GÜVERCİNİN URLU OLMASI

lord

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
hüseyin
Meslek
eletronik
Yetiştirdiğim Irk
Bango
BAZEN GÜVERCİNLERDE UR OLUYOR BUNU NASIL ANLAYABİLİRİZ ACABA YARDIMCI OLURSANIZ İYİ OLUR

Ömer ÖZKURT

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ömer ÖZKURT
Meslek
Kamu Personeli
İkametgah
Diyarbakır
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
sorunuzu tam olarak anlayamadım ama kuşta urun olduğunu mesela kanadındaysa uçuşundan anlarsın sağlıklı uçamaz,uçarken zorlanır yada ayağındaysa yürüyüşü bozuktur.ama en güzeli güvercinleriarada bir elimize alıp göz kontrolü yapmamız daha iyi olur.

lord

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
hüseyin
Meslek
eletronik
Yetiştirdiğim Irk
Bango
göz kontrolü derken nasıl yani

Hüseyin BAŞOĞLAN

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hüseyin BAŞOĞLAN
Meslek
Yazılım-Tasarım
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
Dönek
YAHOO
[email protected]
Kuşunuzu ara sıra elinize alıp şöyle baştan aşağı bir incelemek lağzım yani gözünüzle bi kontrol etmeniz lağzım.

Saygılarımla.
Hüseyin BAŞOĞLAN

lord

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
hüseyin
Meslek
eletronik
Yetiştirdiğim Irk
Bango
açıkça anlatır mısın abi nasıl anlayabilirim?

Ömer ÖZKURT

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ömer ÖZKURT
Meslek
Kamu Personeli
İkametgah
Diyarbakır
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
kardeşim bak ur dediğin dışarıdan gözle görünür şekildeyse bunukuşu eline alıp baktığında görüceksindir zaten.elinle dokun hissedersin.hissedemezsen de tüylerini kaldıraraktan bakabilirsin.bişey varsa görürsün.

lord

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
hüseyin
Meslek
eletronik
Yetiştirdiğim Irk
Bango
bu ur genellikle nerelerinde oluyor

Ömer ÖZKURT

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ömer ÖZKURT
Meslek
Kamu Personeli
İkametgah
Diyarbakır
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
heryerinde olabilir böyle bir genelleme yapamam.ama benim karşılaştıklarımın çoğu kanat altındaydı.bu konuda daha detaylı bilgiye sahip olan yetiştiricilerimiz varsa seni buradan bilgilendirsinler.

lord

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
hüseyin
Meslek
eletronik
Yetiştirdiğim Irk
Bango
gerçekten bana yardımcı olur msun o arkadaşları bana yönlendirir misin?

Ömer ÖZKURT

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ömer ÖZKURT
Meslek
Kamu Personeli
İkametgah
Diyarbakır
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
tabiki kardeşim daha detaylı bilgiye sahip olan arkadaşlarım seni görüp buradan yardım edicektir.olmazsa ben sana yönlendiririm.bu sitenin kuruluş amaçlarından biride böyle durumlarda birbirimize yardım etmek zaten.

lord

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
hüseyin
Meslek
eletronik
Yetiştirdiğim Irk
Bango
çook sağol abi ama yardım etsinler lütfen

Ömer ÖZKURT

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ömer ÖZKURT
Meslek
Kamu Personeli
İkametgah
Diyarbakır
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
tamam kardeşim ederiz sen telaşlanma.senin böyle bir kuşunmu var yoksa niye bu kadar meraklısın bu konuya

lord

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
hüseyin
Meslek
eletronik
Yetiştirdiğim Irk
Bango
yokta alırken olabilir

oktayizmir

Kayıtlı Kullanıcı
Sanirim arkadaşımız ur olan bir kuşun urunu nasıl iyileştirebilirim demiş yada dicekmiş ama laf karışmış

lord

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
hüseyin
Meslek
eletronik
Yetiştirdiğim Irk
Bango
bir keresinde güvercin alırken urlu kuşu attılar ondan yani bir daha böyle birşey yememek için soruyorum yardım edersiniz sevinirim

