Neler Yeni

DÖNEK GÜVERCİNİNDEKİ HATALAR

azusa111

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Gürkan Karagözlü
Meslek
Uzman/Teknisyen
İkametgah
İzmir
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
Selamlar.
Şimdi bende tam da tariflerinize uygun bir adet erkek döneğim var.
Kuşa pırlıtı verip döndürdüğümde dönüşe girişi güzel gayet güzel ve büyük dairesini yapıyor ama çıkışta bozarak hafif bir takla atma hareketine benzer bir hareket yapıyor.
Yanlız bu dediğim olayı sıklıkla yapmıyor.
Çok seyrek yapıyor arada kafasına eserse.
Mesela diyorsunuz ya bu kuşu direk ıskartaya atalım.
Bende diyorum ki sakın yapmayın.:)
Çünkü ben bu kuşu bu tarz hareketler sergilemeyen bir dişi ile eşledim ve aldığım yavrular bu hatayı yapmıyorlar.
Ve gayet güzel dönüşler sergiliyorlar.

SNRAVCI

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Soner AVCI
Meslek
Muhasebe Finansman
İkametgah
İzmir
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
azusa111' Alıntı:
Selamlar.
Kuşa pırlıtı verip döndürdüğümde dönüşe girişi güzel gayet güzel ve büyük dairesini yapıyor ama çıkışta bozarak hafif bir takla atma hareketine benzer bir hareket yapıyor.
Çünkü ben bu kuşu bu tarz hareketler sergilemeyen bir dişi ile eşledim ve aldığım yavrular bu hatayı yapmıyorlar.
Gürkan abi merhaba.

Senin erkek bende olsa ve o hatayı her daim yapsa ben yem vermem abi. Ne kadar güzel dönerse dönsün. Yanlış anlama beni. Ama her daim olmuyor diyorsun ve güzel bir sistemle iyi yavrular üretiyorsun. Buda ayrı bir ustalıktır. Tebrik ederim. Her kuş g.t oturuyor diye ıskarta olmaz. Veya anne baba g.t oturuyor diye yavruda g.t. oturacak diye bir kaide yok.

Dönüşte de en önemli nokta devire giriş ve çıkıştır. Dönek güvercinbim 1 metre dönsün, ama tam kapalı dönsün. Girişinde çıkışında hata, pürüz olmasın. Bozmasın. Bana yeter... Kısa ama öz olsun.

Şunu da belirtmek isterim, Uzun dönen kuş her daim hataya daha yatkındır. Dönüşten Çıkışı tehlikelidir.

century89

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
mahmut gamsız
Meslek
öğrenci
İkametgah
Yurt Dışı
Yetiştirdiğim Irk
Baska
Dönüş'te bir çok hata vardır.
1- daireyi batırma ( burada genelde kuş karşınızdan pırıltıyı alır olduğu yerde aşağıya doğru dönüş yapan kuşlarda olur yani genelde yumuşak daire' yapan yani gevşek daire yapan kuşlardır. bunlara devirsizde diyebiliriz
2-dönüşte daireyi açma (bu olay bol dönek kuşlarda dönüşü belli bir mesafe sonrası taşıyamayan ve gittikçe daireyi gevşeten kuşlardır)
3-paramparça diye tabir edilen dönmeye çalışırken yönünü şaşıran sağa sola kayan benim gözümde dönek bile denmiyecek kuşlar vardır
Bunların dışında kanat üstüne çıkma , daire göbeğini bombeli tutan , pırıltıyı tersten alamayan kuşlar vardır bunlar da ufak tefek hatalardır ama bu hataların kuşların stili ilede ilgisi vardır.
Kuşların karakteristik özellikleri stili ile doğru orantılıdır o yüzden her zaman kuşları karakterisözelliklerine göre yorumlamakta her zaman yarar var. bir kuşu havada izleyip pal kanat mı kara kanat mı vs. bunları bilmek gerekiyor. Pal kanat kara kanat atom vs gibi özellikleri burada açıklarsam çok uzun sürer ama şunu ayırt edelim bi kuş çakal olupda pal kanat olabilir.
bir kuşu yerde görüpde karakteristik özelliğini güvercinin bazı işaretlerinden anlıyabilirsiniz ama bu ustalık istiyen bir iştir ve işin sırrıdır . ve buna göre kuşun bozup bozmayacağını anlamak olası.
Son olarak size bir önerim var her zaman sert devirli göbek dairesi ni düzgün oturtturan kuşlar besleyin yumuşakları ıskarta yapın.

DÖNEKCI35

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
UĞUR GENÇ
Meslek
ŞUBE SORUMLUSU
İkametgah
İzmir
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
Diğer Irklarım
Yok
century89' Alıntı:
Kuşların karakteristik özellikleri stili ile doğru orantılıdır o yüzden her zaman kuşları karakterisözelliklerine göre yorumlamakta her zaman yarar var. bir kuşu havada izleyip pal kanat mı kara kanat mı vs. bunları bilmek gerekiyor. Pal kanat kara kanat atom vs gibi özellikleri burada açıklarsam çok uzun sürer ama şunu ayırt edelim bi kuş çakal olupda pal kanat olabilir.
bir kuşu yerde görüpde karakteristik özelliğini güvercinin bazı işaretlerinden anlıyabilirsiniz ama bu ustalık istiyen bir iştir ve işin sırrıdır . ve buna göre kuşun bozup bozmayacağını anlamak olası.
Son olarak size bir önerim var her zaman sert devirli göbek dairesi ni düzgün oturtturan kuşlar besleyin yumuşakları ıskarta yapın.
Abi verdiğin bilgiler için teşekkür ederim ama sormak istediğim bir soru var yumuşak kuşları ıskarta yapın demişsin ancak sert kuşları sürekli eşlersek kuşlar iyice nekesleşmezmi bu yüzden yumuşak kuşlarda her zaman ihtiyaçtır diye düşünüyorum.

Dönek ırklarını bende burada az çok dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım ancak istersen sende bildiklerini paylaşırsan çok sevinirim abi en azından yeni başlıyacak veya meraklı arkadaşlar biraz daha aydınlanmış olurlar konu açmaya sakın çekinme abi

azusa111

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Gürkan Karagözlü
Meslek
Uzman/Teknisyen
İkametgah
İzmir
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
SNRAVCI' Alıntı:
azusa111' Alıntı:
Selamlar.
Gürkan abi merhaba.

Senin erkek bende olsa ve o hatayı her daim yapsa ben yem vermem abi. Ne kadar güzel dönerse dönsün. Yanlış anlama beni. Ama her daim olmuyor diyorsun ve güzel bir sistemle iyi yavrular üretiyorsun. Buda ayrı bir ustalıktır. Tebrik ederim. Her kuş g.t oturuyor diye ıskarta olmaz. Veya anne baba g.t oturuyor diye yavruda g.t. oturacak diye bir kaide yok.

Dönüşte de en önemli nokta devire giriş ve çıkıştır. Dönek güvercinbim 1 metre dönsün, ama tam kapalı dönsün. Girişinde çıkışında hata, pürüz olmasın. Bozmasın. Bana yeter... Kısa ama öz olsun.

Şunu da belirtmek isterim, Uzun dönen kuş her daim hataya daha yatkındır. Dönüşten Çıkışı tehlikelidir.
Tekrar merhabalar herkese,
Soner dediğinde haklısın aslen bende o kuşu çıkarmayı düşünüyordum,fakat bi yavrularını görelim bakalım diye düşündüm belki dişi onun hatalarını kapatır diye düşünmüştüm.Çünkü dişi bildiğim izleyerek aldığım bir kuş.
Ve nitekim beklediğim gerçekleşti ve yavruları çok daha güzel ve devirli dönüşler yapıyor ve babalarından kalma hataları sergilemiyorlar.
Dönüş mesafesi konusunda sana katılıyorum.
Kısa ama geniş daire benim içinde her zaman tercih sebebidir.

DÖNEKCI35

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
UĞUR GENÇ
Meslek
ŞUBE SORUMLUSU
İkametgah
İzmir
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
Diğer Irklarım
Yok
Gürkan abi kanın tutmasına sevindim inşallah bu şekilde hatasız güvercinler çoğaltırsın
ben her kuşa 2 ağız yavru almak kaydıyla şans veriyorum direk ıskartaya çıkarmayı çok doğru bulmuyorum çünkü ileride o kuşları arar duruma düşüyoruz bendede oturan kuşlar vardı canımı çok sıkıyordu bi ağız yavru baktırdım devam etti tam çıkarcam artık derken 2. yumurtladılar ellemedim şimdi kuş kendini çok düzeltti onun için her daim yapmıyorsa biraz sabretmek gerekiyor ki sen bunu güzel bir eşlemeyle çözmüşsün çok iyi bir sezon geçirmen dileğiyle abi

SNRAVCI

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Soner AVCI
Meslek
Muhasebe Finansman
İkametgah
İzmir
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
azusa111' Alıntı:
Tekrar merhabalar herkese,
Soner dediğinde haklısın aslen bende o kuşu çıkarmayı düşünüyordum,fakat bi yavrularını görelim bakalım diye düşündüm belki dişi onun hatalarını kapatır diye düşünmüştüm.Çünkü dişi bildiğim izleyerek aldığım bir kuş.
Ve nitekim beklediğim gerçekleşti ve yavruları çok daha güzel ve devirli dönüşler yapıyor ve babalarından kalma hataları sergilemiyorlar.
Dönüş mesafesi konusunda sana katılıyorum.
Kısa ama geniş daire benim içinde her zaman tercih sebebidir.
Gürkan abim her daim kısa dönüşler ilgimi çekti.
Hep hayran kaldım o kuşlara.
Uzun dönen kuşlarda gördüm, kendi kuşlarımla çaprazlayıp uçurdumda.
Devire girişleri mükemmel olup, çıkarken gevşediler her daim.
Uzun dönüşler makbul olmuyor bizim beslediğimiz ırkta. Kuştan Uzun dönüş isteyenlerde var.
Ben babamdan dönek sevdalısıyım. Uzun dönen kuşlara babamda onay vermez.
Çünkü bir güvercin dönüşü ne kadar uzatırsa o kadar çok bozmaya yatkındır der.
Kısa veya uzun, Devir zordur her güvercin devre giremez. Girse de çıkamaz turşu olabilir.
KANIN SAĞLAM OLMASI LAZIM.

SNRAVCI

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Soner AVCI
Meslek
Muhasebe Finansman
İkametgah
İzmir
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
Yavrularında hayrını göresin abim.
İnşallah bir ara tanışıp misafirin oluruz.
İzleme imkanı buluruz.

azusa111

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Gürkan Karagözlü
Meslek
Uzman/Teknisyen
İkametgah
İzmir
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
SNRAVCI' Alıntı:
Yavrularında hayrını göresin abim.
İnşallah bir ara tanışıp misafirin oluruz.
İzleme imkanı buluruz.
İnşallah ne demek.
Ama biraz daha zaman isterim senden. :)
Çünkü asıl bomba yavrularım yeni yetişiyor.
Dikiliden havada aldığım çok güzel kuşlar var.
Onların yavruları şu an benim için en değerli kuşlar.
İnşallah onları uçurup keyifle izleyeceğim ve izleteceğim.
Rabbim hepimizin gönüle göre versin.

azusa111

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Gürkan Karagözlü
Meslek
Uzman/Teknisyen
İkametgah
İzmir
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
DÖNEKCI35' Alıntı:
Gürkan abi kanın tutmasına sevindim inşallah bu şekilde hatasız güvercinler çoğaltırsın
ben her kuşa 2 ağız yavru almak kaydıyla şans veriyorum direk ıskartaya çıkarmayı çok doğru bulmuyorum çünkü ileride o kuşları arar duruma düşüyoruz bendede oturan kuşlar vardı canımı çok sıkıyordu bi ağız yavru baktırdım devam etti tam çıkarcam artık derken 2. yumurtladılar ellemedim şimdi kuş kendini çok düzeltti onun için her daim yapmıyorsa biraz sabretmek gerekiyor ki sen bunu güzel bir eşlemeyle çözmüşsün çok iyi bir sezon geçirmen dileğiyle abi

Evet aynen sana katılıyorum.
İnandığın kuşa biraz zaman vermelisin.
Ama verdiğin zamana rağmen birşey yoksa hemen elden çıkarmalısın.
Bazen kuşları arar duruma düşüyoruz demişsin çok doğru.
Bu konuda benim yaşadığım olay aklıma geldi.
Benim çok güzel dönüşlü bir çakal çilli dişim vardı.Palyaço diye tabir edilen dönekler vardı eskiden.
Böyle kafasındaki kesmesi düzgün olan ama kesmedeki beyaz kısımda bir sürü leke olan döneklerdendi.
Benim de eski bi kuşum o.
Senelerdir bende idi.
Ben bu dişinin dönüşünü çok beğendiğim için bundan bir çok yavru almıştım(genelde de hep dişi atardı).
Neyse damızlık kümesimdeki kuşlarımın dişilerini bu dişinin yavruları ile değiştirmeye karar verdim.
Ama damızlık kümesimdeki dişilerde tek bir dişiden gelme dişiler.
Hepsinin anası Dikili Kabakumdan gelen bir dişi.Kuş bana bir arkadaşım vasıtasıyla geldi.
Sözüne itimat ettiğim biri.Kuşun yavruları da gayet güzel dönüşler sergiliyorlardı.
Neyse ben dedim ki bu kabakumdan gelen dişinin bütün yavrularını (yani bütün dişileri)
çakalın yavruları ile değiştireceğim.Sen misin değiştiren :)
Tabii kan tutmadı,belli bir süre damızlık kümesimden yavru dahi alamadım.
Ondan sonra da ayırdığım ve bir çoğunu sattığım kabakumlu dişinin yavrularunu mumla arar oldum.
Hem güzel yavru bakıyorlardı hemde güzel dönüyorlardı.
Ama sorsan şimdi maalesef bir tane bile kalmadı o soydan elimde.
Demem o ki bazen sabırlı olmak lazım,aklıllı hareket etmek lazım.
Uyumlu kuşlarla da fazla oynanamak lazım.
Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın artık :)

denizlitavasalikastallı

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ali kastallı
Meslek
inşaat
İkametgah
Denizli
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
Diğer Irklarım
yok
kardeşler takla atan kuşdan asla damızlık olmaz bir diğeri bel kıran kuşdanda olmaz bunlar benim görüşümdür saygılar yavruruyu ilk eğitiminde çevreyi alıştırdıkdan sonra kandilden pırıltı atıp eger yavrunuzun kanatlarını çekip bozmadan sıkıp geliyorsa kuş odur işte hepinizi saygılar sevgiler bol yavrulu sezon dilerim :)

DÖNEKCI35

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
UĞUR GENÇ
Meslek
ŞUBE SORUMLUSU
İkametgah
İzmir
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
Diğer Irklarım
Yok
denizlitavasalikastallı' Alıntı:
kardeşler takla atan kuşdan asla damızlık olmaz bir diğeri bel kıran kuşdanda olmaz bunlar benim görüşümdür saygılar yavruruyu ilk eğitiminde çevreyi alıştırdıkdan sonra kandilden pırıltı atıp eger yavrunuzun kanatlarını çekip bozmadan sıkıp geliyorsa kuş odur işte hepinizi saygılar sevgiler bol yavrulu sezon dilerim :)
Abi verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Sence neden takla atan kuş damızlık olmaz (pırıltıya takla atanlardan bahsetmiyorum)

