Neler Yeni

Güvercinler sahiplerini tanır mı?

Hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hayrettin BÜYÜK
Meslek
Öğretmen
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Çok ilginç bir olaya şahit olduğum için bunu sizlerle paylaşmak istedim. Ben güvercinlerimi genelde gün aşırı görebiliyorum. Her ne zaman müstakil olan eve kuşlarımı görmek için gitsem kuşlar beni görmeden daha kümese 20-30 metre mesafe kala yoğun şekilde kümes içeresinde uçuşmaya başlıyorlar. Bu davranışı bir başkası için yapmıyorlar. Acaba diyorum bir çeşit altıncı his mi? :kitap:

Ömer ÖZKURT

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ömer ÖZKURT
Meslek
Kamu Personeli
İkametgah
Diyarbakır
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
evet ben buna tamamen katılıyorum güvercinler kesinlikle sahiplerini tanırlar.
ben çok küçükken rahmetli dedem köyde benim için güvercin almıştı eve benim ilgimi çekeceğini düşünerek.
nasıl alıştırdıysa bir hareket yapıyordu onlar gelip onun kollarına omuzlarına konuyorlardı ama ben ne kadar uğraştıysam o kuşlara onu yaptıramadım.çünkü oraya çok sık gitmiyordum.
bununla ilgili daha yuzlerce örnek verilebilir.
ama bana göre tanıdıkları kesin.

Ozdemir59

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Bülent ÖZDEMİR
Meslek
Kamu çalışanı
Yetiştirdiğim Irk
Makaracı
eğer çok uzun süredir aynı güvercinleri besleyen arkadaşlar varsa beslediğimiz güvercinlerin sahiplerini hemen tanıdığını bilirler örnek yem atarken kümese sokarken kuş sahibinden hiç yabancılık çekmez ama bir başkası aynı şeyleri yapmaya çalışırsa epey zorlanır ve kuşlar toksa çoğu zaman mümkün bile olmaz

hayal_gemisi

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Emre Tan
Meslek
SeRBesT...
İkametgah
Iğdır
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
AOL
[email protected]
özdemir abinin söylediği çok doğru :)

bende kuşlarımı kümese sokarken yada yanına giderken hiç zorluk çekmiyorum ama bir başkası kuşların üzerine yada yem vermeye çalıştığında kuşlar ürküyor

tahirsadan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Tahir Sadan
Meslek
Emekli
Yetiştirdiğim Irk
Kesinlikle mükemmel derecede tanırlar. onlarda izlediğimiz güzel veya aksi davranış biçimleri bizim hatalı davranışlarımızın neticesidir.

SerdarBRS

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Serdar Mustafaoğlu
Meslek
Ozel Sektör
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Bende Kesinlikle tanirlar diyorum, cok basima gelmis bisi beni gorunce tum kuslarim etrafima toparlanir, ama baskasinin asla...

kuscu522

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
cihan koyuncu
Meslek
ögrenci
Yetiştirdiğim Irk
Saya
evett tanıyolar benkuşları cagırıyorum resmen gelıyolar kumese sokmak ıcın mesela iceri derim cogu gırer kuşların,en zevklı yanlarından bırıdır kuşculugun.

MEHMET TASKIRAN

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
mehmet taskiran
Meslek
kuscu metal
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
SAYIN, HOCA.
KUSLARIN SAHIPLERINI TANIMASI GAYET DOGAL VE NORMAL BIR OLAYDIR.KENDILERINE YEM VE SU VEREN KENDILERIYLE ILGILENEN HIZMETCIYI ELBETTEKI IYI TANIRLAR,TAKI KARINLARINI TIKA BASA DOLDURANA DEK,ONDAN SONRA SELAM BILE VERMEZLER,NEDE OLSA INSAN OGLUNDA OLAN NANKORLUK DUYGUSU BIRAZDA ONLARDADA VARDIR.
NE KADAR AZ YEM, O KADAR ITAAT.

SAYGILAR

xxy

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
abc
Meslek
xxx
Yetiştirdiğim Irk
Baska
evet bendede önceden bir kuşum vardı dönekti ama beni gördümü hemen tepişmeye başlıyorlar.

xxy

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
abc
Meslek
xxx
Yetiştirdiğim Irk
Baska
evet bendede önceden bir kuşum vardı dönekti ama beni gördümü hemen tepişmeye başlıyorlar.

xxy

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
abc
Meslek
xxx
Yetiştirdiğim Irk
Baska
ya çok özür diliorum valla yanlışlıkla oldu iki kere yazılıo ya

boşnakesat

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
esat karadan
Meslek
tekstil
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
bence yavruyken alıp kuşu eğitmeye başlarsan omuzada konar başınada kuşları aç brakarak bazı eğitimler verilebilir. dönekçi kardeşlerim ve abilerim bunu gayet iyi bilir.

yeni_cocuk

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
emre bostancı
Meslek
Temizlik Elemanı
Yetiştirdiğim Irk
Adana
boşnakesat' Alıntı:
bence yavruyken alıp kuşu eğitmeye başlarsan omuzada konar başınada kuşları aç brakarak bazı eğitimler verilebilir. dönekçi kardeşlerim ve abilerim bunu gayet iyi bilir.
Valla kesinlikle katılıyorum.. hemde bir örnek vermek istiyorum Mavili Zırhlı en az 3 yaşında bir kuş bir ay önce hiç yanımıza yaklaşmazken yemlerini az vermeye başladık kuş şimdi kucağımızdan inmiyor tabi yeni yetiştirenler için çok güzel bir duyguyu yaşatıyor.

sarıkır4141

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
emre kalender
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Ozdemir59' Alıntı:
eğer çok uzun süredir aynı güvercinleri besleyen arkadaşlar varsa beslediğimiz güvercinlerin sahiplerini hemen tanıdığını bilirler örnek yem atarken kümese sokarken kuş sahibinden hiç yabancılık çekmez ama bir başkası aynı şeyleri yapmaya çalışırsa epey zorlanır ve kuşlar toksa çoğu zaman mümkün bile olmaz
ewet özdemir arkadaşa katılıorum çok güsel açıklamış tşklr

Fenerbahcem

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mehmet
Meslek
Guvercinci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Herseyin basi egitimdir , benim birtane ala vardi elime koluma konardi..elime kondugunda oksardim bile hatta kafasina ve gagasina arada opucuk verirdim.
Kusculugu biraktigimda icim ciz etmisti ondan ayrilacagim diye , kumesimin en guzel kusuydu kirmizi cizgili biraz bol pacali ala idi hediyelik kus.
Bana geldiginde 1 yasinda felandi ama hemen kaynasmistik :D

Aradan yillar gecti halen bazen dusunuyorum ne guzel hayvandi diye , beni gordugunde hemen elime koluma konardi.
Yeni eve tasindim kusculugu birakali 6-7 yil oluyor ama bu yaz tekrar baslamayi dusunuyorum allah izin verirse.

Hey gidi gunler hey , hastalik gibi insan birakamiyor kusculugu nekadar zaman gecti ama hic unutmadim hep aklimda kaldi bazende ruyalarima girdiler...hayirlisiyla hersey yoluna bir girsede yeniden kavussam guvercinlere.

Hersey gonlunuzce olsun.

tolgahan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
tolgahan cokyasar
Meslek
otomobil sanayi
İkametgah
Yurt Dışı
Yetiştirdiğim Irk
Saya
evet kuslar devamli kendilerine yem veren kisileri tanirlar

hdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
hasan demir
Meslek
işçi
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
bana göre tanırlar tabiki yavrudan beri bende olanlar bir gün beyazlarımdan biri yuvaya girmedi tam kaçarken elimle ona vurdum karşı çatıya kondu çatıda ne yapıyor diye ona baktıgımda beni gördü ve belki inanmazsınız bana arkasını döndü

Republic

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ibrahim yıldız
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Bencede tanirlar ne de olsa biz onlarin her istedigini yapan rahat etmelerini saglayan kişileriz.Kumese girdigimizde veya yemlerken bizden yabancılık cekmezler fakat baska birisi oldugu zaman surekli kanat cırparlar kacarlar bnm kardesimle bana oyle oluyor :evet:

battalınoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
battal gazi ülkü
Meslek
serbestmeslek
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
arkadaşlar öncelikle herkese selam.güzel bir konuya değinmissiniz.kuşlar diğer evcil hayvanlar gibidir sahibini tanırlar.aynı insanlar nasıl görüyorsa onlarda görüyorlar.renk ayrımı yapıyorlar.benim kuşlarımda beni tanır hatta ve hatta bir köpeğimiz vardı diğer köpekler gibi kuşlara saldırmazdı .kümesin yanı başında yatar kuşları seyreder kuşlarda onun bişey yapmayacağını bildiği için onun ta burnunun dibinde yayılırlardı.bundan iyide bir ispatı olamaz bu işin.birde kuşları yem ile terbiye eden arkadaşlar o kuşları yem yüzünden kaybedebilir.en güzel terbiye biçimi benim kanımca şevkat ve ilgidir.siz onları ne kadar severseniz onlarda sizi sever.

SEREF

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ŞEREF
Meslek
ÖZSOY
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Hernekadar kuşlar sahiplerine alışsada çok fazla insana yakınlık duymazlar, alıştıkları kişinin yem vereceğini bildiklerinden yada zarar vermediğini bildiklerinden o kişiye karşı daha toleranslı davrana bilirler yada sahiplerine daha yakın durabilirler ,ancak güvercinler geneli itibari ile gurupları içerisinde mutludur insana karşı özelbir alakaları yoktur,'' örneğin muhabbet kuşu ''gibi kumesleri ile ve gurup larıile daha alakalıdırlar .selamlar.ŞEREF