Güvercinlerin yönlerini bulması

Hüseyin BAŞOĞLAN

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
6 Ocak 2008
Mesajlar
4,882
Tepki Puanı
2
Puanları
38
Yaş
33
Konum
Muğla
Ad Soyad
Hüseyin BAŞOĞLAN
Meslek
Yazılım-Tasarım
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
Dönek
YAHOO
[email protected]
Güvercinlerin Müthiş Sırrı Çözüldü
Olağanüstü bir yön bulma kabiliyetine sahipolan güvercinler, ne kadar uzaklıkta olursalar olsunlar, her zaman yuvalarınıbuluyorlar.

Bilim adamları, güvercinlerin yönlerininasıl bulduğunu tespit ettiler. Son araştırmaya göre güvercinlerin gagalarındademir partikülleri bulunuyor ve hayvan, bu partikülleri pusula gibi kullanarakkuzey kutbunu belirleyip rotasını çiziyor.
OLAĞANÜSTÜ bir yön bulma kabiliyetine sahipolan güvercinler, ne kadar uzaklıkta olursalar olsunlar, her zaman yuvalarınıbuluyorlar. Yollarını hayranlık uyandıran bir gizemle nasıl buldukları merakedilen güvercinleri inceleyen Alman bilim adamları, bu kuşların gagalarında pusulagibi işlev gören küçük demir partikülleri tespit ettiler. Güvercinler, bupartiküller sayesinde yeryüzünün manyetik alanını analiz ederek kuzey kutbunubelirleyebiliyor.Gerta Fleissner başkanlığındaki ekibinaraştırması, "Naturwissenschaften" dergisinde yayımlandı. Dergidekiyazıya göre, güvercinlerin gagalarını röntgen cihazında inceleyen bilimadamları, gaga derisinin altındaki sinirlerde demir partikülleri tespit etti.Araştırmacılar, göçmen kuşların da aynışekilde gagalarındaki demir partikülleri içeren hücreler sayesinde yönlerinibulduklarını kaydettiler.Daha önceki yaygın kanıya göre bu kuşlarıngüneş ve yıldızların konumunu kullanarak yönlerini buldukları sanılıyordu. 2004yılında yapılan bir araştırmada, göçmen kuşların kendi "içpusula"larından çok, rotaları takip ettikleri belirlenmişti. İtalyanaraştırmacılar ise kısa süre önce kuşların "koku haritası" sayesindeyollarını buldukları sonucuna varmışlardı. Fransız araştırmacılar da bukuşların hafızalarında 1200’den fazla görüntüyü tutabildiklerinibelirlemişlerdi.Milattan önceki tarihlerde postacı olarakkullanılan bu kuşlar, savaşlarda da düşman hattından mesaj gönderilmektekullanılıyordu. İngiliz ordusu tarafından İkinci Dünya Savaşı’nda 250 bingüvercini kullanmış ve bunların 32’sine kahramanlık madalyası verilmişti.
 

Üst