Neler Yeni

BİR MUCİZE NUH TUFANI:

Hüseyin BAŞOĞLAN

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
6 Ocak 2008
Mesajlar
4,882
Puanları
38
Yaş
34
Konum
Muğla
Ad Soyad
Hüseyin BAŞOĞLAN
Meslek
Yazılım-Tasarım
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
Dönek
YAHOO
[email protected]
BİR MUCİZE NUH TUFANI:
Eski Ahit’te yer alan efsanelerden biri, Hazreti Nuh ve tufandan bahseder. Yarattığı ademoğlunun yeryüzüne kötülük tohumları saçtığını gören Tanrı, onu bir tufanla cezalandırmaya karar verir. Ve Hazreti Nuh’a bir gemi yapmasını, bu gemiye her temiz hayvandan erkek ve dişi yedişer, her temiz olmayan hayvandan erkek ve dişi ikişer ve kuşlardan da erkek ve dişi yedişer tane almasını söyler. Ardından büyük tufan başlar, Hazreti Nuh ve gemisindeki canlılar hariç, yeryüzü üzerinde yaşayan her şey silinir. Tufan durulduğu zaman Hazreti Nuh, suların çekilip çekilmediğini anlamak için geminin penceresinden bir güvercin salar. Sular çekilmediği için güvercin gemiye döner. Hz. Nuh, yedi gün sonra güvercini tekrar salar. Güvercin bu sefer, ağzında yeni koparılmış zeytin yaprağıyla gelir. O zaman Nuh, suların yeryüzünden çekildiğini anlar. Ağzında zeytin yaprağı tutan "güvercin, o günden bu güne, ümidin ve barışın simgesi olur." Tufanın yok edici gücüne karşı direnen zeytin ağacı ise ölümsüzlüğün.

Yahudilikte geçen bu hikayenin kahramanı güvercin, İslam dininde, Nuh Peygamber'e tufanın sona erdiğini bildiren zeytin dalını getiren güvercin olarak yer alır. Vaftizci Yahya tarafından vaftiz edilen İsa'nın omzuna Tanrı bir güvercin olarak konar. Hz.Muhammet'i saklandığı mağaranın önünde yuva yaparak, Kureyşliler'e yakalanmaktan kurtaran da güvercindir; Kısacası dinler tarihinin tümünde ve Anadolu coğrafyasında güvercin en önemli figürlerden biridir.
 

pigeon26

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
28 Eki 2008
Mesajlar
55
Puanları
0
Yaş
40
Konum
Eskişehir
Ad Soyad
alper tunga
Meslek
teknik eleman
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Eski ahitte yer alan ifadeleri okumustum olay anlatıldıgı gibi geciyor dogrudur ..
Muhalefet olmak istemiyorum ama bi hatayı düzeltmek geregi duydum kardes vaftizci Yahya ya gelince böle biri yoktur :) o Hz Zekerriya (a.s) peygamberin Hz İsa (a.s) dogmadan 3 sene önce dogan ogludur (hanımı elizabeth kısırdı bu mucize bir dogumdur )
Ayrıca Allah bi güvercin kılıgına girmekten yüce ve münezzehtir (haşa)hristyanların uydurmasıdır
 
Üst