)

elemim

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
barış yoleri
Meslek
serbest
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
bence de kuş isterse ayağını yere vur yine de uçar mesela bnm şimdi kızmalar var önceleri uçurmak için sopanın ucunu bez bağlardım şimdi ise bi metre yükseklikten bırakmak yetiyor ve hergün aynı saatlerde uçurmakta önemli bnm için

ELEMİM

DotaTR

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Enis
Meslek
Yok
Yetiştirdiğim Irk
ewt ya iyi ki bu şite warya hüseyin abi iyi ki war yaa!!!

A

Anonymous

Merhabalar güvercin dostları,

Objektif bakış açısıyla konuya yaklaşmak istiyorum,

Günümüzün en çok sıkıntı yaşandığı durum kuş uçurmaktır düşüncesindeyim neden kuşlar uçmaz bilgimce baştan bunu aktarmak isterim.

1-Siz eğer bilmediğiniz bir kuşu aldıysanız ve kuş yetişkin 2 yaşından fazlaysa kuşun performans sergilemesi çok zordur.
2-Günümüz kuşçuluğu kostüm merakından o kadar çok zarar görmekte ki artık kuşların gözleri, renkleri bozulmasın diye kuşları güneşe dahi çıkarmayan yetiştiricilere rastlamak mümkün!Oysa ki kuşlarımızın o kadar çok güneşe ihtiyacı vardır ki aynı yem yemesi su içmesi gibi güneşede çıkması şarttır.
3-Masa kuşçluğu kostüm kuşçuluğu almış başını gidiyor bilip bilmeden gözümüze hoş gelen kuşu bizi cezbeden kuşu alıp beslemeye ve uçurmaya çalışıyoruz böyle bir şey açıkçası pek mümkün değil yani bu tür kuşlardan performans beklemek bence doğru değil.Eğer kuşu rengi için aldıysanız rengiyle yetinin.
4-Faiş fiyatlara göz kamaştırıcı kuşlar alabiliyoruz bu kuşların ebeveyinleri uçmuş mu?kaç saat uçmuş?uçucu bir kan mı?uçarken hangi performans özelliğini sergiliyor?bunları kuş alırken sormazsak bunlara dikkat etmeyipte kuş uçurmak istiyorsak bence çok zahmet çekeriz!
5-Faiş fiyatlara alınan kuşları uçurmaya dahi cesaret edemeyenlerimiz var bir ton para verdim nasıl uçurayım? mantelitesi doruk noktasında ilerliyor durum böyle iken uçucu bir kandan bahsetmek ''kopadan''öteye gidememektedir.Kuş alırken bu kuş uçar mı diyoruz adam uçar diyor ama adam kuş uçurmuyor ki!!!Uçar mı uçar uçurana aşk olsun :eek:ley:

Bu 5 maddeye daha nice objektif düşünceler sunabilir sizlerle paylaşabilirim yukarıda ki 5 maddeye dikkat edersek aldığımız kuşlar zahmetsizce uçar sevgili güvercin dostları.KIsacası ne tür bir kuş aldığımızı satıcıya sormak bir çok olumsuz memnuniyetsizliği ortadan kaldırır.Kuşu niçin aldığımızı niçin beslediğimizi önce gelin çözelim sonra bütün kuşlar uçacaktır.Saygılarımla esenkalın.
4-

ahmetkara

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ahmet KARA
Meslek
MATBAACI
İkametgah
Samsun
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Re: VİTAFORM

basoglanh' Alıntı:
SelAMLAR.
Merhaba. vitaform 20 litre suya bir çay kaşığı koyulması normaldir. 5 Litrelik suyada çay kaşığının dörtte biri normaldir.
Saygılarımla.
Hüseyin BAŞOĞLAN

kardeş ilaçlayarak kuş uçmaz bence içinde olacak başka bir topiktede açılmıştı bu konuya karşılık yazılmıştı hüseyin
bence ben kuşun kendi hırsına bağlı bir şey kuş tembelse tembeldir

gültepeli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ayku akkuş
Meslek
ögrenci
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
slm abiler bende yeni kayıt oldum bu siteye hoşuma giitti güzelmiş bende 10 senedir kuş besliyorum babam bi türlü izin vermiyordu ama ben gizlice besliyordum ama artık bişey demiyor ben de kuşların iç kurumaya giriyoya onun ilacını bilen varmı ya kuş lara kuruluga giriyo ölüyo ne yapmam lazım acaba şimdiden tşk aeo :slm:

gültepeli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ayku akkuş
Meslek
ögrenci
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
dogru söylüyon kayserili abi benimde dumanlım var 3 saat tek uçuyor çakmaklı miski onlada saatlik 2 saatten aşagı uçmuyorlar uçmayan kuşlarda kargacılar besliyor tabi ondan uçmut-yor

menemenli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ali Yağcı
Meslek
Tekniker
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
merhaba arkadaşlar. Ben dönek beslerim. Ama sadece dönek te değil, bango,baska,saya azman yani neye ihtiyacım varsa onu beslerim. ilk ve en önemli şart öğretmenlik yapacak kuşların performansının yüksek olması ve terbiyeli olması.bütün hepsi tek te uçar kalabalık ta.
Dönek yavruyu önce kalabalıkla birkaç hafta uçururum.ayar olduktan sonra her hafta yanına bir eksik kuş salarım. eş alma çağınına kadar yanında hiç kuş kalmamış olur. ondan sonra dönmeye başlayan kuşum yanında kuşu zor bulur. eli mahkum tek uçacaktır. uçar da zaten. Hatta kümeste hangini istersem yanına sopa ile dokunmam yeterli. defalarca aynı şekilde uçar ve iner.
Tabi bazı şartları yerine getirmek gerekir.
Yavru bakımlı büyüyecek, hiçbir uçan kuşunuz şuraya buraya konmayacak, yavruyu tüye girmeden muhakkak uçurmaya başlayacaksınız. çok aç, çok tok olmayacak, susuz olmayacak. her yemden ve dengeli beslenecek.
İlaç takviyesine gelince; hasta bitkin olmadığı sürece kullanmayı doğru bulmuyorum. bu tıpkı kontörlu telefon kullanmaya benzer. ilaç vücutta az ise kuş kendini bitarafa atıverir. yani performansını haftalık olarak siz arttıra arttıra iyileştirebilirsiniz. Örneğin ilk hafta günde iki hava, ikinci hafta üç , sonraki hafta günde dört kez gibi.Taki kuşunuz çakı gibi olana dek.Zaten bundan sonra kuşunuz tek te uçar kalabalıkla da....

tolgahan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
tolgahan cokyasar
Meslek
otomobil sanayi
İkametgah
Yurt Dışı
Yetiştirdiğim Irk
Saya
bence ilacla hapla falan alakasi yok kanimca eger ilacla uctuysada tesadùf olmustur kusun icinde varsa ucar ama destek olarak antreman en iyisidir ama olur kus turp kalmistir yanik kalmistir ucmaz veya ac tir gozù hep yerdedir yine ucmaz saya olmus donek azman taklaci hepsini besledim hepside ayniydi kus vardi tek ucmuyordu kus vardi yaninda kus olmadan yùkselmiyordu kus vardi tek basina kandilde asili kaliyordu pul olup sisene kadar ucuyordu ucucu kuslarda antremanin ciddi yeri var.. 8 ile 12 saat ucuran var

erdinç_34

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Erdinç DOLAPÇI
Meslek
Teknisyen
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
helal sana ne laf etmişin ama ruh tan önce kuş yatık olmayacak sen alıştırıcan esas iş sende yem vermen ilaç vermen önemli değil kuş zaten uçma eylimli kalkıpta bekçilik yaptırırsan kuşa uçmaz tabi köpek değilki ilaçla olsa bizde uçardık canım kardeşim sen uçan kuş bul beraber antreman yaptır biz neler uçurduk dene

kuscumehmet

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
mehmet
Meslek
serbest
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
kardeşim benim kuşumda dediğin gibi yapıyodu.depelediğimde bi 5 dk tavana sıkıp oynuyodu.azla uçmuyodu ben kuşu biraz daha yüksek yerlerden bırakıyorum ve zamanlı uçuruyom.ben kuşumu büyük kafesin içine sadece 1 çift alabilecek büyüklükte bir kafes yaptım onun içinde duruyo 2 gün 3. gün uçuruyom.rahat 1 saate yakın uçuyo.

A

Anonymous

MErhabalar,ÇİFT ANTREMAN diye adlandırmak istediğim bir performans arttırıcı bilgimi konuya dahil etmekte faydalı olacağı düşüncesindeyim.

Arkadaşlar her hangi bir kuş saat 16:00 da akşam üstü salındığında ve tıka basa toksa ne zaman iner ne zaman kümese girer?tabiki büyük ihtimal hava kararmasına yakın bu ''hissiyatı'' biraz açayım şimdi.

Sabah gün aydınlandıktan hemen sonra uçurulan antreman verilen çeyrek toklukta bir kuş daha hava kararmasına çok zaman olduğunu bilir!burdan yola çıkacak olursak kuş hissen uçmak istemesi artacaktır bunu sabah erken salınan kuşlarda gözlemleyebilirsiniz.Bu kuşun piskolojik olarak havada uzun zaman ceya o anki durumu itibari ile kondüsyonu yetti kadar havada kalmasınla sonuçlanır çünkü zekası o an uçmak için ideal bir zamanlamanın içinde olduğunu mükemmel dercede anlıyacak zeka kapasitesine sahiptir.Bu yüzden de ÇİFT antreman verilen kuşlar her zaman günde bir defa salınan kuşlardan performans açısından çok çok üstündür ve günde sadece akşam üstleri salınan kuşlara nazaran daha düzenli bir kümes hayatları vardır.''bu bahsettiklerim uçum kümesleri için geçerlidir''.Hepimizin çoğu zaman yaptığımız uçum beklenti yanlışının temelinde damızlık üretim kümesi ve uçum kümesinin ortak kullanımda olmasıdır!!!yani bizler kümesimizde hem uçum hem üretim performans ararsak kuşlarımız bir yerde ben sana bu kadarını veremem diyebilir ve zamanla diyecektirde!Benimde ayrı bir uçum kümesim yok ama uçuracağım kuşa fazla yavru baktırmıyorum!kısır kuşlar bu yüzden çok faydalıdır bunuda hatuırlatmak isterim.''ek olarak performans kümesleri uçum kümesleri küçük olmalıdır kuş gün içinde enerjisini kümes içinde de harcar!''sabah salınan kuşlarda uçum isteği daha fazladır çünki akşam kocaman bir gece uyumuştur dinlenmiş durumdadır''.

Çift antreman sabah saatleride ki ilk uçum aşamasında havanın sabah serinliği ve tatlı rüzgarı kuşların en iyi performans sergiledikleri zamanlardır öğlenden sonra yapılan uçumlarda havanın ve kuşun yaşadığı tüm çevre ve alanın, kümesin ısınmasıyla kuşta bezginlik yaratacağı gibi havanın kararması sorununuda kuşun aklına takacaktır ve kuş istenilen saatlerde uçamayabilir!

Eğer kuşlarımıza gerçekten iyi saatlerde uçum dereceleri vermek istiyorsak arkadaşlar sabahları uçurmaya çalışmalıyız akşam üstleride kendi halinde isteği kadar uçabilir.Zorla değil kuşun durumuna göre belirlenen takiklerle performans elde edilebilir.Her kuş uçacak diyede bir şey söz konusu değildir bazı kuşlar gerçekten ne yapsanız uçmaz yavrudan da uçurmaya çalışsanız uçmaz buda elinizde ki kuşun uçum kanlı olup olmadığının göstergelerinden biri olarak değerlendirilebilir.hepinize sağlıklı kümsler bol performanslar dilerim.

ALtinekinLi

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
AliOsman
Meslek
serbest
Yetiştirdiğim Irk
Hünkari
Kardeş o Arapi Tut Ve Ciddi Diyorum Poposuna Aci biber Yani Kırmızı Biber Sür . Dama ii Alişkınsa Bak Sen Nasıl acıyor . 2- Bide Ruzgarlı Havada At Kuşu Alişkınsa Mecbur Acacak. 3- İyi Ucan Kuşun Varsa Havacı 2 sini Bir Salla Ucar Acar Merak Etme .. Gule Gule Ucurmalar KonyaLi

omenn

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ömer oyar
Meslek
ögrenci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
YAHOO
[email protected]
slm arkadaşlar benim kuşlarımda fazla uçmuo en fazla 10 dk kuşları 3 lüde uçursam 7 tane kuşum war hepsinide uçursam en fazla 10 dk uçuo nedennini bilen warmı ?

göksal balcı

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
göksal balcı
Meslek
depo sevkiyat
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
arkadaşlar,oynadığına göre taklacı bir kuş bence ya bir rahatsızlığı var yada yavru kızgınlığındaysada uçma isteği azalabilir.saygılarla :slm: