Neler Yeni

HAYDİ USTALAR işte bu iyi kuşta olmazsa olmaz.

dedekorkut

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
dede korkut
Meslek
öğretmen
İkametgah
Yozgat
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Şimdiye kadar iyi kuş tanımlaması yapılarken,vay şöyle kapatacak(düşecek),vay şu kadar sünecek(fişekleyecek)vay şöyle uçacak , vay şöyle konacak dediniz de hiçbiriniz şu gerçeği bilmiyorsunuz ya da ne gördünüz ne duydunuz arkadaşlar.
İYİ BİR KUŞ TA DİSİPLİN ŞUDUR:ENSEDE DAHİ UÇUYOR OLSA ASLA KANAT DÖVMEZ(KAYIKLAMAZ).
Saim ustanın kuşlarını izleyenler buna hiç dikkat etmemişler anaşılan,yada işlerine gelmemiş...

[email protected]

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
TÜRKER ÖDEN
Meslek
GÜVENLİK
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Diğer Irklarım
KARABAŞ BURSA OYNAR AKKANAT AKKUYRUK
KAYIK ÇEKMEZ BUNU BEN BİLE BİLİYORUM.

KİMSE SÖYLEMEDİ ÇÜNKÜ HERKES BİLİYORDUR.

dedekorkut

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
dede korkut
Meslek
öğretmen
İkametgah
Yozgat
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Türker bey bu kuşların her özelliği bu zamana kadar anlatıldı da bu özellikleri neden anlatılmadı o zaman.Evet bunu kuşla uğraşanlar çok iyi bilirler ama çoğu bunu bi kusur olarak görmez dile de getirmezler.

[email protected]

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
TÜRKER ÖDEN
Meslek
GÜVENLİK
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Diğer Irklarım
KARABAŞ BURSA OYNAR AKKANAT AKKUYRUK
DOĞRU SÖYLEDİN HİÇ GÜNDEMDE OLMADI ..HAKLISINIZ.

GÖZDEN KAÇTI SANIRIM.

SİZİN SAYENİZDE EKSİĞİMİZ TAMAMLANDI ,, DİYORUM..

EEE BİZ BİR AİLE OLDUĞUMUZA GÖRE EKSİKLERİMİZİ TAMAMLAYACAĞIZ .. :slm:

dedekorkut

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
dede korkut
Meslek
öğretmen
İkametgah
Yozgat
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Aslında nedeni belli Türker Bey,iyi kuş binde 1 ise,bu özelliğe sahip kuşta onbinde bir.

EnisTürk

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Enis Türk
Meslek
yönetici asistanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
İstikrar.

tolga40

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
TOLGA ÖZKAN
Meslek
teknik eleman
İkametgah
Kırşehir
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
yüksekten atma,baş taklası,perdahlı iniş benim olmazsa olmazlarım :heyo: kanat dönveyen kuş yüksek atan kuştur ev etrafında uçupta kayık çekmeyeni bulmak çok zordur

mehmetjeddi

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
MEHMET JEDDİ
Meslek
LOJİSTİK
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Herkesin iyi bir kuşta aradığı kriterler farklılık gösterebilir , birinin kriterlerine göre iyi olan kuş bir başkasının kriterlerine göre beş para etmez bir kuştur.

Benim kuşta aradığım özellikler : uzun uçması ( en az 3-4 saat kanat sallayacak) , yüksek uçması ( uçuş süresinin büyük bölümünü sinekte geçirecek) , oyununu ilk kalkarken ve sinekte devam ettirmesi (kimileri hava oyunlu da diyor), fişeğini burgulu yapması , inerken bol taklalı ve kendi yerine konması, kesinlikle dalmadan ,kanat kısmadan yavaş yavaş alçalarak inmeli.

Sık sık sefere gelen, ip gibi dümdüz fişekleyen, 100-200 metre menzilden kapanıp hedefine taş gibi düşen , dam üstü veya orta menzil yükseklikte uçan bütün kuşları kendi kriterlerime uymadığı için elimden yok pahasına çıkarmışımdır.

Kimilerine göre de bu tarz kuşlar en makbuludur.

Genelde kabul gören özellikler standart olarak kabul edilir ancak benimde iyi kuş olarak tanımlayabileceğim kuş yukarıda saydığım özelliklere sahip olan kuştur, zira başkası bana haz vermez.

Selametle kalın

Khalid

Yönetici
Admin
Ad Soyad
Kadir Halit
Meslek
Mühendis
İkametgah
Samsun
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Herkesin iyi bir kuşta aradığı kriterler farklılık gösterebilir , birinin kriterlerine göre iyi olan kuş bir başkasının kriterlerine göre beş para etmez bir kuştur.

Benim kuşta aradığım özellikler : uzun uçması ( en az 3-4 saat kanat sallayacak) , yüksek uçması ( uçuş süresinin büyük bölümünü sinekte geçirecek) , oyununu ilk kalkarken ve sinekte devam ettirmesi (kimileri hava oyunlu da diyor), fişeğini burgulu yapması , inerken bol taklalı ve kendi yerine konması, kesinlikle dalmadan ,kanat kısmadan yavaş yavaş alçalarak inmeli.

Sık sık sefere gelen, ip gibi dümdüz fişekleyen, 100-200 metre menzilden kapanıp hedefine taş gibi düşen , dam üstü veya orta menzil yükseklikte uçan bütün kuşları kendi kriterlerime uymadığı için elimden yok pahasına çıkarmışımdır.

Kimilerine göre de bu tarz kuşlar en makbuludur.

Genelde kabul gören özellikler standart olarak kabul edilir ancak benimde iyi kuş olarak tanımlayabileceğim kuş yukarıda saydığım özelliklere sahip olan kuştur, zira başkası bana haz vermez.

Selametle kalın
Merhaba Mehmet Bey,
Taklacı oyun-Taklacı Performans kuşlarının çoğu bölgelerimizde iki ayrı ırkı olduğu kabul ediliyor:
Havacı Irk ve Damcı ırk. Sizin anlattığınız vasıflar bahsettiğiniz gibi havacı ırkın standartları. Ancak taklacı yetiştiricileri olarak pek çoğumuz damcı ırk yetiştiricisiyiz ve standartlarımız da damcı ırka göre. Bana ve damcı ırk yetiştiricilerine sorsanız o yok pahasına elden çıkardığınız kuşlar belki de ateş pahası olurdu.
Konunun ilk iletisinde belirtilen kanat dövme hadisesine gelince Korkut Bey'in söylediği gibi iyi bir kuşun kayıklaması eksi puandır ve pek tutulmaz.
Ancak, ensede dahi olsa demek çok daha zor bulunan kuşları hedef alıyoruz demektir.Hem oynayacak hem katiyyen kanat dövmeyecek kuşu bulmak gerçekten oynayanı dahi bulmanın zor olduğu bu dönemde yine yukarıda söylendiği gibi 1/10.000 olasılık...

julyo_s

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Sidar Sarıkaya
Meslek
web master
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
kuşunu begenıyormusun kusun sana goz zevkı yaptırıyormu ozaman o kuş mukkemmel kustur kımseye begendırmek zorunda dıılsın bu benım prensıbım saygılar selamlar.

cevdet özbayer

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
cevdet özbayer
Meslek
emekli
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Bu zamanda oynayan kuş bulmak milli piyangodan büyük ikramiye kazanmak gibi bir şey.
Kuş oynasın,puan alsında nasıl oynarsa oynasın,her yörenin kendine has oyun kriterleri vardır,bunada saygı duymak lazımdır.
Sizin tabirinizle kanat dövmek kötü olabilir,bu benim için hiçbirşey ifade etmez,çünkü kızgınlaşan kuşların büyük bir çoğunluğu kanat dövebilir.
Kuşa yerdeyken sen hükmedersin,kuş havaya kalkınca iki kanat bir kuyruk başına buyruk olur, genetiğinde ne varsa onu sergiler.
Geçen sene Ankarada kupada Trenci Yaşar kardeşimin ikinci olan kuşuda havada birkaçkez kanat dövmüştü,ama bir puanla Ramazan'ın kuşunun arkasından ikinci oldu,şimdi bu kuş kanat dövdü diye kötümü oldu ?

Elinde bu ayarda Ankara'da kötü kuşu olan varsa ben seyredip almaya hazırım.

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
CEVDET AGBİYE KATILIYORUM GENELDE KIZGINLASAN KUS KANAT DÖVER BU TÜR KUSLAR KÖTÜDÜR YADA OYNAMAZ ANLAMI TASIMAZ BU ARANAN KRİTERDEN ZİYADA KUSUN NE YAPTIGI NEKADAR YAPTIGI DAHA ÖNEMLİSİDE SİZİ NE KADAR MENMUN ETTİGİDİR ÖNEMLİ OLAN BENCE BU KUS İŞİNİ YAPIP SİZİ MUTLU EDİYORMU

GERİSİ ÖNEMLİ OLMAMALI HELE SU GÜNÜMÜZ KUSLARINDA OYNAYAN KUSUN VE İYİNİN BULUNMASININ ZOR OLDUGU DÖNEMLERDE BU SEKİL DURUMLARA TAKILMAMAK GEREK

SAYGILAR

yalovaguvercin

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Orhan Berber
Meslek
insan
İkametgah
Yalova
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
merhabalar;

Cevat bey ve Muharrem beye katılıyorum, günümüzde dört dörtlük oynayan kuşları buldukta bir kanat dövmesi kaldı. zaten kuşlardan çok şeyler istiyoruz, kuşlarımız istediğimiz gibi oynasında yeter. bu kadar kusur kadı kızındada olur... :slm:

http://www.orhanberberguvercin.com/

k.murat

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
murat ÖZYANAR
Meslek
esnaf
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
dedekorkut' Alıntı:
Şimdiye kadar iyi kuş tanımlaması yapılarken,vay şöyle kapatacak(düşecek),vay şu kadar sünecek(fişekleyecek)vay şöyle uçacak , vay şöyle konacak dediniz de hiçbiriniz şu gerçeği bilmiyorsunuz ya da ne gördünüz ne duydunuz arkadaşlar.
İYİ BİR KUŞ TA DİSİPLİN ŞUDUR:ENSEDE DAHİ UÇUYOR OLSA ASLA KANAT DÖVMEZ(KAYIKLAMAZ).
Saim ustanın kuşlarını izleyenler buna hiç dikkat etmemişler anaşılan,yada işlerine gelmemiş...

soruyu biraz daha genişletelim.
neden kuş kanat döver
kanat dövmesindeki artısı ve eksisi nedir

şenol tunç

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
şenol tunç
Meslek
elektrik teknisyeni,iki adam boyu damızlıkçı
İkametgah
Sakarya
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Şimdi konuya biraz değişik gireyim kuş havada kanat dövdüğü zaman sahibine mesaj verir,erkekse karı istiyorum,dişi ise

koca istediğini anlatır.

Genelde eşe gelen kızgın genç kuşlarda bu hareket çok görülür.Bu hareket o kuşun kötü olduğu yada kötü olacağı anlamına

gelmez.

Ve bu hareketi sağlıklı her kuş hemen hemen yapar,azdığı zaman mesajını verir.Eşli kart kuşta bu hareket keyifli bir

uçuşun mesajıdır.Hayvan benim neşem keyfim yerinde der gibi kanadını vurur,sıkıntısı olan kuş bu hareketi yapmaz.

Selamlar sağlıcakla kalın.

cevdet özbayer

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
cevdet özbayer
Meslek
emekli
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Geçen sene Ankara Yenimahalle ( Erdal Pekgöz sayesinde) belediyesinin düzenlediği kupayı hatırlayanlar vardır herhalde.
Ankara'da isim yapmış pek çok kuşçunun kuşları yarışmada diskalifiye oldular neden ? çünkü kuşlar inerken oyunsuz indilerde ondan.
Ben şimdiki gençler gibi kuştan fazla anlamam,fakat oğlum Burak (37 yaşında) tam anlamıyla bu zamanın kuşçusu,yani yeni nesil kuşçulardan,onlar kendi aralarında gayet güzel anlaşıp kuş uçuruyorlar.

Ben ve benim gibi kuştan fazla anlamayan emsallerimin sayısı her geçen gün biraz daha azalıyor,sırası gelen ahirete göçüp gidiyor.
Benim kuş konusunda tam olarak anlaşabildiğim toplam iki, üç kişi anca kaldık,kuş konusunda hayatta eniyi anlaştığım kuşçuların başındada rahmetli Gölbaşılı sıvacı Ömer gelirdi,onunla kuş anlayışımız hemen hemen aynıydı.

Erdal Pekgöz'ün düzenlediği kupada benim yıllardır söyleyipte tüzüğe yazdıramadığım değişikliği Erdal kendi düzenlediği kupanın tüzüğüne yazdırdı,neydi bu tüzük değişikliği ? Kuş 50 m. 60m. 10,15 takla oynasa 15,20 seferde yapsa yere oyunsuaz yani taklasız inerse diskalifiye olur ibaresini yazdılar. Havada kanat döver veya kanat vurur ifadesini yazmadılar,bunu yaptıkları içinde Erdal ve hakem heyetini burdan tekrar kutlarım.

Neymiş efendim,iyi kuş yerden oyunlu kalktığı gibi,oyunluda inecektir,gerisi küçük teferratuarlardan ibarettir.
Buna katılmayanlarınız elbette vardır,baştan dediğim gibi ben fazla anlamam ama eski bazı kuşçu arkadaşlarımla biraraya gelince bunun sohbetini yapar gönül eylendiririz.
Hoşça kalın,mutlu kalın,bol seferli elenerek inen yavrular uçurmanız dileyiğle.

dedekorkut

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
dede korkut
Meslek
öğretmen
İkametgah
Yozgat
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Orta okuldayken bir gök yavru uçurdum 15, 20 m 5-6 tokata çokta güzel düşüp oynuyordu.O zaman ne kadar büyüğüm var hepsini çağırdım izliyoruz.kuş 3 sefer ya yapmıştı ya yapmamıştı ki yanına bir yabani güvercin takıldı benimkide ona kanat dövdü.Çağırdığım büyüklerimin hepsi kalktı güle güle uçur dediler gittiler.Ertesi gün sebebini sordum koçum o kuş 10 gün daha ya oynar ya oynamaz dediler.dedikleri gibide çıktı.Üstelik harmanlayarak inen bi kuştu.Bundan 5 yıl önce sohbet ettiğim bir büyüğüm Saim Usta nın kuşlarının en büyük özelliklerinin ensede dahi uçsa kanat dövmemeleri olduğunu söyledi.
Ben kendi gözlemlerimden de uzun soluklu kuşların bu özelliğe sahip olduğunu gördüm.Benim için kanat dövüyorsa o kuş kuş değil.Tabi düşünceler tartışılabilir.

çakmaklı

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
orhan panik
Meslek
torna tesviye
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
karamandan selamlar bu konuya bende katılıyorum kus badanasa girdiginde yani eslesme doneminde kayıklar benim bildigim gordugum duydugum budur zaten ese gelmiş bir kusta yani havada kayıklayan kustanda dort dortluk oyun performansı beklenmez eslesip yumurtayı gorunceye kadar surer bu evre 1 hafta bilemedin 10 gun eger hala devam ediyorsada beslemeye gerek yok . Dort dortluk kus yoktur her kustan aynı performansı alacagız dıede bir kaide. soyle soyleyim insan ömründe iyi kusu bir defa seyreder elde edebilirse sahip olabilirse ne ala yoksa aramaya devam. benim sozlerimi kimse yanliş anlamasın benim kusum bana guzel oynuyorsa esime dostuma beni mahcup etmiyorsa daha guzelini iyisini aramaya gerek varmi yok. yasım genc ama o kadar uzun suredır kuslarla ılgılenıyorum kı keyfıme gore kusu ben daha hıcbır yerde seyredemedım dıyebılırım. dort dortluk kus yoktur dort dortluk seyis vardır kuscu vardır. sen kusuna deger verir onunla bır arkadas gıbı ılgılenırsen oda senı mahcup etmez ederse zaten senın dostun degıldır.
benım gordugume duyduguma gore makbul olan kus saglıklı sıhatlı kanadında kuyrugunda eksık olmayacak.
taban tokadıyla baslayacak ve oyunu taklayla bıtırecek taban tokadına gelırken yere ne kadar yaklasırsa bu 1 metrenın altındadır ve o kadar degerlıdır 20 cm yaklasan ve yere ınmeyen kuslarım mevcut. uzun sure ucan kus makbul degıldır turnuva standartlarında gormustum yanlıs hatırlamıyorsam 2 saat uzerı eksı puandı yanlısım varsa lutfen duzeltın. sıklıkla oyuna gelen kus uzun sure ucmaz ucsa bıle oyun performansı beklenmez 2 saat ucacak her 10 dakıkaya 15 dakıkaya bır sefere gelecek takla arasını orantılı acacak bı taklasında 3 bı taklasında 5 bı taklasında 1 yapmayacak 1 se 1 5 se 5. eger dıkkat ettıysenız fısek arası kısa olan kuslar bol taklalı fısek arası uzun olan kuslarda az taklalı oyun yapıyor ıkısıde makbuldur kuscunun keyfıne gore. kusun oyunla ucusla ısı bıttımı bos ınmeyecek ne kuscuya kufur eder gıbı benım ısım bıttı benden bu kadar demeyecek kı bu durum bır sartla mazur gorulur atmaca vs. saldırılarında.

mermerci-vedat

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
vedat demirci
Meslek
mermerci
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
BENİM İÇİN KUŞDA OLMAZ SA OLMASI

TAKLA ATACAK TAKLA ATMAZSA OLMAZ :)