Neler Yeni

ATMACA SALDIRILARINDAN KORUNMA YOLLARI

Hüseyin BAŞOĞLAN

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hüseyin BAŞOĞLAN
Meslek
Yazılım-Tasarım
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
Dönek
YAHOO
[email protected]
ama sebebi evcil hayvanın telefiyse değil şahin her hayvan vuruladabilir zehirlenedebilir, suçsa da beyanla suça girmeyeceğini düşünüyorum, burda çok insan '' öldürürüm seni, gebertirim seni ' gibi fiili kanunen suç olan cümleler kurmuştur ama ben kimsenin ' öldürürüm seni ' deyipte öldürmeyince ceza yattığını duymadım
Bu nasıl bir örnekleme anlamadım :) İsterseniz en basitinden bi tane evcil hayvanınızı yedi diye şahin yada atmaca vurup buraya resmini koyun yada en basiti vurdum diye yazın. Gerisinde zaten tartıştığımız o kanun nedir ne değildir hepimiz öğreniriz :)
DOĞA DOĞA DOĞA :)
Benim muhattabımın 15 değil 150 yaşında yada 5 yaşında olması umrumda değil. Kanunu yolu yordamı bilmediğiniz için yorum yaptığınız için yazıyorum. Yaban hayvanlarının avlanması avlanmaya teşviki kesinlikle kanunen yasaktır. Bunu bende değil en basitinden milli parklara sorun.
Bu konudaki kanunları bilmek zorundayız başımız ağrımasın diye.
Avcılık yasak değil kanunsuz değil. Konuya farklı bakış açısı getirmeye gerek duymuyorum sizin gibi. Konuda ben yorum yazmadım avlayacağına dair yazı yazan genç kardeşimize kanunu bildiğim için uyarıda bulundum. Anlayıp anlamamak onun elinde olan birşey. Sizde avlıyor yada avlayacağınızı beyan ediyorsanız size de yazarım.Bu bi kanundur bende kanunu bildiğim kadarıyla aktarıyorum. BU İŞ BU KADAR BASİT !

alidemirsmm

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ali DEMİR
Meslek
MUHTELİF
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
kardeş kuşumu yesin ben denk gelirse vururum, resmini de atarım, sen de şikayet edersin...

Hasip

Yönetici
Site Genel Yöneticisi
Ad Soyad
Hasip Tosun
Meslek
Bilgisayar
İkametgah
Afyon
Yetiştirdiğim Irk
Adana
Diğer Irklarım
Hünkari
Büyük sabırsızlıkla bekliyorum.
Konu dışında yorum yapılmasın.
Konu saldırılardan korunma yolları atmaca vurulma sebebleri vs değil.

mulakat

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
sinan solaklar
Meslek
iktisatci
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Yorumsuz:
Meslek: ÖGRETMEN

haltbar

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Osman Uğur KORKMAZ
Meslek
Ticaret
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Makaracı
burak yalova' Alıntı:
Dostum atmaca saldırılarından korunma yolu onu vurmaktır.Bugün 2 aydır emek verip uçurdugum ve dama gelmeye baslayan yavrumu aldı o pis hayvan.Ben de beyan ediyorum burada. Vuracagım onu hatta ava gittiğimde dogada görürsem yine vuracagım.Konu dısı yazmayın demıssın ama benım atmaca saldırısndan korunma yolum bu.VURMAK.Herkes atmaca vurulunca hayvan dostu atmaca dostu oluyor ama kuşçunun emeğinden çolugundan çocugundan çalıp kuslara harcadıgı vaktinden söz eden yok.Bize de yazık.Saygılar.
Keşke sen vurunca bu sorun son bulsada bütün kuşçular rahat etse... bizler hayvanseveriz hayvan katili değil! Vurmaya öldürmeye incitmeye yönelik duyguların varsa git avcı ol!!! Avcılarada karşıyım çünkü zevk için hayvan öldürüyorlar hemde hiç adil olmayan bir şekilde ve bunu bir spor olarak millete yedirmeye çalışıyorlar...Hatta bunu zevkle yayınlayan kanallar var... çok üzücü hemde çok!

kemocan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kemal kalaycı
Meslek
memur
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
selamlar.bende karşıyım vurulmasına.buna bazı önlemler alıp gerisini de allaha havale etmekten başka çare yok.atmacaların daha ziyade avlandıkları saatler ve mevsimler vardır.bunları gözetebiliriz.bazı renklerin avantajına inanıyorum.gök ,dumanlı,bozdumanlı ve arap bence daha avantajlıdır.ayrıca bursa oynar ,dolapçı,bango, azman ve tippler ırkları bence daha avantajlı taklacılara bakarak.birde kuşlarımızın çok sağlıklı olmasına dikkat edip daha enerjik ve güçlü olmasını sağlarsak caydırıcılık açısından iyi olur.torpil ve havai fişek te bence olumlu sonuç verebilir.aynaya karşıyım .aynalar sadece kümesin yerini belli eder dezavantajı vardır bence atmacayı çağırır sadece.kuşa zehirli madde sürmek de kuşa zarardan başka bir faydası yoktur.bunun dışında vurmak öldürmek doğa dengesini bozar .fare ve yılanların sayısını aşırı artırır.üstelik ağır cezası da vardır.bence torpil ve havai fişek denenmelidir.ve ırk seçimi yapılıp avantajlı ırklar tercih edilmeli.taklacı ırklar daha ziyade atmacanın az olduğu saatlerde ve mevsimlerde uçurulmalıdır.

kemocan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kemal kalaycı
Meslek
memur
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
selamlar.bu arada ısrarla vurmaktan sözedenleri de kınamayı doğaya olan bir borcum olarak kabul ediyorum ve bunların içinde öğretmen bile olduğunu görünce vay milli eğitimin haline diyorum .bunlar çoluk çocuk eğitecek de biz de vicdanlı bir nesil göreceğiz.vay ki vay.yandı gülüm keten helva.

kemocan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kemal kalaycı
Meslek
memur
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
öğretmen bey bu dünya size aitmiş gibi konuşuyorsunuz.sizin kuş besleme hakkınız doğadaki hayvanların yaşam hakkından dahamı üstün yani.çocuklara bunu mu öğretiyorsunuz.güçlüysen öldür .bu felsefeler eskidi bence.içinizdeki sevgiyi bence tüm doğaya göstermelisiniz.inanın bu düşüncelerle başetmenin tek yolu tüm yaradılanı sevmekten geçer.bir müddet kuş uçurmayın bence .atmacaların uçuşunu izleyip birazda ondan keyif alın.bakın ozaman onlara daha güzel duygularla bakacaksınız.bence bu böyle.saygılar.

Hasip

Yönetici
Site Genel Yöneticisi
Ad Soyad
Hasip Tosun
Meslek
Bilgisayar
İkametgah
Afyon
Yetiştirdiğim Irk
Adana
Diğer Irklarım
Hünkari
Konuda vurmakla ilgili yazı yazan vatandaşın üyeliği ve mesajları silindi. Sitenin adında olduğu gibi kuscular.org isek her ne şekilde olursa olsun buradan hiçkimseye kötü örnek teşkil edecek mesaj yazmamalıyız.

kemocan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kemal kalaycı
Meslek
memur
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
selamlar.teşekkür ederim duyarlılığınıza .bu sitedende böyle sağlam bir duruş beklerdim şahsen.güvercinsevenler aynı zamanda doğa dostudur .tüm doğayı severler.

RAMAZAN ABA

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
RAMAZAN ABA
Meslek
BANKACI
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Arkadaşlar merhaba,
ben bu işe havaifişekle çözüyorum ama yinede yapacak birşey yok alıyor havaifişek atıyoruz 24lü olanından birde antep kuşçularının düdükleri var biraz ondanda korkuyorlar anteplliler karışım kuşu besledikleri için onların ıslık çalmaları bile çok farklı bizim uçurduğumuz yer biraz ankara dışı olduğu için kuru sıkı tabancalarda atıyoruz korkutuyoruz ama yinede zayiyat veriyoruz çünkü kuşlar oyundan çıktıktan sonra çok yüksek uçuş yaptıkları için bir şekilde hava trafiğinde karşılaşmaları. çok yüksek gördüğümüz zaman havai fişek kurusıkı tabanca atıyoruz görmediğimizde ansızın geliyor yapacak birşey kalmıyor geçmiş olsun olan emegimizemi kuşamı bilmiyorum artık bu hepimizin başında yinede arkadaşımızın birisi bahsetmiş avcılar diye evet onlarında çok foksyonu var git kardeşim balık avla ne istersin bıldırcından ,keklikten vesayre felan yapacak birşeyimiz yok canımız yanıyor ama hepimize şimdiden hayırlı sezonlar allah hepimizin emeğini karşılıksız bırakmasın .

Saygılarımla,
Ramazan ABA

simsek123

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Umut Şimşek
Meslek
Öğrenci
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Baska
?

Saygılar

__BaDBoY__

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
oguz ustundag
Meslek
kuscu
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
paylaşım ıcın tesekkurler...

uniTS

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Erhan EMİRAL
Meslek
İşletme son sınıf ögrencisi
İkametgah
Trabzon
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Bizim burda trabzonda kuşları asla uçuramıyorum çünki en az 30 atmaca çıkıyor bi anda 40-50 tane oluyorlar , vurmaya kalksan kaçtanesini vuracaksın ? O yüzden tavuk gibi kuş bakıyorum 30 metre kare odada , yapacak bişe yok , yinede bilgiler için herkese teşekkürler emeginize saglık...

enginkerimcan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Engin Can
Meslek
Öğrenci
İkametgah
Mersin
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
İki gün önce aldı yine bir kuşumu. Siyah mardin taklacıydı.. Şehrin ortasındayım, vurmaya kalksan silahtan çıkan saçmalar mahallede adam bırakmaz :D Her taraf yüksek bina falan olunca geldiğini göremiyorum. Görsem kuşları indiririm.

RAMAZAN ABA

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
RAMAZAN ABA
Meslek
BANKACI
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
bana vurma işi yanlış geliyor herkes nasibini yer nasipten çıktıysa atmacadan kurtulur bu seferde kedi yer bunun gibi çok değişik anılarımız olmuştur.

Saygılarımla,

A

Anonymous

KEMALO' Alıntı:
selamlar.teşekkür ederim duyarlılığınıza .bu sitedende böyle sağlam bir duruş beklerdim şahsen.güvercinsevenler aynı zamanda doğa dostudur .tüm doğayı severler.
Güzel abicim bir atmaca 4 kezdir kuşlarıma saldırıyor.Şükür olsun ki kayıp vermedim.Bu hayvan kaçtır alıştı benim kuşlarıma.Şimdi benim uçan tek bir kuşum var.Diğer kuşlar tüyde.Bu kuşumda yavru eğer bunu alırsa bende öldürme taraftarı olacağım.Başka ne yapacam çözüm öner madem öyle.Cezalara gelince o zaman devlet yada kurumlar gelsin benim sorunumu çözsün.Çözemiyorsa ben kendi sorunumu çözmek zorunda kalacağım.

Yada biraz araştıracağım eğer PUHU KUŞLARI BAYKUŞLAR güvercin yemiyorsa bende bunların yavrularından sipariş veririm ve çatılarda beslerim.

A

Anonymous

Birde forumda bilen bilir tam oyun zamanında yeni yeni yoklayan kuşumu aldı ama ses çıkarınca bıraktı ve kuş maalesef artık uçamadı.

sevimsonmez

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
sevim sönmez
Meslek
Demirci Ustası
İkametgah
Kırklareli
Yetiştirdiğim Irk
Makaracı
Diğer Irklarım
en iyisi tüfeği al çık kümesin yanına geleni indir ben şahsen oyle yapıyorum etkılıde oluyor şu ana kadar vurduğum şahin ve atmaca sayısını hatırlamıyorum bile .şimdi bana katil diyeceksiniz ama başka çare yok ya onlar olucek yada kuşların olcekben onların olmerini istediğim için biletlerini kesiyorum ve BAAAAAAAAAAAMMMMMM....... :eek:ley:
bıze gelen atmaca yukarıda saldırıyor dıgerlerınden farklı olarak alcakta gelmıyor ve alcaga ındıgı an uzaklasıyor gıdıyor yanı ıkı mınareden asagıya ınmıyor buradakı yorumlara baktım sız cok farklı yazmıssınız

atmacada aptal kusu avlarmıs salak kusu avlarmıs buna hıc katılmıyorum catıdan catıya gıdemeyen kuslarımız var bı kere dahı el surmedı kaldırıdıgımızda 1 saat ucan kuslarımıza saldırıyor sınekte olanlara renk konusunda arakadaslar yazmıs kapalı renklere saldırmaz dıye bunu anlamıs degılım sıyahlara sıyah beyazlara dalmadı atmaca daha sarı beyazlarımız var stıllı uzun kuyuruklarıda buyuk kendı soylarımızdan hep onlara gırıyor genelde bunu anlamıs degılım vurma sansını ele gecıremedık kuslar tek tek gıdıyor kus ucuramaz hale geldık 2 senedır yavru uretıyorz urettıdıgımızı alıp gıdıyor bu hep aynı atmaca kısın bı tane vurduk.catının kumesın ustunde beklıyor ama o alcaktakı kusları alıyordu veya sesde gurultudede cekıp gıdıyordu bu gelen atmaca en a bı bes dk durmadan kovalarıyor tekrar tekrar bıde hangı kusa takarsa mesela 2 gun once alamadı dun geldı yıne aynısına ve aldı gıttı yorumlara baktım cozum uretılmemıs tubıtak bı tane kus maketı yapsa verıcı ama nası yuksek noktaya gondecen en fazla o maket kusca bı km ucar bu beladan kurtulmak lazım alıp havalıyla oturup bekledım bugun gelmedı daha 6 bucukla 8 30 arası gelıyor genelde sabahları salmadık pek fazla denk gelmedı kısın cok ugras verdı bu atmaca aldı yıne bela gıbı sarıldı basımızza ucmayan kusları hasta kargaları ellemıyor stıllı genıs ucan saglıklı forumlu kusları bır bır alıor gıdıyor ....

[email protected]

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
TÜRKER ÖDEN
Meslek
GÜVENLİK
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Diğer Irklarım
KARABAŞ BURSA OYNAR AKKANAT AKKUYRUK