Neler Yeni

GÜVERCİNLERDE ÜREME VE GENETİK AKTARIM

şenol tunç

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
şenol tunç
Meslek
elektrik teknisyeni,iki adam boyu damızlıkçı
İkametgah
Sakarya
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Genç kardeşlerimin bu bilgileri bize ulaştırmadaki emek ve çabalarına teşekkür ediyorum.

Öğrenmenin yaşı yoktur,sayenizde böyle bilimsel makaleleri okumak ve içimizdeki bu hobiye meraklı kardeşmelerimizin

bu uğraş ve emeklerini gördükçede,toplumumuzdaki güvercin besleyenler hakkındaki art niyetli düşünceler ve kötü imajda

düzelecektir.Diye düşünüyorum.

Selamlar sağlıcakla kalın.

rey2466

Kayıtlı Kullanıcı
Yetiştirdiğim Irk
Makaracı
Mümtaz bey teşekkürler.Sitenize daha önce defalarca girdim.Türkçeye çevirmenizi sabırsızlıkla bekliyorum.Selamlar sevgiler

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
güzel faydalı bir baslık devam ettirelim bilgilenelim

qummus

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
mustafa yılmaz
Meslek
ögrenci
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
en kısa şekilde genetık bılgı

örnek vererek bır genetık ozellıgın yavruya nasıl aktarıldıgını en basıt sekılde anlatmak ıstıyorum semaya gore takıp edersenız kolayca anlasılır...

homozigot domınant(baskın) anne olsun. homozigot çekinik baba olsun. buda kusun rengıyle ılgılı olsun. ornek olarak gercek olmayan renkler verıyorum. (anne:kırmızı baba: sarı) (anne babanın renklerının harflendırılmesı anne: AA baba: aa)

bunlar esleştiginde yavruları F1 de goruldugu gibi((Aa)) butun yavrular kırmızı cıkar. cunku kırmızı(A) sarıya(a) baskın geldıgı ıcın.

peki yavrular eş tutarsa buraya dıkkat !!!
heterezıgot domınant soldakı dısı sagdakı erkek olsun. bu sefer ortaya F2 de goruldugu gıbı ( AA Aa Aa aa ) durumlar cıkar. ilk üç yavru BUYUK A bulundugu ıcın kırmızı olacak. 4. yavru ıse cekınık genler bulustugu ıcın sarı olacak . 2. ve 3. yavrular hala ıclerınde cekınık genı tasıyor olacaklar. sonrakı kusaklarda etkısını gosterebılırler.

evet kalıtım bu kadar basıt. sımdı demeyın nasıl farklı renkler cıkıyor cunku bu en basıt gercek. bır guvercınde rengı desenı belırleyen bınlerce gen var. abcdefghijklmn ... dıye gıder o yuzden hıcbır zaman yavru ne tam annesıne ne tam babasına ceker. anneden ve babadan yarı yarıya esıt gen alır. domınant genler her zaman etkısını gosterır. cekınık gen ıse ancak cekınık gen ıle karsılasırsa etkı gosterır.

VAKIT AYIRDIGINIZ ICIN TESEKKURLER MEREK EDEN OLURSA MENDEL KANUNLARINDA DAHA DETAYLI OLARAK INCELEYEBILIRLER

Khalid

Yönetici
Admin
Ad Soyad
Kadir Halit
Meslek
Mühendis
İkametgah
Samsun
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım

Mendel kuramı belki genetiğin anlatılabilmesi için iyi bir yol olabilir.
Ancak; kuşlarla ve hele ki taklacılarla çalışmak için çok basit bir model olarak kalır.
Mendel'in bezelyelerle çalışmasının sebebi parametre sayısının az,üretimin az vakit alan bir iş olmasıydı.(Sarı,Yeşil,Düz,Buruşuk)
Taklacı performans kuşlarında aradığımız performans parametreleri ise çok daha fazla.(Akıl(sadakat),uçum süresi,uçum karakteri(sürati-kanat kullanımı-uçuş yüksekliği),atma(kapatma-hedefçilik),takla adedi,takla sesi,fişek mesafesi,fişekte pratiklik ve iniş vasıfları vb..) Ve aynı ölçüde kuşu değerlendirme süreci de uzundur uçuranlar bir kuş hakkında karar verebilmek için çoğu zaman 1 sene beklemekteler...
Dolayısıyla kuşu hele ki taklacıyı; çeçe sinekleri,bezelyeler ve aslanağızlarıyla aynı şekilde değerlendirmek bizi hedefe götüremez kanaatindeyim. Bu bağlamda taklacı oyun kuşlarıyla ilgili bilgi vermek noktasında, bu uğraşa yıllarını veren ustaların tecrübelerini Mendel'in bezelyelerinden daha kıymetli görüyorum.
Araştırma ve emeklerinizin karşılığını alabilmeniz temennisiyle...
Khalid

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Re: en kısa şekilde genetık bılgı

Khalid' Alıntı:
Mendel kuramı belki genetiğin anlatılabilmesi için iyi bir yol olabilir.
Ancak; kuşlarla ve hele ki taklacılarla çalışmak için çok basit bir model olarak kalır.
Mendel'in bezelyelerle çalışmasının sebebi parametre sayısının az,üretimin az vakit alan bir iş olmasıydı.(Sarı,Yeşil,Düz,Buruşuk)
Taklacı performans kuşlarında aradığımız performans parametreleri ise çok daha fazla.(Akıl(sadakat),uçum süresi,uçum karakteri(sürati-kanat kullanımı-uçuş yüksekliği),atma(kapatma-hedefçilik),takla adedi,takla sesi,fişek mesafesi,fişekte pratiklik ve iniş vasıfları vb..) Ve aynı ölçüde kuşu değerlendirme süreci de uzundur uçuranlar bir kuş hakkında karar verebilmek için çoğu zaman 1 sene beklemekteler...
Dolayısıyla kuşu hele ki taklacıyı; çeçe sinekleri,bezelyeler ve aslanağızlarıyla aynı şekilde değerlendirmek bizi hedefe götüremez kanaatindeyim. Bu bağlamda taklacı oyun kuşlarıyla ilgili bilgi vermek noktasında, bu uğraşa yıllarını veren ustaların tecrübelerini Mendel'in bezelyelerinden daha kıymetli görüyorum.
Araştırma ve emeklerinizin karşılığını alabilmeniz temennisiyle...
Khalid
:tamam:

qummus

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
mustafa yılmaz
Meslek
ögrenci
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok

amacıma ulasamıcam anlasılan. 24 yasındakı mendel kalıtımını bılen bır arkadas bıle ne demek ıstedıgımı anlamamıs. anlatımım kotu olabılır. elestırıyede acıgım. mendel suan kı genetıgın ısım babası. benım anlatmak ıstedgım teksey BIR GENIN YAVRUYA NASIL GELDIGIDIR. VE GELEN GENIN BASKIN OLMADIGI SURECE ETKI GOSTEREMEYECEGINI ANLATMAYA CALISTIM. BURADA MENDEL MELEZLEME YAPIP TEKRAR ANNE BABAYI ELDE ETMEK ISTEMIS. CUNKU O HERSEYIN GENETIK SIFRESI OLDUGUNU DUSUNMUS. USTALARA SAYGIM BUYUK. ama kusun goruntusu anneye taklası babaya dedıler mı gulerım. genetık kalıtım coook onemlı bırsey. lutfen buradan anlam cıkartamayan arkadaslar MENDEL IN KALITIM YASASINI OKUSUN. KI ZATEN O BU BASIT CALISMADAN SONRA GIDEREK CALISMALARINI BUYUTMUS. bir ornek vereyım insanların DNA sını acıp uzattıgımızda ıp gıbıdır ve dunyayı 3 tur donuyor. ve dunyanın capı 40,075km :D saygılar cuma gunu daha detaylı acıklama yapacagım

Khalid

Yönetici
Admin
Ad Soyad
Kadir Halit
Meslek
Mühendis
İkametgah
Samsun
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım

qummus' Alıntı:
amacıma ulasamıcam anlasılan. 24 yasındakı mendel kalıtımını bılen bır arkadas bıle ne demek ıstedıgımı anlamamıs. anlatımım kotu olabılır. elestırıyede acıgım. mendel suan kı genetıgın ısım babası. benım anlatmak ıstedgım teksey BIR GENIN YAVRUYA NASIL GELDIGIDIR. VE GELEN GENIN BASKIN OLMADIGI SURECE ETKI GOSTEREMEYECEGINI ANLATMAYA CALISTIM. BURADA MENDEL MELEZLEME YAPIP TEKRAR ANNE BABAYI ELDE ETMEK ISTEMIS. CUNKU O HERSEYIN GENETIK SIFRESI OLDUGUNU DUSUNMUS. USTALARA SAYGIM BUYUK. ama kusun goruntusu anneye taklası babaya dedıler mı gulerım. genetık kalıtım coook onemlı bırsey. lutfen buradan anlam cıkartamayan arkadaslar MENDEL IN KALITIM YASASINI OKUSUN. KI ZATEN O BU BASIT CALISMADAN SONRA GIDEREK CALISMALARINI BUYUTMUS. bir ornek vereyım insanların DNA sını acıp uzattıgımızda ıp gıbıdır ve dunyayı 3 tur donuyor. ve dunyanın capı 40,075km :D saygılar cuma gunu daha detaylı acıklama yapacagım
Yani şimdi konuyla ne alakası var anlamadım.
İnsanın DNA'sı dünyayı 3 tur dönse ne olur 4 tur dönse ne olur...
Benim anlatmak istediğimi anlamak için de, evvela oyun kuşunu bilmek icap eder ki onu öğrendiğinizde anlatmak istediğimi anlarsınız.
Bu konular benim genetik mühendisi ve aynı zamanda güvercin yetiştiricisi olan arkadaşımla dahi netleyemediğimiz hususlar... En son bulduğumuz çözüm klonlamaktı. Onda dahi seyis faktörü girdiği için yine netice farklı olabilir :)

qummus

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
mustafa yılmaz
Meslek
ögrenci
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok

basıt matematık gıbı 2 + 2: 4 eder gıbı bırsey. kucumsedıgın yıllar ıcın soyluyorum. 1900 larda uretılen kopek ırkı bunu kopekcıler degıl genetıkcıler yapmıs... https://www.youtube.com/watch?v=2P5bFr3B6qs 1.dk dan ıtıbaren ızle dogo arjentıno ıcın kac ırk kullanılmıs. genetıgı ogrenırsenız ıstedıgınız seye kolay ulasırsınız.. ornek ucus ları bırbırıne benzeyen kusları sureklı eslersenız. o genlerı bır yere toplayabılırsınız. ama bu ancak 4 de 1 veya daha az ıhtımaldır. ben burda sadecee genetıge onem verılmesı genetık yanının dıusunulmesı bu ısın ustalarıyla genclerıyle bılımsell sekılde yapılmasını ıstıyorum. herkes ılacları ezberlıyor genetıgını de ogrensın ıstıyorum. 101 dog yazarsan butun kopek ırklerının kac yılında olustugunu ve hangı ırklarla olustugunu gorebılırsın. umuram anlatabılmısımdır..

qummus

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
mustafa yılmaz
Meslek
ögrenci
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok

genıtıgını acıp bakma sansımız yok yanı onu kastettım. benım aa AA demem sadece en en en en en basıt ornek olaraktı. bezelyelerden ornek vermemek ıcın renge donusturdum.

Khalid

Yönetici
Admin
Ad Soyad
Kadir Halit
Meslek
Mühendis
İkametgah
Samsun
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım

Yine farklı şeylerden bahsediyoruz.
Uçum özelliği sadece bir parametredir ve sadece ona çalışmak diğer özellikleri geri planda bırakacaktır.
Dogo Argentino ya da Pitbull gibi canavarların ya da GDO'lu frankenstein gıdaların üretimi mi marifet. Bu zaten hala sorgulanan bir şey :)
Biz görsel(show,fancy)amaçlı genetik çalışması, yeni bir ırk üretimi yapmıyoruz.
Biz performans güvercin yetiştiriciliğince seçimli üretim(en vasıflı damızlıkların seçimi ve eşleme) popüler tabirle "selective breeding" yapıyoruz. İlla ki bu çalışmalarımızda genetiği kullanıyoruz,kullanacağız. Ama, bir gen karakteri üzerinden gitmek modelleme olarak kesinlikle yetersiz. Uçurmak,izlemek,gözlemek ve tecrübelerden faydalanmak şart. Ben bunu anlattım ama ümit ederim ki anlayabilmişsinizdir.

qummus

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
mustafa yılmaz
Meslek
ögrenci
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
:D dusuncelemız yaklasıyor :D tabıkı kotu kustan ıyı genetık soy bekleyemeyız :) ama bag dogoo yu da kucumsemıssın :D o kopek domuz avı ıcın yapılmıs sadece gorustusu degıl gucu ve koku duyusuda var :D ama anlasacaz senınle ıkımızınde sonu bıleme dayanacak :D

Khalid

Yönetici
Admin
Ad Soyad
Kadir Halit
Meslek
Mühendis
İkametgah
Samsun
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
saygılar cuma gunu daha detaylı acıklama yapacagım
Evet,cevap vemek istemedim sabırla bekledim cuma gününü ve cuma günü de geçti bu gün cumartesi...
Ve her hangi bir yenilik yok başlıkta.Sözü verirken takibinin yapılabileceğini de düşünmek lazım. :evet:
qummus' Alıntı:
:D dusuncelemız yaklasıyor :D tabıkı kotu kustan ıyı genetık soy bekleyemeyız :) ama bag dogoo yu da kucumsemıssın :D o kopek domuz avı ıcın yapılmıs sadece gorustusu degıl gucu ve koku duyusuda var :D ama anlasacaz senınle ıkımızınde sonu bıleme dayanacak :D
Benimle bu üslupla anlaşabilmeniz mümkün değil kusura bakmayın.
Öncelikle Türkçe yazmayı öğrenmeniz gerekecek.

ozan59

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ozan uğur
Meslek
bankacı
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Seçiniz
Diğer Irklarım
Yok
Oğuzhan bey, bilgileriniz bir derya, her cümlesi çok doyurucu ve öğretici kendi adıma çok teşekkür ediyorum....
Buna benzer makaleleri sizden bekliyoruz....başarılar....defalarca okumak için yazınızı kopyaladım...

paramedic

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
gökhan KARABACAK
Meslek
PARAMEDİK(A.A.B.T.)
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
sayın oguz beye sonsuz tesekkur ederim paylasımları icin

benim içineden çıkamadığım bir konu var yorumlarınızı bekliyorum

A - saf ırk
AB - SAF VE KATILAN DİĞER KAN
C - FARK LI BİR IRK
H - FARKLI BİR IRK

ŞİMDİ BU IRKLARIN MELEZLEŞTİRİLMESİNDEN DOLAYI OLASI ÇIKACAK YAVRUNUN ORANLARI NASIL OLUR BENİM YAPTIĞIM EŞLEŞTİRME AŞAĞIDAKİ GİBİ

DİŞİ KUŞ = AC(BABASI A ANNESİ C) (RENK NUHUDİ YADA ÇUKULATA DÜZ)
ERKEK KUŞ= ABH (BABASI H ANNESİ AB ) ( RENK GÖK BENEKLİ 4 E DORT AKKUYRUK DÜZ)

BU İKİ KUŞUN GENETİĞİ SİZCE NASIL OLUR TOPLAMDA 9 ADET YAVRU ALINDI
A IRKININ BASKIN RENK VE ÖZELLİĞİ (SİYAH - ARKA TEPE )
C IRKININ BASKIN RENKLERİ(BOZ-DUMANLI - GÖK)
B IRKININ BASKIN REK VE ÖZELLİĞİ (ARAP -ARKATEPE )
H IRKININ BASKIN REN VE ÖZELLİĞİ (DUMANLI - DUZ)

ALINAN YAVRULARIN CİNSİYET VE RENKLERİ
1.ÇİFT YARUDA DİŞİ DUMANLI DÜZ ERKEK ARAP DÜZ
2. ÇİFT YAVRUDA DİŞİ DUMANLI ARKATEPE ERKEK ARAP DÜZ
3. ÇİFT YAVRUDA ERKEKDE DİŞİDE ARAP DÜZ
4. ÇİFT YAVRUDA DİŞİ GÖK DÜZ ERKEK ARAP DÜZ
5.ÇİFTTE YAVRUNUN DİŞİSİ ÇIKMADI ERKEK AKKURUK 4 E4 GÖK

ankara kuşcusu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
serkan karahan
Meslek
kurye
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
eğer konuya renk olarak bakılırsa kuşudan olan her yavruyu açık renk kuşa vurulduğu müddetçe kuşun genleri açık renk olan genlere ağırlık kazanacak koyu renk geni baskınlığını yitirecektir

eğer aynı soya farklı kan katmak istenmiyorsa mesela

baba ( arap ) + ana ( mavi) = erkek yavru ( dumanlı ) dişi yavru ( arap)

erkek yavru ( dumanlı ) + ana ( mavi)= yavrular biri gök biri dumanlı .. anlaşılması için tahmini örnek verdim yani her

yavruda açık rengi kullanmada koyu olan genler azalır.

OYUN KARAKTERİ

oyunlu kuş için derlerki yavruların birisi oynar öbürü oynamayabilir veya her iki yavru iyi performans gösterir yavrularından biri iyi olmayabilir.. ben bu görüşe kesinlikle inanmıyorum ama elbette böyle kuş soyu vardır şahitim

ama yine şuna bizzat şahit oldumki 40 tane limon sarı oyun sökmüş olanların hepsinin oyun stili aynı renkleri aynı kuşların hepsi yere çok yakın taban taklalı burgulu oynayan bir direkten fazla gidemeyen kuşlardı..

ve yine soy kuşu besleyen bir tanıdığımda ana ve baba kuşların çok fazla açılarak ve çok yüksek uçtuğunu en az 7 yavrusununda aynı bu şekilde olduğuna şahit oldum

nasılki renk olayında şebap devamlı şebap olarak soyu çoğalıyorsa oyun karakteri uyuşan ana ve babadan oyun karakteri asla değişmeyen kuşlar mutlaka var farklılıklar var isede çok az bir derece farklılık gösteriyor

yine arkadaşta olan araplardan gelen soyda şunu gördüm yavrulardan biri oyunlu biri iyi değildi böyle olduğu için hepsini elden çıkardık

oguz06

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Oğuzhan OĞUZ
Meslek
İnş.Müh.
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Gökhan bey iyi temennileriniz için teşk.
Oyun özelliği ve dağılımı konusunda yorum yazmak zor oran vermek hele ki olanaksız.
Genel manada yorum yazarsam bildiğiniz saf bir ırk hem anne kanında hem baba kanında olduğu için arada tam saf yavru alamayacağınız kesin ama yüzde verememekle birlikte bu ırkın genleri alacağınız yavruların bazılarında buluşabilir.
Renk olarak olaya bakarsak tahminlerde daha isabetli yorum yapabiliriz.
Arka tepe çekinik bir gen olduğu için hem anne hem babada çekinik olarak bu gen bulunuyor.Yavrulara %25 ihtimalle geçecektir.
Gök akkuyruk erkeğin anne arap,baba dumanlı
Y.döner kahverengi dişinin baba arap,anneye 3 renk yazmışınız ana rengi babadan alacağı için çokta sorun teşkil etmez.
Benim kendi fikrim tabiki bilimsel bir kanıtı yok akkuyruk,kırkanat(sazlı) bir kuşta ben beyaz(renksizlik) geninin olduğunu düşünüyorum.(çekinik beyaz)
İşaret rengi kalem mavi(gök),beyaz renk mevcut,dumanlı genide en az bir tane var bunlar babada olanlar.
Baba ana renk olarak iki renk,anne tek renk taşıdığı için anne sadece kahverengi(nohidi) almıştır baba araptan,ayrıca bir renk yayma geni de almıştır.Renk açma geni dişide 1 adet bulunur.Ama erkekte olmadığı için yavrularda bir nevi etkisiz eleman görevindedir.Bu yavrular kendi aralarında eşleştirilirse renk açma geni o zaman etkisini gösterebilir.(anarenk ve renk açma geni cinsiyet kromozomunda bulunduğu için(Z).
Yani zaten çıkan yavru renklerini yazmışın,bunların dışında çakmaklı(pullu) verebilir.Bu renklerin akkuyrukları ve takkalı(arka tepe) olanların renkleri değişebilir.
Saygılar.

Ömer ÖZKURT

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ömer ÖZKURT
Meslek
Kamu Personeli
İkametgah
Diyarbakır
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Oğuzan Bey Bilgi birikiminizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler.
Bu konu hakkında diğer tecrübeli yetiştiricilerimizinde katılımlarını bekliyoruz.

paramedic

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
gökhan KARABACAK
Meslek
PARAMEDİK(A.A.B.T.)
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
oğuz bey ve cevaplayan yorumlayan buyuklerime saygı küçüklerime sevgilerimle çok teşekkür ederim
A saf ırkını ortaya çıkarnak amacıyla tahmini tabiki
nuhudi ve gen yakın akrabası erkekle eşeyledim çıkan erkek yavru tekrar nuhudiyle yani annesiyle eş bunlardan çıkan yavruyu tekrar anne ve aynı zamanda nene olana eşeyleyerek a saf ırkının yoğunluğunu artırabilirmiyim yada saf a alabilme ihtimalim nedir saygılarımla