FeLix_

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mesut DİNÇER
Meslek
Medikal Kimya
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
Diğer Irklarım
Hünkari, Taklacı, Bango, Form, Saya
damızlığa ayrılacak kuş 2-3 seneden sonra belli olur, yavruluktan damızlığa ayrılma zamanına kadar bel kıran veya takla atan olursa bana göre bırak damızlığı kümeste tutmaya bile gerek yok.. yavruluktan çıktı 2. tüyü düzdü eğitim başladı, bel kırmak ve takla atma için 3-4 ay daha müsamaha gösterir, senelik olduğunda halen bu hataları yapıyorsa, ya pilava ya pazara..

DÖNEKCI35

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
UĞUR GENÇ
Meslek
ŞUBE SORUMLUSU
İkametgah
İzmir
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
Diğer Irklarım
Yok
Mesut abi sanada teşekkür ederim ancak böyle düşünmeye devam eder isek elimizde dönek kalmaz öncelikle dönek güvercini neden takla atar bunu düşünmemiz gerekir.Ben takla atan kuşlara hiç bir zaman kati davranmam pırıltıya takla atanlardan bahsetmiyorum.Dönek güvercinlerinin dönüşleri inceler isek takla atanların niçin (bana göre) kıymetli olduğunu anlarsınız. :hmm:

FeLix_

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mesut DİNÇER
Meslek
Medikal Kimya
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
Diğer Irklarım
Hünkari, Taklacı, Bango, Form, Saya
uğur usta, sen de haklısın ama, takla atan kuş, verdiği yavrulara da bunu bulaştırır. Bir yerden bunu kesmezsen sonraki nesillere aktarılacak kuşlarda bu hep görülür. Bu yüzden ben bu şekilde bir kuş çıkarsa 1 sene düzelme hakkı veriyorum, bu hakkını güzel kullanırsa yoluna devam eder yoksa see you.. :) Bu arada bu 1 sene içerisinde bu kuştan 1 ağız daha yavru almış oluyorum, aslında soyu bir nevi senin dediğin şekilde devam etmiş oluyor. Bunlarında 1 sene hakkı var, çok fazla da ketum davranmıyorum :)

DÖNEKCI35

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
UĞUR GENÇ
Meslek
ŞUBE SORUMLUSU
İkametgah
İzmir
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
Diğer Irklarım
Yok
Eyvallah abi ustalık mertebesine yetişmem için 40 fırın ekmek yemem lazım.Şimdi gelelim dönek neden takla atar konusuna dönek güvercinlerinde dönüş esnasında kafanın önemi çok büyüktür kuşumuz dönüşe girerken kafasını çekemezse hunivari bir görüntü sergiler kafayı biraz içeri çekerse ve çelenk uçlarını toplar ise kapalı döner ancak önden baktığınızda bombe gözükür.Bu bombenin sebebide kuşumuzun kafasını yeterince geri yaslayamamısıdır.Birde plaka dönüş vardır şu sıralar bu dönüşü görmek mucize gibi bir şey sebebide pilav olmalarından dolayı :hmm: bu dönüşü yapan kuşlar takla atmaya ve tırnak takmaya çok müsait kuşlardır.Plaka dönüş diye tabir edilen dönüş karşıdan bakıldığında dümdüz bombesiz yerinde sayarcasında boşluksuz bir dönüştür bu düzlüğü yapabilmesi için güvercinin kafasını iyice geri yatırması gerekir takla atacakmış kadar bunu çözebilen eski ustaların ismi hep büyük usta olarak anılır ve takla atan kuşları her zaman iyi takip ederler şu anda plakaya dönüşe yatkın kuşlara dikkat edildiğinde mutlaka bu tarz bir işaret verecektir.