Neler Yeni

Çorum Irkı Taklacılar

Hüseyin BAŞOĞLAN

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
6 Ocak 2008
Mesajlar
4,882
Puanları
38
Yaş
34
Konum
Muğla
Ad Soyad
Hüseyin BAŞOĞLAN
Meslek
Yazılım-Tasarım
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
Dönek
YAHOO
[email protected]
Çorum Irkı Güvercinler
Çorum güvercinleri Anadolu’nun yerli ırklarından biridir. “Çorumlu” ya da daha yaygın adı ile “Çorum çıplağı” olarak bilinirler. Bu güvercinlerin “çıplak” olarak adlandırılmalarının nedeni ayaklarının paçasız olmasından kaynaklanmaktadır. Ülke genelinde fazla yaygın olmadıklarından iyi tanınan ve bilinen bir ırkımız değildir. Daha çok Çorum ilimiz ve bu ile bağlı ilçelerde ve özellikle de Alaca ilçesinde yetiştirildiği bilinmektedir. Çorum dışında Yozgat ilimizde yetiştiricileri bulunmaktadır. Bu bölgelerde değer verilen bir güvercin çeşididir. Bu güvercinler taklacı güvercinlerimizin bir kırması olarak ortaya çıkmışlardır. Ülkemizde çok yaygın olan Mardin tipi taklacılarla, muhtemelen makaracı ırkların kırılması sonucu üretilmiş olan bu ırk, melez bir ırk olduğu için ülke genelinde fazla kabul görmemiştir. Oysa eski ve kendine özgü özellikleri bulunan bu ırkımızın doğru bir tanıtımla hak ettiği değeri bulacağı kesindir. Çorum çıplakları ilgi azlığından gün geçtikçe azalan ve bazı renk tipleri neredeyse tükenme noktasına gelmiş bir ırkımızdır. Bu durum yetiştiriciliğimiz açısından ve yerli ırklarımızı korunabilmesi açısından kaygı verici bir durumdur. Çorum ırkı güvercinlerin köken olarak ne kadar eskiye gittiği konusunda elimizde net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak bu ırkımızın Hititler döneminden bu yana Anadolu’nun önemli şehirlerinden biri olan Çorum ilimizden kaynaklandığı konusunda bir kuşku yoktur. Çorum ırkının eski yetiştiricilerinden alınan bilgilere göre bu ırkın Osmanlı devleti döneminde de Çorum’da yetiştirildiği bilinmektedir. Yetiştirildikleri yuvalarına çabuk adapte olmasıyla tanınan bu güvercinler, yetiştirildiği evi kolay unutmama eğilimindedirler. Bu nedenle 4-5 yıl aradan sonra bile ilk evine dönen kuşlar olduğu bilinmektedir. Özellikle sağlam damarlı kuşlarda bu özellik daha da belirgindir. Çorum ili içinde eke kuşları alıştırmak bu nedenle biraz sorun olmaktadır. Hastalıklara karşı dayanıklı bir ırkımızdır. Yavru verimlilikleri oldukça iyidir. İyi bir yavru bakıcısıdırlar. Diğer ırklara göre daha az yem tüketiyor olmaları ise ekonomik bir özellikleridir.

FİZİKİ ÖZELLİKLERİ

Çorum çıplaklarının en belirgin fiziki özellikleri ayaklarında paça bulunmamasıdır. Bu güvercinlerin ayaklarında dirsekten aşağıda tüy bulunmamalıdır. Dirsekten aşağısı tüylü olan güvercinler değer kaybına uğrarlar. Bu tür kuşlar paçalı ırklarla ve özellikle de Mardin tipi taklacılarla yapılan kırılmalar sonucu ortaya çıkarlar.

Çorum çıplaklarında beyaz renk olanlar haricinde dikkati çeken ikinci özellik ise, kanat teleklerinin beyaz, kuyruk teleklerinin ise kuşun kendi renginde olmasıdır. Kanat teleklerindeki beyazlık baştan itibaren 7-10 telek arasında değişir. Her iki taraftan eşit sayıda teleğin beyaz olması bir tercih nedenidir. Karın altı bölgesi ise kesme şekilde beyazdır.

Çorum çıplaklarının ayakları biraz ince yapılı olur. Ayakların çıplak kısımları kırmızı renklidir. Orta boy kuşlardır. Taklacı güvercinlere göre biraz daha minyon bir yapıları vardır. Kafaları yuvarlak biçimli olur. Gaga orta uzunlukta ve biraz ince yapılıdır. Gaga rengi, koyu renk kuşlarda siyah olurken beyaz renk olanlarda kemik rengi olur. Göz çevresi halkası biraz belirgin ve beyaz renklidir.

Çorum çıplaklarında eski dönemlerde tepelilik özelliğinin bulunmadığı bilinmektedir. Son yıllarda bazı renklerin arka tepeli (takkalı) tipleri geliştirilmiştir. Arka tepeli tipleri çok yaygın değildir. Çift tepeli ya da sadece ön tepeli (perçemli) tipleri olmaz. Kanat sesleri yok denebilecek kadar azdır. Eğer bir Çorum çıplağında kanat sesi varsa bu Mardin tipi taklacılarla bir kırılma belirtisidir. Hareketli ve enerjik yapıda kuşlardır.

PERFORMANS ÖZELLİKLERİ

Bu güvercinler uçuş özellikleri için yetiştirilen performans kuşlarıdır. Uçarken takla atarlar ve oyun yaparlar. Çorum çıplakları arasında damcı ya da havacı şekilde olanları bulunur. İçlerinden çok iyi oyunlu ve uzun uçan kuşlar çıkabilmektedir. Oyunsuz olanları tercih edilmez ve değersiz olarak görülürler. Uçuş özellikleri bakımından Mardin tipi taklacılara benzerler. Konya civarında Çorum güvercinlerine bu nedenle, “Çorumlu Mardin” denilmektedir. Yüksek uçarlar, özellikle ilk uçurulduklarında iyice yükselirler bazıları havada oyun yapar. Oyun sırasında 5-8 adet takla atarlar. Bazıları ise ilk yükselişten sonra bir süre yüksekte uçar ve yorulunca alçalmaya başlarlar. Alçalmasıyla birlikte yuvasının üzerinde oyun gösterirler. Kanatlarına oldukça hakim bir ırk olduğundan Mardin tipi taklacılar gibi iniş sorunları yaşamazlar. Kuş uçurmak için uygun yeri olmayanlar, balkonda güvercin yetiştirmek durumunda olanlar için gayet uygun bir ırktırlar.

RENK ÇEŞİTLERİ

Çorum çıplakları bilinenin aksine fazla renk çeşitliliğine sahip değildirler. Çorum çıplaklarında görülen renk tipleri 4 tanedir. Bunlar sütbeyaz, gökala, siyahala ve çillidir. Bunların haricinde renk tipi bulunmaz. Çorum dışındaki illerimizde ve özellikle de Ankara’da her görülen paçasız güvercininin Çorum çıplağı olarak nitelenmesi gibi bir eğilim vardır. Bu doğru değildir.

1) Sütbeyaz : Kuşun bütün vücut tüyleri beyazdır. Göz renkleri alacalıdır. Bu renk güneşte daha belirgin olarak fark edilir. Diğer renk çeşitlerine göre daha çok rastlanan bu güvercinlerin değeri biraz daha düşüktür. Süt beyazlarda diğer renk çeşitleri gibi fazla bir özellik aranmamakla birlikte fazla iri yapılı olmamasına ve göz kenarlarının beyaz kısmının belirgin olmasına dikkat edilir. Sütbeyazların “düz kafa” (takka ve perçemi bulunmayan) ve “sütbeyaz arka tepe” (takkalı) olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Arka tepeli olan bu renk çeşidine bölgede “sütbeyaz kekili” adı verilmektedir. Bu iki çeşidin haricinde sütbeyaz bulunmaz. Yani takka perçem olanı ya da sadece perçem olanları yoktur.