gökhan @k

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Gökhan AK
Meslek
Serbest Meslek
Yetiştirdiğim Irk
Makaracı
Sevgili kardeşim,gözle görülebilen urlar genellikle kanat sokumu uçları ve ayaklarda görülür.Ömer kardeşim bu konulara değinmiş,ancak bende biraz biligi vereyim.Urlar aslında yetiştiriciliğimizn en büyük sorunlarından biridir.Özellikle kanat ksımlarında ur çıkan kuşlar,çok zor şartlarda hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar.Bu tür ura sahip kuşlar bazı durumlarda bir metre kadar yüksekte olan tüneğe bile çıkamıyorlar.Sağlıklı uçuş yetilerini kaybediyorlar.Dolayısıylada tedavi edilmediğinde,ya yırtıcılara yada kuş pazarlarında küçük çocukların ellerine geçerek telef oluyorlar.Ayak urunda ise ur,gayet belirgin olarak göze çarpıyor.Kanattaki ur genellikle göze pek çarpmaz.Ancak elimizle yokladığımız zaman farkedebiliriz.Bu tür hastalıklara maruz kalan kuşlarımızı vakit kaybetmeden bir veteriner hekime götürmeliyiz.Bazı arkadaşlar gerçektende yapılmayacak şeyler yapıp,urları kesmek gibi çok yanlış uygulamalara baş vurup,kuşlara eziyet ediyorlar.Lütfen bu tür uygulamalardan vazgeçelim.Kanın akmasıyla urun vucuttan atılacağı şeklinde bir bağdaştırma yapmak gerçektende çok mantıksız.Lütfen bu tür hassas konulara dikkat edelim.Saygılarımla...

Gökhan Ak

kuzeyli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ahmet esmek
Meslek
turizm işletmeci
Yetiştirdiğim Irk
Form
gökhan kardeşim sana bu urların kesilmesi konusunda katılıyorum vede akması beklenen kirli kandan!!!!!!!!!!! sonra güya iyileşme olacakmış beklentisine girmek oldukça yanlış ve sadece bir canlıya işkenceden başka birşey olmadığınıda belirtirim.

urla ilgili benim başımdan geçen ur olayını kısaca ekleyim,

kuşun hareketleri ağırlaştı ve sürekli düşünme ve durgunluk modunda önce elle dış muayenesini yaptım ve kursağının alt kısmında ama deri altında bir kitle elime geldi fındık büyüklüğünde sordum soruşturdum ve bu kitlenin herhangi bir veterinerlik fakültesinde çok az bir ücret karşılığı(10) ytl ameliyatla alındığını ve % 100 iyileşme olduğunu öğrendim sonra ameliyatı yaptırdım ve 5 yıl daha yaşadı kuş çok da kaliteli yavrular verdi ama yaşlılıktan öldü.

lord

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
hüseyin
Meslek
eletronik
Yetiştirdiğim Irk
Bango
arkadaşlar bana yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim

Ömer ÖZKURT

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ömer ÖZKURT
Meslek
Kamu Personeli
İkametgah
Diyarbakır
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
bak gördünmü lord kardeşim arkadaşlarımız senin için elinden geleni yapmışlar açıklamışlar.bu yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim.uru kesme olayına gelince size tamamen katılıyorum.genç kardeşlerimiz sayenizde bilgileniyor.bu yaptığımız çok güzel bir olay.

ustad71

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
oğuz
Meslek
tekniker
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
benim izlenimime gore,urlar dişi ve erkek olarak ikiye ayrılır.dişi ur tedaviye kolay kolay cevap vermez,kendisini sürekli yeniler.buna nazaran erkek uru iyileştirmek daha basittir.kanat altlarında çıkan uru temizlemek tedavi etmek kolaydır taki kemiğe yapışmayana kadar.ama ayaktaki ur zor.nedeni ise,ur ayakta daima kabuklu yara şeklinde ve dişidir.dişi veya erkek ur farketmez kesmek yada sıyırıp almak hayvana sadece eziyet verir,kesinlikle çözüm degildir.bunların tedavisi kolay,en korktuğum kuşun gözünün hemen uzerinde çıkması.işte ozaman mutlaka veteriner hekime götürmelisiniz.