Neler Yeni

KUŞ OYNATMAK !!!

gençosman^^

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
genç osman yiğit
Meslek
özel
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
zaman ayırıp okuyan bütün arkadaşlara teşekkür ederim

Ömer ÖZKURT

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ömer ÖZKURT
Meslek
Kamu Personeli
İkametgah
Diyarbakır
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Asıl bizler sana bu güzel yazıların için teşekkür ederiz abi eline yüregine saglık ama devamını bu makalelerın dört gözle beklıyoruz.

Bilgi paylaştıkça güzeldir.

zogoz

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Oguz SAHİN
Meslek
Ressam&Heykeltraş
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Bu değerli bilgi paylaşımın tekrardan okunup , üzerine düşünülmesi gereken zamandayız . Saygılar .

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
ugurk81' Alıntı:
Merhabalar Erdem Bey,

Ben hiç öyle bekletipte kuş oynatmadım şimdiye kadar, açıkçası öyle uçurmadan yatırıp yaklaşık bir yıl sonra felan uçurupta oynasın diye denemişliğimde yok. Benim bu konudaki görüşüm "ağaç yaşken eğilir" mantığıdır. Tüm canlılarda alışkanlık faktörü ve eğitimi zamanında almak önemlidir. Birinci tüyü atıp hırslı kuş hatalı da olsa oyununu açtıysa ikinci tüyde 4-3.teleklerde yarım gelen kanlı telekler kuşun canını çok acıtır. Kısmen oyun bırakırlar o ara... Kuş oyun açmış zaten fazla yağlandıracak şeyler vermeden o dönemde kanadını ve tüylerini tamamlayana kadar uçurmamak bence en mantıklı davranış olurdu.Yanlış hatırlamıyorsam Osman Bey bir kuş videosu paylaşmıştı, bir kaç ay olmuştur. Oyun açmamış kuşu yaklaşık 11 ay kadar yatırdıktan sonra oyun söktürüldüğü tarzında bilgi verip paylaşmıştı. Sizin şuan sorduğunuz soruyu orda ben sormuştum. Bende özellikle bu konuda deneyimleri olan kişilerin o kadar bekletip eğer açtıkları kuşlar varsa gözlemleri nedir çok merak ediyorum. Her ne kadar bana doğru bir uygulama gibi gelmese de, bu durumun kuş oynatmakta kabul edilir bir yöntemmidir, düşüncelerini ayrıntılı anlatanlar olursa zevkle okurum.

Saygılarımla...

cevdet özbayer

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
cevdet özbayer
Meslek
emekli
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
ugurk81' Alıntı:
S.a. Osman Bey,

Zaman ayırıp değerli bilgilerinizi samimi bir şekilde paylaştığınız için teşekkürler. Daha önceki yazınızı da bu yazınızı da okuyanlardanım. Tabi o yazınızda da şimdiki yazınızda da katılmadığım noktalar olsa da genel itibariyle yeni kuş oynatma hevesini yaşayan arkadaşlarımıza, kardeşlerimize çok faydalı olacakları konusunda hiç şüphem yok. Şimdi yapıcı eleştirilerde bulunmak amacıyla katılmadığım noktalardan aklıma gelenleri de yazayım ki emeğinize saygısızlık olmasın. Önceki yazınızı hatırlarsınız kuşun nasıl izlenmesiyle ilgili bir büyüğümüz, tabi sualinden bilgisi belli olan, boş olmayan bir büyüğümüz sordu sizde cevapladınız payınıza düşeni en iyi şekilde... Ben o yazınızdaki özellikle bireysel düşünceniz olan kuşun taklasız uçuşa başlamsını yine bireysel olarak katılmıyorum. Çünkü bana göre taklacı kuş oyunla dik bir şekilde kalkar ve inerkende ya döne döne oynayarak ya da asılı kala kala oynayarak iner. Oyunla kalkması daha uçuşun başında orda kuşunuzu izlemeye gelenlere " taklacı kuş izlemeye hoş geldiniz, beni izlemekten pişman olmayacaksınız" demektir :)) Tabi o yazınız daha bir ayrıntılıydı ve daha beğeniyle okumuştum.

