iran tavuğu - spenç tavuğu

SEREF

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ŞEREF
Meslek
ÖZSOY
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Anne babalarının kümesleri muntazam, tüneklik te var , günboyu açıkta dolaşıyorlar, çok nadir kapalı tutuyorum yem olarak buğday ,mısır, karışık kuş yemi vs herşeyide iştahla yiyorlar , etrafta ot böcek ne varsa yiyorlar .. Çok hareketli hayvnlar vızır vızır her deliğe girip çıkıyorlar , bazen ağaçların üstüne bile uçuyorlar , bu hayvanlar için geniş bahçe şart .. Bizim de şuan koşullarımız yeterli , bir sıkıntıları yok gayet keyifliler .. selamlarŞEREF
tekinn' Alıntı:
bu tavuklaların yanına baska tavuk sokma ucabılceklerı bır ortam yaparsan bırde tunek ucarlar ve tunege aksam vaktı dızılırler....
zevklı hayvanlar ama genıs cıftlık tarzı bır yer olması gerekır...

SEREF

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ŞEREF
Meslek
ÖZSOY
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
İran tavuğu civcivlerim süratle büyüyor , birkaç zaiyat'la da olsa sanırım bu işide öğrendik , ..
İlk birkaç hafta beni bayağı yordular ,yem yemiyorlardı sürekli ötüyorlardı , siteden sizlerden aldığım bilgilerinde faydası oldu , özellkile haşlanmış yumurta çok işe yaradı ..
Yanalarına birkaç tane de normak yavuk civcivi koydum , bu civcivler sayesind e yem yemeyi öğrendiler, tacuk civcivleri neye gaga vursa , onlar da vurdu, yemye çalıştı , böylelikle yem yemeye alıştılar ..
Şimdi gayet sağlıklılar .. Yem olarak fenni civciv yemi - buğday - mısır - ayçiçeği - kullanıyorum, serbest bıraktığımada' da bolca çimen yiyorlar , birde böcek ve solucan topluyorlar ..
Oldukça'da gürültücü ve haşarılar , sürekli karmaşa içindeler .. Bu günlerde artık anneleride onlarla takılıyor ..

kusbaz123

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ekrem.
Meslek
işçi/operatör
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
Diğer Irklarım
yüksek uçucu
renkli degillerya oradan biraz kaybediyolar XD

SEREF

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ŞEREF
Meslek
ÖZSOY
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Bu gün itibari ile üç aylarını doldurmuşlar dı ::::(((( ..!!
Hava çok soğuk olmasına rağmen biraz dolaşmaları için kümeslerinden çıkardım, neşe ile koşuştular her sabah olduğu gibi.. Aklımın kenarında ACABA ! sorusu olmasına rağmen keyifli oldukları için bıraktım kendi hallerine ..
Küçük bir iş için on dakika ayrıldım ve aman Allahım !!!
Dödüğümde katliyam olmuştu !! bir sokak köpeği beştane normal tavuk pilici ile iki tane İran tavuğunu pilicini !! parçalamış, halende kalanları( üç tane son ) yakalama ya çabalıyor ...
Hakkını verdim Ve gönderdim ..
Üç aylık çabam hafta sonu dahil özenle yemlemem, üzerlerine titremem hepsi masal oldu ... Hayvancıklar bana öyle alışmıştıki beni gördüklerinde koşarak yanıma geliyorlardı ..
Bir emek veriyoruz ama şu HAŞERE ler diyeceğim ( kedi - köpek - atmaca - fare - gelincik - sansar - ) dakikasını fırsatını bulup , hevesimizi kursağımza dizmeyi başarıyorlar ..
Aylardır ne emekler harcadığımı kısmen sizinlede buradan bu konu başlığı altında paylaştım .. Ölmesinlerdiye düzinelerce haşlanmış yumurta yedirdim, tek tek rendeleyerek .. Daha neler neler ..
Diyecek fazla birşey yok ..
selamlarŞEREF

dynatech

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Cem Özkan
Meslek
Turizm
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Offf çok yazık olmuş, çok üzüldüm gerçekten..Bir anlık ihmale bile gelmiyor yerde bu tarz hayvan beslemek. Neyse allah geride kalanlara , size sağlık sıhhat versin, sıkmayın canınızı..İnşallah yeni yeni yavrular alır büyütürsünüz, tecrübe kazandınız naslsa..