Neler Yeni

İç Organları Anüsü Dışarıya Çıkıyor Tedavisi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ayvalık

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
29 Ocak 2013
Mesajlar
30
Puanları
6
Yaş
50
Ad Soyad
ERTAN BOLAT
Meslek
MEMUR
İkametgah
Balıkesir
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Arkadaşlar iyi günler....
taklacı güvercinimi dünde rutin olarak uçurupp indirmiştim (ortalama 4 saat) bugün güvercinimin halsiz olması dikkatimi çekince elime alıp baktığımda kıçından dışarı iç organlarının çıktığını gördüm ve çok şaşırdım. hemen kıçını su ile yıkayıp iç organlarını kıçına geri ittim ve kantoron yağı sürdüm inşallah düzelir diye düşünürken kısa bir süre sonra iç organlarının tekrar geri çıktığını gördüm..

1-Bu kuşumu yeni eşe vurmuştum yeni yuva yapıp yumurta hazırlığı yapıyordu, (ilk yumurtası olacaktı)
2-Uçtuğu son gün hava rüzgarlı idi ve bir martı ile biraz uğraşmıştı,
3-acaba kuşun yediği bir şey dokundu ve kabız mı olmuştu,

sevgili arkadaşlar güvercinimin bu rahatsızlığının sebebi ne olabilir ilk defa böyle bir olaya rastladım..
 

hener

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
25 Eki 2008
Mesajlar
415
Puanları
18
Yaş
62
Ad Soyad
Hüseyin Ener
Meslek
emekli
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Bango
Bir veterinere gösterseniz daha iyi olur. Sanırım kabızlıktan ileri gelen bağsur gibi birşeydir. Geçmiş olsun inşallah bir hal çaresini bulursun.
 

devir

Yardımcı Admin
Katılım
20 Ağu 2012
Mesajlar
404
Puanları
18
Yaş
45
Konum
Lefkoşa
Ad Soyad
Devir KorkmaZHan
Meslek
Brand Designer & PR Ads Cons.
İkametgah
KKTC
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Posta, Kokotil ve Yabiciklerimiz (Thm. 2000)
merhaba,
bu durumlar daima içten dışa yansır oral tedavi gereklidir; bizim bir sultan papağınımızda daha sonra da bir güvercinimizde benzer bir durum olmuştu. İlk kez yumurtladığı bir dönemdi. Artık zorlanmaktan mı, üşütmekten mi oldu bilmiyorum ama anüsü kanlı bir şekilde dışarıya çıkmıştı. Hemen veterinere götürdük, veteriner anüsü içeriye koydu, ancak 2 dk. geçmeden tekrar dışarı çıktı. Veteriner; normalde içerde kalması gerekirdi, bu dışarı atıyor birşey yapamam, siz günlük pansuman edin belki yaşar dedi gönderdi. Bunun üzerine ben de bayanların kullandığı "Savlon" isimli yabancı marka dezenfekte ürününden bir miktarı suyla karıştırıp temiz bir "camsil" şişeye doldurup her gün anüsü fısfısla dezenfekte ettim ve peşine "pamuklu kulak temizleme çöpüyle" anüse bir miktar zeytinyağı + terramycin "antibiyotikli vucut merhemi" sürerek anüsü her gün içeriye koydum. Savlon detol türevidir, ancak bayanlarda hassas bölgelerde mantar oluşumu yapan maddeden arındırılmış, çok etkili güzel bir dezenfekte ürünüdür. Kıbrıs’ta süpermarketlerde veya eczanelerde bulunur. Savlon bulamazsanız onun bir benzeri -her ne kadar formülünü yeterli bulmasamda- "savlex" var. Türkiye’de eczanelerde satılır, ya da bunların yerine suya az bir miktar elma sirkesi ve karbonat yada sadece batticonlu su da dezenfekte görevi yapabilir. Her gün anüs dışarı çıkıyordu, ancak ilaçlara devam ettikçe ve gün geçtikçe kanama bitti; 3. gün olduğunda anüs içeride kalmaya ve hayvan rahatlamaya başlamıştı. Yanlış hatırlamıyorsam tedaviye bir hafta devam etmiş, hazmı kolay gıdalarla beslemiş, ve bunların yanında içme suyuna; ilaç karışımı eklemiştim “tehlikeli ishali yoksa en yukarıdaki ilk ilaç listesindeki karışım uygundur”. Ama o olaydan sonra ona bir daha eş vermedim, diğer kuşlarla birlikte özgür şekilde evde uçup oynadı, sağlıklı yaşadı.. Söz konusu hayvanı hiçbir zaman eşe vermeyin! Hastalığı tekrar edebilir. Siz de imkanınız varsa öncelikle kanatlılardan anlayan (ve hayvanların yaşam/refah vs. haklarını ihlal etmeyen) bir veterinere götürün! bağırsaklardaki iç çiçek bu duruma sebep olur, karma tedavi gerekir. siteden aratabilir veya pansuman ve oral ilaç karışımları için buradaki güncellenebilen dökümandan: https://goo.gl/TVOLqb faydalanabilirsiniz. dökümanı güncellenebileceğinden sadece linkiyle paylaşınız ve bilgisayar üzerinden açınız. geçmiş olsun..
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst