Neler Yeni

BU SAYA CİNSİNİN TESCİLLENMİŞ ADI NEDİR?

muygun

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mehmet UYGUN
Meslek
Öğretmen
İkametgah
Afyon
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
Ödemiş dolapçısı,Düz dönek
Bu ırk saya besleyen arkadaşlar bu güzel ırkın tam olarak adı ne?rica etsem havadaki performansları hakkıknda bilgi verirmisiniz?yerel bir saya cinsi heralde?balıkesir civarının kuşumu?şimdiden teşekkürler(resimler sitemizden alıntıdır)

Ekli dosyalar

ruko

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
яυкσ αунαη®
Meslek
TekstiLci
Yetiştirdiğim Irk
Saya
AOL
[email protected]
bursa ve genelınde sarı bademlı sarı kuyrukdur balıkesır vede cevresınde kanarya olarak gecer

kuschçu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Berkan Unal
Meslek
Öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
İstanbulda Ödemiş yada Tire derler.

pire64

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
utkay akagac
Meslek
ogrenci
Yetiştirdiğim Irk
Saya
s.a
bizim burada bunlar alnı bademli derler
Saygılarımla

poyrazz

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ersun poyrazlı
Meslek
inşaat emlak
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
balıkesirde bademli kanarya derler oyunlarınıda pek görmedim ama normal kelebeklerle aynı oldugunu düşünüyorum.

kelebekci34

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
mehmet çelik
Meslek
memur
Yetiştirdiğim Irk
Saya
balıkesir ve civarında bademli sarıkuyruk vaya kanarya derler.Değerli bir kuş olduğundan uçuran sayısı çok azdır.Bende bir çift var. Öncedende bir çift bademli kırmızıkuyruk vardı erkek uçmaya yeni başlamıştıki şahin kaptı.O sebepten oyunları hakkında fazla yorum yapamıyorum.Şimdikileri uçurmuyorum.

polllat

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
sinan öztekin
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Hünkari
Kelebekten çok iyi anladığım söylenemez ama dernekte tire kelebeği ve bademli dediklerini duymuştum..

...........SİNAN ÖZTEKİN.............

kanazon

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
-Taner Aybar-
Meslek
Emekli
İkametgah
İzmir
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Diğer Irklarım
Dönek,Mısri
polllat' Alıntı:
Kelebekten çok iyi anladığım söylenemez ama dernekte tire kelebeği ve bademli dediklerini duymuştum..

...........SİNAN ÖZTEKİN.............
Genç arkadaşım tire kelebeği namı değer aydın yerlisi bademli kanatları renkli ve paçasızdır.İzmirde de kanarya ve bademli geçiyor.

kelebekci34

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
mehmet çelik
Meslek
memur
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Üsteki yorumda denildiği gibi tire kelebekeride alnı bademli fakat paçasızdır,kanatları renklidir.Bu kuşlardan tamamen farklıdır sadece isim benzerliği olabilir. Farklı ırklara aynı isim verilmesi oldukça sık rastlanan bir durumdur.

muygun

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mehmet UYGUN
Meslek
Öğretmen
İkametgah
Afyon
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
kelebekci34' Alıntı:
Üsteki yorumda denildiği gibi tire kelebekeride alnı bademli fakat paçasızdır,kanatları renklidir.Bu kuşlardan tamamen farklıdır sadece isim benzerliği olabilir. Farklı ırklara aynı isim verilmesi oldukça sık rastlanan bir durumdur.
tire kelebeği diye bir ırk yok, tireye ait kuş ırkı yok. ben ödemişliyim tire bize 30 km. ödemiş dolapçısını tire ismiyle biliyorsunuz sanırım.

polllat

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
sinan öztekin
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Hünkari
Doğrudur.. Zaten ben yazımın başında da belirttim kelebekten çok iyi anlamıyorum diye.. Ama dernekte duyduğum isimler bunlardı: demekki yanlış kullanıyorlar.. Zaten trakyaya da tepeli bursa diyorlar.. Çok değişikler yani..

