Neler Yeni

Damızlık kuşun kanadını makaslamak mı yoksa jiletlemek mi?

Qtahya

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ibrahim karabay
Meslek
dekorist
İkametgah
Kütahya
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Selamun Aleyküm.. Damızlık kuşlarımı dışarıya cıkarmak istiyorum gün yüzü görsün hayvanlar.. ama fırlatırsam gidecekler .. makaslayacaktım ur yapar felan dediler .. ne yapmalıyım? bu yazı gecirseler yetecek seneye maddiyat düzeldimi catının birazını daha acıp tel bölme yapacagım..

samedovic

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Samet Samet
Meslek
Mühendis
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Şebap Arap
Re: Damızlık kuşun kanadını makaslamak mı yoksa jiletlemek m

Aleyküm Selam.
Anladığım kadarıyla çatıda besliyorsunuz ve beslediğiniz ırk taklacı olunca yerden kalkan havalanıyor ve inmesi uzun süre alıyor sizin sorununuzda bundan kaynaklanıyor.Tel salma olsa dediğiniz gibi gerçekten iyi iş görür.
Ancak makasla ur yapar demek yanlış bir genelleme olur diye düşünüyorum ustalar daha iyi bilir yinede. Taklacı cinsteki kuşlarınız kanatlarındaki ilk 3-4 telekleri yuvalarına çıkabilecek kadar havalanmalarını sağlicak şekilde yada baştan ilk 2-3 de olabilir makasla çok dipten olmamak kaydıyla keserseniz istediğiniz almış olursunuz diye düşünüyorum.
İyi akşamlar.

bysmoke

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mehmet
Meslek
Muhasebe
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Baska

A.Selam bantlamakta çözüm olabilir yada tek kanadının en başından olmak üzere 5-6 tanesini çekebilirsin daha az çekmen aşağıda kuş aramana sebep olabilir.Ayrıca makaslanan kuşta ur olduğunu görmedimde duymadımda.

emre1332

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Emre Kaplan
Meslek
asker
İkametgah
Kütahya
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım

makaslamakla ur cıkacagına ben pek bir ihtimal vermiyorum. benim damızlık kuslarımda 1 seneyi askındır makaslı bir problem olusmadı.ama kafanıza yatmazsa bantlayın veya jiletleyin. :slm: :slm: :slm: