Neler Yeni

Hünkari ANKARA

fethi

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Fethi Oğuz
Meslek
Memur
Yetiştirdiğim Irk
Hünkari
Herkese teşekkürler. Çetinnuri arkadaşımın kuşları tabiiki bir başka güzel. Ancak yer kısıtlı olunca ancak yerli dediğimiz Hünkarileri besleyebiliyoruz. Diğerlerinin bir de bakıcı sorunu oluyormuş. Ben kuşlarımı uçuruyorum, yaklaşık 30 dakika ile bir saate yakın yüksek uçuyorlar. Yeri kısıtlı olupta beslediği kuşu uçurmayı seven arkadaşlara yerli Hünkariyi tavsiye edebilirim.

göksal balcı

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
göksal balcı
Meslek
depo sevkiyat
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
merhaba fethi bey bende yerli hünkari besliyorum yuvaya sadıklarmı acaba uçurmak istiyorum biraz çekiniyorum çatılarda kuş peşinde koşmayı hiç sevmem cevap yazarsanız sevinirim :slm:

fethi

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Fethi Oğuz
Meslek
Memur
Yetiştirdiğim Irk
Hünkari
Çok akıllı kuşlar. İnanın Cin gibi, soba bacası deliğine bile alışabilirler. İnme, konma gibi bir sıkıntıları yok, her yere inebilirler.

Tacettin

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Tacettin Belkeseli
Meslek
Satış Temsilcisi
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Fethi Bey

Yerli hünkari beslemeyi düşünen biri olarak,bu ırkın saf kuşlkarını nasıl ayırt edebiliriz
ne tür özelliklerini taşıması gerekiyor,kuş alırken nelelere dikkat etmeliyiz.
Yerli hünkari beslemek diğer ırklara göre farklımıdır ,
Bize bu güzide kuş ile bildiklerinizi aktarırsanız çok sevinirim.
Bir çift edinmeden önce bu kuş hakkında çok şey eğrenmek istiyorum.Saygılarımla.

fethi

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Fethi Oğuz
Meslek
Memur
Yetiştirdiğim Irk
Hünkari
Tacettin bey,
Hünkari güvercini, bu işin uzmanlarının da dediğine göre güvercinler içinde en nitelikli ırk. sizin karar vermenizde yardımcı olacağım konu öncelikle yeriniz çok müsaitse ve bakıcı kuşlara yeriniz varsa ithal olan Hünkarileri yetiştirmeniz, ancak benim gibi yer konusunda kısıtlıysanız yerli Hünkariler...
Şunu belirtmek istiyorum, çok eğlenceli kuşlar, inme - konma gibi bir problemleri yok, her yere inebilir ve konabilirler ve kendi yavrularını kendileri bakıyorlar...
Görsel olarak bunlardan güzel güvercin ırkı yok. En önemli özellikleri ise her yavrunun bir sürpriz olduğu ! Eğer kanlarında varsa ne renk olduğunu beklemek yetiştiricilik açısından en zevkli taraf. Bizim kendi ırkımız olarak her güvercin sever kümesinde bulundurmalı , en azından misafirlerine beslediği kuşları gösterirken bunlardan bir çifti gösterirse gördüğü ilgi ve sempatiyi farkedecektir. İnanın misafirlerin en çok ilgi gösterdiği ırk görselliği yönünden Hünkariler olacaktır.

talhababa

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
talha bab
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Seçiniz
usta resimde bulunan çifti satmayı düşünüyor musun?

ahmetaslan16

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ahmet aslan
Meslek
serbest
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
kuşların paralı bango hünkarilerin kafaları daha iri oluyor yinede güzeller

evo

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
murat özarslan
Meslek
öğretmen
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
fethi' Alıntı:
Tacettin bey,
Hünkari güvercini, bu işin uzmanlarının da dediğine göre güvercinler içinde en nitelikli ırk. sizin karar vermenizde yardımcı olacağım konu öncelikle yeriniz çok müsaitse ve bakıcı kuşlara yeriniz varsa ithal olan Hünkarileri yetiştirmeniz, ancak benim gibi yer konusunda kısıtlıysanız yerli Hünkariler...
Şunu belirtmek istiyorum, çok eğlenceli kuşlar, inme - konma gibi bir problemleri yok, her yere inebilir ve konabilirler ve kendi yavrularını kendileri bakıyorlar...
Görsel olarak bunlardan güzel güvercin ırkı yok. En önemli özellikleri ise her yavrunun bir sürpriz olduğu ! Eğer kanlarında varsa ne renk olduğunu beklemek yetiştiricilik açısından en zevkli taraf. Bizim kendi ırkımız olarak her güvercin sever kümesinde bulundurmalı , en azından misafirlerine beslediği kuşları gösterirken bunlardan bir çifti gösterirse gördüğü ilgi ve sempatiyi farkedecektir. İnanın misafirlerin en çok ilgi gösterdiği ırk görselliği yönünden Hünkariler olacaktır.
Selamlar.. Ben bu yerli ve ithal Hünkari olayını anlayamadım.. Hünkari zaten bize ait bir tür değil mi ? İkincisi normal saf Hünkariler kendi yavrularına bakamıyorlar benim bildiğim yani sizin yerli dediğiniz kırma mı oluyor? Eğer öyleyse yazık, çünkü o kuşun özelliği yitiriliyor.. Bizim olan Hünkari şimdi dışardan mı ithal ediliyor..

fethi

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Fethi Oğuz
Meslek
Memur
Yetiştirdiğim Irk
Hünkari
Arkadaşlar,
Osmanlı Hünkarileri; küçük boyutlu, yemini kolaylıkla yiyebilen, yavrularını kendi bakan, kuyrukları paralı (Turalı), kanat-kuyruk veya tamamı işlemeli, arka tepeli, göğsü güllü, güzelliği için beslenen güvercinlerdi.

İthal olanlar; renk özellikleri aynı olmasına rağmen Avrupa ve Amerika'da yapılan çalışmalarla boyutları büyütülmüş ve gagaları küçültülmüştür. Bu sebeple yerden dahi zor yem yiyebilen (Yem kabı gerekli), yavru bakımı için bakıcı kuşlara gereksinimi olan görsel yönden daha doyurucu bir ırk.

Şimdi bunların ikisi de Hünkari güvercini . Biz kendi ırkımızı ithal etmiyoruz, Avrupa'da oynanmış olan ırkı ithal ediyoruz. Güvercin beslemek tamamen yetiştiricinin şahsi zevkiyle ilgili bir hobi. Kimisi Bağdadi besliyor, onun güzel özellikleri ile ilgileniyor. Hünkari besleyen arkedeşlarımızda hangi tür hünkariden hoşlanıyorsa o ırkı beslesinler.

Bunlar Hünkari değil, Bango diyecek kadar otorite varsa biz saygı duyarız. Ancak bunu bize ayrıntıları ile açıklamak zorunda olmalı diye düşünüyorum.

İlk önce herkesin emeğine saygı...

evo

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
murat özarslan
Meslek
öğretmen
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
fethi' Alıntı:
Arkadaşlar,
Osmanlı Hünkarileri; küçük boyutlu, yemini kolaylıkla yiyebilen, yavrularını kendi bakan, kuyrukları paralı (Turalı), kanat-kuyruk veya tamamı işlemeli, arka tepeli, göğsü güllü, güzelliği için beslenen güvercinlerdi.

İthal olanlar; renk özellikleri aynı olmasına rağmen Avrupa ve Amerika'da yapılan çalışmalarla boyutları büyütülmüş ve gagaları küçültülmüştür. Bu sebeple yerden dahi zor yem yiyebilen (Yem kabı gerekli), yavru bakımı için bakıcı kuşlara gereksinimi olan görsel yönden daha doyurucu bir ırk.

Şimdi bunların ikisi de Hünkari güvercini . Biz kendi ırkımızı ithal etmiyoruz, Avrupa'da oynanmış olan ırkı ithal ediyoruz. Güvercin beslemek tamamen yetiştiricinin şahsi zevkiyle ilgili bir hobi. Kimisi Bağdadi besliyor, onun güzel özellikleri ile ilgileniyor. Hünkari besleyen arkedeşlarımızda hangi tür hünkariden hoşlanıyorsa o ırkı beslesinler.