2) Gökala: Yöresel olarak “govala” ya da “morgovala” adı ile bilinirler. Çorum çıplakları içinde yetiştiricilerin aradığı ayrıntılar açısından en fazla özelliğe sahip olan renk çeşitlerinden biridir. Bu nedenle yetiştirmesi zor ve zahmetlidir. Ancak bir o kadar da değerlidirler. Koyu mavi renkli bu güvercinlerin göz renkleri sarı ya da kırmızı olur. Bu güvercinlerde göz çevresi halkası beyaz ve biraz belirgin, gaga uzun ve çene küçük olmalıdır. Gökalaların ayaklarının dirsekten aşağı kısmı tüysüz olmak durumundadır. Ayaklar kırmızı ve ince yapılıdır. Dirsekten aşağısında tüy bulunan güvercinlere Çorum’da “inik” adı verilir. İnik tabir edilen kuşların paçalı olan Mardin tipi taklacılarla kırılmalar sonucu gelişmiş olduğu bilinmektedir. Mardin tipi taklacılarla yapılan eşlemeler ile bu ırka daha fazla takla atma özelliği kazandırılmaya çalışılmaktadır. Ancak bu tür eşlemeler ırkın orijinal özelliklerinde bozulmalara neden olduğundan Çorumlu yetiştiriciler tarafından uygun karşılanmamaktadır. Kanat telekleri beyazdır. Kuyruk kuşun kendi rengindendir. Kanat teleklerinin her iki tarafta eşit sayıda beyaz olması önem verilen bir ayrıntıdır. Kanat teleklerindeki beyaz telekler 7’den az ise gökalalığı az olarak nitelendirilir, 11’den fazla ise kuşun beyazlık damarı fazladır ve kanat dirseklerinde de beyazlıklar verir. Beyazlığı fazla olan gökalalara bölgede “alaşar” denilmektedir. Bazı gökalalarda ise çene altında şerit biçiminde beyazlıklar bulunur. Bu tür kuşlar “gümüş gerdanlı” olarak adlandırılırlar. Gökalaların boyun bölümleri koyu mavi-mor bir tonda olur. Mor tonun bittiği yerde karına doğru normal gri ton başlar, gri tonun bitiminde ise karın altı beyaz olmak durumundadır. Buna “kesme” adı verilir. Karın altının kesme olması gökalaların önemli ve aranılan bir özelliğidir. Kanat üzerlerinde iki sıra şeridi olan bu kuşlarda şeritlerin renginin kestane renginde olması dikkat çekici bir özelliktir. Çorum’da güvercinin kanatları üzerinde bulunan şeritlere “elif” adı verilir. Kuşun eliflerinin kestane rengi olması bu güvercinin orijinal gökala olduğu anlamına gelir. Elifleri siyah olan gökalalara da rastlanmaktadır. Bu tür kuşlar gökalaların beyaz ile eşleştirilmeleri sonucu elde edilmektedirler. Gökalaların arka tepeli olan çeşitleri de bulunmaktadır. Bunlar Çorum’da “kekili govala” alarak adlandırılırlar.

:relievedface: Siyahala: Çorum’da “siyah govala” adı ile bilinen bu güvercinlerde hakim olan renk siyahtır. Siyahalaların kanatları üzerinde şerit (elif) bulunmaz. Kanat telekleri gene iki taraftan beyaz olur. Aynı gökaladaki gibi karın altıda kesme şekilde beyazdır. Bu beyazlıklar haricinde kuşun herhangi bir yerinde beyazlık bulunmaması gerekmektedir. Çorum çıplaklarının siyahala renk çeşidi neredeyse kaybolmak üzeredir. Çorumda bu renk kuşlara sahip olanların sayısı yok denecek kadar azalmıştır.

4) Çilli: Alacalı bir renge sahip olan bu güvercinler genel olarak siyahala ile sütbeyazın ya da gökala ile sütbeyazın eşleştirilmeleri sonucu ortaya çıkmaktadırlar. Kafa ve sırt bölgesi ile vücudunun değişik yerlerinde siyahlıklar ya da grilikler bulunan bu güvercinlerin kuyrukları siyah olmaktadır. Bu güvercinlerin nadir olarak sadece takma kuyruk olanları da oluyor. Vücutları beyaz kuyrukları siyah olan bu çeşitleri “karakuyruk” ya da “karakuyruk çilli” gibi adlarla tanımlanıyor. Çilli renk tipinin “düz kafa” (takka ve perçemsiz) olanları ile sadece “çilli arka tepe” denilen çeşitleri olabiliyor.
Alıntıdır.
Kaynak: Anadolu Güvercin Kültürü Derneği
 

Berat Ünal

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
25 Eki 2008
Mesajlar
112
Puanları
0
Yaş
26
Ad Soyad
Berat Ünal
Meslek
Öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Sanırım İstanbulda bu kuşlarda parmakla gösterilecek şekilde az kalmışlardır
 

MEHMET TASKIRAN

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
18 Eyl 2008
Mesajlar
72
Puanları
0
Yaş
48
Ad Soyad
mehmet taskiran
Meslek
kuscu metal
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Muhterem, kuscu arkadaslar.
Corum irki taklacilara hollandada hic rast gelmedim, her halde burada bu irki besleyen hic bir kus sever arkadasimiz yok.
 

starlice

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
21 Eki 2008
Mesajlar
4
Puanları
0
Yaş
42
Ad Soyad
kemal nazlı
Meslek
güv
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
satmayı düşünürseniz 1 takım almak isterim :slm:
 

hünkaribaba

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
8 Eyl 2008
Mesajlar
498
Puanları
0
Yaş
50
Ad Soyad
ömür deniz
Meslek
müdür
Yetiştirdiğim Irk
Hünkari
S.A arkadaşlar çorum cıplağı ile ilgili bir anımı sizinle paylaşmak istiyorum.1994 yılında yozgatta askerliğimi yaparken arkadaşların askeriye içinde yakalayıp getirdiği 2 adet beyaz güvercini marangozhanenin içerisinde terhis olana kadar bulgur ile besledim.kuşları marangozhanenin içinde salınca takla attıklarını gördüm.o zamanlar ,7-8 sene kuş beslemiş olmama rağmen bu cins kuş hiç beslememiştim.daha sonra yozgatta kuş besleyen dostlarla tanışınca kuşların çorum cıplağı olduğunu öğrendim.terhis olunca kuşları izmire götürmek istiyordum fakat trabzonlu devrem sevgili arkadaşım abdullah ocak devrem ben kuşları memleketime götürmek istiyorum deyince kuşları orada kendisine bıraktım.daha sonraki görüşmelerimizde kuşları götürmediğini azat ettiğini öğrenince çok üzüldüm.corum cıplakları sayesinde,vatani görevimi yaparken bile kuş besleme zevkine nail oldum.
SAYGILAR.
ÖMÜR DENİZ.
 

adıyamanhasan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
25 Eyl 2008
Mesajlar
272
Puanları
0
Yaş
35
Konum
Adıyaman
Ad Soyad
hasan çelik
Meslek
buğday alım satımı
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
çorum ırkı guvercın beslıyorum cok guzel ucucu kuslardır yuksekte guzel taklaları vardır ve durdugu yerde sayamayacagım kadar ust uste takla atarlar bendekıler fazla bas gırmıyo ama guzel taklaları var ve ucmaları harıka saygılar
 

kuşçu26

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
14 Mar 2008
Mesajlar
301
Puanları
0
Yaş
31
Konum
Şanlıurfa
Ad Soyad
Samet Dönmez
Meslek
Laborant ama işsiz bi laborant
İkametgah
Eskişehir
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
selamünaleyküm
hüseyin abi bu yazıyı kim yazdı bilmiyom ama bence çorum kuşu hakikatte sade beyazdır.bu herde gökala ve siyahala sı olduğu söyleniyor.ben bu kuşların çıkma kuşlar olduklarını düşünüyorum.
Çorum çıplağının aslı ve safı beyazdır gökala ve karaalalar beyazdan çıkma kuşlardır bunun ispatıda çok kolaydır her kuş kendi genlerini yavrulara aktarır
iki beyaz Çorum çıplağından gök ala yavru asla alamazsın ama iki gök aladan beyaz yavru alırsın çünkü genlerinde beyazlık vardır buda gösterir ki gök alalar beyazlarla kırılarak alınan çıkma kuşlardır saf ırk değildir. Gökalaların gözlerine iyi bakın göz kenarlarında kızıl halka vardır bu bütün beyazdan çıkan göklerde mevcuttur.
ayrıca Çorum çıplaklarında göz kızılımsı koyu bir renkte olabilir pek çoğuda akıtma gözdür saf gök kuşun gözleri ya kül renginde olur yada beyaza çalar. (Sivas ırkı hariç) Boyun renklerine gelince beyazdan çıkan gökler daha koyu olur koyuluk kafadan başlar döşün ortasına kadar sürer.
Ben Çorum çıplağının alaları yoktur demiyorum ama beyazdan kırılarak elde edildiğini söylüyorum.İsterseniz makbul tutulan Çorum çıplağı alasınıda size tarif edeyim kafa beyaz olacak kanat uçlarında 5 telek beyaz olacak kuyruk takma beyaz olacak diğer sırt bölgesi, karın bölgesi,kanat omuz alt ve üstü siyah veya koyu gök olacak olanıdır ayrıca bu renkler karışık ve düzensiz değil tamamen kesme olacak fakat yinede soylarının bir tarafı beyazdır. Beyaz rengin özelliğidir girdiği rengi koyulaştırır.bunu kendi kuşlarınızda deneyebilirsiniz.
bir beyaz kuştan her rengi çıkarabilirsiniz.zamanında renkli kuş girilmiş renkler alınmış ve sonra bu renkli kuşlar geri çekilmiştir...
dediğim gibi isteyen denesin.alın 3 çift çorum öz kuşu.beyazlardan 5 sene göklerden siyahalalardan 5 sene yavru alın.beyazlardan sadece beyaz yavru alacaksınız.alalardan ise ilerde mutlaka beyaz yavru verecek.çünkü kanları beyaz, özleri beyaz.
saygılarımla...
 

teyo pehlivan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
23 Mar 2012
Mesajlar
1
Puanları
0
Yaş
52
Ad Soyad
Mustafa TAŞKIN
Meslek
Kamu
İkametgah
Çorum
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Bu siteye yeni üye oldum ben Çorum ırkı için yazı yazan Mustafa TAŞKIN.Samet kardeşim bilimsel konuşmak istemiş bu diğer tüm ırkla riçinde geçerli bir durum.güvercinler ile ilgili kaç tane kitap okumuş bilmem ama diğer illerde olan bu rengarenk kuşlar gökten zembille indi harhelde samet kardeşime göre sadece bizim çorum kuşları kırıldı.kökeni ni burda uzun uzadıya anlatacak değilim ama çorum kuşları hakkında bilgisi varda sağlam dedillere dayalı bir makale yazar ve anlatırsa diyeceğim yok ama kimse herhangi bir yörenin kuşu hakkında ileri geri bilgi atıp ortaya ahkam kesmesin hiç şık değil.sonra bende gövala da var siyah ala da 100 yuva yavru alsa beyaz yine vermez verirse ben beslemeyeceğim bu kuşu.yani ben güvercin sitelerine bu yüzden girmeyi istemiyorum çünki her site de birşeyler bilen çıkıyor ve ortalığı karıştırıyor.bilmeyen vatandaşlar da ne hikmetse onlara inanıp sağda solda karalama yapıyorlar.
 

kuşçu26

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
14 Mar 2008
Mesajlar
301
Puanları
0
Yaş
31
Konum
Şanlıurfa
Ad Soyad
Samet Dönmez
Meslek
Laborant ama işsiz bi laborant
İkametgah
Eskişehir
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Selamünaleyküm

Inanmamakta istediğinizi düşünmekte serbestsiniz.ben çorum kuşu kötü demedim.aksine çok kuşa göre taş çıkartacak kuşlardır.gök ve siyah ala kuşlarının diğer arap ve gök renkli kuşlar ile asıl beyaz çorum kuşları ile eşlenerek alındığını anlattım ikibinsekiz yılında yazdığım gibi.artık kiremit limon portakal rengi çorum kuşlarıda çıktı.hatta perçemi bile var.otuz sene sonraki evlatlar bunlarıda çorum kuşunun öz rengi zannedecekler merak etmeyin. diğer ırk kuşlar içinde aynı şeyi söylüyorum.dumanlı ve yanardöner rengi kuşların arap gök ve beyazdan çıkar.patlıcan mor göğüs kuşlar kırmızı kuşlardan girer.gök alayıda siyah alayıda kotulemiyorum.o renklerin diğer kuşlar ile eşlenerek çıktığını yazdım.ben beyazıni beslerim saf olduğu için.
 
Üst