Neler Yeni

Ege'nin İncisi İzmir

beyzade

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Engin ÇAVUŞ
Meslek
Öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Saya
İzmirin adının geliş efsanesi.

amazonlar, yunan mitolojisine göre anadolu'nun ortasında, truva berisinde yaşayan savaşçı ve sadece kadınlardan oluşmuş bir topluluktu..sayıları fazla idi ve gerçekten çok haşin savaşırlardı..hatta daha rahat yay gerebilmeleri için tek memelerini keserlerdi..nitekim tanrılar tarafından kutsanmış bir ırktı..evlenmeden, soylarını devam ettirebilmek için özel seçtikleri erkekler ile beraber olurlardı..eğer kız çocuk dünyaya getirirlerse, kendileri gibi eğitip bir savaşcı yaparlardı..erkek doğarsa şayet babalarına geri verip postalarlardı..

neyse efendim konumuza dönelim, açılmışız..bu amazon ırkı ilk başlarda fetihlerini kuzeye doğru ilerlettiler..kraliçe olaraktan başlarında 3 tane savaşcı kadın vardı ve hiyerarşik bir yönetim bulunuyordu..onların dediği geçerliydi ve fetihler sırasında onlar da orduya katılırlardı..kuzey fetihlerinden sonra amazon savaşçıları truva'nın güneyine yöneldiler..en batıya gitmek ümidi ile ege kıyılarına geldiler..şuan ki izmir'in dolaylarında ve muğla taraflarında, buldukları bereketli topraklara şehirler kurdular..ilk başta sayıları 20'yi bulan şehirler sonraları tek tek ayakta kalmak yerine, birleşip şehir devletleri haline gelmeyi kabul ettiler (bkz: site)..bu bahsettiğim 3 adet kralice'nin birisinin adı da "symrna" idi ve izmir dolaylarında kurulan şehrin manzarasını ve havasını sevdiği için burada kalmıştı..hatta sonraları şehirler birleşince hepsinin hakimiyetini burdan halletmeyi planlıyordu..nitekim istediği de olmuştur mitolojide anlatılan hikayeye göre..izmir başta olmak üzere amazon kadınları tarafından kurulan 20 küsür şehir kendi içlerinde birleşerek 4-5 tane büyük şehire dönüştü..bu şehirleri arasında bodrum (eski amazonların kurdukları adı ile halikarnas) de vardı..

sonuçta bu bir mitolojik hikaye..ne kadar doğru olup olmadığı tartışılır..ama denilir ki; amazonlar savaşçı oldukları kadar da güzeldirler..bence biraz haklı bir hikaye olabilir, nitekim ege'nin özellikle de izmir'in kızları güzeldir..

fatih Eroğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
FATİH EROĞLU
Meslek
ECZ KALFASI
Yetiştirdiğim Irk
Hünkari
Verdiniz bilgiler ve fotoğraflar için teşekkürler.Güzel bir paylaşım olmış.

Hüseyin BAŞOĞLAN

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hüseyin BAŞOĞLAN
Meslek
Yazılım-Tasarım
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
Dönek
YAHOO
[email protected]
Güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.

tolgahan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
tolgahan cokyasar
Meslek
otomobil sanayi
İkametgah
Yurt Dışı
Yetiştirdiğim Irk
Saya
BENIM ICIN YOKTUR IZMIR GIBISI AVRUPANIN BUYUK SECKIN SEHIRLERINI GEZDIM AMA IZMIR GIBISI YOK DERIM...

okancintan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
okancintan
Meslek
market sahibi
Yetiştirdiğim Irk
Saya
tolga ark cok güzel fotolar cekmisin izmirimizle ilgili,buralı olmayan ark lar imrenerek bakacaktır suphesiz, ben sana ve burada bulunan izm ark başka bi sorum olucak belki bu senin linkinle alakası yok ama,ben bu siteye girerek kusculuga merak sardım,eskidende besliyodum ama (bu arada yasım 4:relievedface:,sormak istedigim su ,kus almak istiyorum izmirin neresinden bulabilirim,eskilerde hilal istasyonunda pazar vardı ordan temin ediyoduk,simdi kalkmıstır sanırım,bilen arkadaslar varsa ltf yrdımcı olsun ,tskler :buyrun:

tolgahan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
tolgahan cokyasar
Meslek
otomobil sanayi
İkametgah
Yurt Dışı
Yetiştirdiğim Irk
Saya
hilal dedinde cocuklugum o kus pazarinda gecti her hafta sonu giderdim birde ciglide olurdu ama hilal gibi buyuk olmazdi simdi ise kalkti hilaldeki pazar camdibinde oluyormus bir de bornavada forumda daha detayli bilgiler var izmir mezatlari hakkinda...

okancintan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
okancintan
Meslek
market sahibi
Yetiştirdiğim Irk
Saya
tolgahan kardesim tanıstıgımıza memnun oldum,bende cok giderdim daha gencken bi anda aklımda canlandı,ama ben forumda izmirle ilgili satılan biyer bulamadım ondan sana sordum,ciglidede var diyosun yani,ins vardır bakıcam oralara,ben ksk de oturuyorum,kendine iy,i bakiletisimimizi bozmayalım,bilgi için tskler saglıcakla kal :eek:ley:

beyzade

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Engin ÇAVUŞ
Meslek
Öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Abi ben zaten Çiğli de oturuyorum.Artık Çiğliye pazar kurulmuyo.Tepecik devlet hastanesinin orda her pazar kuş pazarı kuruluyo.Askeriye ve otobüs parkının orda.Doğrudur çamdibindede kuş satılıyo.Ama tam yerini bilmiyorum.

okancintan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
okancintan
Meslek
market sahibi
Yetiştirdiğim Irk
Saya
tskler beyzade kardesim,bu hastane dedigin mesur kadın gogus ve dogum hastanesi deilmiydi? bilgi için cok mersi,saglıcakla kal

beyzade

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Engin ÇAVUŞ
Meslek
Öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Evet dediğim hastane o Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

okancintan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
okancintan
Meslek
market sahibi
Yetiştirdiğim Irk
Saya
olmazmısın saol varol,mutlaka hafta sonları gidicem,burdan biraz uzak ama kus için deger, eger bildigin yerler varsa daha (izmir içi) paylasırsan sevinirim,kendine iyi bak

tolgahan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
tolgahan cokyasar
Meslek
otomobil sanayi
İkametgah
Yurt Dışı
Yetiştirdiğim Irk
Saya
okancintan' Alıntı:
olmazmısın saol varol,mutlaka hafta sonları gidicem,burdan biraz uzak ama kus için deger, eger bildigin yerler varsa daha (izmir içi) paylasırsan sevinirim,kendine iyi bak
forumda var bilader tikla bak hemen hemen hepsini yazmis arkadas viewtopic.php?f=85&t=1339

umut 17

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ümit erten
Meslek
esnaf
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
verdiginiz bilgi,lere tşk ler ne derler ev yaparsan tugladan kiz alirsan Mugladan bütün EGE nin kızları güzeldirler

beyzade

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Engin ÇAVUŞ
Meslek
Öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Asıl sen sağol abi.Banada uzak tepecik ama her pazar uykudan feragat edip gidiyorum.Erken gitmek daha iyi oluyo güzel kuş almak istiyosan öğlene hep yozlar yada kalitesizler kalıyo.Birde şemiklerde var kuşcu orda göbekten sola dönüp çarşı içine girince remka var.o yolu takip edip caddeye çıkcan orda pidecinin üstünde Pala dayının yeri var hem ihale oluyo hemde kuş satılıyo.
saygılarımla...

okancintan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
okancintan
Meslek
market sahibi
Yetiştirdiğim Irk
Saya
eyv kardesim cok yardımcı oldun,semikler yakın,orda oldugunu tahmin ediyodum zaten,eskiden alırdık,peki bi sorum olucak bu tarif ettin yer( şemiklerdeki) hangi gun kuş bulabiliriz,sadece pazarlarımı ve kac saattleri arasında satış yapılıyo,bilgilendirirsen sevinirim,kendine iyi bak,tşkler

beyzade

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Engin ÇAVUŞ
Meslek
Öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Abi orda her zaman kuş var kafeste satıyolar.ama bide ihaleler oluyo çarşamba ve cumartesi olması lazım.abi sana tavsiyem ihaleden kuş alırken özellikle dişileri iyi incele çünkü kısır çıkabiliyo.

okancintan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
okancintan
Meslek
market sahibi
Yetiştirdiğim Irk
Saya
eyv kardesim benim,önerilerini dikkate alıcam ,hersey için saol ins bi gun gorusuruz,kuşlar konusunda konusuruz,kendine iyi bak

kulalı

Kayıtlı Kullanıcı
Selam arkadaşlar.İzmirde güvercin pazarı Tepecik SSK hastanesinin Altındağ tarafında yaklaşık 250m ilerisinde İZSU ile Batı lastik arasındaki parkta pazar günleri sabahtan öğleye kadar kuruluyor. Mustafa Yüksel ÇETİN (baba mühendis)