Bunlar Hünkari değil, Bango diyecek kadar otorite varsa biz saygı duyarız. Ancak bunu bize ayrıntıları ile açıklamak zorunda olmalı diye düşünüyorum.

Öncelikle yanıt verdiğiniz için teşekkürler.. Tabiki herkesin emeğine saygı duyuyoruz.. Sadece benim netten öğrendiğim kadarıyla saf ırk olan, kısa gagalı bakıcıya ihtiyacı olanlar.. Yani osmanlı zamanında üretilenler normalde kendi yavrularına bakamıyorlar diye biliyordum.. Ben hacettepe üniversitesi biyoloji öğretmenliğinde okuyorum.. Kuş bilimci bi hocamız var fakat evciller hakkında pek yardımcı olamıyor.. Biz de Türkiyedeki evcil güvercin ırkları hakkında bir yazı yada ufak bi kitapçık hazırlamak istiyoruz.. Kırma kuşları listelemek çok zor o yüzden sormak istedim...
Saygılar..

göksal balcı

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
göksal balcı
Meslek
depo sevkiyat
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
TÜRKİYE'M bu yüzden ileri gidemiyor kendi kuş bilimcimiz bile kendi ülkesinde beslenen kuşları bilmiyor,araştırmıyor, elin oğlu geliyor götürüyor tescillendiriyor ve bizim diyor.bunları kırıp veya başka genlerle birleştirip başka ırk çıkartıyorlar.merak ve istek yok, veterinerlerde en azından çoğu diyeyim kendi hayvan doktoru güvercin besliyorum diyince garibine gidiyor küçümsüyor.sakanın cinslerini araştırıyorda güvercini araştırmıyorlar.yazık.bu kuşların kendine özgü bir ırk olduğunu ben biliyorum :slm:

evo

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
murat özarslan
Meslek
öğretmen
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
göksal balcı' Alıntı:
TÜRKİYE'M bu yüzden ileri gidemiyor kendi kuş bilimcimiz bile kendi ülkesinde beslenen kuşları bilmiyor,araştırmıyor, elin oğlu geliyor götürüyor tescillendiriyor ve bizim diyor.bunları kırıp veya başka genlerle birleştirip başka ırk çıkartıyorlar.merak ve istek yok, veterinerlerde en azından çoğu diyeyim kendi hayvan doktoru güvercin besliyorum diyince garibine gidiyor küçümsüyor.sakanın cinslerini araştırıyorda güvercini araştırmıyorlar.yazık.bu kuşların kendine özgü bir ırk olduğunu ben biliyorum :slm:
Bizim derdimiz de bu işte abicim.. Kendi kuş bilimcimiz yabani kuşlar hakkında hertürlü bilgiye sahip, koruyor sahip çıkıyor.. Ama evcil güvercin hakkında bilgisi yok.. Ama biz sürekli kendisi ile muhabbet edip yardım almaya çalışıyoruz.. Fakat ne hoca ne de okuldan yardım yok.. Kendi çapımızda birşeyler araştırıyoruz. :kitap:

koray_a

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
koray akpınar
Meslek
pc donanım
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Kelebek,trakya yerlisi
fethi' Alıntı:
Arkadaşlar,

Fethi bey kuşlarınız güzel fakat hünkarinin kırılmamışı aslen orjinal olanı hollanda dediğimiz hünkariler. Bende birçok kaynakta araştırdım yerli hünkari denilenler osmanlıdan bize yadigar olan hünkariler değiller bu kuşlar sonradan türemişler . Biz birçok değerimizde olduğu gibi bunada sahip çıkamamışız. Biz avrupada oynanmış olan ırkı değil avrupanın zamanında bizden alarak sahip çıktığı bizlerin yitirdiği ırkı ithal ediyoruz. Bilginin yaşı olmaz kırmayı bize orjinali onlara yakıştıramadım şahsen.