..........SİNAN ÖZTEKİN.............

gokay

Kayıtlı Kullanıcı
Tire kelebeği pacasız olur, baş kısmında bademi vardır, kanatlarıda renklidir, bahsi gecen kelebeğe bademli kelebek denir, bu kelebeklerinde kanatlarında değil kuyrukları renklidir, benim bildiğim.

kuscu522

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
cihan koyuncu
Meslek
ögrenci
Yetiştirdiğim Irk
Saya
nizam abinin dedıgıne katılıoyrum,trenın başında ve kanatları renklı olur..ve pacasız olurlar

muygun

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mehmet UYGUN
Meslek
Öğretmen
İkametgah
Afyon
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
teşekkür ederim arkadaşlar kanarya ve bademli kelebek olarak 2 ayrı bölgede 2 isim var anlaşılan.Ancak şu konuyu tekrar belirtme gereği hissettim yaklaşık 3-4 aydır sitede aktif olarak yer alıyorum ve bu zaman zarfında da her yeri geldiğinde belirttim.Tire Kelebeği diye bir ırk YOKTUR. yerel dönücüler bölümünde de yer alan fotoğraflardaki kuşların ırk ismi ÖDEMİŞ DOLAPÇISI dır.
saygılar
Mehmet UYGUN

tolgahan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
tolgahan cokyasar
Meslek
otomobil sanayi
İkametgah
Yurt Dışı
Yetiştirdiğim Irk
Saya
dolapcimi ??? benim bildigim resimdeki kuslar odemis kusudur irkida saya irkindandir...

beyzade

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Engin ÇAVUŞ
Meslek
Öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Tire kelebegi pacasız olur. Bunlar sarı bademli Balıkesir sayasıdır.

kirmastilibangocu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ahmet zeytun
Meslek
emekli
Yetiştirdiğim Irk
Bango
sa.bu kuşlar kelebek olup aydın yerlisiyle hiç alakası yoktur.Biz m.k.paşada bu kuşlara bademli kırmızı(sarı) kuyruk
deriz.kafa kopmle sarı veya kırmızı ise altın baş olur.sadece kuyruk ise kırmızı kuyruk olur .hayırlı günler

kirmastilibangocu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ahmet zeytun
Meslek
emekli
Yetiştirdiğim Irk
Bango
sa.bu kuşlar kelebek olup aydın yerlisiyle hiç alakası yoktur.Biz m.k.paşada bu kuşlara bademli kırmızı(sarı) kuyruk
deriz.kafa kopmle sarı veya kırmızı ise altın baş olur.sadece kuyruk ise kırmızı kuyruk olur .hayırlı günler

dushekimi

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
mehmet fenerci
Meslek
memur
Yetiştirdiğim Irk
Saya
resimdeki kuşlar kelebek , sayadır, kelebek ve saya ayrı ırklar değildir ancak bölege ve yöreye göre her ikiside kullanılır, temel özelilkelri paçalıdır,kuyruk üstü yoktur, oyun olarak farklılık göstermekle birlikte renk çeşidi çok geniştir. bademli kelebek, kanarya kelebek gibi çeşitleri yoktur, bu isimlendirmeler kuşun renginden kaynaklanmaktadır, daha çok balıkesir bölgesinde yaygındır, k.paşa,susurluk ,bursa tarafından renk olarak sarı ,kırmızı, mavi renk çeşidine sahip olanlar çoğunluktadır. edremit tarafında ise tel kuyruklar,enseliler çoğunluktadır ama bunların hepsinin karakteristik özellikleri birdir, paça,kuyruk üstü yoktur,bazılarında tepede nadiren görülür. kelebekler renk çeşidine ve özelliklede dönüşüne göre yine kendi içlerinde farklılık gösterirler, edremit tarafının kuşalrı tel kuyruklar,enseliler seri ileri,düze dönerken balıkesir karakuyruk,arap geneli aşağı dönerler, tabi istisnalarda olabilir,
kelebek ve saya bu ırkın ana ismidir,önlerine ve sonlarına getirilen benzetmeler tamamen kuşun renk çeşidine uygundur.

kordonlu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
aygun yılmaz
Meslek
ogrencı
Yetiştirdiğim Irk
Saya
bizim burlarda tıre derler but turlere bende kara kanat tıre var