Genç Kuş Yavru Hastalığı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Hüseyin BAŞOĞLAN

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
6 Ocak 2008
Mesajlar
4,882
Tepki Puanı
2
Puanları
38
Yaş
33
Konum
Muğla
Ad Soyad
Hüseyin BAŞOĞLAN
Meslek
Yazılım-Tasarım
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
Dönek
YAHOO
[email protected]
Patojen

Bu virüs ve bakterileri içeren karma bir enfeksiyondur (özellikle e-coli ve cocci). Patojenler hava, toz, ve kuşların birbirleriyle olan temasından alındığı gibi aynı zamanda içme suyu ve beslenme yoluyla da alınmaktadır.

Hastalığın Semptomları

Hastalık 2 türlü şekil alır:

Ani ölüm hastalığın herhangi bir farkedilir belirtilerinden önce olmaz! Tipik senaryo; genç kuşların salmalarından günlük eğitim için bırakılmalarında ve bunun üzerine 1 saat uçtukları ve sonra salmaya geri döndüklerinde görülür. Çatıya ya da aydınlık bir çıkıntıya inerler; yetiştiricilerin onları salmanın içine indirme teşebbüslerine karşılık vermezler ve bir kaç saat içinde de ölürler.

Hastalığın Ölümden Önceki (farkedilir) Belirtileri

Semptomların ilk başlangıcı ve ölüm ( 3 günden 1 haftaya kadar süren ) arasındaki dönemde şu semptomlar görülmüştür: Aktivite eksikliği, tüylerin kabarması, iştahsızlık, kilo kaybı, yeşilimsi-sarı dışkı ve kusma.

Tedavi

Genç Kuş Hastalığına karşı enfeksiyonu önlemek için kullanılabilen bir aşı yoktur. Bununla birlikte hasta kuşlar ADENOSAN'la tedavi edilebilir. Tam vaktinde Adenosan kullanımı, enfeksiyon kaptığı farzedilen kuşlarda, hastalığın patlak vermesini engelleyebilir.

1.ADENOSAN Kullanılır:

Genç Kuş Hastalığının ilk belirtilerinde en az 7 gün. Eğer hastalık sonraki aşamalarda tanımlanırsa, bakteri enfeksiyonu için Chemotherapeutic agent ve antibiyotik (tercihen FURAZOLİDON+) faaliyeti gerekebilir. FURAZOLİDON bağısaktaki E.COLİ enfeksiyonuna karşı belirgin faydası olduğunu göstermiştir.

2.ADENOSAN Diğer Genç Kuşlarla Temas Sonucu Enfeksiyon Kaygısı Sonucu Kullanılır:

Sürüye yeni genç kuşların gelmesi sürecinde 7 günlük bir periyotta. Uçuş mevsiminde 3 gün, uçuşlardan sonra.

3.Bağırsak Florasında Bir Değişikliğin Kuşları Hastalığın Patlak Vermesine Etki Etmesi Durumunda ADENOSAN Kullanılır:

Trichomonads için kuşların tedavisinde, paralel olarak ADENOSAN uygulamasına tedaviden 3 gün önce başlanmasını tavsiye ediyoruz.

Hastalığın Tanımı

Bu hastalığı içeren patojenler yüzünden sadece deneysel bir teşhis yapmak mümkündür.
Alıntıdır.
 

devir

Yardımcı Admin
Katılım
20 Ağu 2012
Mesajlar
392
Tepki Puanı
11
Puanları
18
Yaş
44
Konum
Lefkoşa
Ad Soyad
Devir KorkmaZHan
Meslek
Brand Designer & PR Ads Cons.
İkametgah
KKTC
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Posta, Kokotil ve Yabiciklerimiz (Thm. 2000)
Merhaba,
Bu hastalıkla çok karşılaştık. hasta kuşları rahat ve korunaklı ayrı revirde karantinaya alınız. kafesinizi uygun şekilde dezenfekte ediniz. yiyemeyenleri hazmı kolay gıdalarla hazırlayacağınız, yumuşak kıvamlı az mamayla günde birkaç kez dikkatlice besleyiniz (hazım her seferinde kontrol edilmelidir, problemi olanları zorlamayınız! bozulmuş içeriği dökümanda bahsedildiği şekilde kusturmak gerekir). imkan veya zaman varsa kanatlı uzmanı veterinerden yardım alabilirsiniz. herhangi bir laboratuvara gidip dışkıya gerekli tahlilleri yaptırabilirseniz, doğrudan duyarlı olduğu etken maddeye göre kısa sürede iyleşmelerini sağlarsınız! güncellenebilen dökümandan alıntı yaparak, hastalığın ayırt edici bazı belirtilerini aşağıda paylaşıyorum:
*Tip2 ecoli yetişkinlerde ani ölüm ve yavru/genç kuş hastalığı: Hastalığın belirtileri; Ayaklarını sürüyenler/ayakları tutmaz gibi olanlar/yürüme zorluğu/yeme ilgi azalır/hazmedemeyeceğinden kursağını boş tutar/kabarıp duran veya çökerek oturan/kursağı aşağıya doğru şişer veya sertleşir/kursakta hamursu maya gibi birşey olur/bağırsaklardaki enfeksiyondan dolayı şiddetli karın ağrısı çeker gözlerini açamaz/hazımsızdır, sessizdir, solunum problemleri oluşur, nefes alırken veya siz elleyince içinden küt küt “kütürtülü” sesler çıkar/hızlı kilo kaybı/kurgansı yeşil koyu veya beyazlı mukuslu karışık sulu ishal vardır veya oluşur/sarı veya fosforlu yada köpüklü ishal/gırtlakta daralma/çenede kitlenme/ağız içi veya dil mor/ayaklar soğuk ve morarma veya siyahlanma/ishali durdurunca ölüm/veya ölmeden önce bembeyaz mukuslu ishal/nekahate girer acıyla can verir. hastalığın tedavisinde karşılaşılabilecek diğer durumlar ve gerekli uygulama metodlarına, güvercin diğer kanatlılar kumru tavuk vs. için güncel döküman linki: https://goo.gl/TVOLqb muhabbet, kanarya, civciv, sultan papağanı vs. için güncel döküman linki: https://goo.gl/K7cA3C ilgili dökümanlarda açıldıktan sonra ctrl+f tuşlarına basıp, çıkan kutucuğa tip2 yazıp oklar yardımıyla konuyu bulup dikkatlice okuyunuz. dökümanları güncellenebileceğinden sadece linkiyle paylaşınız ve bilgisayar üzerinden açınız. geçmiş olsun..
 

gencoahmet

Yönetici
Admin
Katılım
9 Ocak 2011
Mesajlar
883
Tepki Puanı
31
Puanları
28
Yaş
69
Konum
İstanbul
Ad Soyad
Ahmet Kayabaş
Meslek
Emekli
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Diğer Irklarım
Tip(Portakal Renkli) Siyah Macar Sarı Posta
Genç kuş hastalığı ile yapmış olduğun çalışmalarına teşekkür eder şükranlarımı sunarım.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst