Neler Yeni

Genç Kuş Hastalığı (ADENOVIRUS YOUNG BIRD SICKNESS )

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

[email protected]

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
TÜRKER ÖDEN
Meslek
GÜVENLİK
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Diğer Irklarım
KARABAŞ BURSA OYNAR AKKANAT AKKUYRUK
KERİM 10 MARTTA KURT İLACINA BAŞLAYACAKTIN.BAŞLAMADIN..BU GÜN İÇİRDİN ..SÖYLEDİĞİNE GÖRE DE 10 KUŞUN KURT DÖKMÜŞ..GÜNLERİ DE İYİ TAKİP ETMELİ.. HASTALIK MİKROPLARINA AİT YUMURTA LARVALAR TEKRAR PATLADI VE CANLANDILAR..EN BAŞA NEDEN DÖNDÜK DİYE SORUNUN CEVABI BUDUR..

Kerim KINIR

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Kerim KINIR
Meslek
Operatör
İkametgah
Kocaeli
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
KERİM 10 MARTTA KURT İLACINA BAŞLAYACAKTIN.BAŞLAMADIN..BU GÜN İÇİRDİN ..SÖYLEDİĞİNE GÖRE DE 10 KUŞUN KURT DÖKMÜŞ..GÜNLERİ DE İYİ TAKİP ETMELİ.. HASTALIK MİKROPLARINA AİT YUMURTA LARVALAR TEKRAR PATLADI VE CANLANDILAR..EN BAŞA NEDEN DÖNDÜK DİYE SORUNUN CEVABI BUDUR..[/quote]

Yuvadaki yeme düşmemiş yavruları saymazsak 10-12 kuş var.Dün sabah kuşlara Nilverm kurt ilacı verdim.Yuvadada 10a yakın kurt vardı yerde.Hangileri döktü kurt ondan haberim yok.

[email protected]

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
TÜRKER ÖDEN
Meslek
GÜVENLİK
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Diğer Irklarım
BU ÇALIŞMA AMACINA ULAŞIYOR..DOĞRU YOLDAYIZ.. :slm:

devir

Yardımcı Admin
Ad Soyad
Devir KorkmaZHan
Meslek
Brand Designer & PR Ads Cons.
İkametgah
KKTC
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Posta, Kokotil ve Yabiciklerimiz (Thm. 2000)
merhaba
konu biraz karışık gibi görünse de "dikkatle okunursa" hastalık içinde neden diğer hastalıklardan bahsedildiği anlaşılmış olur. bir hastalık geldimi peşine diğerleri de gelebiliyor malesef, bu yüzden uygun karışım (karma) ilaçlar lazım oluyor. Kerim arkadaşımız da şu an aynı sorunu yaşıyor işte! kimisi e coli olurken, kimisi trikomoniyas "iç çiçek" olmuş, peşine mycoplasma solunum problemleri, veya aynı anda, yada daha önceden mevcut olan diğer hastalıklar da "iç parazitler gibi vs." sonradan farkedilebilmektedir. bu yüzden kuşları daima iyi takip etmek gereklidir. sağlıkla kalınız..

danube

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Tuna ALTAY
Meslek
Mühendis
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Arkadaşlar,

Güvercin hastalıkları genelde Solunum yolu hastalıkları ile başlıyor,sırasıyla göz nezlesi,ardından nefes yolları problemi,onun ardından E-Coli (bir sürü çeşidi var ) Bununla beraber sindirim sistemi,eklem iltihapları ardındanda
Salmonella ile bitiyor.Son aşamada zaten bütün hastalıkların semptomları birlikte devam ediyor.
Bu hastalıklar kanatlıların hepsinde problem,Ama tavuklarda görünmüyor çünkü zavallıların ömrü 45 gün olduğundan ve sürekli antibiyotik takviyesi (Tetrasiklin) olduğundan hayvanlar hastalanmaya fırsat bulamadan kesime gittikleri için problemleri yokmuş gibi gözüküyor,Köy tavuklarıda sokakta yaşadıkları için bağışıklık sistemleri güçlü oluyor dayanıklı olabiliyorlar.
Bu yüzden hayvanlarımızı tedavi ederken veya hasta olmalarını engelleme çabalarımızda ilaç kullanımında çok dikkatli olmamızda ve araştırma yapmamızda çok büyük fayda var,Bilinçsizce kullanılan ilaçlar hayvanların hayatını tehlikeye sokuyor.Antibiyotik kullanımlarında hayvanlara vitamin kürü ve Probiyotik kürü uygulamak gereğinide göz önünde bulundurmalıyız.Çünkü hastalıklar o kadar basit çözümü olan şeyler değil sistem oldukça karmaşık,İki örnekte bunu açıklayayım; Salmonellanın 4 çeşidi olduğunu biliyormuyuz ?Bu 4 çeşidinde tedavisinin 4 farklı ilacı olduğunu biliyormuyuz ? veya Hayvan vücudunda sindirim sistemine ait 5 ayrı bölgenin E-Coli hastalığı olduğunu herbölge için ayrı ilaçlar olduğunu biliyormuyuz ? Yani sistem karmaşık.O yüzden tedaviden ziyade hayvanların hasta olmaması için alınacak tedbirler bence tedaviden daha kolay....

Selamlarımla

[email protected]

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
TÜRKER ÖDEN
Meslek
GÜVENLİK
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Diğer Irklarım
TUNA AĞABEY'İMİN ''SÖZLERİNE KATILIYORUM.

Osman YAZGAN

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Osman YAZGAN
Meslek
DANIŞMANLIK
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Baska
abi benim yeni yavrlarda var böyle pusma durgunluk tüy bozukluğu ama
şimdi bu ilaçları suya verdiğin zaman diğer sağlıklı kuşlarda içiyor..
yeni çıkmış yavrular var..
diğer kuşlara yan etkisi yokmu... bu tedavinin

danube

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Tuna ALTAY
Meslek
Mühendis
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Osman YAZGAN' Alıntı:
Osman bey,

Aslında sağlam olan kuşlara vermemek lazım , Bunun içinde ana-baba ve yavruları (Durgun olan) mümkünse ailecek ayrı bir kafeste tedaviye almakta fayda var.Toplu halde tedavide diğer kuşlara direk gözle görülür bir tesir olmasada sağlam hayvanların Bu ilaçlara karşı bağışıklığı artıyor,dolayısıyle hayvanlar daha sonra hastalandığında bu ilaçların onlara bu dozlarda faydası olmuyor,doz artırmak gerekiyor bu işlemde hayvanın genel bağışıklık sistemine zarar veriyor,vucütlarında ve bağırsak florasında olması gereken faydalı bakteriler zarar görüyor.Hayvanın toparlanması uzun sürüyor.

Geçmiş olsun,

Sizde görülen tahmin ediyorum çiçek hadisesi değil,Tetramezatin veya insan ilacı olan Bactrim oral süspansiyonu 5-7 gün vitaminlerle birlikte kullanırsanız yavrular toparlanır gibi gözüküyor.Sizdeki Yavruların 20-25 günlük olduğunu sanıyorum.

[email protected]

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
TÜRKER ÖDEN
Meslek
GÜVENLİK
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Diğer Irklarım
KATILIYORUM SANA DEVİR..

[email protected]

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
TÜRKER ÖDEN
Meslek
GÜVENLİK
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Diğer Irklarım
Osman YAZGAN' Alıntı:
YAN ETKİSİ VAR ..TABBİ Kİ.OLMASI GEREKEN HASTA OLDUĞU TESPİT EDİLEN KUŞLARIN KÜMESTEN UZAKLAŞTIRILMASI VE REVİRLERDE TEDAVİYE ALINMASIDIR..

KERİM İN PAMUCUK DA OLAN DİŞİ NİN YAVRUSU VARMIŞ ..KÜMESTEN UZAKLAŞTIRMADI ..BU BİR RİSK OLDU..TÜM KUŞLAR RİSK ALTINDA BU NEDENLEDİR Kİ TÜM KUŞLARA AYNI İLAÇ VERİLMESİ KAÇINILMAZ OLDU..

arnold

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
murat sarıçam
Meslek
öğretmen
İkametgah
Batman
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
türker öden arkadaşım bence sen bytril adlı ilacın prospektüsünü bir oku

Güvercinlerde başta salmonella ve E.Coli olmak üzere, Pasteurella ve kısa adı CRD olan kronik solunum yolları hastalıklarında kullanılmaktadır. Kullanılacak doz, güvercin için, kuş başına 5 mg’dır. Bu dozu sağlayabilmek için, 2 litre suya 0.5 cc ilaç karıştırmak uygundur. Bu dozu tam verebilmek için kullanılmayan bir plastik enjektörden yararlanabilirsiniz. Tedaviye 5 gün süre ile devam edilmelidir.

