Neler Yeni

Kısa Bir Adana Hikayesi

Fehmi

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
15 Haz 2014
Mesajlar
20
Puanları
3
Yaş
39
Konum
Çanakkale
Ad Soyad
Fehmi Karataş
Meslek
Öğretmen
İkametgah
Çanakkale
Yetiştirdiğim Irk
Hünkari
Diğer Irklarım
Yok

KISA BİR ADANA HİKAYESİ


Adana'nın ilk kurulduğu yerleşim yerlerinden Döşeme Mahallesi'nde 40 yıldır Adanaya özgü "Taban Simidi" yapıyor bu fırın. Yol üstünde geçerken görünce uğrayıp iki tane almak istedim. Soguk değildi ama usta ısıtalım biraz istersen dedi. Olur dedikten sonra sohbet ettik biraz. Eskiden simit ucuzdu herkes yerdi şimdi simitle ekmeğin fiyatı aynı diye sorunca, unun çuvalından odunun kilosuna kadar herşeyin fiyatının çok yükseldiğini hatta borsa gibi anlık fiyat belirlendiğini susamın ise artık çoğunlukla ithal geldiğini anlattı emektar usta.

Sokak ise ayrı bir konu aslında, fotoğraflardan birinde görülen eski tip tuğlaları gösteren usta" Buraları ve Tepebağı hep zamanında Ermeniler yapmış böyle tuğla bulunmaz, çok eski binalar artık dayanmıyor koşullara hep binalar yıkılıyor" dedi.

Çıkmak üzereyken lüks araba içinden biri daha simit almak üzere durdu. Benim için ısıtılmış simidi sormadan alan kişiye " Abi o senin kısmeti afiyet olsun" dedim. O da bilmeden para vermiş. Emektar usta yeni bir simit attı fırına ısınsın diye. Kim isterse ona ver usta dedim.

Sanırım tam Adana usulü simit ve sokak hikayesi oldu bu.
 
Son düzenleme:
Üst