Neler Yeni

Çorum Güvercinleri

EmrEmr

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
17 Nis 2012
Mesajlar
14
Puanları
0
Yaş
38
Ad Soyad
Emre Seven
Meslek
Sigorta
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Çorum çıplakları adından da anlaşılacağı üzere Türkiye’nin Çorum iline has bir güvercin ırkıdır. Çeşitli zamanlarda civar illerde de sevilerek beslenmesine rağmen bu kuşu layıkıyla tanımamaktadırlar. Öyle ki paçası olmayan ancak takla atan her kuşa ‘’Çorum çıplağı’’ demişlerdir.

Kuşlarımıza neden ÇIPLAK denir ?

Diğer kuşlar gibi ayaklarında tüy (yani paça) olmadığı için, bu ırkımıza çıplak adı verilir . Bu güvercin ırkı özellikle ilimizde ve çevresinde yetiştirildiğinden dolayı şehir ismini bu güvercin ırkına da vermiştir.
Çorum güvercini, tüm diğer ırklar gibi kendine has özelliği olan, yetiştiriciler tarafından özenle korunması gereken değerli bir güvercin ırkıdır.
Yetiştiriciler ve araştırmacılar tarafından ırkın kökeni hakkında sağlıklı bilgiler elimize geldikçe de bu makaleyi güncelleyeceğim.
Çorum çıplağı öncelikle ilimizde ve çevre iller Yozgat,Çankırı,Kırıkkale, Sivas başta olmak üzere diğer illerimizde de beslenmektedir.(anti parantez bir kaç kelime edeceğim.Govala ırkı kuşlarımızın tanıtımını çoğu kimse yanlış değerlendiriyor. govala ilimizde ve ilçelerimizde değişik tercihlerle beslenmektedir. Örneğin Alaca ilçemizde boyun kısmı mosmor ve sırt kısmı diğerlerine nazaran daha koyu renkli ve genelde siyah elifli govala tercih edilir, Kargı ilçesinde sırtı daha açık renk elifleri sarı ve boyun kısmı belli bir yere kadar koyu belli yerden sonra gri ve altında kesme olan kuşlar tercih edilir. çorum merkezde ise ikisinin ortası bir renk tercihi revaçtadır. Alaşar govala besleyenlerde vardır. üstte de belirttiğim gibi hepsi GOVALA ismi ile tercih edilerek beslenmektedir.)
Çorum çıplakları yavrularına iyi bakarlar. Şartlar uygun olduğunda üretilmesi yetiştirilmesi kolay bir ırktır. Hastalanma özellikleri açısından da diğer taklacı ırklar kadar hassas değildir.

FİZİKİ ÖZELLİKLERİ:
Kafa yapısı: Çorum çıplaklarının yuvarlak bir kafası vardır. Irkına göre uzun ve yassı kafa yapısı olanlar da vardır.Bu biçim kafa yapısındaki güvercinlere çekiç kafa denir ve genelde beyaz çorum çıplaklarında bulunur.
Gaga yapısı: Gaga rengi govalalarda siyahtır ancak kuşlar daha sonraları alaşar govalalara fazlaca eşlenmeye başlayınca gaga yapısı kemikrengi ile siyah karışımı olanlar elde edilmiş ve tutulur hale gelmiştir.. Sütbeyaz ve çillide kemik rengindedir. Gaga orta uzunlukta ince ve narin yapılıdır. Mardin taklacılarına göre daha küçük ve yuvarlağımsı bir gaga üstü burun eti bulunan çorum çıplağının burun eti rengi beyazımsıdır.
Göz ve çevresi: Göz bilindiği üzere beyaz renk güvercinlerde genellikle siyah olur. Gözü çevreleyen göz kapakları beyaz ve çift kattır. (Çorum’da buna GÖZ KAYTENİ denir) göz rengi, govalalarda genelde sarı ya da kırmızıdır ancak nadiren çakır gözlü govalalar da bulunmaktadır. Ayrıca govalalar, govala ile beyaza eşlenen kuşlarda tek gözü kırmızı tek gözü siyah olanlarına da rastların bu tip gözlü kuşlara da ŞEŞ GÖZ govala denilir.Siyah ve mor govalaların, sütbeyaz çorum çıplağıyla; eşleşmesinden doğan kara kuyruk çillilerin gözlerinin rengi kırmızı ve beyaz karışık olabilir; bu renk gözlere AKITMALI GÖZ denir.

Renk düzeni: Çorum çıplaklarında dört renk vardır. Bunlar mor govala, siyahala, çilli ve sütbeyaz'dır.(Çorum Çıplağının temel rengi üçtür ancak Çorum’daki yetiştiricilerimiz elindeki iyi damar govala ile beyazını birbirine eşleyerek dördürcü renk olarak belirtilen KARAKUYRUK ÇİLLİLERİ elde etmişlerdir. Karakuyruk çilliler govala ile beyazın ırk kırması kırılmış bir rengidir.) Bunların dışında başka hiçbir renk çorum çıplağı olarak değerlendirilmez. Ancak nadiren rastladığımız kırmızı renkte çıkmaktadır. Kırmızı govala atan kuşlar belirli kimselerin beslediği ırktan gelmektedir. Kuşların kemerlerini yani eliflerini kızartmak maksadı ile bu renk güvercini kuşlarına kattıklarını eski kuşculardan öğrenmiş bulunuyorum. Memleketimizde, Çorum güvercini tanınmadığından dolayı hangi renk olursa olsun, paçasız -hatta tozluklu- takla atan tüm kuşlara ‘’çorum çıplağı’ denmektedir ki bu yanlış bir kanaattir.
Mor govala: Çorum ırkının renkleri içinde en fazla ilgi göreni ve en zor olanıdır. Zor olmasının nedenini bizim buradaki eski kuşçular her govala altından govala atmaz derler. Bunun nedeni öncelikle bu kuşun renginin diğer renklere göre azlığı ve renk tonundaki açıklık ve kapalılıktır. Açık gök rengi govala, kapalı duman rengi govala ve sıçan tüylü ikisinin ortası bir renk tonlu govala bulunur. Birde bunların kanat üstündeki şeritleri ile kesmelilikleri veya azlıkları takip edilerek eşleme yapılmalıdır. (not: bu konuyu besleyen ustalar bilir)Bu konu bizim buradaki kuşçular tarafından çok takip edilerek eşleme yapılır. Sonra da estetik tercihlerdir. Yoksa renk dışında uçuş özellikleri açısından renkler açısından hiç bir fark yoktur. Bu renk, Çorum’da karabaş karakuyruk govala adıyla bilinir.
Mor govalanın rengi ne kadar koyu renk mor olursa o kadar makbul olur. Kanatlarının üstünde ve boyun bölgesindeki beyaz renk kümeleri ve beyaz noktalar kusurdur. Ancak üzerinde govala özelliklerinin çoğunu bulundurduğu için çokta irdelemeden besleyenlerimizde bulunur. Mor govalanın karın bölgesinden başlayan beyazlık kuyruk altına kadar devam eder. Karın bölgesinden başlayan beyazlık kesme şeklinde olmalıdır. Yani mor rengin bitimi daha açık gök tüyü onun bitiminden de keskin bir şekilde aniden beyaza geçmelidir. Mor govalada arka tepelilik özelliği nadiren görülen bir durumdur. Bu tip mor govalalara, KEKİLLİ GOVALA adı verilmektedir..

Siyah ala: Çorum çıplağı ırkının renkleri içinde en fazla ilgi gören ikinci renk siyah ala'dır. Siyah ala'nın renk dağılımı mor govalanın renk dağılımı gibidir. Sadece bu renk kuşlarda kanat üzerindeki elifler (Kalem) bulunmaz. Govalalarda Karın bölgesinin hemen altından başlayan ve kuyruk altına kadar devam eden bir beyazlık, yani kesme siyah ala için de geçerlidir. Kanat teleklerinde en uzun olanından itibaren 6-12 beyaz telek bulunur. Tüm çorum çıplaklarında olduğu gibi en belirgin ırk özelliklerinden biri olan ayaklarında hiç paça olmamalıdır. Mor govala için geçerli olan tüm renk ve tepelilik özellikleri siyah ala için de geçerlidir

Sütbeyaz: Sütbeyaz çorum çıplağı, hem düz kafa hem de arka tepe olmak üzere iki çeşittir. Adından anlaşılacağı üzere sadece beyaz bir kuştur üzerinde başka hiçbir renk yoktur. Göz renkleri siyahtır. Bu renk güneşte daha belirgin olarak fark edilir. Rengindeki salt beyazlık onun maddi değerini diğer renklerine göre biraz düşük yapar. Ancak bu oyunlu olup olmayacağını etkileyecek bir durum değildir. Arka tepe özelliği olan sütbeyaz Çorum çıplaklarına KEKİLLİ SÜTBEYAZ denir.

Karakuyruk Çilli: Süt beyaz ve diğer renklerin eşleştirilmesi sonucunda elde edilen renk çillidir. Çilli Çorum çıplağı salt estetik tercihlerden dolayı tercih edilmeyen en talihsiz renktir. Kuşun renginin oyununa etki eden bir yanı yoktur. Ayrıca arka tepelilik özelliği sütbeyazdan ve govaladan sonra çillide de görülebilir. Ön tepelilik tüm ırkın içinde görülmeyen bir özelliktir. Çilli çorum çıplağının gözleri de sütbeyaz rengi gibi alacalıdır.
Çilli , çorum çıplaklarının kanat üstlerinde sırtlarında ve göğüslerinde siyah, gri, mor, kızılımsı lekeler bulunur. Lekeler gelişigüzel dağıtılmıştır. Bu güvercinlerin nadir olarak sadece takma kuyruk olanları da vardır. Gözlerinin üzeri siyah çizgi halinde (sürme ) olanlarına sürmeli de denir. Vücutları beyaz kuyrukları siyah olan bu çeşitleri “KARAKUYRUK” ya da “KARAKUYRUK ÇİLLİ” gibi isimlerle isimlendirilir. Karakuyruk denilince illa kuyruğu kara kuş demek değildir. Kuyruğunda siyahlık olmayanlarıda vardır. beli lekeli, omuz kısmında leke olanlara yerli tabirle (dalara) dalı kara gibi isimlerde verilmiştir.

PERFORMANS ÖZELİKLERİ:

Uçarken takla atan ve oyun yapan çorum çıplakları performans kuşlarıdır. Bu özelliklerinden dolayı Çorum’da ve çevresinde severek beslenir. Bu nedenle eldeki damızlıklar özenle korunur.
Çorum çıplaklarının oyun özellikleri tüm renkler için geçerlidir. Renklerin performans açısından ayrıcalığı yoktur. Çorum çıplakları arasında dama- çatıya- oynayanları ya da havada oynayanları vardır. İçlerinden çok iyi oyunlu ve uçuş süreleri açısından uzun uçan kuşlar çıkabilmektedir.
Taklacı performans kuşlarında aranan oyun özellikleri bu kuşlar içinde aranır, oyunsuz olanlar makbul sayılmaz. Uçuş özellikleri bakımından Mardin tipi taklacılara benzeyen çorum çıplaklarına Konya civarında “Çorumlu Mardin” denilmektedir.
Çorum çıplakları yüksek uçarlar, Mardin kuşlarına nazaran geç oyuna girerler, sinede oyunu severler, özellikle ilk uçurulduklarında iyice yükselirler bazıları havada oyun yaparlar. Oyun sırasında 5-8 adet takla atabilirler. daha fazla takla ile kaçanlarıda bulunmakta ancak deneme fırsatı olmadığından eski damar kuşları tespit etmek biraz zor olmaktadır. Bazıları ise ilk yükselişten sonra bir süre yüksekte uçar ve yorulunca alçalmaya başlarlar. Alçalmasıyla birlikte yuvasının üzerinde oynarlar. ( Bazı çıplak besleyen güvercinseverlerin yeni kızma yavruları daha çik çiki kesmeden bakıyorum havada kanat dövüp yuvarlanmaya çalışıyor. 1979 yılından beri çorum ilinde yaşayan ve eski kuşları izleyen birisi olarak tasvip etmediğimi söylüyorum. Çünki eski kuş besleyenlerin ne govalaları ne çilli ne beyazları yaşını doldurana kadar oyun açmazlardı. Hatta yavru baktığı halde 2-3 yıl gibi uzayanlarını dahi görmüşümdür. (çolak hamdinin çilli erkek 2 yıl sonra oyun açmıştır.)çabuk oyun açan yere sokularak oynayan çorum çıplağı % 50 özelliğini kaybetmiştir.
Çorum çıplakları pırıltıya duyarlı bir güvercin ırkı değildir.
Mardin tipi taklacıların yaşadığı çatıya konma, yere konma vs. sorunlarını çorum çıplakları yaşamaz. Bu özellik çorum çıplağı yetiştiricileri için avantaj bir durumdur (oyunu için kırılmışsa bırakın atınca inmeyi günlerce çatıda da kalabilirler bunuda anti parantez belirtelim) çünkü hem balkonda hem yerde hem de çatıda kümesi olanlar için uygun bir ırktır. Irkın özelliğinden dolayı olacak kanatlarına hakimdir. Çorum kuşları yapılarındaki ürkekliğinden olsa gerek kalkarken de sıkıntı yaşamazlar.
 

__BaDBoY__

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
3 Kas 2010
Mesajlar
334
Puanları
0
Yaş
33
Konum
İstanbul
Ad Soyad
oguz ustundag
Meslek
kuscu
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
guzel bır paylaslım tesekkur ederız :)
 

metkor1961

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
20 Ara 2011
Mesajlar
252
Puanları
0
Yaş
59
Ad Soyad
ZEKERİYA karadeniz
Meslek
memur emeklisi
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Diğer Irklarım
kelebek
çorum güvercinleri hakkında güzelce bilgiler verilmiş fakat çorum kuş ırkının resimlerini ve uçuş larınıda burada bizimle paylaşsaydınız bence çok daha iyi olacaktı.
 

zogoz

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
24 Nis 2008
Mesajlar
373
Puanları
16
Yaş
42
Ad Soyad
Oguz SAHİN
Meslek
Ressam&Heykeltraş
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Paylaşım için teşekkürler.Eğer imkan varsa Çorum çıplağı fotoğrafları ve özelliklede uçuşunu görmeyi çok isterim.Saygılar.
 
Üst