Kümes Genelinde Ani Kuş Ölümleri Halsizlik Tedavisi - Güncel!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Çirkin91

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
21 Kas 2012
Mesajlar
1
Tepki Puanı
0
Puanları
0
Yaş
49
Ad Soyad
Hayri Yılmaz
Meslek
Esnaf
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Selamün aleyküm arkadaşlar.

Taklacı cinsi güvercin besliyorum. Kümeste 70 adet güvercin vardı lakin şu son bir haftada sürekli ölümlerden ötürü 20 adet kaldı.. Araştırırken burayı farkettim,diğer kuşçu arkadaşlarada sorayım dedim.

Kuşlarda önce kanat tutulması oluyor. Sonra birden bire halsizlik baş gösterip ölüyor. 3 çeşit ilaç kullandım,karışım halinde Geosol Eritron diğerini hatırlayamayacağım. Ama deva olmadı. Kümes temiz,suları yemleri hergün değişiyor,düzenli olarak salınıyor.

Bu hastalıgın sebebi nedir ? Ne yapmalı ?
Saygılar.
 

hener

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
25 Eki 2008
Mesajlar
413
Tepki Puanı
1
Puanları
18
Yaş
62
Ad Soyad
Hüseyin Ener
Meslek
emekli
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Bango
Teşhis için verdiğin bilgiler yeterli değil. Kimse bu şekilde yardımcı olamaz. Kuşların genel durumlarnı, dışkılarını, ağızlarını ve gözlerini incelemen gerekir. Birkaç resim de çekebilirsen iyi olur. Geçmiş olsun.
 

mermerci-vedat

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Eki 2011
Mesajlar
276
Tepki Puanı
0
Puanları
0
Yaş
33
Ad Soyad
vedat demirci
Meslek
mermerci
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
--- message by moderator ---
Uyarı!
Her hastalık SALMONELLA veya VEBA DEĞİLDİR, bunun gibi kesin ifadeler kullanmayınız! Hayati tehlikesi olan hastalıklar için öncelikle ECOLİ konusunu araştırabilirsiniz! İmkan ve vakit varsa mutlaka kanatlı uzmanı (ve hayvanların yaşam/refah vs. haklarını ihlal etmeyen) bir veteriner hekimden yardım alınız ve herhangi bir uygun laboratuvarda dışkıya önceden tahlil yaptırınız. Tedavisine geç kalmayınız!
--- message by moderator ---
 

devir

Yardımcı Admin
Katılım
20 Ağu 2012
Mesajlar
392
Tepki Puanı
11
Puanları
18
Yaş
44
Konum
Lefkoşa
Ad Soyad
Devir KorkmaZHan
Meslek
Brand Designer & PR Ads Cons.
İkametgah
KKTC
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Posta, Kokotil ve Yabiciklerimiz (Thm. 2000)
Merhaba,
Bu hastalıkla çok karşılaştık. hasta kuşları rahat ve korunaklı ayrı revirde karantinaya alınız. kafesinizi uygun şekilde dezenfekte ediniz. yiyemeyenleri hazmı kolay gıdalarla hazırlayacağınız, yumuşak kıvamlı az mamayla günde birkaç kez dikkatlice besleyiniz (hazım her seferinde kontrol edilmelidir, problemi olanları zorlamayınız! bozulmuş içeriği dökümanda bahsedildiği şekilde kusturmak gerekir). imkan veya zaman varsa kanatlı uzmanı (ve hayvanların yaşam/refah vs. haklarını ihlal etmeyen) bir veterinerden yardım alabilirsiniz. herhangi bir laboratuvara gidip dışkıya gerekli tahlilleri yaptırabilirseniz, doğrudan duyarlı olduğu etken maddeye göre kısa sürede iyleşmelerini sağlarsınız! güncellenebilen dökümandan alıntı yaparak, hastalığın ayırt edici bazı belirtilerini aşağıda paylaşıyorum:
*Tip2 ecoli yetişkinlerde ani ölüm ve yavru/genç kuş hastalığı: Hastalığın belirtileri; Ayaklarını sürüyenler/ayakları tutmaz gibi olanlar/yürüme zorluğu/yeme ilgi azalır/hazmedemeyeceğinden kursağını boş tutar/kabarıp duran veya çökerek oturan/kursağı aşağıya doğru şişer veya sertleşir/kursakta hamursu maya gibi birşey olur/bağırsaklardaki enfeksiyondan dolayı şiddetli karın ağrısı çeker gözlerini açamaz/hazımsızdır, sessizdir, solunum problemleri oluşur, nefes alırken veya siz elleyince içinden küt küt “kütürtülü” sesler çıkar/hızlı kilo kaybı/kurgansı yeşil koyu veya beyazlı mukuslu karışık sulu ishal vardır veya oluşur/sarı veya fosforlu yada köpüklü ishal/gırtlakta daralma/çenede kitlenme/ağız içi veya dil mor/ayaklar soğuk ve morarma veya siyahlanma/ishali durdurunca ölüm/veya ölmeden önce bembeyaz mukuslu ishal/nekahate girer acıyla can verir. hastalığın tedavisinde karşılaşılabilecek diğer durumlar ve gerekli uygulama metodlarına, güvercin diğer kanatlılar kumru tavuk vs. için güncel döküman linki: https://goo.gl/TVOLqb muhabbet, kanarya, civciv, sultan papağanı vs. için güncel döküman linki: https://goo.gl/K7cA3C ilgili dökümanlarda açıldıktan sonra ctrl+f tuşlarına basıp, çıkan kutucuğa tip2 yazıp oklar yardımıyla konuyu bulup dikkatlice okuyunuz veya konuları siteden aratabilirsiniz. dökümanları güncellenebileceğinden sadece linkiyle paylaşınız ve bilgisayar üzerinden açınız. tedavisine geç kalmayınız. geçmiş olsun.. Devir KorkmaZHan
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst