Neler Yeni

Güvercinler yönlerini ve yuvalarını nasıl bulurlar?

twetyynet

Yönetici
Yardımcı Admin
Katılım
18 Ocak 2014
Mesajlar
207
Puanları
18
Yaş
43
Ad Soyad
Hasan Vedat
Meslek
eski kuscu
İkametgah
Kocaeli
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
birds-95834_960_720.jpg

Serbest bırakılsalar bile yuvalarına hatasız şekilde geri dönebilen güvercinler bunu nasıl başarıyorlar? Bu sorunun cevabı aslında basittir. Güvercinler, hem bedensel hem de ruhsal özellikleri ile yuvalarına sadık hayvanlardır. Onları nereye gönderirseniz gönderin, alıştırıldıkları yuvalarına her zaman geri dönerler.

Tabi bunun bir de bilimsel açıklaması var ki güvercinler uçarken, etraftaki bina ve ağaç gibi her türlü yapıyı görsel hafızalarına kaydederler. Sadece bununla kalmayıp güneş ışınları, manyetik alan, yıldızlar ve koku gibi farklı teknikleri kullanarak da yönlerini bulabilirler. Böylece etraftaki yapıların değişmesi durumunda farklı teknikleri kullanarak doğru yönde ilerleyebilirler.

Gagalarındaki manyetik konumlandırma sistemini kullanırlar
Dünyadaki dış manyetik alana oldukça duyarlı olduğunu bildiğimiz güvercinlerin, bu özelliklerini gaga derisinin duyusal sinir hücresine giden liflerinde bulunan magmehit ve manyetit parçacıklardan aldığını bilim adamları kanıtlanmıştır.

Bu lifler, yapıları gereği dünyanın manyetik alanında gerçekleşen değişiklikleri analiz ederek elde ettiği verilere göre yönlendirme yapabilirler. Dünyanın manyetik alanından aldıkları verileri sinirlere ileterek buradan güvercinlerin beynine yorumlamaları için iletirler.

Bunu kanıtlamak isteyen bilim adamları, küçük ve basit bir deney ile bunu başarmıştır. Bir güvercinin ayağına küçük bir mıknatıs bağladıktan sonra onu uçuran araştırmacılar, güvercinlerin yönlerini şaşırdıklarını ve düzensiz uçtuklarını gözlemlemişlerdir. Bu sayede güvercinlerin dünyadaki manyetik alanı algılayabilen hassas bir yapıya sahip oldukları anlaşılmıştır.

Bu muhteşem yapıları sayesinde kilometrelerce öteden yuvalarının yerini bulabilen güvercinler, hangi yönde gittiklerini, etraftaki yapıların değişip değişmediğini ve ne kadar yolları kaldığını anlayabilirler.

Burun deliklerinden koku alarak bulabilirler
Evcilleştirdiğiniz güvercinler, yuvalarının kokusunu ve sahibinin kokusunu asla unutmaz. Bu kokuyu sindirerek, kokunun bulunduğu bölgeyi yuva olarak benimserler. Başka bir noktaya gittiklerinde, geri dönmek için bu kokuya ulaşmaya çalışırlar. Aynı şekilde yuvasına yakın bölgedeki diğer kokuları da zihnine kazıyan güvercinler, güçlü koku alma duyuları ile bunu evlerini bulma konusunda ustaca kullanabilirler.

Gökyüzündeki yıldızları takip edebilirler
Güvercinlerin yuvalarını ve yönlerini bulmalarındaki bir diğer yol ise gökyüzünden geçiyor. Çok iyi bir görsel hafızaya sahip olan güvercinler, uçma esnasında bulundukları alanın güneş ışınlarını ve yıldızların düzenini akıllarına kazırlar. Kısacası gökyüzünü bir rehber olarak kullanırlar ve bu da yönlerini bulmada onlara yardımcı olan seçeneklerden biridir.
(netten alıntı.)
 

alihep

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
2 Nis 2008
Mesajlar
24
Puanları
3
Yaş
29
Kardeşim seninki kadar bilimsel açıklama yapamasam da konuyla ilgili birkaç şeyden bahsedebilirim. Bu hayvanların yön bulma kabiliyeti cinslerine göre değişiyor. Cinsleri içinde de bu kabiliyetler bazi kuşlarda var iken bazılarında bulunamıyor. Bazı kuşların bu kabiliyetlerin bir kısmı bulunur iken bir kısmı bulunmuyor. İlginç olan bu kabiliyetlerin kendisini kadar cins içinde bu paylaşım.. Çok ilginç.
Kuşların görsel hafızalarınin varlığını biliyoruz. bu yön bulma diğer yön bulma kabiliyetlerinden de bilim insanları sayesinde haberdar oluyoruz. ancak sadece kuscularin bildiği bir yön bulma tekniği daha var ben buna yaşamsal hafiza adını verdim. Kuşlar bazı zaman bazi nedenlerle yuvasını bulamayabilir. Artık hayatlarını başka bir yuvada ya da doğada sürdürmeyi tercih edebilirler. Ancak bir an o unutageldikleri evleri hatırlarına düşüverir. Bir yavruya kusmaya bakar bu iş . Yavruya kustukları an o ilk evleri akıllarına düşer. O ev için yavrusunu eşini aşını bırakır. Yine yola düşerler. Bu sevdalısı olduğum kuşlar...
Saygı ve Sevgilerimle
 
Üst