Neler Yeni

BUGÜNE KADAR SEYRETTİGİNİZ EN İYİ OYUN KUŞU

Ömer ÖZKURT

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ömer ÖZKURT
Meslek
Kamu Personeli
İkametgah
Diyarbakır
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
tamam aynı kuşlardan bahsediyoruz yani siz bir taklacının 13 saat uçtuğunu söylüyorsunuz.
bana biraz garip geldi de.
en fazla 4 saat uçanı gördüm.

TempesTs

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Uğur
Meslek
Serbest Meslek
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Burada daha deneyimli bilginlerimiz vardir. Onlarda gorur ise eminim aydinlatirlar.

İsmini hatirlamadigim Terzi lakabli bir abimizin bir cift kusu vardi. Yaz sabahi gun isirken salar, gece catiyi seyyarla aydinlatip kuslari indirirdi. Hava kararmasa hala ucacaklar yani... Cevrenizde de sorusturur iseniz eminim bu tur kus sahibi olan, goren ve ya duyan elbet vardir.

Ömer ÖZKURT

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ömer ÖZKURT
Meslek
Kamu Personeli
İkametgah
Diyarbakır
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Uğur Bey onlar bahsettikleriniz başka yerlere gidip inip geziniyorlardır.
sizde onları hep havada sanıyorsunuzdur.
yoksa bir kuşun o kadar uçmasına imkan varmı hiç lütfen mantıklı düşünün.
sonuçta bunlarda canlı dinlenmek gerekir.
ha ucar 2 saat iner dinlerir biraz bir daha kalkar bu şekilde dinlene dinlene diyorsanız olabilir ama dediğiniz gibi yazın bir de günün uzun olduğu saatlerde sabah gün ışırken kalkıp akşam hava kararıncaya kadar kuşun hava da kalmasına imkan yoktur.

ERDEKLİ

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
E..Aras
Meslek
Kuşçu
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı

omenn

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ömer oyar
Meslek
ögrenci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
YAHOO
[email protected]
öorumdu tabikide besledigimdendegildi çok güsel olnuyolar bide çok uçuolar...

ustad71

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
oğuz
Meslek
tekniker
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
sabah 8:00 de uçurup akşam sokak lambasına indirdiğim kuşlar oldu.bu gibi kuşları kırıkkalede hala besleyen
insanlar var.Ama bu tip kuşları beslemek sabır gerektirir.bunlardan oyun çıkmaz,akşama kadar uçuyor yorulduktan sonra oyuna geliyor.yorgun olarak ve inmek için oyun yaptığı için keyif vermiyor.kısa,taklasız ve çapraza doğru fişekleyen kuştan nasıl keyif alınabirki..

ustad71

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
oğuz
Meslek
tekniker
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Ömer ÖZKURT' Alıntı:
Uğur Bey onlar bahsettikleriniz başka yerlere gidip inip geziniyorlardır.
sizde onları hep havada sanıyorsunuzdur.
yoksa bir kuşun o kadar uçmasına imkan varmı hiç lütfen mantıklı düşünün.
sonuçta bunlarda canlı dinlenmek gerekir.
ha ucar 2 saat iner dinlerir biraz bir daha kalkar bu şekilde dinlene dinlene diyorsanız olabilir ama dediğiniz gibi yazın bir de günün uzun olduğu saatlerde sabah gün ışırken kalkıp akşam hava kararıncaya kadar kuşun hava da kalmasına imkan yoktur.

Ömer bey,arkadaş doru söylüyor.

Ömer ÖZKURT

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ömer ÖZKURT
Meslek
Kamu Personeli
İkametgah
Diyarbakır
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Vallaha ne yalan söyleyim o kadar uzun uçan bir oyun kuşu hiç görmedim,duymadım,aklım da almıyor.
Onlar bi yerlere iniyor olmasın :)
haklı olabilirsiniz bilemiyorum.