Kerim KINIR

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Kerim KINIR
Meslek
Operatör
İkametgah
Kocaeli
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
ELLERİNDEN ÖPERİM TÜRKER ABİM.
ALLAH BÜTÜN DOSTLARIMIZIN KUŞLARINI BÜTÜN HASTALIKLARA KARŞI KORUSUN İNŞALLAH...

danube

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Tuna ALTAY
Meslek
Mühendis
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Kerim TÜRK' Alıntı:
danube' Alıntı:
Kerimin problemi için ilişikteki makalenin okunmasını tavsiye ederim.http://perweb.firat.edu.tr/personel/yay ... _58867.pdf

Kolay gelsin.

Tuna abi merhaba.
Sizede bilgileriniz ve paylaşımlarınız için teşekkür ederim.
Ellerinizden öperim...
Kerim Merhaba

Takip ettığım kadarıyle bütün ilaçları kullanmışsın ama sonuç alamamışsın,Çünkü sanıyorum teşhiste bir yanlışlık var,senin hayvanlara görebildiğim kadarıyla kanatlı kolerası var.Kullandığın ilaçları tamamen kes.Çünkü kullandıkların bakteriler için kullanılan ilaçlardan değil.Sana bir ilaç önereceğim VİLSAN ilaç firmasının üretimi olan FURAVET senin hayvanların hastalığının ilacı.(veteriner ilacı)http://www.vilsan.com.tr/index.php?drug_id=4&page=product bu bağlatıyı incele bu ilacı bulabilirsen 3 gün 1 litre suya 1 çay kaşığı koyarak kullan.

Bulamassan veterinerden NEO-500 ve insan eczanesinden TETRA 500 satın al.
NEO 500 den bir çay kaşık ve TETRA 500 den 5 kapsül boşaltarak karıştır, Karışımı 2 litre içme suyunda eriterek hayvanlara 3 gün boyunca ver.Sonucu buradan paylaşalım,bu dertten kurtulacağını sanıyorum.
Görüşmek üzere geçmiş olsun.

[email protected]

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
TÜRKER ÖDEN
Meslek
GÜVENLİK
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Diğer Irklarım
arnold' Alıntı:
türker öden arkadaşım bence sen bytril adlı ilacın prospektüsünü bir oku

Güvercinlerde başta salmonella ve E.Coli olmak üzere, Pasteurella ve kısa adı CRD olan kronik solunum yolları hastalıklarında kullanılmaktadır. Kullanılacak doz, güvercin için, kuş başına 5 mg’dır. Bu dozu sağlayabilmek için, 2 litre suya 0.5 cc ilaç karıştırmak uygundur. Bu dozu tam verebilmek için kullanılmayan bir plastik enjektörden yararlanabilirsiniz. Tedaviye 5 gün süre ile devam edilmelidir.
TEŞEKKÜR EDERİM ..MURAT ÖĞRETMENİM.. :evet: :slm:
ÖNERİ,PAYLAŞIM,DÜŞÜNCELERİNİZİN DEVAMI DİLEĞİYLE

[email protected]

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
TÜRKER ÖDEN
Meslek
GÜVENLİK
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Diğer Irklarım
GÖRDÜĞÜM KADARIYLA; BAYTRIL ,OKSİTETRASİKLİN,NEOMİSİN ...ÜZERİNE ÖNERİLER YOĞUNLIKTA.

KERİM İLE GÖRÜŞTÜM; ÇOK ÜZGÜN ..O NA DESTEK OLMAMIZ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM..

ARTIK GÜVERCİN BESLEMEK İSTEMİYORUM..DEMESİ BENİM İÇİN ÇOK ÜZÜCÜ EN AZ O NUN KADAR..KERİM E DESTEK OLALIM..

Kerim KINIR

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Kerim KINIR
Meslek
Operatör
İkametgah
Kocaeli
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
TÜRKER ABİNİN DEDİĞİ GİBİ PES ETME NOKTASINDAYIM;

İSHALLERİ DÜZELMİYOR,
PAMUKÇUK OLAN DİŞİNİN 15 GÜNLÜK YAVRULARDAN BİRİ ÖLDÜ,
YUVADAKİ 14-15 KUŞUN %99 'UNUN BURUN DELİKLERİ ÖNÜ ISLAK,GÖZLERİNDE SULANMA YOK,
1 AYLIK 3 YAVRU DA VE YUVANIN TAMAMINDA BÜZÜŞME VAR,
KURUMAYA GİREN BİR KUŞ VAR,AYRICA BU KUŞTA KUSMA VAR,
KUŞLARIN BAZILARININ DIŞKILARINDA ÖĞÜTÜLMEMİŞ BUĞDAY VAR..

TÜM HER ŞEY BENİ Mİ BULUR , BAKALIM DAHA NELER GELECEK ....

yavas.osman

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
OSMAN YAVAŞ
Meslek
ÖĞRETMEN
İkametgah
Tekirdağ
Yetiştirdiğim Irk
Hünkari
Kerim TÜRK' Alıntı:
TÜRKER ABİNİN DEDİĞİ GİBİ PES ETME NOKTASINDAYIM;

İSHALLERİ DÜZELMİYOR,
PAMUKÇUK OLAN DİŞİNİN 15 GÜNLÜK YAVRULARDAN BİRİ ÖLDÜ,
YUVADAKİ 14-15 KUŞUN %99 'UNUN BURUN DELİKLERİ ÖNÜ ISLAK,GÖZLERİNDE SULANMA YOK,
1 AYLIK 3 YAVRU DA VE YUVANIN TAMAMINDA BÜZÜŞME VAR,
KURUMAYA GİREN BİR KUŞ VAR,AYRICA BU KUŞTA KUSMA VAR,
KUŞLARIN BAZILARININ DIŞKILARINDA ÖĞÜTÜLMEMİŞ BUĞDAY VAR..

TÜM HER ŞEY BENİ Mİ BULUR , BAKALIM DAHA NELER GELECEK ....
Durum kötü olsa da pes etme kardeşim...Belki kuşlarının tamamını kaybedebilirsin ama bu sayede hangi durumda neler yapılabilir güzel bir ders çıkartmış olabilirsin...Pahalı bir ders olacak belki ama sonrası için iyi olacak...Güvercinlerde bu hastalık illeti bir başladı mı alıp başını gidiyor arka arkaya bir sürü sıkıntı... Sana nacizane tavsiyem...Eğer hastalıktan tamamen kurtulursa şöyle aylık bir bakım programı belirleyip ona göre işleri günü gününe yaparak kümese hastalıkları hiç sokmadan çok rahat kuşlardan zevk alarak besleyebilirsin...Programını gün gün yap vitamin takviyelerini dezenfeksiyonu hiç aksatmadan eksik etmeden yap... Gerek karşılaştığım hastalık problemlerinden edindiğim tecrübeler gerekse yaptığım araştırmalar sonucundan şu kanıya vardım... HASTALIKLARI KÜMESE HİÇ SOKMAMAK LAZIM BUNUN İÇİNDE DÜZENLİ BİR BAKIM ve KORUMA PROGRAMI UYGULAMAK LAZIM... BİRÇOĞUMUZ SADECE HASTALIK OLUNCA KÜMESİYLE DAHA FAZLA İLGİLENİYOR AKSİNE HİÇBİRŞEY OLMAMASI ADINA EN SAĞLIKLI ANLARI KORUMAK AMACIYLA İLGİLENMELİYİZ...
CANINI SIKMA BU BİR SEVDA , EN YAKINININ BİLE NE VAR BU KUŞLARDA DEDİĞİ AMA HALA VAZGEÇEMEDİĞİMİZ SEVDA...
SAĞLIKLI KÜMESLER,,, SAĞLIK GÜVERCİNLER...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...