Neler Yeni

EN ÇOK KİMİN MARDİNİ UÇUYOR

SEREF

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ŞEREF
Meslek
ÖZSOY
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Bu iş göreceli zevkler renkler farklı farklı , Zamanında Kırıkkalede benimde vardı böyle kuşlarım , sabah kalkıp akşam üstü inerlerdi geç vakite kalkarsalar gece kaybolur erkesi gün kümese düşerlerdi , kalkmalmaları için çok uğraşırdım , zira aşırı zamanımı olıyorlardı , . Sonra usandım verdim ..
Bu günün koşullarında , daha çok oyunkuşunda bir buçuk iki saat oyunlu uçup inen kuş genel kabul görüyor ..
Böyle bir sıtandarta doğru gidişat var daha çok ..
Banada sorsanız derimki 45- 50 dakka dolu dolu ful seferle oynasın, hiç boş bırakmasın ..
Kuşu tapip etmekten BOYNUM AĞRISIN , saferleri arka arkaya koysun .. Sayamayayım bile kaç oldu .. Bende böylesini seviyorum .. Dediğim gibi kim ne sevi yorsa onu baksın .. Zevk işi bu .. selamlarŞEREF

ugurk81

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
uk
Meslek
öğretmen
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Zevkler ve renklar tartışılmaz konusuna saygılıyız, kuşun uçuşuyla insanları yıldıracağına saygıyız. Umarım işin bu noktasında kendimizi ifade edebiliyoruzdur. Acaba altından gelen kaç tanesi kendileri gibi çok uçan kuşlar oldu, Şeref Bey siz yavru aldıysanız bilirsiniz. Benim elime uzun yılardır sadece 6 tane böyle kuş geçmişti. 2 sini yavru alamadan kaybetmiştim. 2 çifti damızlıklarımın içersinde 5 senedir de onların yavrularını diğer damızlıkların altına da sürdürerek yavru almama rağmen sadece bu sene 8 aylık bir yavrusunda 3 saati biraz geçen, çok geniş gezen yavru aldım. Kuşa bişey olur korkusuyla kaç senedir kanat kesmeyen hatta diğer yöntemleri bile kullanmayan ben kızmanın kanadını kestim. Siz deneyimlisiniz bu konuda, yavru alabildiniz mi? Ben mi şanssızım kendi gibi yavru atmamaları konusunda yoksa sizde de aynı durum oldu mu?

Bu kuşlara toz kondurmamamın en önemli sebebi; herşeyi kötülense de atışlarının kötüsünü görmedim. Atışına laf denirse, tüy kalitesine laf denirse, hızlı çıkışlarına laf denirse, zekâlarına laf denirse sabah-akşam bu kuşları savunabilirim. Yoksa tabi ki şartlar göz önüne alındığında beğenilmemesi normal... Herkesin geniş bir terası ya da yerde besliyorsa rahat indirebileceği geniş bir bahçesi olmayabilir. Daha da önemlisi zaman çok önemli bir faktördür, altında beklenecek kuşlar asla değiller. Kuşu sürekli de gözleyemiyorsunuz zaten iniş saatini az çok bilince sorun olmuyor ona göre kuşu indirmek lazım. Büyük başın büyük derdi olur. Zor, mesarefli kuşlardır ama yeri müsait olan herkese en az 1 çift böyle kuşu kümesin bir köşesinde bulundurmasını tavsiye ederim. Ben bu kuşlara tatil günü kuşu diyorum; Hem kafanız rahat oluyor indirmek için zamanınız var hem de çevrenizdeki kuşçuların hepsi sizin kuşunuzu görüyor. Bana göre bu bir kuşçu prestijidir :)) 20 taklayla fişekleyip damların tozunu ala ala alçak uçan ve dar gezen kuşum olacağına 4-5 taklayla yarım saatte bir oyuna gelen ama kilometrelerce gezen kuşumun olmasını yeğlerim. Bunun dışında da bu kuşlardan gelen yavruların nerdeyse tamamı da zaten istenen saat aralığında ve az çok oyuna geliş süreleri de nizami kuşlar... Onların kanını barındırdıklarından atışları ve gezmeleride güzel... Sırf tüy kalitelerinden dolayı damızlık yapılacak kuşlar diye düşünüyorum. Diğer standart tarzda kuşlardan fazla sevmemin nedeni hiperaktif gibi olmaları... Kayık gibi yalancı takla gibi hız ve irtifa düşürücü görüntü kirliliği yaratma hatalarına pek rastlamamak... Umarım bu kuşların sevilmesinin de haklı nedenleri olabileceğini anlatabilmişimdir. Bir şeyi severken de diğerini sevmemek gibi bir sorunumuz olmadığını da doğru değerlendirmek lazım. Nizamisini ve her görevi en iyi şekilde ve tadında yapanı herkes seviyor da iş asıl böylelerinin dilinden anlamakta...

SEREF

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ŞEREF
Meslek
ÖZSOY
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Sizin
ugurk81' Alıntı:
Zevkler ve renklar tartışılmaz konusuna saygılıyız, kuşun uçuşuyla insanları yıldıracağına saygıyız. Umarım işin bu noktasında kendimizi ifade edebiliyoruzdur. Acaba altından gelen kaç tanesi kendileri gibi çok uçan kuşlar oldu, Şeref Bey siz yavru aldıysanız bilirsiniz. Benim elime uzun yılardır sadece 6 tane böyle kuş geçmişti. 2 sini yavru alamadan kaybetmiştim. 2 çifti damızlıklarımın içersinde 5 senedir de onların yavrularını diğer damızlıkların altına da sürdürerek yavru almama rağmen sadece bu sene 8 aylık bir yavrusunda 3 saati biraz geçen, çok geniş gezen yavru aldım. Kuşa bişey olur korkusuyla kaç senedir kanat kesmeyen hatta diğer yöntemleri bile kullanmayan ben kızmanın kanadını kestim. Siz deneyimlisiniz bu konuda, yavru alabildiniz mi? Ben mi şanssızım kendi gibi yavru atmamaları konusunda yoksa sizde de aynı durum oldu mu?

Bu kuşlara toz kondurmamamın en önemli sebebi; herşeyi kötülense de atışlarının kötüsünü görmedim. Atışına laf denirse, tüy kalitesine laf denirse, hızlı çıkışlarına laf denirse, zekâlarına laf denirse sabah-akşam bu kuşları savunabilirim. Yoksa tabi ki şartlar göz önüne alındığında beğenilmemesi normal... Herkesin geniş bir terası ya da yerde besliyorsa rahat indirebileceği geniş bir bahçesi olmayabilir. Daha da önemlisi zaman çok önemli bir faktördür, altında beklenecek kuşlar asla değiller. Kuşu sürekli de gözleyemiyorsunuz zaten iniş saatini az çok bilince sorun olmuyor ona göre kuşu indirmek lazım. Büyük başın büyük derdi olur. Zor, mesarefli kuşlardır ama yeri müsait olan herkese en az 1 çift böyle kuşu kümesin bir köşesinde bulundurmasını tavsiye ederim. Ben bu kuşlara tatil günü kuşu diyorum; Hem kafanız rahat oluyor indirmek için zamanınız var hem de çevrenizdeki kuşçuların hepsi sizin kuşunuzu görüyor. Bana göre bu bir kuşçu prestijidir :)) 20 taklayla fişekleyip damların tozunu ala ala alçak uçan ve dar gezen kuşum olacağına 4-5 taklayla yarım saatte bir oyuna gelen ama kilometrelerce gezen kuşumun olmasını yeğlerim. Bunun dışında da bu kuşlardan gelen yavruların nerdeyse tamamı da zaten istenen saat aralığında ve az çok oyuna geliş süreleri de nizami kuşlar... Onların kanını barındırdıklarından atışları ve gezmeleride güzel... Sırf tüy kalitelerinden dolayı damızlık yapılacak kuşlar diye düşünüyorum. Diğer standart tarzda kuşlardan fazla sevmemin nedeni hiperaktif gibi olmaları... Kayık gibi yalancı takla gibi hız ve irtifa düşürücü görüntü kirliliği yaratma hatalarına pek rastlamamak... Umarım bu kuşların sevilmesinin de haklı nedenleri olabileceğini anlatabilmişimdir. Bir şeyi severken de diğerini sevmemek gibi bir sorunumuz olmadığını da doğru değerlendirmek lazım. Nizamisini ve her görevi en iyi şekilde ve tadında yapanı herkes seviyor da iş asıl böylelerinin dilinden anlamakta...
Sizinde bahsettiğiniz gibi çok uçan kuştan yavru büyütmek oldukça zahmetli , kuş uçtuğu için ister istemez yoruluyor bu yorgunluk , yumurta verinini , yumurtanın doluluk oranını ( zira bazen yorgunluktan gününde dişisine binemiyorlar) yumurtaya oturma zamanlamasnda ki aksamalar mama yı yapma ve düzenli kusma , mamyı acıtma , mamadan sonra yavruyu doyuramama gibi gibi .. Kuş uçuyorsa, birazda çokça uçuyorsa bu tarz aksilikleer oluşuyor ve yavru verimi de düşüyor ..Bu gibi kuşlardan yavru alınması planlanıyorsa , uçurulmaya ara verilmeli , hatta kuşlar olabildiğince diğer kuşlardan tecrit edilmeli ki diğer kuşlardan gele bilecek zararlardan olabildiğince korunsunlar, buna dişiye başka erkeklerinde binme ihtimalinide ilave ediyorum .. Uok uçan kuş fazlaca sosyal davranışlar göstermez doğal olarak aktivitesi az olur yemini bile gramla yer , kaldıki yerdeki enerjisini başka konularda kullanmaya alışmış diğer kuşlarla rekabet edebilsin ..
Sizin bahsettiğiniz çok uçan kuşlar aslında bura da tartıştığımız çok uçan diğer kuşlardan daha farklı benim anladığım kadarı ile zir sıraladığınız bazı özellikler birçok çok uçan kuşta az bulunan yada bulunmayan meziyetler ..
Anlattıklarınız gibi oyun yapan özellikli kuşlar olduğunda ve bu kuşların altından kalkabilecek imkan olduğunda kümes tahmin ediyorum bir çoğumuz besleme yoluna gider .. En azından kısa uçumlu seri - ful -oyunlu kuşlarla eş edilip ( benim sevdiğim türden kuşlarla ) daha orta karar uçan kuş beslenmek isteniyorsa bu kuşların türetilmesi için damızlık tutula bilirler .. Yada bir renk bir farklılık , bir tercih olarak bir yoğurt yeyişi olabilir .. Zevk sahibine , beğeni sahibine kalmış bir tecih bu .. Bende buradan söylüyorum işte 45 dakka uçsun beni oyun manyağı etsin ve insin buda benim beğenim .. Sağlıklı keyifli günler dilerim selamlarŞEREF

eren874

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
eren eren
Meslek
kuşcu
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
ben ne olursa olsun saatlerce uçan mardin kuşunu severim sabah at akşam gelsin yavrumu sökcen at yanına ögretssin benim fikrim bu sagılar

ugurk81

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
uk
Meslek
öğretmen
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
eren874' Alıntı:
ben ne olursa olsun saatlerce uçan mardin kuşunu severim sabah at akşam gelsin yavrumu sökcen at yanına ögretssin benim fikrim bu sagılar

Şeref Bey deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Eren kardeşim iş o kadar basit değil. Bu kuşlar damarlı-kaçak kuş gibi gezer, hiç bir kuşla kolay kolay birleşip gezmez. Eğitici yanları yok yani... Hem de bırak yavruyu 2 saatlik kuşlar ayak uyduramıyor ki yavrular ayak uydursun. Onları uçururken de teke düşmüş başka kuş havaya atmanında pek sakıncası olmuyor.

filo

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
filocu
Meslek
.
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Filo
Diğer Irklarım
Yok
7 - 8 saat uçan kuşum hiç olmadı ama 4-5 saat gibi uçurduklarım ara ara oldu ama inanın bu uzun ve boş uçuculardan hiç bir keyif almadım..şeref beyin dediği gibi.. kim ne seviyorsa onu baksın.. Zevk işi bu ..

eren874

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
eren eren
Meslek
kuşcu
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
peki arkadaşlar bu sürereyi artırmak için bi taktik varmı 1 saat uçan kuşu 2 saatlik uçum süresi yapmak gibi

Mustican Yeşilırmak

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mustafa yeşilırmak
Meslek
Aksesuarcı
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Sa. Bizde bir laf vardır.'' KUŞUN ATASI GÖKTÜR '' diye.. oyun bilmeyen kuşların saatlerce ucabılecegını (bılhassa taklacıların) kime anlatırsanız anlatın kimse ınanmaz..Kuş inişe geçtiğinde oyunu buna engel oluyorsa o kuş çok uçar demektir. Kendını rahat herhangi bir yere atamaz uçtukçada kendını gelıştirir. Bu gelişim oyununda degil çiğerlerindedir. Ben kuşumu havada bir iki saat izlemek istemem. Açıkcası isterimki bir çay bir muhabbet eşlıgınde bu süre çok uzasın ve havaya baktıgımızda simdi geliyor...!!! iyi bak geliyor..!!! denilmesi daha hoşuma gider..Bizler bir saat uçup görevini yapan kuşlarda gördük ama çok uçup bide çalışma zamanına kuş ektra mesai ekliyorsa ne güzel hem kuş nam yaparak çok kazanır hem sahibine hem maddi hem manevi yönden kazandırır..Ben denildiği gibi kuşun damarına inanmam bu bana biraz ticaretteki marka-etiketi andırıyor ve kaliteniz ne olursa olsun etiket varsa iyidir diye bir olguya asla inanmak istemiyorum..Bunun ana sebebi yabanilerin içinde rast gelıp yakaladıgım bana kusculuktakı ılk adımımı atmaya vesile olan '' MAVİM'' di.. İyi eğittim (2003 yılında daha cocuktum ) hiçbir sekilde ilaç ekstra birşey kullanmadım asla ama kuşumu kaybetmeme ragmen ve suanki yaşıma ragmen yeni kuşçuların diline düştüm..Kısacası Kuşumu kaybettim ama beni çok gururlandırdı. ŞUAN OLMASA BİLE ....

filo

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
filocu
Meslek
.
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Filo
Diğer Irklarım
Yok
Sevgili mustafa uzun uzun yazmışsın ama inan yazdıklarından hiç bişey anlamadım.. Herkez gibi sanada temennim inş. güzel kuşlar yetiştirir uçurur ve keyif alırsın...

yuşa

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
yuşa burak
Meslek
öğrenci
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Makaracı
bence kuş dediğin uzun süre uçaçak cok aşırı oyun yapan sıkıcı olur ama hem cok uçup hemde cok oyun iyi olur diye düşünüyorum

eren874

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
eren eren
Meslek
kuşcu
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
arkdaşların dediği gibi herkezde öyle kuşlarolcanı sanmıyorum

bursa orhangazi*yeniköy

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
İSMAİL YILDIZ
Meslek
MAKİNA
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
her kese öncelikle hayırlı sezonlar ben arkadaşlar oyun kuşu ve kostüm besliyorum bende şuan abinin dedği gibi 6.5 7 satt ucan damızlığım var vaptığı görevi de güzen hiç beni saırtmadı her kerkese nasıp olmaz yavrularıda aynı yolda devam ediyor

mazidenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
dursun BEKAR
Meslek
tekstil
İkametgah
Samsun
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
5 sene önce bir palsineklim(çakmaklı) vardiki hiç unutamam 2saat 45 dakika uçtu
balki bazılarına göre az olabilir ama son dakikaya kadar görevini yapmıştı.
yerde bakıyordum 3. 4 metre kadar alçalıp cok uzun şakırdaklı ve 4..8 taklayla gidiyordu inerkende son seferinin sonunda cok yüksekten askıda kalarak taklalarla iniyordu ama malesef atmaça aldı bir daha da öyle keliteli oyun yapan bir kuşum olmadı yavrusuda yoktu
hala ararım öle bi kuş

hiç unutmiçağim bir kuştur

DELIYUREK41

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
murat koç
Meslek
teknıker
İkametgah
Kocaeli
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
bende böyle uzun uçan araplar vardı.kuşlar hem çok rahat ucar hemde çok genişgezdirirlerdi.hergun ucururudm hergünde 5 6saat havada kalırlardı ama hepsi kanat açardı bu yüzden zaten uçuma verirlerdi bende bu soyu çıkartdım elden.ama damızlık bir kuş havada kalacak ben bunu bilir bunu söylerım

mazidenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
dursun BEKAR
Meslek
tekstil
İkametgah
Samsun
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
cok uçan kuş çok oyun yapmaz
yani bi kuş 5 saat uçupta 5-6 dakikada bi sefere gelmez
böle bi kuşu rüyalarda bile göremeyiz
çok uçan kuş boşa uçar kimi zaman 20 dakika kimi zaman yarım saat sefer yapmaz
buda insana zevk vermez boşa uçan kuşu izleyene kadar martıları izle daha iyi :))
kuş 1-2 saat uçsun güzel oyun yapsın sistemli şekilde yeter
yoksa bende izledim 5 saat uçan zamanında ama şinsan sıkılıyor izlerken
saygılar