ERDEKLİ

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
E..Aras
Meslek
Kuşçu
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı

tortor

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
sabri yıldız
Meslek
sıhhi tesisat
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
bundan yaklaşık 5 sene evvel izmitten bi boz erkek getirmiştim kuş bir sene felan bende kaldı tabansız orta sesli fixher seferinde iki taklası vardı bi ortada bi sonda fakat epeyce uzun kaçıyodu bi arkadaş kuşu yavru uçurmak için istedi kuş gözümde olmadıgı için teredütsüzverdim yine bu arkadaş bi arkadaşım bir sivas kızılı boz yeni yeme düşmüş bi kuş verdi hediye derken bu arkadaş bu iki kuşu kırdı kimsen gözünde olmayan bu kuşlarda birinci agızda bi yavrular geldiki akıllara zarar biri kalamsiz dumanlı biri boz bu yavrular profesyonel bi seyidlikle uçuruldu öle bazıları gibi abartmıyacam bu yavrular çok uzaktan tam hedefe top gibi gelmekte bir metre kala tabanı çırpmakta gayette şamatalı yürekteydi 6 ila 8 taklayla yaklaşık 30 metre gibi fişekleme mesafesiyle 2 sati dolduruyordu istikrarda saglamıştı aşagı yukarı her 10 dakika da bir çöküyordu yere lakin bu arkadaş bu kuşların kıymetini bilemedi sonralarda aramız açıldı ben kendisinden erkegi aldım başka birine hediye ettim öbür arkadaşlada arası açıldı oda kızılı aldı başka birine hediye etti buradan çıkan sonuç hiç ummadıgımız kuşlardan hiçte beklenmeyen yavrular geldi bu oyun kuşunda her zaman en iyisini bi üstünü arama şi tamamen şans bol şans herkese....

ahmetarda

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
arda iskender
Meslek
kuşçu
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
bendede çorum çıplagı vardi güzel ucuyordu onun dısında en iyi kusum kagıt mavi oldu.

ERDEKLİ

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
E..Aras
Meslek
Kuşçu
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı

mirocu

Kayıtlı Kullanıcı
erdekli_krallar' Alıntı:
feleksizler hakkındaki cevabınızı bekliyorum ali hakan bey

erdekli_krallar' Alıntı:
ali kemal abi kusura bakmayın ilk yazımda yaşınıza bakmadım onun için arkadaşım yazmışım benim merak ettigim feleksizleri bu sitede anlattım demişsiniz yazınızda ve bana özelliklerini ve feleksiz ismini nerden aldıgını sormuşsunuz merak ettigim bu kuşlar hakkında bilginiz nerden duymamı sadece yoksa o soydan kuşlarınız oldumu olduysa nerden elinize geçtigini merak ettim yanlış anlamayın sakın sizi yalancı çıkartma niyetiyle sormuyorum çünkü bu kuşlardan erdek dışında kimsede yok biliyorum kırıkkaledeki kuşçu abiler ve bu kuşların esas sahibi metin abi bizden kırıgıda olsa varsa yollamamızı istediler o sebebten dolayı merak ettim bu kuşlar hakkındaki bilgilerinizin kaynagını....ERDEKTEN Saygılar
selam değerli dostum'' ali kemal '' derken benimi kastettiniz anlamadım ama yinede ben bir kaç satır yazayım..
bakın değerli dostum..şimdi anlatacaklarım feleksizlerin hikayesidir..ben bunu samsunda birlikte kuş baktığım zamanın ankara gücü kalecisi Yusuf ŞİMŞEK (tanju çolak ın kayınpederi) Beyden dinledim..kendisi bilgisine ve görgüsüne çok güvendiğim bir abimdir ve bu işin duayenlerindendir..kırıkkalede zamanın behrinde bir albay varmış ismini bilmiyorum ama adamın soyadı FELEKSİZ imiş..bu albay kuş meraklısı ve bir kaç kuş sahibi birisi imiş..bir gün urfalı bir asker buluyor ve kuşlarına bakmasını istiyor bu askerde albaya kuşları beğenmediğini söylüyor..izne giden asker yanın da urfadan beyaz perçemli bir çift kuş getiriyor..bu kuşlar albayın kümesin de üretiliyor ve uçuruluyor..çok güzel performans gösteren bu kuşlar albayın vefatı sonucu kırıkkalede aile dostu olan bir aileye veriliyor..
bu kuşlar felksiz albayın ismi ile anılıyor ama bakın kuşlar perçemli hiç düzü olmuyor ya perçemli yada bıyıklı oluyorlar..yıllar yılı kırıkkale dışına çıkarılmayan bu hayvanlar neden sonra artık ellerde dolaşmaya başlıyor..ben 97 yılında samsunda görevli iken orada bir çift edindim ..yani kırıkkaleli ismini vermek istemediğim yine bilgi ve görgüsüne güvendiğim bir bey efendi diyeceğim..samsunda ziyaretimize geldiğin de sağolsun düşünmüş ve bize hediye etti..kuşlar bende tabii ki üredi istediğimiz performansıda seyrettik gördük ..şimdi olayın aslı kuşların ana damarının urfa oluşu bunu yine site için de urfada görevli bir öğretmen arkadaşım ile sohbette konuştuk..kendisi bu damarı urfada araştırmış ve bir hayli bilgi sahibi bu konuda..saygılarımla

ERDEKLİ

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
E..Aras
Meslek
Kuşçu
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı

mirocu

Kayıtlı Kullanıcı
selam değerli dostum..sağolasın burada bilgiler aktarıldı birleşti ama ben artık size bu konu hakkında söyleyeceklerimi söyledim ve dahasıda bende yok ..yani ben oydu buydu durumuna düşmeyelim derim belki de bu konuda çıkacak bir başkası başka bir şey anhlatacak..o sebeple çok detaya gerekte yok derim ..elinizdeki kuşlara her zaman sahip çıkın ha felekli ha feleksiz uçsun görevini yapsın yeter ..saygılarımla

ERDEKLİ

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
E..Aras
Meslek
Kuşçu
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı

DeniZ_KARTALI

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
mehmet kav
Meslek
serbest
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
feleksizler hakkinda resimli bilgi verirseniz cok sevinirim saygilar

ERDEKLİ

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
E..Aras
Meslek
Kuşçu
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı

performans58

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
taner bozok
Meslek
İnşaat Müh.
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Selamlar...

Benim bu güne kadar seyrettiğim en beğendiğim kuş bir beyaz erkekti. Kuşu amcam köyde uçuruyordu. Ana-baba göğ dü ve başka hiç beyaz yavruları olmamıştı. Kuş sabah ahırın kapısını açar açmaz kendiliğinden havalanıyor, 10-15 dk. geniş bir alanda kanatlarını ısıtarak göreve başlıyordu. Birden dama uzaktan kapatarak geliyor ve çok sert kanat sesiyle en az 6-7 takla ile fışkırıyordu. Taklaları gayet muntazam ve aralıklı idi. 15 dk. da bir sefere geliyordu ve sefer araları nerdeyse komşu köyleri geziyordu.

cemil hacıoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
cemil hacıoğlu
Meslek
Şantiyeci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Arkadaşlar,öncelikle hepinize merhabalar bu feleksizlerle ilgili sevgili büyüklerimiz duyduklarını bizlere aktarmaya çalışmışlar hepsine teşekkür ederim.Ben Kırıkkale doğumlu bir insanım,Babam kuşçu idi.Bizlere mirasıda kuş oldu haddimiz olmadan kendisinin bıraktıklarına sahip olmaya çalışıyoruz.Bu feleksizleri çıkaran,uçuran rahmetli değil öncelikle bunu belirtiyim.Kendisi şu an kuş besliyor mu bilmiyorum ama En son İstanbul'da yaşıyordu zannediyorum İzmire geçmiş,ellerinden öperim.Kendisinin adı Nihat Albay dır.Tayini urfadan kırıkkaleye çıkıncada beslediklerini urfadan,kırıkkaleye getirmiştir.Uçurduğu yer Kırıkkaleli olanlar bileceklerdir.(İmamhatip okulunun) üstündeki arada soldan 3.üncü evde beslemiştir.Sene 1965-1966 olması gerekli,Hatta çoğu yerde albayın feleksizleri diye geçerler.Bu çocukken çevirdiğimiz çemberler olurdu ya,bunu yüksek bir yere asmışlar ve kuşun onun içerisinden geçerek geldiğini gördükleri için bu adı vermişlerdir.Kırıkkale'de halen asılları ve kırıkları bulunmaktadır.Yaşları 60 ve üzeri olan bütün abilerimizin kapısında olduklarını biliyoruz.Fakat hırsızlık olayları yüzünden göstermediklerini biliyoruz.Bu kuşları randımanlı olarak uçuran Rahmetli Sadettin abidir.Kırıkkalede bulunan arkadaşlar gene bileceklerdir.Kendisi rahmetli olduktan sonrada arkadaşları sayesinde Kırıkkaleye bu nesiller dağılmıştır.Bu anlattıklarımda yanlışlarımız olmadığını biliyorum ama eksiklerimiz olabilir.Bizler eteğimizdeki taşları döktük.Emeği geçenlerden Allah razı olsun...Hepinize saygılarımla.........