Özellikle iş yavru oynatmaya gelince tabi sizde haklısınız o kadar dallı budaklı bir durum ki, kendi kuşlarınızın yavrusu da olsa acaba bu ne olur diye yeni bir beklenti sözkonusu olduğundan yanılma payı yüksek bir serüven olabiliyor. Bu konuyla ilgili daha yazınızın başlarında öyle her kuşunu oynatabilenlerin olduğunu düşünmüyorum yazmışsınız. Eğer oyun dediğiniz kuşun oyunu söküp gelip fişeklemesiyse emin olun bunun tek faktörü kuşların saf bir ırk ve sağlıklı bir yavru olmasıdır. Soyunda kırıklık olmayan ve sık takla gibi, çeşitli hastalıklar gibi kuşun performans uçuşunu engelleyen bir takım faktörler yoksa ben her yavruya oyun söktürülebileceğine inanıyorum. Ben yavrularımın çoğunu sökebiliyorum çok şükür ama 1 taklayla da çıkar, 3 taklayla da çıkar 5 taklayla da çıkar, bazen kanadı güçsüz olur, telekler eksik olur boşta çıkar ama bir anormallik yoksa kesin oynar. Yavru kuşun oyunuda hataları da suya yazı yazmaya benzer, çok ümitlenmemekte gerekebilir, hatalarına da çok üzülmemekte gerekebilir. Özellikle 2.tüyü tamamlayıp, teleklerini tamamlayıp yavruya kusturmadan hatta tam karakteri nedir diye görmek için yaklaşık 1,5-2 yaşındaki oyununa kadar kuş gözlemlenir. O yaştan sonra elde olan neyse odur.

Değindiğiniz gibi yavru kuşun uçuşa başlamasından karekterini oturtana kadar bana göre de en önemli faktörler; kuşun tüy ve kanat yapısını tamamlaması, kuşçunun kuşunu gözlemleyip özellikle teke düşene kadar kuşa iyi koçluk yapması, herşeyden önemlisi de sabırdır. Kuşun göz rengi değişir ama bunun %100 oyun temelli olduğunu düşünmüyorum. Göz genetik yapıyla alakalıdır. Anne ve baba gözlerinden baskını hangisiyse ona yakın bir göz yavruda oluşur. Yavruyken de yaşlanınca da tüm canlılarda olduğu gibi biraz değişikliğe uğrar. Oyunlu kuşlar sürekli uçtuğundan kızıl ya da kırmızı tonlarındaki ince damarlı şeritlerin göz rengi etrafında barınması kuşun uçuculuğunu gösterir. Göz renginin tamamı değil sadece o şerit performansla ilgilidir.

Kuş sayısı arttıkça bireysel olarak kuşlarımızla ilgilenmek zor oluyor fakat ben yavrulara ayrı ayrı çok vakit harcanmasındansa teke düşmeye yaklaştıkça 1.tüyü tamamlamış kuşların az çok kalite olarak öne çıktığını ve o ara diğer yavrulardan ayrıca onlara önem verilmesi taraftarıyım. Diğer yavrularda fark yaratana kadar, dikkatinizi çekecek çabaları gösterip toplu uçurduğunuz yavrular içersinde ben farklıyım diye basbas bağırana kadar ayrıca üstüne eğilinmesini beyhude çabalar olarak görüyorum. Kısaca ilk tüyü atınca aklı havadaki kuşun kendini belli edeceğini düşünüyorum.

Genel olarak beğendiğim, deneyimlerinizden beslenen yazılarınız için tekrar teşekkürler. Kuş oynatmak bana göre kolayda gerisi zor yani her fişek çeken kuş kümesimizde olmalı mı? İnsanoğlu doyumsuz önce oynayan kuşum olsun diye uğraşırsın sonra yüksekten atsın, hızlı gelsin hızlı çıksın istersin. Herşeye doyarsın bu seferde yarışlık kuş istersin uzun gitsin istersin....vs. Herkes kuşunu ayrı değerlendirirken bir de işin bu kısmını değerlendirsin. Sizler kuşçuluğun hangi evresindesiniz. Kuş oynatmaya doydunuz mu? Artık sadece fişekli kuş değil, yüksekten atan, hızlı ve araları geniş çıkan kuşlarınız, seferi geniş gezen kuşlarınız mı olsun istiyorsunuz? Ya da hepsine doydum yarışlarda bana kupa kaldıracak kuşlara hasretim, hevesim artık orda mı diyorsunuz? İşte önce ne istediğimizi bilelim sonra kuş oynatalım ona göre ortam hazırlayalım. Yoksa hepsi hayalde kalır.

Çok uzatıp umarım yazınızı kirletmemişimdir, muhabbetler-deneyimler paylaştıkça güzel.

Allahın selamı,rahmeti, bereketi üzerinize olsun.
Uğur bey;teşekkür ederim,güzel bir yazı olmuş,klavyenize sağlık.

Kuş uçurmak,kuş oynatmak tamamen kişinin kuş anlayışına ve beslediği kuşun genetik özelliklerine göre değişkenlik gösterir.

Ben kuş uçurmayalı hemen hemen 12 sene oldu,bu işi oğlum yapıyor bende seyrediyorum,bizim beslediğimiz kuşların içerisinde genetik yapısı,karekteri veya kanı ırkı çok değişik kuşlarda var,örneğin yavruluktan uçupta,eş görmeden, yumurtaya yatmadan,yavruya kusmadan oynamayan,takla dahi çevirmeyen kuşlarda çıkıyor.

Bu tip kuşların veya aşırı sersem olan ve yavruyken kaybolma riski olan kuşların bazılarını yavru yumurta gördükten sonra uçurup,söktürüp seyrettiğimiz çok oluyor.

Bana göre her kuş meraklısı beslediği kuşa göre seyislik yapmak zorundadır,sonra kuş sersem oldu,kanat açtı,kayboldu diye şikayetci olmamalıdır.

Sitedeki güvercin ustaları veya bu işin duayenlerinden olanlar daha geniş ve detaylı bir açıklama yaparlarsa çok iyi olur kanatindeyim.

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
ugurk81' Alıntı:
Merhabalar Erdem Bey,

Ben hiç öyle bekletipte kuş oynatmadım şimdiye kadar, açıkçası öyle uçurmadan yatırıp yaklaşık bir yıl sonra felan uçurupta oynasın diye denemişliğimde yok. Benim bu konudaki görüşüm "ağaç yaşken eğilir" mantığıdır. Tüm canlılarda alışkanlık faktörü ve eğitimi zamanında almak önemlidir. Birinci tüyü atıp hırslı kuş hatalı da olsa oyununu açtıysa ikinci tüyde 4-3.teleklerde yarım gelen kanlı telekler kuşun canını çok acıtır. Kısmen oyun bırakırlar o ara... Kuş oyun açmış zaten fazla yağlandıracak şeyler vermeden o dönemde kanadını ve tüylerini tamamlayana kadar uçurmamak bence en mantıklı davranış olurdu.Yanlış hatırlamıyorsam Osman Bey bir kuş videosu paylaşmıştı, bir kaç ay olmuştur. Oyun açmamış kuşu yaklaşık 11 ay kadar yatırdıktan sonra oyun söktürüldüğü tarzında bilgi verip paylaşmıştı. Sizin şuan sorduğunuz soruyu orda ben sormuştum. Bende özellikle bu konuda deneyimleri olan kişilerin o kadar bekletip eğer açtıkları kuşlar varsa gözlemleri nedir çok merak ediyorum. Her ne kadar bana doğru bir uygulama gibi gelmese de, bu durumun kuş oynatmakta kabul edilir bir yöntemmidir, düşüncelerini ayrıntılı anlatanlar olursa zevkle okurum.

Saygılarımla...

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Ömer ÖZKURT' Alıntı:
Asıl bizler sana bu güzel yazıların için teşekkür ederiz abi eline yüregine saglık ama devamını bu makalelerın dört gözle beklıyoruz.

Bilgi paylaştıkça güzeldir.

emin ceran

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
emin ceran
Meslek
çalışmıyor
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
kuşun sonunu görmek herkese nasıp olmaz döğru benim 1 cift dumanlı akkuyruklaRIM VAR UÇURUYODUM 1 YAŞINA GELMİŞTİ HASTALANDILAR VE ÖLDÜLER

ozkantun6

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ozkan tuna
Meslek
medical pers
İkametgah
KKTC
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok