Neler Yeni

GÜVERCİNİN URLU OLMASI

bambam

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
murat ateş
Meslek
harita mühendisi
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
benimkilerde oluyor veya çevremdeki kuşçuların ama ameliyat ediyoruz bişiyi kalmıyor iyileştirmekte mümkün ama bilinçsizce yapmamalısınız bilene aldırın

M

MUHASEBECİ_42

SELAM ALEYKÜM
KUSURA BAKMA BAYA BİR GEÇ CEVAP VERECEĞİM AMA BEN SENİN BU SORUYU SORDUĞUN ZAMAN BU SİTEYE ÜYE DİĞİLDİM. ÖNECELİKLE UR KUŞUN HER TARAFINDA CIKABİLİR. YANİ AYAKLARDA GÖZ İÇİ KENARLARINDA KAFADA KANATTA AYAĞINDA VE AYAK EKLEM YERLERİNDE SIRTINDA. BURUN AYAK HARİCİNDE EKLEM YERİ VARYA ORASINI DEMİYORUM EKLEM YERİNDEN 1 CM FALAN ALTINDA OLAN URUN HARİCİNDE HİÇ BİRİNİN TEDAVİSİ YOKTUR. BU YÜZDEN EĞER URLU KUŞUN COK DEĞERLİ VEYA SEVDİĞİN BİR KUŞSA FAZLA URUYLA OYNAYACAKSIN. OYDADIKÇA KUŞU YIPRATIRSIN. NE URLU KUŞLAR VARDIR URSUZ KUŞDAN SAĞLIKLIDIR. İŞTE BU SENİN ELİNDE OLAN BİR ŞEY. KIŞ DÖNEMİNDE YERİNİN SICAK OLMASI LAZIM. YAVRU BİLE ALABİLİRSİN BAKIMINI BU ŞEKİLDE YAPTIKTAN SONRA.

ŞİMDİ GELELİM URU NASIL ANLAYACAKSIN.
UR YENİ CIKARKEN ANLAYACAĞINI PEK TAHMİN ETMİYORUM. NASIL OLUR KUŞU ALIRSIN RASTGELE ELİNE KANADINA BAKARSIN KANADINA BAKARKEN ELİNE ŞİŞLİK FALAN DEKKELİR SENDE BAKARSIN BU NE FALAN DİYE ANLARSAN ÖLE ANLARSIN . YANİ GÖREBİLMEN VE ANLAMAN İÇİN ARADAN BAYA BİR ZAMAN GEÇMESİ LAZIM VEYA KUŞTAKİ RAHATSIZLIĞIN FARKINA VARMAN LAZIM KANATTAYSA UÇARKEN KANADI AKSAR AYAKTAYSA AYAĞI AKSAR GÖZ VE SIRTTAKİ HER ZAMAN ZATEN BELLİ OLUR V.S. GİBİ.
BENİM SANA SÖYLEYECEKLERİM BU KADAR DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN [email protected]

tekgöz

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Enver Aydoğdu
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
abiler hepinize merhaba ben aranıza yeni katıldım .ur konusun da bende çok muzdaribim bir çok kuşumu ur dan dolyı kaybettim.benim sormak istediğim urlu kuşun tedavisi yokmu?bu konuda da bilgi verirseniz memnun olurum şimdiden teşekkürler.

A

Anonymous

tekgöz' Alıntı:
abiler hepinize merhaba ben aranıza yeni katıldım .ur konusun da bende çok muzdaribim bir çok kuşumu ur dan dolyı kaybettim.benim sormak istediğim urlu kuşun tedavisi yokmu?bu konuda da bilgi verirseniz memnun olurum şimdiden teşekkürler.
Aramıza hoş geldiniz merhabalar,

Bilgimce urun bir tedavasi yok fakat nasıl olurda bu illetin tedavisi yok dediğim zamanlar çok oldu aslında tedavisi vardır fakat bu tedavi cerrahi müdahale ciddi anlamda bir iyi bir hekimin yapacağı ameliyattan geçmekte ve ülkemizde güvercin hastalıklarından anlayan çok az sayıda hekim var düşüncesindeyim yani bir veteriner olmak güvercin hastalıklarından iyi derecede anlamak anlamına bence gelmiyor.Burda bize düşen en büyük görev kuşun neden ur ürettiği veya neden başka hastalıklara yakalandığını iyi gözlemlerle çözmek ve kuşlarımız hastalanmadan önce bunların önlemini almak aşı bunlara en iyi örnektir.

Çevremizde ki kümeslerde ki kuşlara bir bakınız 4-5 yaşını aşkın kuş çoğu kümeste yok oysaki güvercin 12 ila 15 yıl arasından rahatlıkla yaşabilecek bir hayvan fakat bu rahat yaşaması için senelik aşılarının mutlaka yaptırılması gerekiyor konu dışı oldu biraz yazdıklarım fakat şunada dikkat çekmek istiyorum bakınız sevgili dostlar günümüzde 50 adet kuşluk en iyi aşının fiyatı 135 ytl bu karma aşıyı kuşunuz sağlıklıyken yaptırdığımız da ve senelik olarak aynı aşıyı uyguladığımız da kümesimiz %90 sağlıklı bir ortam haline geliyor tek bir aşıyla oysaki çoğumuz ne yapıyoruz Aşı yok hijyen yok beslenme koşulları çok çok kötü ve dengesiz bundan sonra hastalıklar baş gösteriyor olayın temel noktalrı bence bu bahsettiğim detaylar.KIsacası bizler kuşlarımıza sağlıklı iken daha da sağlıklı olmasını sağlamaya çalışmalıyız ve belli başlı aşı, vitamin ve mineral uygulamalarını yaptığımızda kuşta açıkçası ne ur olur ne salmonella ne buna benzer farklı bir hastalık.Yine tüm iyi beslenme ve aşı yaptırdığımız halde hastalık yine görülebilir işte o zaman da yapacak hiç bir şey yok infaz şart!Çünki biz önlem aldığımız halde ve bu önlemler iyi bir şekilde uygulandıysa hala hastalık oluyorsa beslememizi gözden geçirip eksiğimizin olmadığına inanıyorsak ve kuş hastalınıyorsa infaz bence şart!

Sağlıklı kümesler dilerim.

tahirsadan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Tahir Sadan
Meslek
Emekli
Yetiştirdiğim Irk
Hobimize gönül verenler gereken tüm önlemleri alıp, koşullara göre imkanları değerlendirip, gerekli bakım , hijyen ve sağlık koşullarına itina ederlerse zevk alınır düzeyde ilerleyebilirler. Unutulmamalıdırki en güzel tedavi hastalık gelmeden önce uygulanan periyodik bakım, dengeli beslenmedir. Geldikten sonra hastalığa çare aramak acizliktir. En doğru olan sürüye bulaşmadan hastanın itlaf edilmesidir. Ur konusunda nedenler araştırılıp teşhis edilmelidir. Darp, zorlama kaynaklı değilde viral hastalık etkenlerindense portör olması gözönünde bulundurulup uzaklaştırılması veya itlafı caizdir. Bakıcı hatası olarak aşırı vitamin ve antibiyotik yüklemesi de lezyonlara sebep olur ki bu durumda bakıcının kendini iyice yargılayıp hatasını anlaması gerekir. Selamlar

omenn

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ömer oyar
Meslek
ögrenci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
YAHOO
[email protected]
Ömer ÖZKURT' Alıntı:
heryerinde olabilir böyle bir genelleme yapamam.ama benim karşılaştıklarımın çoğu kanat altındaydı.bu konuda daha detaylı bilgiye sahip olan yetiştiricilerimiz varsa seni buradan bilgilendirsinler.[/quo

ura sigara basmak dogrumudur acaba daha önje yapan bir kaç kişi gördümde ???

karataş32

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ali osman karataş
Meslek
sigortacı
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
arkadaslar kuslarda cıkan bu ura sigara basmak kesmek cok yanlısdır
bende bazen bu tür hastalıklarla karsılasıyorum arkadaslara tavcsiyem ura panteremisin ilac vardır
bu ilactan 3 günde bir 1 mg vurun ur kendiliginden kaybolacaktır

tahirsadan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Tahir Sadan
Meslek
Emekli
Yetiştirdiğim Irk
ura sigara basmak dogrumudur acaba daha önje yapan bir kaç kişi gördümde ???
Ömer kardeş bu çok canice bir soru iğneyi kendine sonra çuvaldızı başkasına batır derler. Bizlerden her türlü bakım ve desteği bekleyen kuşlarımıza eziyet etmek işmi sence?
Kuş pazarlarında, derneklerde SALMONELLA TAB adlı ithal ilaca ulaşabilirsin. Her sabah aç karınla urlu kuşuna 10 gün üstüste bir draje yuttur geçecektir.
Bulamıyorsan eğerki ur oluşumu lezyon halinde yeni oluşum kaygan sümüksü madde kıvamındaysa veteriner hekim ilaçlarından herhangi bir antibiyotiği Tylan 50, By tril, pan teramisin, v.s insülin şırıngasıyla çekip urun içine deri altı olarak zerkederek doldurman urun kuruyup daha kısa sürede iyileşmesine sebep olur. Sinir ve damara batırırsan kuşun sakat kalabilir veya doz aşımı antibiyotik kuşuna zarar verebilir. Deneyimli değilsen riskli bir tedavi yöntemidir.

MEHMET TASKIRAN

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
mehmet taskiran
Meslek
kuscu metal
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Muhterem,kuscu arkadaslar.

bu konuda benimde bir deneyimim oldu.BAYTIRIL diye bilinen ilaci siringa ile bir kac kez urlu bolgeye enjekte ettim.ilerleyen gunlerde urun kuruyarak dustugunu ve yarasinin kavustugunu gordum,kus yine eski saglikli haline dondu. deneye bilirsiniz.

saygilar.

tahirsadan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Tahir Sadan
Meslek
Emekli
Yetiştirdiğim Irk
Tenaline LA antibiyotikte kullanabilirsiniz önemli olan lezyonun hızını kesip, durdurup vücudun direnişe geçmesini sağlamaktır. Yalnız doz aşımlarında baygınlık, diyare, belkide ölüme sebep olunabilir çok dikkatli olmak gerekir.

çılqınkuscu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
sinan altın
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Makaracı
Evet arkadaşlar böyle ur olayları terbiyesiz kuscular bilerek bi weriyorlar.Unutmayalım ki bu nasmussuzluktur ama yanlış anlamayıın lütfen evt arkadaşım lord sana qelelim ur meselei çok kötü keşke düzelme yolu olsa diyecem ama düzelme yolu war veterinerlerde kuş bölümüne kusun ile birikte git we ur için aşı yaptır ben arkdaşımın kusuyla aşıya gitim şimdi kuş sinekle uçuyor mutlu mesut :):):):):):)

Ozdemir59

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Bülent ÖZDEMİR
Meslek
Kamu çalışanı
Yetiştirdiğim Irk
Makaracı
kuşun vücudundaki (görünen yerlerdeki)urları görebilirsin görünmeyen yerlerdeki (kanat vs.)elle farkedebilirsin ur daha yeni oluşuyorsa o bölgede şişlik oluşmuştur patlattığın zaman içinden sarı renkli bir irin çıkar yanlız patlatılırken bölgenin mikrop kapmamasına dikkat edilmelidir

tahirsadan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Tahir Sadan
Meslek
Emekli
Yetiştirdiğim Irk
Görünmeyen urlar etkenlerin iç organlara yayılmasından dolayı kanserojendir. Belirli süreyi devamlı kilo kaybederek geçirir ve ölüm kaçınılmazdır. Eklemlerdeki, oynaklardaki lezyon oluşumları erken farkedildiğinde kesinlikle tedavi edilir. SALMONELLA TAB 10 gün sabah aç karınla bir tane yutturmak, Gambamıx türü ilaçlardan yardım almak ve nidazol 500 antibakteriyel beşeri ilacın şurubu ve habını suda eritip içirmek suretiyle enfeksiyon önlenir bir süre müdahalesiz geçer.

adıyamanhasan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
hasan çelik
Meslek
buğday alım satımı
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
sevgılı arkadasım kusun sorunlu ıse Genta 80 ile iğne yap halldersn
yanı urun bolgesıne gore tedawı seklı var o yuzden hastalık bölgesı söylenmeden yardımcı olamayız sna we aynı zamanda sorunlu bır kusunda yokmus o yuzden fazla bırsey dıyemıyor ınsan dılerım boyle bır hastalılkla karsılamassınız iyi beslemeler saglıklı yawrular almanız dılegı ıle

xemirhanx

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
emirhan
Meslek
işletmeci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Öncelikle herkese meraba bende kuş besliyorum ancak daha yeni başladım sayılır 4 ay önce sokaktan bir kuş buldum ve o kuş sayesinde güvercin beslemeye karar verdim yalnız . bu kuşun ayagında ur var ayagında bunun bir tedavisi var mı?? bu kuş benim herşeyim ne olur yardım edin!!!

stefan77

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
stefan teke
Meslek
ekonomist
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
ur kanattaysa kus artik bitmistir.diger yerlerde ise yasama sansi yuksek
moldovadan

deli_bu_cocuk

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
çağlar şimşek
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
s.a bnm bu konudaki tek takıldığım soru ur bulaşıcımıdır?

McCarthy

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mustafa Sağlam
Meslek
Yazılım
İkametgah
Düzce
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Konu ur nasıl anlaşılırdan tedavisine kadar sürmüş. bende yeni bir konu açmaktansa burada sorumu sormak istedim. Sorudan önce yukarıda bir arkadaşımız bahsetmiş. kuşcuların hasta kuşu satmalarıyla ilgili çokk hak veriyorum. Kuşculuga yeni başladım. 2 cift kuşu bir yakınımdan aldım. hepsi iyi güzel saglıklılar bir sıkıntım olmadı. yaklasık 3 ay önce pazardan 2 kuş aldım birisi kurumadan öldü, digeride şimdi urlarla yaşıyor.

Sorum;
kuşun ilk gözündeki urunu fark ettim. forumlardaki yazılardan genta göz damlasını günlük olarak kuşun gözüne 2 damla damlatıyorum. yaklaşık olarak 2 hafta oldu bir düzelme yok. tedavime devam ediyorum.

gözüne damlatırken sırt kısmında elime fındıktan büyük sert bir kütle geldi. yazıları okudugum kadarıyla bu bir ur. (urun sırtında cıkacagını tahmin edemedim.) igne yöntemini uygulamayı düşünüyorum. fakat daha detaylı bilgiler istiyorum sizden. igneyi deri altından mı uygulayacaz yoksa urun içinemi uygulayacaz tam olarak yorumlardan anlayamadım.

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

guven

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
güvenyalnız
Meslek
işci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
lord' Alıntı:
açıkça anlatır mısın abi nasıl anlayabilirim?
4tanesenda kanat diplerine dogru fındık kadar buyuk sışlıt var

muhtar19

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
galip özgan
Meslek
muhtar
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
güvercinde ur tedavisi ben denedim çok başarılı oldu önce urlu olan yeri uru çıkarıp temizledim temizledikten sonra urlu bölgenin üç tarafından yedi gün sabah akşam (Genta 120 mg IM / IV Ampul ) insülün şırıngası ile 10 cizik çekerek urlu bölgenin üç tarafından yaptım 20 gün içinde kuşum hiç urlanmamış gibi urlu bölge tertemiz oldu kuş besleyen arkadaşlara saygılar ursuz güvercinler