Neler Yeni

Bu Kuşları İlk Gördüğünüz de ki Düşünceleriniz Nelerdir?

• Konuyu başlatan Anonymous
  • Başlangıç tarihi
A

Anonymous

Sevgili dostlar ve Serdar kardeşim merhaba bu başlık altında daha doğrusu konu içinde hiç kimse bursa oynar kuşunun tarihine çomak sokmuyorken ve sokmak istemezken neden sende böyle bir girişim belirdi?Tüm dünya bursa oynar ırkının bizim olduğunu biliyor ama sadece osmanlı dönemi ve sonrası ''ve buda yeterli daha ne olsun''bu konuda ise ben sadece benzerlikleriyle aynı kuşların olduğunu sizlere sunuyorum burda kimse bursa oynar kuşunun tarihiyle oynamıyor oynayamazda sanırım!Yani ufakta olsa panik yapmana pek gerek yok.

Bu benzer kuşlar la bizim oyanarımız aynı genlere de sahip olabilir bu da hiç bir şey değiştirmez!oynar bursa kuşu olmaktan çıkmaz bunu ayırt edebiliyormusun? öyle değil mi Serdar kardeşim? Aksini idda eden veya saptıran yok konumuz da.Bu yüzden biraz daha rahat ol.

Bu tip konular araştırma ve fikir verme açısından , bu tarzda ki konuları çok severim ve sizlerle paylaşırım umarım hata yapmıyorumdur :utangac:

tekinn

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
nurettintekinkus
Meslek
esnaf
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
arkadaslar numan arkadas bızlerle ızlenımlerını paylasmıs.bulgarda bu kuslara genellıkle turklerın bakması ılgınc.ve ısmınınde turkce olması ılgınc..kusumuzu calmıslar demekle ısın ıcınden cıkamayız..ona bakarsanız kusların esgallerıyle kostum yapmak ıcın bız turkler daha fazla oynadık..hangı ırkı saf halınde bıraktık kı elın kuscusuna kızıyoruz..
bu turden arastırma ve bılgı paylasımları bıze artısı olur eksısı olmaz. bu saatten sonra oynar bızım kusumuzdur.kulturuyle ve bugunkı halıyle butun makaracılardan farklıdır...ancak baktıgımız kus uzaydan gelmedı..bulabıldıgımız her tarıh bılgı kırıntısı onemlıdır.ve bu bılgılerı daha objektıf olarak degerlendırmek lazım..saygılar..

Tekin abi.Yazın yanlış anlaşılacak cümle içerdiği için tarafımdan düzenlenmiştir.H.H.Aydoğmuş.

SerdarBRS

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Serdar Mustafaoğlu
Meslek
Ozel Sektör
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Ya, Beni Yanlis anladiniz Numan kardesimden Allah razi olsunki bu resimleri bizlerle paylasti, konu o degil :) Yani bursaliyim Ben Bursayi Kulturunu Beslemesemde Oynari seviyorum, En Ufak bir seyde Sahip cikmak icin elimden geleni yapiyorum ki Benim ailemde Bulgaristan gocmeni, Ben oynar Kusundaki fiziksel oynamalara kiziyorum, Sonra alip bu bulgaristanin kusu diyorlar ya ona kiziyorum :)
Sevgiler ve Saygilarimla.

numan74

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
numan aktalay
Meslek
işletmeci
Yetiştirdiğim Irk
Bango
merhaba serdar arkadaşım nasıl biz Türkleri değiştiremediler bizim kuşlarıda değistiremezler bizim kuşlar baskın çıkar :)) sevgiler

silik dumanlı

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kubilay aydın
Meslek
öğrenci
İkametgah
Nevşehir
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
şebab
bencede ilk bakışta bursa oynarını andırıyor ama gaga çevreside bir postayı andırıyor ama değil bursa oynarındanda daha iri yarı büyük ihtimalle kırmadır bu kuş ama orginal de olabilir

A

Anonymous

silik dumanlı' Alıntı:
bencede ilk bakışta bursa oynarını andırıyor ama gaga çevreside bir postayı andırıyor ama değil bursa oynarındanda daha iri yarı büyük ihtimalle kırmadır bu kuş ama orginal de olabilir

Düşünce belirten herkese teşekkürederim hani sürekli duyduğumuz ve bunlar posta kırığı dediğimiz oynar sıfatından uzak kuşlar görürüz bu kuşların ataları bu resimdekiler olmasın sakın :haha:

gökhan @k

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Gökhan AK
Meslek
Serbest Meslek
Yetiştirdiğim Irk
Makaracı
Bu kuşlar benim bilgim kadarıyla akmanidir.Bir bulgar güvercin sitesinde bu resimlerden görmüştüm.Bizim bursa oynarlarıyla aralarında herhangi bir akrabalık bağının olduğunu söylemek,tam olarak uçuşlarını ve ahlaklarını görmeden ,oynarcı anlayışına aykırı olarak görüyorum.
Kostümleri her nekadarda oynarları andırsada,dikkatli bakıldığında gaga yapılarının oynarla uzaktan yakından bir benzerliini görememekteyiz.

soloman

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
suleyman coskun
Meslek
selbest meslek
İkametgah
Denizli
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
bunlar birmingham makaracisini benziyor, avusturalyada beslemisdim,guzel kuslar

mert gencer

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
mert gencer
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
BU GARANTİ YOBAZDIR MAYMUNA BENZİYOR

A

Anonymous

mert gencer' Alıntı:
BU GARANTİ YOBAZDIR MAYMUNA BENZİYOR

Güvercinle maymun arasın da bir ilişki kurmanız hayal gücünüzün mükenmelliğini göstermekte:)Yobazlıkla da yaban bir kanatlının anlamını karıştırmanız yobazlığın nasıl olduğunu mesajınla gözler önüne sermekte.

çubuklu_baron

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
halıt toptanoglu
Meslek
ışci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
H.Hüseyin Aydoğmuş' Alıntı:
Ömer ÖZKURT' Alıntı:
Evet ilk bakışta bursaları andırıyor hüseyin abi.
Bu kuşların bursa oynarlarla bir bağlantısı olduğunu ortaya çıkaracaksın gibi sezdim :)

Ömercim bir DNA testine sokalım bir kaç galaça ve akmanla ne dersin? :utangac:

abı cok komıksınız hepınız ..hepınızınde canı sağolsun :haha:

performans58

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
taner bozok
Meslek
İnşaat Müh.
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Bu Kuşları İlk Gördüğünüz de ki Düşünceleriniz Nelerdir?

Beşiktaş :s:

chendo

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
cevdet yılmaz
Meslek
muhasebe
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
kemal' Alıntı:
İlk bakışta bursa diyesi geliyor insanın fakat gaga posta gagası gibi göz çerçevesi çok farklı...orıgınal bir soymudur bilemem ama kırmada olabilir..
bunlar gönen kuşu olması lazım. eskiden bende de vardı. uçuşları kelebek gibidir. paçaları yoktur. pek tutulmuyor. bilen besliyor. bu kuşu bilmeyen şeşka sanıyor.

bursalı

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
emrecan tunca
Meslek
ögrenci
Yetiştirdiğim Irk
Hünkari
evet ilk bakışta oynara benziyor ama karaca olabilir sanki acaba ney bu kuşun cinsi

A

Anonymous

Kumsaz' Alıntı:
evet ilk bakışta oynara benziyor ama karaca olabilir sanki acaba ney bu kuşun cinsi

Merhaba ,

Galaca,akman isimleriyle genelde adlandırılan kuşlardır.Bölgelere göre farklı isimlerde ama aynı özelliklerde olanlarına rastlamak mümkün.

baraacuda

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
mehmet akyol
Meslek
memur
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
ne çok güvercin ırkı varmış teşekkür ederim paylastınız için.

nusrt355

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
hank moody
Meslek
calışmıyorum
İkametgah
Yurt Dışı
Yetiştirdiğim Irk
Saya
kapla marka dönek gibi ama burun ve göz çevreside posta gibi cok acayip birşey XD